خبرگزاري آريا- آمريکا پيام هايي از طريق قطر و عراق براي ايران فرستاده است.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، در حالي شبکه الجزيره از ماجراي سفر وزيرخارجه قطر به تهران سخن مي گويد، ميدل‌ايست‌آي نيز از ارسال پيام پامپئو به ايران از طريق عراق خبر داده است.
خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از شبکه خبري الجزيره نوشت دوحه مي‌کوشد تنش‌ها را در منطقه خليج‌فارس کاهش دهد.
الجزيره به نقل از يک مقام که از وي نام برده نشده است گزارش داد شيخ محمد بن عبدالرحمن آل ثاني، وزير امور خارجه قطر، در روزهاي اخير به تهران سفر کرده است تا با محمدجواد ظريف همتاي ايراني خود گفتگو کند.
به گزارش الجزيره، آمريکا نيز از اين سفر آگاه بوده است.
بر اساس داده‌هاي وب‌سايت FlightRadar24.com  که تردد هواپيما‌ها را رصد مي‌کند، يک هواپيماي متعلق به دولت قطر روز شنبه در تهران فرود آمد.
قطر ميزبان يکي از پايگاه‌هاي نظامي مهم آمريکا در خليج‌فارس است. تعدادي از بمب‌افکن‌هايي که کاخ سفيد به‌تازگي دستور اعزام آن‌ها را به منطقه صادر کرده است در اين پايگاه فرود آمده اند.
پس از اعمال تحريم‌هايي بر ضد قطر از سوي چهار کشور عربي، دوحه روابط ديپلماتيک نزديکتري با تهران برقرار کرده است.

پيام پامپئو به ايران از طريق عراق
يک پايگاه خبري مدعي شده وزير خارجه آمريکا در سفرش اخيرش به بغداد از طريق نخست‌وزير عراق براي تهران پيام فرستاده است.
منابع آگاه مدعي شده‌اند «مايک پامپئو»، وزير خارجه آمريکا در سفرش به بغداد به «عادل عبدالمهدي»، نخست‌وزير عراق گفته که کشورش خواستار جنگ با ايران نيست.
به نوشته ميدل‌ايست‌آي، او همچنين از نخست‌وزير عراق خواسته اين پيام را به تهران برساند که تنها چيزي که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا مي‌خواهد يک توافق هسته‌اي جديد است.
به نوشته اين رسانه، سفر پامپئو به بغداد اعلام‌نشده بود و «عادل عبدالمهدي» انتظار داشت با سخنان آتشين پامپئو درباره ايران رو به رو شود.
دولت آمريکا بعد از ناموفق درآمدن سياست‌هايش در قبال کره شمالي و ونزوئلا رويکرد تهديد و پيشنهاد مذاکره را براي ايران در دستور کار قرار داده است.

سفير آمريکا: درگيري با ايران به نفع هيچ کس نيست
سفير آمريکا در عربستان سعودي گفت تشديد تنش‌ها در منطقه غرب آسيا به نفع هيچ کس نيست.
ژنرال «جان ابي‌زيد»، سفير آمريکا گفت: «نه به نفع ما [آمريکايي‌ها] و نه به نفع ايران و نه به نفع عربستان سعودي است که تنش [در منطقه] تشديد شود».
سفير لبناني‌الاصلي آمريکا در رياض که اخيرا کار خود را در عربستان سعودي شروع کرده، در پاسخ به سؤالي در مورد نحوه مقابله آمريکا با نفوذ ايران در منطقه نيز گفت که «ما به دنبال جنگ نيستيم. ايالات متحده آمريکا به دنبال مشکل نيست. ولي دوستان و متحدان خود در منطقه را رها نخواهيم کرد. براي همين احساس کرديم که بهتر است در سايه تحرکاتي که از ايران ديديم، نيروهاي اضافي به منطقه اعزام کنيم تا از منافع خود و آن‌ها و ساير دوستان در منطقه حمايت کنيم».
اخيرا آمريکا ناوگروه «يو اس ‌اس آبراهام لينکلن» را به منظور واکنش به آنچه که واشنگتن آن را تحرکات و رفتارهاي نگران کننده ايران در منطقه مي‌خواند به منطقه خليج فارس اعزام کرده است.

پامپئو: اساساً دنبال جنگ با ايران نيستيم
«مايک پامپئو»، وزير خارجه آمريکا در کنفرانس خبري مشترک با «سرگئي لاوروف»، وزير خارجه روسيه در شهر «سوچي» بار ديگر تأکيد کرد آمريکا دنبال جنگ با ايران نيست.
او گفت: «اساساً دنبال جنگ با ايران نيستيم.» پامپئو گفت آمريکا در صورتي که منافعش توسط ايران مورد حمله قرار بگيرد به شکل مناسب به آن پاسخ خواهد داد.
پامپئو بار ديگر با تکرار ادعاها عليه ايران گفت که آمريکا به دنبال آن است که ايران مانند «يک کشور نرمال» رفتار کند.
پامپئو همچنين تصريح کرد سياست دولت ترامپ در قبال ايران تغيير نکرده و واشنگتن به دنبال دستيابي به اهدافي است که مه سال گذشته ميلادي اعلام شده بود.

هدف قدرت نمايي براي آوردن ايران پاي ميز مذاکره است
نشريه «نيوزويک» با اشاره به برگزاري جلسه مقام‌هاي بلندپايه آمريکايي با موضوع ايران، نوشته است که اين نشست به معني در پيش بودن جنگ نيست، بلکه هدف از آن قدرت نمايي براي آوردن ايران پاي ميز مذاکره است.
نشريه «نيوزويک» در گزارشي با موضوع جلسه اخير مقام‌هاي ارشد دولت و ارتش آمريکا، نوشته است که اين نشست صرفا يک قدرتنمايي براي وادار کردن ايران به مذاکره بود.
در اين نشست که روز پنج‌شنبه در مقر وزارت دفاع آمريکا برگزار شده، «جان بولتون» مشاور امنيت ملي کاخ سفيد، «پاتريک شاناهان» وزير دفاع موقت آمريکا، «جوزف دانفورد» رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا، «جينا هاسپل» رئيس آژانس مرکزي اطلاعات آمريکا (سيا) و «دن کوتس» رئيس اطلاعات ملي آمريکا حضور داشته‌اند.
در حالي که پيش از اين، نشست مقام‌هاي آمريکايي در پنتاگون «غيرمعمول» توصيف شده بود، اما نيوزويک نوشته است: «منابع مطلع گفته‌اند که اين نشست طبقه‌بندي‌شده در پنتاگون امري متعارف است و هنگامي که مؤلفه‌هاي تنش‌زايي براي بررسي وجود داشته باشد، [برگزاري چنين نشستي] غيرمعمول نيست.»
در روزهاي گذشته دولت آمريکا در اقدامي که بسياري آن را يک «جنگ رواني» توصيف کرده‌اند، حضور ناو هواپيمابر «آبراهام لينکلن» در نزديکي خليج فارس را که از ماه‌ها پيش برنامه‌ريزي شده بود، به آنچه «افزايش تهديد ايران» خوانده‌اند، نسبت داده‌اند. همزمان روز گذشته روزنامه «نيويورک‌تايمز» در گزارشي، با القاي در پيش بودن يک درگيري نظامي مدعي شد که در جلسه پنتاگون طرح‌هاي احتياطي براي درگيري نظامي محدود يا گسترده با ايران مورد بررسي قرار گرفته است.
نيوزويک هرچند بررسي چنين طرح‌هايي را تاييد کرده، اما نوشته است: «يک منبع در پنتاگون گفته است که برگزاري اين نشست به اين معني نيست که ايالات متحده در حال آغاز مراحل اوليه جنگ است. بلکه برعکس، اين يک قدرتنمايي عليه ايران و بخشي از راهبردي بود که هدف آن يک راهکار ديپلماتيک است. او گفت "اين صرفا نشان دادن زور بازوست."»

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازیگران ثالث به دنبال راه‌اندازی جنگ بین ایران و آمریکا

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، معتقد است: یک میز قرمز در قطر یا عراق از مسئوان ایرانی و آمریکایی با هدف مدیریت تنش و نه مذاکره تشکیل شود.

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در توضیح توئیت خود درباره تشکیل میز قرمز در عراق یا قطر جهت رفع تنش میان ایران و آمریکا، گفت: این پیشنهاد شخصی من است؛ البته افراد باید دقت داشته باشند که مدیریت تنش با مذاکره تفاوت دارد.

مدیریت تنش راهکار چالش ایران و آمریکا در دوران جنگ سرد

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شبیه چالش امروز ایران و آمریکا در دوران جنگ سرد در سطح گسترده‌تری وجود داشت، در آن زمان هم امکان مذاکره برای بهبود رابطه وجود نداشت اما سازوکارهایی برای مدیریت تنش بین طرفین جهت برقراری خط ارتباطی و تلفنی چیده شد.

بازیگران ثالثی به دنبال راه‌اندازی جنگ بین ایران و آمریکا هستند

وی افزود: متاسفانه بازیگران ثالثی برای افزایش چالش بین ایران و آمریکا عجله دارند در حالی که مقامات مسئول دو کشور اعلام کردند که هدفشان جنگ نیست، اما این بازیگران ثالث به شدت به دنبال راه‌اندازی جنگ و امنیتی کردن فضا هستند.

فلاحت‌پیشه معتقد است: دو طرف در این شرایط نیازمند مدیریت تنش هستند که با مذاکره متفاوت است، در مدیریت تنش دو طرف فضای بحرانی را بهبود می‌بخشند.

عراق و قطر به دنبال افزایش تنش ایران و آمریکا نیستند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عراق یا قطر می‌توانند این میز قرمز را تشکیل دهند، گفت: این نیز نظر شخصی من است، زیرا در مدت اخیر مشخص شده که کشورهایی مانند عراق و قطر به دنبال افزایش تنش نیستند لذا دو طرف ایرانی و آمریکایی می‌توانند تنش را در این کشورها مدیریت کنند.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

طرح «تعویق کنکور» هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

کلیدواژه: آمريکا ايران

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۴۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رعد و برق یک نفر را به کام مرگ فرستاد
 • روابط عمومی ها باید بدنبال خنثی کردن توطئه دشمن باشند
 • عضو کمیته فنی استقلال: بدنبال مربی از اروپای شرقی هستیم
 • کامیون، موتورسوار شیروانی را به کام مرگ فرستاد
 • بلومبرگ: سفر پامپئو به بروکسل و سوچی علیه ایران ناکام ماند
 • سقوط خودرو در اشنویه یک نفر را به کام مرگ فرستاد
 • جمع آوری گیاهان کوهی 2 نفر را در اشنویه به کام مرگ فرستاد
 • نخست‌وزیر پیشین قطر مواضع نخست‌وزیر بحرین را ستود
 • عادل الجبیر: خیر مردم قطر را می‌خواهیم/ عربستان به دنبال جنگ در منطقه نیست
 • هشدار آمريکا به عراق در خصوص تعامل با ايران/ واکنش عراق به جنگ افروزي دولت ترامپ عليه ايران
 • آیا ایالات متحده آمریکا به دنبال جنگ نظامی است؟!
 • سیاست ترامپ در قبال ایران/ آیا ایالات متحده آمریکا به دنبال جنگ نظامی است؟!
 • پامپئو خطاب به عراقی‌ها: یا با ما باشید یا بی‌طرف!
 • پمپئو خطاب به عراق: یا با ما باشید یا بی‌طرف!
 • پامپئو خطاب به مقامات عراق: یا با ما باشید یا بی‌طرف
 • دکترين رئيس جمهور آمريکا، گفتمان نظامي است/ ترامپ بدنبال فضاسازي براي حمله احتمالي به ايران است
 • سفیر ایران در کلمبیا : دعوت ترامپ به مذاکره یک فریب است
 • سودان ۶۰۰ سرباز به یمن فرستاد
 • در مذاکرات نروژ بدنبال دستورکاری مسالمت‌آمیز در قبال مخالفان هستیم