تین‌نیوز |  معاون وزیر مسکن، گفت: با تکمیل و واگذاری 500 هزار مسکن مهر و اجرای طرح اقدام ملی به زودی شاهد اتفاقات خوب و تاثیر آن در بازار مسکن خواهیم بود.

به گزارش تین‌نیوز، سیدمازیار حسینی معاون وزیر مسکن گفت: با اقداماتی که در حال انجام. درصدد هستیم گذشته را جبران کنیم و نگاه وزارت راه و و شهرسازی به آینده است ما دو مسئله داریم یکی بحث تکمیل و اتمام مسکن مهر است که به زودی پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد و 500 هزار واحد مسکونی مهر تحویل می شود، با تکمیل مسکن مهر بخشی از عقب افتادگی‌ها جبران می‌شود.

معاون وزیر مسکن با اشاره به طرح اقدام ملی گفت: در این طرح 400 هزار واحد مسکونی را هدف‌گذاری کرده‌ایم تا تحویل مردم بدهیم و می‌دانید که تکیه صرف به بازار پولی و منابع مالی راهگشا نیست و باید از بازار سرمایه نیز کمک بگیریم.

حسینی با بیان این که ما در بخش ساختمان کمترین وابستگی را به خارج داریم، افزود: اگر بازار سرمایه را کنار بازار پول قرار دهیم خواهیم توانست 70 درصد سرمایه خرید مسکن را فراهم کنیم و بانک مسکن بسته‌ای جدید از تامین مالی را در بازار سرمایه تعریف کرده است که به مرور این اقدامات بر بازار مسکن موثر خواد بود و بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد خواهد کرد.

او تحلیل آماری از شرایط موجود مسکن را نامناسب و برداشت‌ها را از تحلیل‌های متفاوت دانست و گفت: مسکن در کشور ما کالایی سرمایه‌ای است و تحلیل محتوای آماری ما دچار اشکال است و باید اصلاح شود و باید عملا تولید مسکن متوجه نیاز اقشار ضیف و متوسط جامعه باشد.    

ساخت سالانه یک میلیون واحد پیش بینی شده بود

مهدی روانشادنیا کارشناس مسکن گفت: در طرح جامع قبلی ساخت سالانه یک میلیون واحد پیش‌بینی شده بود که در بازنگری سال 96 این عدد به 800 هزار واحد تغییر یافت.

 او افزود: واقعیت این است که درسال های گذشته تولید مسکن به 500 هزار واحد رسید و در سال 91 بیش از یک میلیون واحد ساخته شد که در کلیت عرضه و تقاضا اختلافی بوجود می آید همچنین در سال 93 میانگین متراژ مسکن ساخته شده  136 مترمربع بود که بر اساس پیش بینی طرح جامع مسکن ها باید هرسال مقداری از متراژها کاسته شود و در سال 95 به 125 متر مربع در میانگین کشوری متراژ یک واحد ساختمانی باشد که نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است و به 155 متر مربع رسیده است که این ها به علت هایی چون مکانیزم های اقتصاد، ضوابط شهرسازی وعدم تعادل در بخش عرضه و تقاضا برمی گردد.

همچنین استفاده نکردن مناسب از ظرفیت مهندسین این بخش و محدودیت ساختارهای مالی که بیشتر متکی به تسهیلات و بانک مسکن هستند محدودیت های زیادی برای قدرت خرید ساختمان برای مردم ایجاد می کند. که می توانند ساالانه میزان زیادی مسکن بسازند، محدودیت های زیادی نسبت به خرید مسکن ایجاد می کند.

روانشادنیا گفت: اراده حاکمیت و دولت بر این است که بخش مسکن فعال شود بنابراین محدودیت‌ها را می‌توان در بازار سرمایه و پول برطرف کرد.

درحالی‌که ما هزار و ششصد هزار میلیارد تومان نقدینگی دست مردم داریم و مردم به دنبال جای امن برای سرمایه هایشان هستند بنابراین می توان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که با فروش متری و رفع موانع فعلی و قراردادهای مشارکتی سرمایه های مردم را جذب کرد.

بخش ساختاری نیز مهم است و اصلاح قانون پیش فروش ساختمان نیز در مجلس در حال بررسی است و صدور مجوزهای ساختمانی نیز مشکلی است که برای سازندگان مطرح است که شهرداری ها با افزایش مبلغ برای صدور مجوزها به عنوان مانع در بخش مسکن عمل کرده اند بنابراین می توانیم با مقررات زدایی قوانین دست و پاگیری که جلوی پای سازندگان مسکن است می توان سرعت گردش پول و سرعت تولید را 2 برابر کرد.

همچنین نبود تعادل بین عرضه و تقاضا نیز از مشکلات بخش مسکن است که اختلاف قیمتی بین بخش‌های مختلف تهران و سیاست های شهرسازی و مسائل اقتصادی نیز شکاف طبقاتی را ایجاد کرده است که البته مکانیزم کمکی در این بخش مشارکت خصوصی- عموی در هر قالب است که دولت و وزارت و راه و شهرسازی نیز اهتمام ویژه داشته است.

دولت قصد دخالت در بخش مسکن را نداشته است

مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اعتقاد دولت این بوده که در مسکن مداخله ای نداشته باشد و از دور نظارت داشته باشد درحالی که دولت باید به صورت مستقیم در بخش مسکن دخالت داشته باشد و با تسهیل‌گری و سیاست گذاری برای بخش خصوصی نیز ظرفیت ایجاد کند و بر اساس قانون حمایت از عرضه و تولید مسکن مصوب سال 87 و قانون حمایت از بافت‌های کارآمد برای احیای آن ظرفیت خوبی برای تولید مسکن ایجاد کند که در صورت حمایت بخش خصوصی و باکمک دولت و بخش خصوصی می‌توان سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد تولید کرد که 90 درصد نیاز کشور را پوشش می‌دهد.

او افزود: مسکن اگر بعنوان پیشران اقتصادی باشد می تواند 300 شغل مستقیم و بیش از هزار شغل مستقیم فعال کند و موجب رونق تولید در رشد تولید ناخالص ملی ایحاد کند.

او به نقل از شبکه خبر، افزود: بخش خصوصی می‌تواند دهک بین 5 تا 10 را پوشش دهد بنابراین دولت با تقویت و سیاست‌های حمایتی در بخش خصوصی و مشوق‌های لازم برای انبوه سازان مسکن را در اختیار دهک‌های واقعی 3 تا 6 قرار دهد.

در خدمات روبنایی و زیربنایی مسکن اکثر دستگاه‌ها نقش دارند که دولت باید با یک سیاست‌گذاری کلان در بخش تولید مسکن در کشور را از طریق شورای پول و اعتبار بخش مالی انجام دهد و مشوق‌هایی را در نظر گیرد تا مسکن با قیمت تمام شده پایین تر در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

کیان پور افزود: حدود 72 هزار هکتار بافت فرسوده و 55 هزار هکتار بافت های ناکارآمد در کشور داریم که با هدف گذاری در یک میلیون واحد مسکونی می توان 2 میلیون شغل در کشور ایجاد کرد که منجر به کارآفرینی مضاعف خواهد شد.

بخش خصوصی سالانه بین 500 تا پانصد و 50 هزار واحد را می تواند پوشش دهد که مابقی را دولت می تواند با برنامه ریزی هدف گذاری کند. شورای پول و اعتبار نیز با تامین منابع و شرکت‌های انبوه ساز با ساخت سالانه یکصد واحد می‌توانند در تعادل بخش عرضه و تقاضا کمک کنند تا بخش مسکن از التهاب موجود خارج شود.

او گفت: با برنامه ریزی مناسب می‌توان با تولید مسکن اجاره‌ای و تهیه مسکن برای دهک‌های کم‌درآمد و استفاده از مشوق‌های مناسب تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد خواهد شد.

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کدام آپارتمان ها بیشترین تقاضا را در بازار مسکن پایتخت دارند؟

دست به دست شدن چندباره آپارتمان‌های در محدوده استطاعت گروه اصلی مخاطب مسکن، این دسته از واحد‌ها را از دسترس متقاضیان مصرفی خارج کرده است. دفاتر مشاور املاک شهر تهران می‌گویند اتفاقی که در ماه‌های اخیر بسیار دیده می‌شود این است که بعضی سرمایه گذاران بازار مسکن، آپارتمان‌های زیر قیمت و عمدتاً ریز متراژ را با پرداخت حداکثر ۳۰ درصد از مبلغ کل، قولنامه می‌کنند و ظرف چند روز آن را با قیمتی به مراتب بالاتر از رقم خرید خود به فروش می‌رسانند. این روند، التهاب قیمت در گروه آپارتمان‌های کوچک متراژ را تشدید کرده است. بازسازی جزئی این واحد‌ها نیز بازده ۵۰ درصدی سرمایه نوسازی را به دنبال دارد.

از سوی دیگر هجوم بخش عمده تقاضا به سمت آپارتمان‌های ۵۰ تا ۷۰ متر مربع در ماه‌های گذشته باعث شده تا فایل‌های این دسته از واحد‌های مسکونی در دفاتر املاک پایتخت بسیار کمیاب و در مقابل، سهم واحد‌های بزرگ متراژ در دفاتر افزایش پیدا کند.

غفلت از عرضه متناسب با تقاضا در سال‌های گذشته تناقض‌های آشکاری را در بازار مسکن شهر تهران در پی داشته است. کارشناسان معتقدند بازار مسکن به طور دائم آمادگی جذب آپارتمان‌های کوچک را دارد؛ زیرا با وجود اینکه طرف عرضه در سال‌های اخیر تمرکز خود را بر ساخت واحد‌های بالای ۹۰ متر مربع به دلیل سودآوری بالای آن‌ها گذاشته، همواره آپارتمان‌های کمتر از ۸۰ متر مربع بیشترین سهم را از معاملات به خود اختصاص داده‌اند. در فروردین ماه۱۳۹۸ واحد‌های ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با سهم ۱۵.۲ درصد از معاملات، بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند. واحد‌های دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۷۰ تا ۸۰ متر نیز به ترتیب با سهم‌های ۱۵ و ۱۱.۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در فروردین ماه ۱۳۹۸ واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۵.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

گام شفاف‌ساز در بازار مسکن

اما پس از آن‌که فایل‌های مسموم به عنوان عوامل التهاب‌زا، جو روانی بازار مسکن را طی یک سال اخیر به هم زد، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت به همراه اتحادیه صنف مشاوران املاک، اقداماتی را برای ایجاد شفافیت قیمتی در بازار مسکن آغاز کردند.

سامانه اطلاعات بازار املاک ایران که با همکاری وزارتخانه‌های صمت و راه و شهرسازی راه افتاد و حدود هفت سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد به عنوان سایت مرجع آن‌طور که باید و شاید شناخته نشده است. یک آسیب به کارکرد این سامانه در سال ۱۳۹۳ خدمات آن را تضعیف کرد. تا قبل از آن تمام معاملاتی که در مشاورین املاک دارای مجوز انجام و کد پیگیری ارائه می‌شد در سامانه به ثبت می‌رسید؛ بنابراین همه می‌توانستند به این سامانه مراجعه کنند و دریابند در منطقه و محله‌شان چه معامله‌ای با چه قیمتی به صورت واقعی، انجام شده است. اما بنا به گفته‌ی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، رأی دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۹۳ مبنی بر اجباری نبودن کد پیگیری، منجر به تضعیف سامانه شد. در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه مشاوران املاک در تلاش هستند تا این سامانه تقویت شود.

ثبات هفتگی بازار مسکن

پس از نوسانات دو ماهه بازار مسکن، دفاتر املاک از توقف رشد قیمت مسکن در هفته اخیر خبر می‌دهند و خطر صعود مجدد را تهدید رکودزای این بازار تلقی می‌کنند.

معاملات قطعی در بازار مسکن به نصف اردیبهشت ماه سال قبل رسیده است. دفاتر مشاور املاک می‌گویند که بعد از جهش ماهیانه قیمت که در اسفندماه اتفاق افتاد در یک هفته گذشته، رشد قیمت متوقف و فایل‌های بیشتری به بازار عرضه شده است. تقویت بازار از طریق دو گروه سنی آپارتمان‌ها محسوس‌تر است؛ گروه اول واحد‌های قدیمی هستند که به قصد تبدیل به احسن برای فروش ارائه شده‌اند و گروه دوم کلید نخورده‌هایی که صاحبان آن‌ها به دلیل سردرگمی بازار در ماه‌های اخیر از فروش آن خودداری می‌کردند. واسطه‌های ملکی معتقدند پس از آن‌که تهدیدات خارجی اثر چندانی در بازار ارز ایجاد نکرد، شرایط برای عرضه واحد‌های نوساز فراهم شده و حذف قیمت در آگهی‌های فروش ملک نیز در آرامش بازار بی‌تاثیر نبوده است.

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: دولت سرمایه مسکن مازیار حسینی روانشادنیا کیانپور

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۴۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم جابجایی ۸۵۲ واحد مسکن روستایی در لرستان
 • این بار لاغری با مرغ را تجربه کنید
 • تمامی واحد‌های مسکن مهر تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد
 • مردم دیگر قدرت خرید خانه ندارند/ تسهیلات مسکن حداقل باید ۶۰۰ میلیون تومان باشد
 • 400 واحد مسکن مهر آبادان برق غیر مجاز دارند
 • وجود بیش از ۱۲۰۰ واحد مسکن مهر ناتمام در همدان
 • مردم دیگر قدرت خرید خانه ندارند/ با وام‌های فعلی نمی‌توان صاحب خانه شد/ تسهیلات مسکن حداقل باید ۶۰۰ میلیون تومان باشد
 • خرید سیر برای متعادل شدن بازار در طارم ادامه خواهد داشت
 • هدف سیاست هاى جمعیتى، متعادل سازى است
 • بلاتکلیفی ۲ هزارو ۳۰۰ واحد مسکن مهر در آبادان
 • وجود 400 هزار واحد مسکن مهر ناتمام در کشور
 • وزیر راه وشهرسازی: ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر هنوز در کشور ناتمام است
 • 2هزارو 300 واحد مسکن مهر در آبادان زیر ساخت لازم برای سکونت را ندارند
 • ساخت ۳۰ هزار واحد مسکن مهر خراسان جنوبی پایان یافت
 • دانشجویان رمضان ۹۷ محضر رهبر انقلاب چه گفتند؟
 • بانک مسکن حامی بخش مسکن
 • متعادل کردن قیمت نفت در شرایط فعلی سخت شده است
 • خودکفایی در تعیین نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی/ چند راهکار برای محاسبه نرخ ارز وجود دارد؟
 • گذری بر افزایش لجام گسیخته بهای رهن و اجاره آپارتمان‌های نقلی در پایتخت/ سیگنال کاهش قیمت‌ها از چهارراه استانبول به بازار سکه تهران/ ترخیص ۳ هزار و ۳۰۰ خودروی وارداتی از گمرک/ افغانستان: واردات فراورده های نفتی از ایران ممنوع!