تین‌نیوز |  معاون وزیر مسکن، گفت: با تکمیل و واگذاری 500 هزار مسکن مهر و اجرای طرح اقدام ملی به زودی شاهد اتفاقات خوب و تاثیر آن در بازار مسکن خواهیم بود.

به گزارش تین‌نیوز، سیدمازیار حسینی معاون وزیر مسکن گفت: با اقداماتی که در حال انجام. درصدد هستیم گذشته را جبران کنیم و نگاه وزارت راه و و شهرسازی به آینده است ما دو مسئله داریم یکی بحث تکمیل و اتمام مسکن مهر است که به زودی پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد و 500 هزار واحد مسکونی مهر تحویل می شود، با تکمیل مسکن مهر بخشی از عقب افتادگی‌ها جبران می‌شود.

معاون وزیر مسکن با اشاره به طرح اقدام ملی گفت: در این طرح 400 هزار واحد مسکونی را هدف‌گذاری کرده‌ایم تا تحویل مردم بدهیم و می‌دانید که تکیه صرف به بازار پولی و منابع مالی راهگشا نیست و باید از بازار سرمایه نیز کمک بگیریم.

حسینی با بیان این که ما در بخش ساختمان کمترین وابستگی را به خارج داریم، افزود: اگر بازار سرمایه را کنار بازار پول قرار دهیم خواهیم توانست 70 درصد سرمایه خرید مسکن را فراهم کنیم و بانک مسکن بسته‌ای جدید از تامین مالی را در بازار سرمایه تعریف کرده است که به مرور این اقدامات بر بازار مسکن موثر خواد بود و بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد خواهد کرد.

او تحلیل آماری از شرایط موجود مسکن را نامناسب و برداشت‌ها را از تحلیل‌های متفاوت دانست و گفت: مسکن در کشور ما کالایی سرمایه‌ای است و تحلیل محتوای آماری ما دچار اشکال است و باید اصلاح شود و باید عملا تولید مسکن متوجه نیاز اقشار ضیف و متوسط جامعه باشد.    

ساخت سالانه یک میلیون واحد پیش بینی شده بود

مهدی روانشادنیا کارشناس مسکن گفت: در طرح جامع قبلی ساخت سالانه یک میلیون واحد پیش‌بینی شده بود که در بازنگری سال 96 این عدد به 800 هزار واحد تغییر یافت.

 او افزود: واقعیت این است که درسال های گذشته تولید مسکن به 500 هزار واحد رسید و در سال 91 بیش از یک میلیون واحد ساخته شد که در کلیت عرضه و تقاضا اختلافی بوجود می آید همچنین در سال 93 میانگین متراژ مسکن ساخته شده  136 مترمربع بود که بر اساس پیش بینی طرح جامع مسکن ها باید هرسال مقداری از متراژها کاسته شود و در سال 95 به 125 متر مربع در میانگین کشوری متراژ یک واحد ساختمانی باشد که نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است و به 155 متر مربع رسیده است که این ها به علت هایی چون مکانیزم های اقتصاد، ضوابط شهرسازی وعدم تعادل در بخش عرضه و تقاضا برمی گردد.

همچنین استفاده نکردن مناسب از ظرفیت مهندسین این بخش و محدودیت ساختارهای مالی که بیشتر متکی به تسهیلات و بانک مسکن هستند محدودیت های زیادی برای قدرت خرید ساختمان برای مردم ایجاد می کند. که می توانند ساالانه میزان زیادی مسکن بسازند، محدودیت های زیادی نسبت به خرید مسکن ایجاد می کند.

روانشادنیا گفت: اراده حاکمیت و دولت بر این است که بخش مسکن فعال شود بنابراین محدودیت‌ها را می‌توان در بازار سرمایه و پول برطرف کرد.

درحالی‌که ما هزار و ششصد هزار میلیارد تومان نقدینگی دست مردم داریم و مردم به دنبال جای امن برای سرمایه هایشان هستند بنابراین می توان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که با فروش متری و رفع موانع فعلی و قراردادهای مشارکتی سرمایه های مردم را جذب کرد.

بخش ساختاری نیز مهم است و اصلاح قانون پیش فروش ساختمان نیز در مجلس در حال بررسی است و صدور مجوزهای ساختمانی نیز مشکلی است که برای سازندگان مطرح است که شهرداری ها با افزایش مبلغ برای صدور مجوزها به عنوان مانع در بخش مسکن عمل کرده اند بنابراین می توانیم با مقررات زدایی قوانین دست و پاگیری که جلوی پای سازندگان مسکن است می توان سرعت گردش پول و سرعت تولید را 2 برابر کرد.

همچنین نبود تعادل بین عرضه و تقاضا نیز از مشکلات بخش مسکن است که اختلاف قیمتی بین بخش‌های مختلف تهران و سیاست های شهرسازی و مسائل اقتصادی نیز شکاف طبقاتی را ایجاد کرده است که البته مکانیزم کمکی در این بخش مشارکت خصوصی- عموی در هر قالب است که دولت و وزارت و راه و شهرسازی نیز اهتمام ویژه داشته است.

دولت قصد دخالت در بخش مسکن را نداشته است

مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اعتقاد دولت این بوده که در مسکن مداخله ای نداشته باشد و از دور نظارت داشته باشد درحالی که دولت باید به صورت مستقیم در بخش مسکن دخالت داشته باشد و با تسهیل‌گری و سیاست گذاری برای بخش خصوصی نیز ظرفیت ایجاد کند و بر اساس قانون حمایت از عرضه و تولید مسکن مصوب سال 87 و قانون حمایت از بافت‌های کارآمد برای احیای آن ظرفیت خوبی برای تولید مسکن ایجاد کند که در صورت حمایت بخش خصوصی و باکمک دولت و بخش خصوصی می‌توان سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد تولید کرد که 90 درصد نیاز کشور را پوشش می‌دهد.

او افزود: مسکن اگر بعنوان پیشران اقتصادی باشد می تواند 300 شغل مستقیم و بیش از هزار شغل مستقیم فعال کند و موجب رونق تولید در رشد تولید ناخالص ملی ایحاد کند.

او به نقل از شبکه خبر، افزود: بخش خصوصی می‌تواند دهک بین 5 تا 10 را پوشش دهد بنابراین دولت با تقویت و سیاست‌های حمایتی در بخش خصوصی و مشوق‌های لازم برای انبوه سازان مسکن را در اختیار دهک‌های واقعی 3 تا 6 قرار دهد.

در خدمات روبنایی و زیربنایی مسکن اکثر دستگاه‌ها نقش دارند که دولت باید با یک سیاست‌گذاری کلان در بخش تولید مسکن در کشور را از طریق شورای پول و اعتبار بخش مالی انجام دهد و مشوق‌هایی را در نظر گیرد تا مسکن با قیمت تمام شده پایین تر در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

کیان پور افزود: حدود 72 هزار هکتار بافت فرسوده و 55 هزار هکتار بافت های ناکارآمد در کشور داریم که با هدف گذاری در یک میلیون واحد مسکونی می توان 2 میلیون شغل در کشور ایجاد کرد که منجر به کارآفرینی مضاعف خواهد شد.

بخش خصوصی سالانه بین 500 تا پانصد و 50 هزار واحد را می تواند پوشش دهد که مابقی را دولت می تواند با برنامه ریزی هدف گذاری کند. شورای پول و اعتبار نیز با تامین منابع و شرکت‌های انبوه ساز با ساخت سالانه یکصد واحد می‌توانند در تعادل بخش عرضه و تقاضا کمک کنند تا بخش مسکن از التهاب موجود خارج شود.

او گفت: با برنامه ریزی مناسب می‌توان با تولید مسکن اجاره‌ای و تهیه مسکن برای دهک‌های کم‌درآمد و استفاده از مشوق‌های مناسب تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد خواهد شد.

منبع: تین نیوز

کلیدواژه: دولت سرمایه مسکن مازیار حسینی روانشادنیا کیانپور یک میلیون واحد بازار سرمایه عرضه و تقاضا یک میلیون تولید مسکن هزار واحد بخش خصوصی سالانه یک مسکن مهر بخش مسکن

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

خلاصه بازی الریان قطر 0-5 استقلال (لیگ قهرمانان آسیا - 2020)

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۴۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران

ایران اکونومیست- تعداد معاملات مسکن و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در دی ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافت.

 براساس آمار بانک مرکزی در دی ماه سال ۱۳۹۸، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار  واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲.۱ و ۵۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در دی ماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۱۰ هزار و ۶۸۷ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱.۸ درصد بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با دی ماه سال قبل حدود ۱.۶ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در دی ماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶.۳ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۹.۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۳.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در دی ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۸، ۷، ۱۵، ۳ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۶.۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

تحولات قیمت مسکن

در دی ماه سال ۱۳۹۸، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۲.۱ و ۴۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۳۰ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان به منطقه ۱ و کمترین آن با ۶ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۰.۵ و ۵۵.۳ درصد افزایش نشان می‌دهند.

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۸

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ده ماهه سال ۱۳۹۸ به حدود ۶۰ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۲.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۵.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در دی ماه سال جاری موید رشد به ترتیب معادل ۲۹ و ۳۰.۹ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

 ایبِنا

برچسب ها: معاملات ، مسکن ، بازار مسکن

دیگر خبرها

 • ۴۲۵ واحد مسکن مهر در دهه فجر افتتاح می‌شود
 • بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟
 • رشد3درصدی قیمت مسکن در دی‌ماه
 • مسکن در دی ماه چقدر گران شد؟
 • مسکن در دی ماه چقدر گران شد؟ | افزایش بیش از ۱۲۰ درصدی ملک در دو سال گذشته
 • رشد ۳ درصدی قیمت مسکن در دی ماه
 • راهکار «شب معماری» برای «سیاست سردرگمی در مسکن»
 • «گریفیتس» تحقق راهکار سیاسی برای پایان جنگ یمن را خواستار شد
 • احداث 705 واحد مسکن برای مددجویان هرمزگانی / سهم 85 درصدی مناطق روستایی از احداث مسکن مددجویی
 • عرضه مسکن تقریبا ۱۰ برابر معاملات قطعی است
 • ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر به صورت مشارکتی
 • افزایش ۴۲ درصدی قیمت مسکن
 • افزایش۴۲درصدی قیمت مسکن
 • ۶ راهکار اخراج نظامیان آمریکا از منطقه
 • ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد
 • ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد/ ۱۵۰۰ واحد مسکن ملی تهرانسر هنوز بدون متقاضی
 • هشدار به متقاضیان مسکن مهر پرند؛ واحد را تحویل نگیرید، سود وام ۱۸ درصد می‌شود
 • عرضه 1.5 میلیون واحد مسکونی با کاهش نرخ خانه‌های خالی/ دلایل رشد نجومی قیمت مسکن
 • عملیات ساخت ۱۳۰۰ واحد مسکن درزنجان آغاز شده است