به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز ، رضا کیانی، مشاور امور هنری استاندار خوزستان گفت: یکی از مشخصه‌های بارز سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان وجود تشکل‌های قرآنی مردمی و اهالی رسانه در کنار یکدیگر است و در حقیقت می‌توان از آن به عنوان یک مزیت نمایشگاه نام برد.

وی افزود: در مسیر توسعه فرهنگی نباید تنها به دولت متکی بود بلکه شایسته است بستر تعامل دو سویه و مستمر را برای سازمان‌های مردم نهاد، هیات‌های مردمی و قرآنی فراهم کرد و حضور رسانه‌ها یک فرصت ارزشمند در اطلاع رسانی، پرسشگری و غنای فکری است و باید از فرصت بهره‌مند شد.

کیانی ادامه داد: همه ما به عنوان متولیان فرهنگ و هنر در برابر اذهان و اقشار جامعه مسئولیم و رسالت سنگینی بر عهده داریم باید تلاش کنیم ارزش‌های ناب الهی و قرآنی به طور خلاقانه به نسل‌های بعدی منتقل شود.

مشاور امور هنری استاندار خوزستان تصریح کرد: باید تلاش شود تا در نمایشگاه‌های بعدی تعداد تشکل‌ها و رسانه‌ها بیشتر شود و، اما نباید فراموش کرد که کیفیت از کمیت مهمتر است و در اصل این حوزه‌ها باید از لحاظ کیفی تقویت شوند و یکی از راه‌های تحقق این امر، تقویت ارتباط فعالین علوم قرآنی با هنرمندان است و هنرمندان به دلیل بهره مندی از قدرت خلاقیت و هنر برقراری ارتباط، تعهد و دغدغه مندی می‌توانند با استعانت از زیبایی و تخیل، ارزش‌های قرآنی را به نحو شایسته و ماندگاری به جامعه منتقل کنند.

این مقام مسئول گفت: این نمایشگاه‌ها باید باعث ایجاد تلنگر در ذهن مخاطب شود تا نسبت خود را به علوم قرآنی مورد بازشناسی قرار دهد و باید دیدگاه‌های مخاطبان را ارزیابی کنیم و بازخورد‌های آن را در برگزاری نمایشگاه‌های اتی مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم استقبال مخاطبان را افزایش دهیم.

کیانی در پایان بیان داشت: باید برنامه‌ها و مولفه‌های موثر در تربیت کودک و نوجوان را مورد توجه قرار داده و به وضعیت ادبیات و هنر کودک و نوجوان توجه کنیم که با استفاده از هنر و خلاقیت، علوم قرآنی و آموزه‌های قرآن را بیش از گذشته به کودکان و نوجوانان بیاموزیم و نسبت به این مساله حساس باشیم.

انتهای پیام/م

برپایی نمایشگاه قرآن و عترت در خوزستان

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار کار هنر تصویرسازی در استان خوب نیست/ حق مالکیت آثار؛ مهمترین دغدغه هنرمندان تصویرسازی

"حوالی اردیبهشت" نخستین نمایشگاه تصویرسازی در البرز با هدف تشکیل شورای تصویرسازی و با نمایش 19 اثر از هنرمندان تصویرگر میزبان علاقمندان در ایران کوچک شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  تصویرسازی یعنی روشنایی، روشنگری، روایت داستان با زبان قلم و رنگ و... بنابراین تصویرسازان هر ابزاری که تاریخ هنر در اختیارشان می‌گذارد را برای بیان ایده‌ها، ادراک و روایتگری مصور به خدمت می‌گیرند.

نمایشگاه "حوالی اردیبهشت" باهمت و تلاش جمعی از اساتید و هنرمندان و پشتیبانی و حمایت انجمن هنرهای تجسمی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، به‌عنوان اولین رویداد تصویرسازی در البرز به ثمر نشسته است و میزبان ۱۹ تصویرگر مطرح و برجسته بود.

این نمایشگاه از تاریخ ۲۸ اردیبهشت تا 2خرداد در نگارخانه‌ی سیروس قائم‌مقامی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز دایر شده بود.

شورای هنر تصویرسازی در البرز تشکیل می‌شود/ هنرمندان تصویرسازی استان سرشار از استعدادند

در راستای برگزاری نخستین نمایشگاه تصویرسازی در کرج خبرنگار "تیتریک" با زهرا فاطمی مدیر اجرایی این نمایشگاه گفتگو کرد.

وی هدف اصلی نمایشگاه را تشکیل شورای تصویرسازان دانست و گفت: نمایشگاه حوالی اردیبهشت نتیجه‌ی تلاش و حمایت انجمن هنرهای تجسمی استان برای به وجود آوردن رویدادی بزرگ و حرفه‌ای در حوزه‌ی تصویرسازی و جذب تصویرگران البرزی بود.

فاطمی ادامه داد: این نمایشگاه محفلی مختص تصویرگران برای صحبت، هم‌اندیشی، آموزش و حمایت از حقوق تصویرگران که جایش در البرز بسیار خالی است، بود.

مدیر اجرایی نمایشگاه با بیان اینکه آثار ۱۹ هنرمند تصویرگر که ۱۵ نفر از آن‌ها البرزی بودند در این نمایشگاه به نمایش درآمد، بیان کرد: در میان آثار اساتید هنرمند مطرح این حوزه که در دانشگاه‌های استان تدریس می‌کنند و تصویرگران فعال که در مجلات، روزنامه و کتاب‌های کودک و نوجوان مشغول به کار هستند حضور داشتند.

فاطمی به اشاره به اینکه هنرمندان تصویرسازی البرز سرشار از استعداد هستند، عنوان کرد: اما به دلیل نبودن پایگاه و محفلی تخصصی برای این رشته (البته نه بعدازاین) و استفاده نشدن از توانایی این عزیزان در استان خودشان، بیشتر این هنرمندان در تهران فعال بوده و هستند بنابراین امیدواریم از این به بعد البرز، بیشتر باهنر تصویرسازی آشنا شود و از توانایی هنرمندان این رشته در سطح شهر استفاده شود.

 

بازار کار هنر تصویرسازی در البرز خوب نیست/ حق مالکیت آثار؛ مهم‌ترین دغدغه هنرمندان تصویرسازی

مستانه فاطمی از هنرمندان تصویرسازی استان و ازشرکت کنندگان در این نمایشگاه، در کارنامه خود سابقه تدریس در هنرستان، دانشگاه‌های آزاد و علمی کاربردی، در رشته‌های گرافیک، پویانمایی، معماری را دارد.

وی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" می‌گوید: علاقه اصلی من کار در زمینهٔ کارتون، کاریکاتور و تصویرسازی است و چند سالی است که در این رشته‌ها به‌صورت پروژه‌ای فعالیت می‌کنم.

هنرمند تصویرسازی استان با اشاره به مهمترین کاربردهای این هنر، می افزاید: مهم‌ترین کاربرد هنر تصویرسازی انتقال مفاهیم و ایجاد ارتباط با مخاطب بی‌هیچ واسطه است، چنانکه می‌تواند میان انسان‌ها با زبان‌ها، قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف پل بزند.

فاطمی مهم‌ترین دغدغه هنرمندان تصویرسازی را حق مالکیت آثار می داند و عنوان می‌کند: متأسفانه حق مالکیت اثر هنری چندان به رسمیت شناخته نمی‌شود، کتاب فقط با نویسنده آن نه با تصویرگرش شناخته می‌شود و سفارش‌های تصویرگری معمولاً بدون قرارداد رسمی و صرف شفاهی داده می‌شود که راه را برای سو استفاده و مشکلات باز می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه درآمد تصویرگری ثابت و مشخص نیست، بیان می‌کند: نام‌ها و ارتباطات در تعیین درآمد بسیار مؤثرهستند، چنانکه می‌تواند از پنجاه‌هزار تومان تا چند میلیون تومان برای هر فریم متغیر باشد.

این هنرمند در ادامه می‌گوید: بسیاری از ناشران شناختی از این هنر ندارند و ارزش چندانی برای خلاقیت و هنر تصویرساز و زمانی که صرف می‌کند قائل نیستند و فکر می‌کنند کاری تفریحی و تفننی است و مبلغ پرداختی اندکی برای آن در نظر می‌گیرند.

فاطمی در پایان بابیان اینکه بازار کار هنر تصویرسازی در البرز خوب نیست تاکید می کند که هنرمندان تصویرساز البرزی، مجالی برای عرض‌اندام در خانه خود می‌خواهند.

هنر تصویرگری دارای قدمت تاریخی است/ تصویرسازی؛ هنری نوپا در البرز

سید شهاب‌الدین علوی عضو انجمن تصویرگران ایران و مدرس دانشگاه و از هنرمندان تصویرسازی استان در گفتگو با خبرنگار "تیتر یک" می‌گوید: امروزه هنر تصویرگری علاوه بر متون داستانی کمک‌حال متون علمی و تخصصی، اطلس‌های پزشکی، طبیعت شناسی، همچنین تجارت و رسانه قرار دارد. تصویرگر امروز بنا بر سفارش و متعهد به آن می‌تواند دست به‌نوعی کسب‌وکار بزند و از طرفی با حفظ منطق، سبک‌کاری مستقل و همچنین ارزش‌های هنری وام گرفته از سبک‌های هنری کلاسیک به‌عنوان هنرمند، صاحب آثار فاخر باشد.علوی بابیان اینکه هنر تصویرسازی از شغل‌های پردرآمد دنیا است، بیان می‌کند: وضعیت بسیار تأسف‌بار نشر و تألیف کتاب در ایران، به‌طور خاص کتاب کودک و نوجوان موجب شده تا صنف تصویرگر همچنان نگران درآمدزایی در این هنر باشند و عدم پرداخت دستمزد درخور شأن هنرمند و ارزان فرض شدن این هنر از سوی ناشران و صاحبان سفارش، کار را دشوار کرده است.

وی با اشاره به اینکه هنر تصویرسازی در البرز، حکم نوزادی تازه متولدشده را دارد، گفت: نمایشگاه حوالی اردیبهشت نقطه آغاز این هنر در استان است و اساتید و هنرمندان البرزی این رشته که تاکنون هنر خود را در تهران عرضه می‌کردند اکنون این فرصت برایشان فراهم‌شده تا در استان خود هنرشان را به نمایش بگذارند.

الهه ملاحسینی

انتهای پیام/

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

سکوت فرشید اسماعیلی درباره چیپ جنجالی دربی شکست

کلیدواژه: قرآن کریم اخبار فرهنگی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۴۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گلایه‌های صریح غرفه‌داران از مدیران/ تجمل‌گرایی بر نمایشگاه قرآن سایه انداخت
 • نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی حوزه علمیه قم به پایان رسید
 • بی‌توجهی مسئولان صدای موسسات قرآنی را درآورد
 • جای خالی نخبگان هنری در نمایشگاه قرآن/ آثار بازاری در نمایشگاه غوغا می‌کنند
 • نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات خاتمه یافت
 • سهل‌انگاری شورای توسعه قرآنی در پیگیری جدی تکمیل روند ادغام اتحادیه‌ها
 • حضور غرفه اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم در هفتمین نمایشگاه «قرآن و عترت»
 • حضور گروه تخصصی تبلیغی «خانواده برتر» در نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان
 • با مشکلات جدی در حوزه علوم انسانی و هنر مواجه هستیم
 • کلکسیونی از فعالیت‌های قرآنی دفتر تبلیغات حوزه/ ضعف در تبلیغات
 • بانک اطلاعات فعالان قرآنی دانشگاه‌ها تهیه شود
 • بانک اطلاعات فعالان قرآنی تهیه شود/لزوم ترویج نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی
 • شیراز؛ میزبان نشست اتحادیه تشكل‌های قرآنی كشور
 • احتمال راه‌اندازی مجدد شورای توسعه فرهنگ قرآنی در استان‌ها
 • ایده‌هایی برای رهایی از رخوت بخش دانشگاهی تا غرفه‌هایی که بود و نبودشان فرقی نمی‌کند
 • نمایشگاه کتاب و علوم قرآنی در دیر گشایش یافت
 • نمایشگاه قرآن و فرصتی برای بیان چالش‌های مؤسسات مردمی
 • نمایشگاه علوم قرآنی یزد؛ مستلزم کیفیت‌بخشی محتوا
 • برپایی سومین نمایشگاه قرآن و عترت در خلیل آباد