مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بازدید نمایندگان دستگاه‌های اجرایی از مجتمع بندری امام خمینی(ره)، گفت: اتخاذ تمهیدات مناسب برای ارتقای بهره وری در زنجیره جابه جایی کالا به منظور جلوگیری از توقف کشتی‌ها و انباشت کالا در بنادر ضرورت دارد. ناطقان: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بازدید نمایندگان برخی از دستگاه های اجرایی از مجتمع بندری امام خمینی(ره)، گفت: اتخاذ تمهیدات مناسب برای ارتقای بهره وری در زنجیره جابه جایی کالا به منظور جلوگیری از توقف کشتی‌ها و انباشت کالا در بنادر ضرورت دارد.

وی در نشست مشترک با برخی از معاونین وزاری جهاد کشاورزی و گمرک و راه و شهرسازی برای بررسی مشکلات خروج کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره)، خاطرنشان کرد: بسیج امکانات در حوزه های مختلف ناوگان ریلی و جاده ای از دیگر عوامل ضروری برای تسریع در انتقال کالا از بنادر و رسیدن آن به مبادی مصرف است و در این میان تشریک مساعی همه جانبه ارگان های ذیربط اهمیت به سزایی دارد.

در نشست مشترک با معاونان وزاری جهاد کشاورزی، اقتصاد گمرک و راه و شهرسازی مشکلات و گلوگاه های خروج کالا از بندر امام بررسی شد.

در پایان این جلسه تصویب شد که تأمین کامیون طی روزهای آینده متناسب با میزان بار و خروج آن از بندر باشد. دومین مصوبه؛ بسیج امکانات توسط اپراتورارها و انبارها برای پاسخگویی مناسب به تعداد کامیون‌های متقاضی بار به منظور کاهش صف انتظار آنها بود.

سومین مصوبه نشست مشترک نمایندگان وزارتخانه های اقتصادی؛ تجمیع آزمایش‌های بهداشت و استاندارد بود و چهارمین؛ اخذ مصوبه خاص برای محمولات روغن خوراکی با هدف کاهش مدت زمان ماندگاری آنها بود، همچنین تشریک مساعی گمرک برای بهره گیری همزمان از حمل یکسره در کنار حمل به انبار در پای کشتی‌ها پنجمین راهکاری بود که اتخاذ شد.

در این نشست مشترک، هدایت بخشی از کشتی‌های سایز بزرگ به بنادر شهید رجایی و چابهار به منظور بهره‌گیری از ظرفیت انبارهای نگهداری آنها تصویب شد. هفتمین مصوبه؛ هماهنگی بین صاحبان کالا و شرکت راه آهن برای افزایش سهم حمل و نقل ریلی بود.

راستاد همچنین در حاشیه بازدید نمایندگان برخی از وزارتخانه ها از بندر امام، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون میزان تخلیه کالای اساسی به بیش از  ۲,۵ میلیون تن رسیده (رشد بیش از ۷۰ درصد) است و لذا ضرورت دارد فرآیند ورود، تخلیه و خروج کالای اساسی تسریع شود و در نهایت شاهد افزایش بهره وری عملیات  در مجتمع بندری امام خمینی(ره) باشیم.

وی افزود: در این فرآیند گلوگاه و مسائلی وجود دارد که در نشست مشترک با نمایندگان وزارتخانه های اقتصادی به خوبی شناسایی و تصمیم های لازم اتخاذ شد.

راستاد اذعان داشت: با احصاء مشکلات و راهکارهای که استخراج شده است می توان روند تخلیه و ترخیص کالاهای  اساسی را سرعت داد.

وی اظهار امیدواری کرد: با هم افزایی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی می توان شاهد تسریع روند خروج  کالاهای اساسی  از مجتمع بندری امام بود.

هیأت اقتصادی (معاونان وزاری راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و گمرک) که امروز به بندر امام خمینی( ره) عزیمت کرده بودند از انبارهای نگهداری کالاهای اساسی در اراضی پشتیبانی، انبار نگهداری کود شیمیایی(نهاده های کشاورزی)، پایانه ریلی و انبارهای نگهداری چند منظوره، بازدید کردند.

همچنین امکان تنظیم برنامه سفارش و خرید کالا و اطلاع رسانی به مبادی ورودی  دریایی کشور، تسریع در خروج کالا توسط بخش دولتی با بهبود فرآیند اپراتوری و تأمین کامیون، صدور مجوز انجام نمونه گیری قرنطیه در شب، امکان بهره مندی از روش حمل ریلی، تسریع در تأمین و توزیع کامیون، صدور مجوز بهره برداری از انبارهای خارج بندر توسط گمرک، صدور مجوزهای لازم  جهت انبارش کالا در محوطه های  روباز بندر، همکاری گمرک جهت اتصال مراکز توزین به وسیله تخصیص IP از جمله موضوعات پیشنهادی بود که به دنبال ارائه گزارش کارشناسی مدیران این مجتمع بندری در حوزه های دریایی و بندری مطرح شد.
منبع: فارس برچسب ها: تخلیه ، ترخیص ، کالاهای اساسی

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست

قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان گیلانغرب در غرب کرمانشاه با جمعیتی بیش از 72 هزار تن، 2 هزار و 585 کیلومتر مربع وسعت دارد که به لحاظ سرزمینی بعد از کرمانشاه بزرگترین شهرستان استان است.
گیلانغرب با وجود گستره سرزمینی، آمار بالایی از بیکاری استان کرمانشاه را آن طور که کارشناسان و صاحبنظران می گویند، دارد، از این رو دولت تدبیر و امید با ایجاد بازارچه مرزی سومار، دریچه ای برای ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان این منطقه باز کرد تا آلامی بر زخم بیکاری این دیار باشد.
سال 90 بود که دولت با الحاق قسمتی از بخش مرزی سومار در قصرشیرین به گیلانغرب، این امکان را فراهم کرد تا گیلانغرب به عنوان یکی از شهرستان های مرزی غربی کرمانشاه و ساکنان آن نیز مرزنشین شوند و این امر سببب شد تا بازارچه مرزی سومار در حوزه استحفاظی گیلانغرب قرار گیرد.
از سال 90 تاکنون گیلانغرب با داشتن 15 کیلومتر مرز با عراق یکی از شهرستان های مرزی کرمانشاه محسوب می شود و سال 94 بود که فعالیت بازارچه مرزی سومار با عزم دولت آغاز شد.
بازارچه مرزی سومار با هدف کمک به رونق بخشیدن تولید کالاهای صنعتی، معدنی، کشاورزی و نیز محصولات صنایع دستی شهرستان گیلانغرب که قابلیت های فراونی دارد، کمک به توسعه صادرات برای کسب درآمد ارزی، افزایش اشتغال، ارتقای امنیت نوار مرزی، کاهش فقر و محرومیت، جلوگیری از گسترش پدیده قاچاق کالا، پیشگیری از مهاجرت مردم مرزنشین و کمک به توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با کشور همسایه راه اندازی شد.
اکنون دولتمردان تمام اهتمام خود را برای تقویت زیرساخت های این بازارچه مرزی به کار گرفته اند تا بتوانند بیش از پیش در رونق منطقه موثر باشد و 26 اردیبهشت ماه امسال بود که در راستای تقویت بخش صادرات این منطقه، عملیات اجرایی احداث جاده گیلانغرب به سومار به طول 68 کیلومتر و 169 میلیارد تومان اعتبار آغاز شد که مسافت گیلانغرب به سومار را 20 کیلومتر و مسیر کربلا را نیز 50 کیلومتر کاهش می دهد.
روزانه به طور میانگین 200 کامیون انواع کالا از جمله مصالح ساختمانی، شیشه و سرامیک از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر می شود.
از قبل بازارچه مرزی سومار، بخشی از مرزنشینان در امر تخلیه و بارگیری کالا مشغول شده اند و به طور مستقیم و غیرمستقیم حدود یک هزار کارگر نان سفره خود و خانوارشان را از این بازارچه تامین می کردند.
از چندی پیش ورق برگشته و عراق می گوید که در امر تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی، تنها از کارگران خود استفاده می کند و این حق را از کارگران ایرانی گرفته است.
تا پیش از این روال تخلیه و بارگیری کالاها به این شکل بود که سه روز در هفته را کارگران ایرانی و سه روز دیگر را عراقی ها در بازارچه مرزی سومار فعالیت داشتند اما یک هفته است که کارگران ایرانی بیکار شده اند و مقامات ما نیز در حال مذاکره برای رفع این مشکل هستند.
اینک مردم گیلانغرب به عنوان مرزنشینان دومین شهر مقاوم کشور، این بار نیز در انتظار تدبیری دیگر از دولتمردان و مسئولان کشورمان هستند تا بتوانند نان سفره های کارگران ایرانی را که در بازارچه مرزی سومار مشغولند به سفره هایشان بازگردانند.

**امسال 155میلیون دلار کالا از سومار به عراق صادر شد
فرماندار گیلانغرب گفت: طی 2 ماه گذشته از سال جاری 155 میلیون دلار کالا با وزن 145هزار تن از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد.
کورش محمودیان به ایرنا افزود: این کالاها توسط هفت هزار دستگاه کامیون به عراق صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 9 درصد رشد داشته است.
وی اظهار کرد: همچنین پارسال در مجموع یک میلیون و 138 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 242 دلار از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد.
فرماندار گیلانغرب گفت: کالاهای صادر شده شامل 90 قلم کالا است که توسط 60 هزار دستگاه کامیون به عراق صادر شد.

**عراق از ورود کارگران ایرانی به بازارچه سومار جلوگیری می کند
فرماندار گیلانغرب گفت: طرف عراقی از ورود کارگران ایرانی به محوطه تخلیه و بارگیری بازارچه مرزی سومار در داخل عراق جلوگیری می کند و کار بارگیری را تنها به کارگران عراقی واگذار کرده است.
محمودیان افزود: این خواسته طرف عراقی است که کار تخلیه و بارگیری کالاها را کارگران عراقی به تنهایی انجام دهند و ما یک مهلتی را از طرف عراقی برای مذاکره برای پیگیری این موضوع خواستیم که متاسفانه مهلت پایان یافت و فعلا موضوع حل و فصل نشده و از چند روز قبل طرف عراقی به صورت یک طرفه از ورود کارگران ایرانی به داخل محوطه تخلیه و بارگیری جلوگیری کرد.
وی اظهار کرد: سفارت ایران در بغداد و وزارت امور خارجه کشورمان، استاندار کرمانشاه و وزارت کشور پیگیر این موضوع هستند و این مساله از سوی طرف ایرانی پذیرفتنی نیست زیرا با این اقدام نزدیک به 500 کارگر بیکار شده اند.
محمودیان عنوان کرد: عراقی ها می گویند باری را که خود خریداری کرده اند تنها توسط کارگران عراقی تخلیه و بارگیری می کنند که البته این موضوع را طرف ایرانی نپذیرفته و مقامات کشورمان در حال رایزنی و مذاکره تا حصول نتیجه هستند.

**کالاهای صادراتی تا اطلاع ثانوی از مرز سومار صادر نمی شود
فرماندار گیلانغرب در ادامه گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته توسط گمرک، کالاهای صادراتی از بازارچه مرزی سومار تا اطلاع ثانوی به عراق صادر نمی شود.
محمودیان افزود: در این مدت محموله های صادراتی از طریق مرزهای جایگزین و مرزهای قصرشیرین به عراق صادر می شود و هرگونه محموله های صادراتی برای اینکه در بازارچه مرزی سومار متوقف نماند به سمت دیگر مبادی مرزی هدایت می شود.
وی اظهار کرد: توقف صادرات از بازارچه مرزی سومار تا تعیین تکلیف این مرز و رفع مشکلات آن خواهد بود.
فرماندار گیلانغرب از برگزاری یک نشست در روز شنبه هفته آینده با طرف عراقی و مقامات کشورمان در راستای رفع مشکلات و مباحث مربوط به بازارچه مرزی سومار خبر داد.
محمودیان، یکی از موضوعات مربوط به نشست اوایل هفته آینده در خصوص بازارچه مرزی سومار را با طرف عراقی، بحث در باره استفاده از کارگران ایرانی در امر تخلیه و بارگیری کالاها در بازارچه مرزی سومار عنوان کرد که هم اکنون از سوی طرف عراقی از ورود کارگران ایرانی در امر تخلیه و بارگیری کالاهای ایرانی در این مرز جلوگیری شده است.
فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق 15 کیلومتر است.
بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد.
این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز با عراق است.
بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب 67 کیلومتر است.
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالا از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.
3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: تخلیه ترخیص کالاهای اساسی

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۵۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترخیص کالا‌های اساسی از بندر امام تا پایان خرداد / فعالیت روزانه ۳۰۰۰ کامیون در بندر
 • دپوی ۳.۶ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور/ ۷۰۰ کانتیر گوشت منجمد در بندر شهید رجایی
 • کالاهای اساسی تا پایان خرداد از بندر امام ترخیص می‌شود
 • خوزستان| بندر امام خمینی(ره) در امنیت غذایی کشور جایگاه ویژه‌ای دارد
 • رشد 85 درصدی ورود کشتی های کالای اساسی به بندر امام
 • پهلوگیری کشتی‌های متعدد برای تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام
 • وجود بیش از 3 میلیون تن کالا‌های اساسی در بنادر
 • رشد بیش از 90 درصدی تخلیه کالای اساسی در بندر امام
 • 33 هزار تن شکر امروز در بندر امام تخلیه می‌شود
 • موجودی ۱۰۳ هزار تنی شکر در انبارهای بندر امام خمینی
 • رشد 85 درصدی ورود کشتی‌های حامل کالاهای اساسی/ دپوی 103 هزار تنی شکر در بندر امام
 • ۸۰ درصد ظرفیت انبارهای کالای اساسی بندر امام پُر شد
 • تخلیه و بارگیری شکر وارداتی کوبا در بندر امام(ره)/ ترافیک سنگین کشتی های خارجی حامل کالای اساسی
 • امروز 33 هزار تن شکر در بندر امام تخلیه می شود
 • آغاز تخلیه و بارگیری شکر وارداتی و چند کالای اساسی در بندر امام
 • تخليه بيش از 146 هزار تن شکر خام در بندر امام
 • تخلیه 33 هزار تن شکر کوبایی ،27 هزار تن دانه روغنی و 66 هزار تن ذرت در بندر امام/ واردات 3 میلیون تن کالای اساسی در 2 ماه گذشته فقط از بندر امام
 • تخلیه و بارگیری شکر وارداتی در بندر امام خمینی(ره)
 • تخلیه ۱۴۶۷۰۰ تن شکر خام در بندر امام خمینی(ره)