تهران- ایرنا- نیمی از 20 شرکت بزرگ بازرگانی دریافت کننده ارز نیمایی، کمتر از شش سال سابقه فعالیت دارند. این حقیقتی است که با بررسی فهرست منتشرشده توسط بانک مرکزی از دریافت‌ کنندگان ارز دولتی و نیمایی هویدا می‌شود و می‌تواند منشأ سؤالات بسیاری درباره ساختار اقتصاد ایران باشد.

اگرچه برخی از این شرکت ‌های تازه ‌تأسیس در واقع نام ‌هایی تازه برای ادامه فعالیت شرکت ‌های قدیمی ‌تر هستند، برخی دیگر از این شرکت ‌ها که موفق شده‌اند بیشتر از فعالان قدیمی و ریشه‌ دار اقتصاد ایران ارز دریافت کنند، حقیقتا نورسیده و البته، نورِ دیده هستند؛ مجموعه‌ای از شرکت ‌های تازه‌ رسیده که نام‌ های گوناگونی، از نزدیکان سیاست‌ مداران تا متهمان دادگاه‌های مفاسد اقتصادی اخیر در میانشان دیده می‌شوند.

** تاخت و تاز تازه ‌رسیده‌ ها
نگاهی به 20 شرکت بازرگانی صدر فهرست دریافت ‌کنندگان ارز نیمایی نشان می‌دهد متوسط عمر این شرکت ‌ها که جمعا بیش از نیم‌میلیارد یورو ارز دریافت کرده‌اند تنها 10 سال است و عمده شرکت‌ هایی که عمری بیشتر از 10 سال دارند نیز نمایندگان شرکت ‌های معتبر بین ‌المللی هستند که همچنان به واردات و ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان این شرکت‌ها مشغول‌اند. در میان این 20 شرکت فقط یک شرکت در دهه 50 تأسیس شده و هیچ ‌یک از شرکت ‌ها در دهه 60 شکل نگرفته‌اند. همچنین تنها دو شرکت در دهه 70 تأسیس شده و هفت شرکت نیز در دهه 80 فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. به این ترتیب می‌توان گفت نیمی از 20 شرکت بازرگانی که بیشترین ارز نیمایی را در سال گذشته دریافت کرده‌اند، در شش سال اخیر تأسیس شده‌اند.

** قدیمی ‌ها
قدیمی ‌ترین شرکت در میان 20 شرکت بازرگانی که بیشترین ارز نیمایی را دریافت کرده‌اند، شرکت پوبر است. این شرکت که در سال 1358 تأسیس شده، در 40 سال گذشته در زمینه واردات و توزیع محصولات زیبایی و مکمل‌های غذایی و دارویی فعالیت می‌کند و شعب گوناگونی نیز در سراسر کشور دارد. این شرکت در سال گذشته 29 میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده است. دیگر شرکت قدیمی این فهرست 20تایی، شرکت سام‌الکترونیک است که نمایندگی شرکت سامسونگ را در ایران برعهده دارد و از سال 1375 فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت نیز سال گذشته 29 میلیون یورو ارز نیمایی برای واردات دریافت کرده است و باید توجه داشت که این رقم، فارغ از ارقامی است که شرکت‌ های وابسته به این مجموعه بزرگ برای واردات محصولات فناوری در سال گذشته دریافت کرده‌اند. دیگر شرکت قدیمی فهرست شرکت بازرگانی افزون‌روان است که محصولات روان‌کاری و روغن پایه را وارد می‌کند و در سال 1378 تأسیس شده است. این شرکت 18 میلیون یورو ارز نیمایی برای واردات دریافت کرده است.

** ‌نوجوان‌ها
به جز سه شرکتی که نام برده شد، دیگر رد پایی از شرکت‌های تأسیس‌شده در دهه 50، 60 و 70 در فهرست 20 شرکت بزرگ بازرگانی دریافت‌کننده ارز نیمایی دیده نمی‌شود. دسته نوجوان ‌ها، یا شرکت‌هایی که در دهه 80 تأسیس شده‌اند، هفت عضو دارد که شرکت توسعه و تجارت سراج ‌گستر بین‌ الملل در صدر آنهاست. شرکتی که بیشترین ارز نیمایی برای واردات را در میان شرکت‌ های بازرگانی در سال گذشته دریافت کرده و از واردکنندگان بزرگ محصولات فناورانه و قطعات رایانه است. این شرکت 49 میلیون یورو ارز نیمایی در سال گذشته دریافت کرده است. از دیگر شرکت‌های بازرگانی بزرگ دسته نوجوان‌ها شرکت توسعه فن‌ افزار توسن است که بیش از 33 میلیون یورو ارز نیمایی برای واردات دریافت کرده و در زمینه فناوری فعالیت می‌کند. شرکت پارس شایان مهر، نماینده محصولات زیمنس در ایران و شرکت بی.ای.تی پارس، نماینده محصولات دخانی BAT در ایران (که چند برند معتبر سیگار آن در کشور عرضه می‌شود) دو شرکت دیگر دسته نوجوان‌ها هستند که هر کدام بیش از 27 میلیون یورو ارز نیمایی برای واردات دریافت کرده‌اند. شرکت بعدی دسته نوجوان‌ ها نیز نماینده یک شرکت خارجی است.

شرکت سیستم و خدمات اریکسون همان ‌طور که از نامش پیداست، نماینده محصولات اریکسون در ایران است و سال گذشته 22 میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده است. شرکت شکوفامنش نمونه جالب دیگری از شرکت‌های دسته نوجوان است. این شرکت که واردکننده مجموعه‌ای از محصولات زیبایی، آرایشی و پیرایشی است در حالی با تاریخ تأسیس در سال 1386 در دسته نوجوانان قرار گرفته که سابقه فعالیت اقتصادی صاحبان آن، یعنی خانواده شگفتی، بیش از هفت دهه است؛ موضوعی که درباره برخی از شرکت‌های دیگر این فهرست نیز صادق است. شرکت توسعه و تجارت خوشگامان راه پارسیان که واردکننده محصولات فناوری و رایانه‌ای است نیز آخرین شرکت این دسته است که در دهه 80 تأسیس شده است.

** تازه ‌رسیده ‌ها
در میان شرکت ‌های تازه ‌رسیده، شرکت فدک یاس اسپادانا بیشترین ارز نیمایی را دریافت کرده است. این شرکت که نامش به واسطه جنجال ‌های پیرامون فروشگاه رفاه برای خوانندگان آشناست، در سال 1392 تأسیس شده و 46 میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده است. دیگر شرکت تازه‌رسیده فهرست که دومین شرکت بزرگ بازرگانی از نظر دریافت ارز است، شرکت نودیس‌پرداز است که سال 1394 تأسیس شده و 33 میلیون یورو ارز برای واردات تلفن همراه دریافت کرده است. گفتنی است مدیرعامل این شرکت یکی از متهمان دادگاه ‌های ویژه مفاسد اقتصادی بود که به اتهام فعالیت‌های خلاف قانون شرکت از جمله گران ‌فروشی و مسائل ارزی محاکمه و مجوز شرکتش باطل شد. دو شرکت گلدیران سپهر و صنایع تهویه گلدیران پارس نیز نمایندگان شرکت ال‌جی در ایران هستند که اگرچه در 1393 شکل گرفته‌اند اما در واقع فرزندان شرکت بزرگ گلدیران هستند که نماینده ال‌جی در ایران محسوب می‌شود. شرکت کیاتجارت‌گستر پرتو، واردکننده محصولات گوناگون، دیگر شرکت تازه‌رسیده است که در سال 1395 تأسیس شده و سال گذشته 27 میلیون یورو ارز برای واردات دریافت کرده است.

شرکت بازرگانی بین ‌الملل دنیای معتمد پارسه نیز دیگر شرکت تازه‌ رسیده است که در سال 1392 تأسیس شده و سال گذشته 24 میلیون یورو ارز دریافت کرده است. این شرکت نیز البته، مانند برخی دیگر از شرکت‌های این فهرست، اولین تجربه اقتصادی مدیرانش نیست.

شرکت درخشان میوه روز بار، وارد کننده میوه ‌جات، دیگر شرکت تازه ‌تأسیس فهرست ماست که در سال 1396 تأسیس شده و سال گذشته 21 میلیون یورو ارز دریافت کرده تا پانزدهمین شرکت بزرگ دریافت‌ کننده ارز نیمایی میان شرکت‌های بازرگانی باشد. شرکت بازرگانی سام‌ پارس نیز یکی از شرکت ‌های گروه سام است که در سال 1395 تأسیس شده و برای واردات محصولات سامسونگ 19 میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده است. شرکت زرین ‌نمای کاسپین نیز، دیگر عضو گروه تازه‌ رسیده‌ هاست که در سال 1393 تأسیس شده و برای واردات محصولات شرکت هایسنس به ایران، 17 میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده است.

منبع: روزنامه شرق؛ 1398،02،26
گروه اطلاع رسانی **9117**1755

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عقب نشینی نرخ ارز با نزدیک شدن به زمان آغاز بکار بازار متشکل ارزی

نرخ دلار و سایر انواع ارز در هفته‌های اخیر روندی نزولی به خود گرفته و از محدوده ۱۵ هزار تومان وارد کانال ۱۲ هزار تومانی شده است.

البته از روز پنجشنبه پس از وقوع بی ثباتی در منطقه و برخی اخبار مربوط به سیاست خارجی قیمت ارز اندکی بالا رفت که به گفته رئیس کل بانک مرکزی موقتی است.

درباره چرایی افت بهای دلار و سایر ارزها، به عوامل مختلفی اشاره می‌شود که از جمله آنها می‌توان به تحولات مثبت سیاست خارجی، انتشار اخبار امیدبخش سیاسی و سیاست‌های بانکی دولت و افزایش بازگشت ارز صادراتی اشاره کرد.

در این میان آنچه که کمتر بدان پرداخته شده نزدیک شدن به زمان آغاز مهم‌ترین طرح بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز یعنی «بازار متشکل ارز» در روزهای آتی است.

قرار بود این طرح تا پایان اردیبهشت امسال راه اندازی شود، اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های فنی و طولانی شدن فرایند ثبت شرکت‌ها و واریز سهم شریکان و از همه مهم‌تر توجیه کردن بازیگران این بازار (صرافان و بانک‌ها) راه اندازی این بازار به اواخر خردادماه موکول شد.

پیگیری‌های ایرنا نشان می‌دهد که در روزهای اخیر فرایند آماده سازی بخش‌های مختلف برای راه اندازی این بازار شتاب گرفته و جلساتی نیز با بانک‌ها و صرافی‌ها در این باره برگزار شده و بر این اساس در صورت عدم بروز مشکل، این بازار باید تا اوایل تیرماه راه اندازی شود.

با توجه به نزدیک شدن زمان راه اندازی این بازار که به نظر کارشناسان می‌تواند ساماندهی و مدیریت بازار ارز را تسهیل و نرخ ارز را کاهش دهد، بازیگران رسمی و غیر رسمی بازار ارز، جانب احتیاط را در پیش گرفته‌اند و قیمت‌ها نیز روند نزولی یافته‌اند.

پایان جولان دلالان و سوداگران در بازار ارز

از مهم‌ترین مزایای راه اندازی بازار متشکل ارز، پایان دادن به جولان دلالان و سوداگران بزرگ اقتصادی در بازار به شمار می‌رود، این گروه که از طریق همراهی بازار غیررسمی تهران با بازارهای فرامرزی دبی امارات، سلیمانیه عراق و افغانستان مشغول تعیین قیمت در بازار ارز هستند در صورت کارامدی بازار متشکل، قدرت خود را از دست خواهند داد.

«وحید شقاقی» کارشناس اقتصادی در این باره به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: راه اندازی «بازار متشکل ارزی» مدیریت بازارساز را بر بازار ارز تسهیل و عملاً دست سوداگران را برای تعیین قیمت ارز در بازار کوتاه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با ایجاد بازار متشکل ارزی قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود، افزود: ایده تشکیل بازار متشکل ارزی و وصل شدن همه صرافی‌های مجاز به این مجموعه با نظارت بانک مرکزی اقدامی مفید و مثبت در شرایط اقتصادی است و موجب افزایش شفافیت در این بازار می‌شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: با ایجاد این بازار، دیگر قیمت ارز از بازارهای کشورهای همجوار مانند سلیمانیه و دبی تأثیر نخواهد گرفت و مزیت اصلی این بازار تعیین قیمت در داخل کشور خواهد بود.

شقاقی مزیت دیگر بازار متشکل ارزی را ایجاد بازار بین صرافی‌ها خواند و گفت: همه صرافی‌ها به این بازار وصل خواهند شد و به صورت شفاف به خرید و فروش اقدام می‌کنند و بازار پشت پرده تا حدودی ساماندهی می‌شود.

«آلبرت بغزیان» کارشناس بازار ارز نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سوداگران بزرگ اقتصادی اکنون در بخش‌های مختلف از جمله بازار ارز مشغول قیمت سازی هستند؛ آنها با معاملات صوری و یا سایر روش‌ها اقدام به تعیین قیمت کرده و دلالان خرد نیز خواسته یا ناخواسته در زمین آنها بازی می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: سوداگران بزرگ ارزی که در بازار ارز فعالیت می‌کنند، نقش اصلی و مهم را در بازار ارز و رشد قیمت‌ها بازی می‌کنند.

کاهش نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل

دستاورد دیگری که کارشناسان برای بازار متشکل ارز متصور شده‌اند، کمک این بازار به کاهش نرخ ارز است بطوری که با افزایش جذابیت این بازار، موج جدیدی از ارز روانه این بازار شده و به تقاضای واقعی ارز بخش‌های مختلف اقتصادی پاسخ داده خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفته است: جذابیت قیمتی در بازار متشکل ارز باعث افزایش حجم ورود ارز توسط صادرکنندگان به کشور می‌شود و این بازار می‌تواند جلوی رانت و فساد را گرفته، قیمت ارز را کاهش دهد و تعادل منطقی در بازار ایجاد کند.

«محمدرضا پور ابراهیمی» اظهار داشت: اگر برنامه جامعی که برای این بازار در نظر گرفته شده است اجرا شود حتماً این بازار می‌تواند به ساماندهی بازار ارز کمک کرده و از رانتی که در اقتصاد وجود دارد جلوگیری کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: پس از راه اندازی بازار متشکل، نرخ ارز خودش به صادرکنندگان این علامت را می‌دهد که ارز را به کشور وارد کنند زیرا برای آنها جذابیت قیمتی خواهد داشت.

وی یادآور شد: تاکنون صادرکنندگان به دلیل جذابیت پایین، تمایل نداشتند که ارز خود را در بازار نیما عرضه کنند، اما با راه اندازی بازار متشکل ارز و افزایش جذابیت قیمتی، بخش عمده‌ای از ارزی که تاکنون به کشور باز نمی‌گشت در آینده وارد بازار کشور خواهد شد.

پور ابراهیمی اضافه کرد: با کاهش تقاضا برای ارز و عرضه بیشتر از طریق بازار متشکل، قیمت ارز نیز به تعادل خواهد رسید.

ثبات قیمت‌ها در انتظار بازار ارز

از چالش‌های اقتصادی کشور در سال‌های اخیر، نوسان شدید و بی ثباتی نرخ ارز بوده است که قدرت تصمیم گیری برای مدیران و فعالان اقتصادی را کاهش داده است، بطوری که فعالان اقتصادی نمی‌توانند نرخ ارز در ماه‌های آتی را بطور دقیق پیش بینی کرده و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند.

اما به گفته مدیرعامل بازار متشکل ارزی، با راه اندازی بازار متشکل ارز، ثبات به این بازار باز خواهد گشت.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی با بیان اینکه این بازار بین صرافان و خریداران قرار می‌گیرد، گفت: معاملات واقعی هستند و هیجانات کاذب نمی‌تواند در نرخ‌ها تأثیرگذار شود و در نتیجه قیمت‌ها به ثبات می‌رسد.

«محمود شکسته بند» افزود: هیجانات و نابسامانی‌هایی که در بازار ارز به وجود آمد باعث شد بانک مرکزی به فکر ساماندهی و تشکیل بازاری بیفتد که در آن نرخ واقعی خرید و فروش ارز تعیین شود.

افزایش شفافیت معاملات ارزی با راه اندازی بازار متشکل

شقاقی کارشناس اقتصادی، نقش این بازار در شفاف کردن معاملات ارز را یادآور شده و می‌گوید: معاملات این بازار متشکل ارزی قابل‌ردیابی و شفافیت آن بسیار بالاست. از سوی دیگر می‌توان توسط این بازار همه خرید و فروش‌ها در کوچه و پس‌کوچه‌ها را ساماندهی کرد.

وی درباره تأثیر این بازار بر نرخ ارز گفت: به طور طبیعی وقتی شفافیت، بیشتر شود هیجانات و التهابات تا حد بسیار زیادی کنترل می‌شود و از این طریق، قیمت ارز دچار التهاب و نوسانات هیجانی نخواهد شد.

بازیگران و کارکرد بازار متشکل ارز

قرار است در بازار متشکل ارزی، معاملات اسکناس و نقد انجام شود؛ بر این اساس صادرکنندگان و دارندگان ارز می‌توانند از طریق صرافی‌ها برای فروش، نرخ مورد نظر خود را در سامانه بازار متشکل به ثبت برسانند.

در بازار متشکل ارز، معاملات نقدی ارزهای عمده انجام شده و معاملات حواله جات ارزی همچنان در سامانه نیما خواهد بود.

بازیگران اصلی بازار متشکل شامل بانک مرکزی، بانک‌ها و صرافی‌های دارای مجوز هستند. قرار است در ابتدا معاملات با دو یا سه نوع ارز اصلی (دلار، یورو و درهم) آغاز شود، اما به تدریج به سایر ارزها تسری یابد.

گام‌های پایانی آماده سازی بازار متشکل ارز

شورای پول و اعتبار هجدهم دی ماه پارسال «مقررات مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی» را تصویب کرد که هدف از آن ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کاراست.

مراحل پایانی آماده سازی مقدمات راه اندازی بازار متشکل ارزی در حال انجام است و بر این اساس، دیروز جلسه ویژه کارشناسان و مدیران ارزی بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی در بانک مرکزی برگزار شد.

در روزهای اخیر، روند آماده سازی مقدمات راه اندازی این بازار شتاب گرفته و بر این اساس در هفته گذشته نیز نشست توجیهی برای صرافان برگزار شد.

پیش از این قرار بود که بازار متشکل ارز تا پایان اردیبهشت ماه راه اندازی شود، اما اجرایی نشد. پیگیری‌های ایرنا نشان می‌دهد که وجود برخی ایرادات فنی مانند سامانه‌های ارتباطی بانک‌ها و صرافی‌ها با شرکت مدیریت بازار متشکل ارز از علل تأخیر در راه اندازی این بازار بوده است.

اما علت اصلی تأخیر یک ماهه در راه اندازی بازار متشکل ارز، اعتراضات شماری از صرافی‌ها و کارشناسان نسبت به عملکرد و کارکرد این بازار و ابهامات گسترده بوده است؛ بنابراین راه اندازی این بازار تا پایان خرداد به تأخیر افتاد تا صرافان و فعالان این بازار آمادگی آغاز به کار این بازار را داشته باشند.

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: اقتصاد روزنامه شرق شركت هاي بازرگاني ارز نيمايي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۶۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایجاد پدیده تورم فزاینده پلکانی به دلیل نوسانات نرخ ارز/ بورس ارزی راهکار بهبود اقتصاد ایران
 • ارز نيمايي را حذف کنيد
 • انفجار دلار نتيجه اشتباه دولت بود
 • انفجار دلار نتیجه اشتباه دولت بود/ به جای ارز نیمایی و دولتی کوپن بدهید
 • انفجار دلار نتیجه اشتباه دولت بود/ ۵۴ بار هشدار دادیم/ به جای ارز نیمایی و دولتی کوپن بدهید
 • فروش نخیِ سیگار ممنوع شود/استان‌های رکورددار مصرف قلیان و سیگارکدامند؟
 • شکل گیری بازار متشکل ارزی تا اوایل تیرماه/ ثبات قیمت‌ها در انتظار بازار ارز
 • تشکیل بازار متشکل ارزی باعث ایجاد شفافیت در حوزه ارز می شود
 • وقتی ۱۴ متهم ارزی به یورو «یونجه» می‌گفتند!
 • اختصاص ۱۷۰ میلیون دلار ارز نیمایی برای واردات توتون
 • اختصاص ۱۷۰میلیون دلار ارز نیمایی برای واردات توتون!
 • جزئیات اتهامات ۱۴ متهم ارزی
 • مشروح اولین جلسه رسیدگی به پرونده ۱۴ متهم ارزی
 • جزئیات اتهامات 14متهم ارزی
 • جلسه محاکمه ۱۴ متهم ارزی برگزار شد
 • ۹میلیارد دلار از منابع ارزی کشور چه شد؟
 • رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: قانون‌شکنی ابتدا از دولت شروع شده/ ۹میلیارد دلار از منابع ارزی کشور چه شد؟
 • جزئیات اتهامات ۱۴ متهم ارزی/ سوءاستفاده از نام کارگران رستوران‌ها
 • تخصیص ١٧٠ میلیون دلار ارز نیمایی به واردات توتون و سیگار/ مافیایی قدرتمند در دخانیات داریم