سازمان بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرده است: اگرچه در سه ماهه دوم سال، تقاضا برای نفت با سرعت کمی افزایش می‌یابد، اما به دنبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران ذخایر جهانی به شدت کاهش خواهد یافت.به گزارش بلاغ، سازمان بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود در مورد مختل شدن عرضه به دنبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران هشدار داده و نوشته است: با توجه به آهسته‌تر شدن رشد اقتصادی در آسیا، تقاضا برای نفت در ادامه سال با سرعت کمتری افزایش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بلومبرگ، در این گزارش آمده است که مصرف ناامیدکننده سوخت در کشورهای چین، ژاپن و برزیل به این معناست که ۲۰۱۹ سه ماهه اول سختی را پشت سر گذاشت و به این ترتیب، ذخایر جهانی نفت طی این مدت به‌طور شگفت‌انگیزی افزایش یافت.

این نخستین بار از اکتبر ۲۰۱۸ است که سازمان بین‌المللی انرژی چشم‌انداز خود در مورد تقاضای جهانی نفت را کاهش داده است.

با وجود این، بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه دوم سال، در حالی که تقاضا رو به افزایش است ، ذخایر جهانی به شدت کاهش یابد. در این میان تحریم‌های ایالات متحده علیه صنعت نفت ایران موجب می‌شود، میزان تولید این کشور به پایین‌ترین سطح از زمان جنگ با عراق در دهه ۱۹۸۰ برسد.

در حال حاضر، قیمت نفت کمی بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه است؛ اما معامله‌گران در انتظار تاثیر کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند. هنوز مشخص نیست که عربستان و دیگر اعضای اوپک تا چه حد و با چه سرعتی کاهش عرضه ایران را جبران می‌کنند.

در عین حال تنش‌ها در خاورمیانه افزایش یافته؛ اخیرا تاسیسات نفتی عربستان هدف حمله نیروهای یمنی قرار گرفت.

بر اساس برآوردهای سازمان بین‌المللی انرژی، تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه اول سال ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و برای ادامه سال این میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز گزارش شده است. در نتیجه، نرخ رشد تقاضا برای سال ۲۰۱۹ به ۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. بنابراین میانگین رشد تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

در سه ماهه نخست سال، علی‌رغم کاهش قابل توجه اوپک پلاس، ذخایر جهانی نفت ۷۰۰ هزار بشکه در روز رشد داشت. این میزان هفت برابر بیشتر از برآورد قبلی است.

با وجود این مازاد اما سازمان بین‌المللی انرژی اعلام کرده که ذخایر نفت در کشورهای توسعه‎یافته در ماه مارس ۲۵٫۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و از لحاظ سطح مورد نیاز برای تقاضای پیش‌بینی‌شده به پایین‌ترین میزان از ماه ژوئیه رسیده است.

تولید ایران در حال حاضر به پایین‌ترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۳ رسیده و پیش‌بینی می‌شود، با شدت تحریم‌ها و پایان معافیت‌ها این روند کاهشی ادامه یابد.

وزیر انرژی عربستان سعودی پیش‌تر در اواخر ماه آپریل اعلام کرد که نیاز مشتریان ایران را برآورده خواهد کرد هرچند برای افزایش تولید عجله‌ای ندارد.

در حال حاضر عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک میزان تولید خود را ثابت نگه داشته‌اند. در ماه گذشته این‌ کشورها در مجموع ۳۰٫۲ مییون بشکه در روز استخراج کرده‌اند.

در پایان هفته جاری قرار است کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک از جمله روسیه و قزاقستان در شهر جده دیدار و در مورد نحوه مدیریت  منابع نفتی در نیمه دوم سال تصمیم‌گیری کنند.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟

به گزارش مهر، در میان آب‌راه‌های بین‌المللی جهان، سه تنگه از اهمیت استراتژیکی در حوزه انرژی برخوردار هستند که تنگه هرمز در رتبه نخست قرار دارد.

طی سال‌های اخیر به طور میانگین ۶٠ میلیون بشکه نفت از طریق گذرگاه‌های آبی منتقل شده است که به معنای جابجایی ۶٠ درصد تولید جهانی نفت است. در این میان خاورمیانه نقش بسیار مهمی در تأمین و انتقال انرژی مورد نیاز جهان دارد که سه گذرگاه هرمز، باب المندب و سوئز در این زمینه ایفای نقش می‌کنند و صادرات نفت به آسیا، اروپا و آمریکا به عنوان سه بازار اصلی نفت جهان از این تنگه‌ها انجام می‌شود.

تنگه هرمز ۲۱ مایل عرض دارد، اما تنها در ۲ مایل آن امکان کشتیرانی وجود دارد. برای دور زدن تنگه هرمز، گزینه‌های اندکی وجود دارد؛ دو کشور امارات متحده عربی و عربستان سعودی دارای خط لوله‌هایی برای دور زدن خلیج فارس هستند. مجموع ظرفیت این خط لوله‌ها در ابتدای سال ٢٠١٧ میلادی ۶.۶ میلیون بشکه در روز بوده است. اما به دلایل مختلف، از این ظرفیت، حدود ٣.٩ میلیون بشکه آن دست نخورده باقی مانده است.

تنگه هرمز، شاهراه انتقال نفت

کانال سوئز و خط لوله سومد با ظرفیت کمتر از سه میلیون بشکه و باب المندب با عبور دادن کمتر از ۵ میلیون بشکه نفت در روز از اهمیت کمتری به نسبت تنگه هرمز برخوردار هستند.

تنگه هرمز در حوزه تأمین تقاضای جهانی LNG نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. قطر حداقل یک چهارم بازار LNG جهان را با صادرات بیش از ۶٠ میلیون تن ال. ان. جی در دست دارد.

 سالانه ۵٠ هزار فروند کشتی از تنگه استراتژیک هرمز عبور می‌کنند که از این تعداد ١٧ هزار فروند شناور‌های نفت‌کش است. نکته مهم در باره تنگه هرمز این است که کشور‌های آسیایی که طی دو دهه گذشته میزان واردات شأن از خلیج فارس دو برابر شده است، به تنگه هرمز وابستگی بیشتری دارند؛ بویژه چین که بیش از ۴٠ درصد از نفت وارداتی خود را از تنگه هرمز عبور می‌دهد. با این وجود برخی معتقدند بسته شدن این تنگه تأثیری بر اقتصاد آمریکا و اروپا نمی‌گذارد که با نظر به وابستگی اقتصاد کشور‌های توسعه یافته به یکدیگر، هر گونه اختلال در تردد کشتی‌ها نه تنها به افزایش شدید قیمت نفت می‌انجامد بلکه بحران بزرگی در جهان ایجاد می‌کند.

یا همه یا هیچ/ ‏ترانزیت‬ روزانه ۱۷ میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز

بر این اساس رئیس جمهوری ایران بار‌ها گفته که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند هیچ کشوری هم نمی‌تواند از منطقه خلیج فارس نفت خود را صادر کند.

طبق بررسی مؤسسه تحلیل آمار‌های نفتی «ورتکسا»، محموله‌های نفت خام و میعانات گازی ترانزیت شده از طریق تنگه هرمز در سال ٢٠١٧ میلادی روزانه ١٧.٢ میلیون بشکه بود که این رقم تنها در نیمه نخست سال ٢٠١٨ میلادی روزانه به ١٧.۴ میلیون بشکه رسیده است. بیشتر نفت صادراتی عربستان، ایران، امارات، کویت و عراق از طریق این تنگه به بازار‌های جهانی فرستاده می‌شود. همچنین این آبراه، مسیر عبور تمامی ال ان جی (گاز طبیعی مایع) صادراتی قطر است.

طی سال‌های گذشته عربستان و امارات با هدف کاهش قدرت این تنگه تلاش کرده‌اند تا با احداث خط لوله‌های جایگزین این تنگه را دور بزنند، اما آمار‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که این اقدامات موفق نبوده است.

از سوی دیگر خط لوله شرق- غرب عربستان که قصد کاهش وابستگی سعودی‌ها به تنگه هرمز را دارد زیر نشانه پهپاد‌های یمنی است. نباید فراموش کرد یمنی‌ها خط لوله‌ای را نشانه رفته‌اند که هیچ اهمیتی برای پالایشگران آسیایی ندارد و ضررش برای پالایشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است. خط لوله شرق-غرب که به «پترولاین» هم معروف است، حدود ۵ میلیون بشکه در روز ظرفیت و در حال حاضر حدود ۲ میلیون بشکه در روز جابجایی نفت دارد.

نیاز نفتی چشم بادامی‌ها از کجا تأمین می‌شود؟ / ‏خلیج‬ فارس زیر سایه امنیت ایران

پالایشگاه‌های بزرگ در ژاپن، چین، کره جنوبی و تایلند معمولاً محموله‌های نفت قراردادی خود از عربستان سعودی را از پایانه نفتی «رأس تنوره» در خلیج فارس دریافت می‌کنند. این خط لوله به طول ۱۲۰۰ کیلومتر از «بقیق» به بندر «ینبع» امتداد پیدا کرده و خوراک پایانه‌های صادراتی و پالایشگاه‌های واقع در دریای سرخ را تأمین می‌کند.

اخبار اخیر نیز نشان می‌دهد بندر فجیره امارات هم که فلسفه وجودی‌اش برای دور زدن تنگه هرمز است نا امن شده است. سه سال پیش حاکم منطقه فجیره امارات با اشاره به راه اندازی خط لوله این کشور برای دور زدن تنگه هرمز گفته بود که تهدید به بستن تنگه هرمز به تاریخ پیوست، اما اتفاقات رخ داده برای این بندر در دهانه خلیج فارس و همچنین میزان تردد نفتکش‌ها از این تنگه نشان می‌دهد اوضاع به نفع اماراتی‌ها نیست.

همچنین یمنی‌ها با حملات پی در پی به تأسیسات عربستان در منطقه باب المندب و هدف قرار دادن نفت‌کش‌های عربستانی در باب المندب شرایط را برای این کشور سخت کرده‌اند. این در حالی است که خلیج فارس فعلاً امن است و راه‌هایی که قرار بود منجر به دور زدن تنگه هرمز شود، در شرایط بدی قرار دارند.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۷۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نبض اقتصاد جهان در دستان ایران/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟
 • یک ماه تا نشست بعدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک چه برگی را رو می‌کند؟
 • اوپک چه برگی را رو می‌کند؟
 • افزایش صادرات نفت ایران به چین
 • کاهش قیمت سبد نفتی اوپک
 • رویترز: واردات نفت چین از ایران افزایش یافت
 • نگرانی سازمان ملل از وضعیت مسلمانان میانمار
 • قیمت جهانی نفت کاهش یافت
 • قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۸.۵ دلار در هر بشکه رسید
 • قیمت سبد نفتی اوپک به 68.5 دلار در هر بشکه کاهش یافت
 • نیروی مخرب در بازار نفت
 • عرضه مازاد سبب افت قیمت نفت تا ۲۰۲۰ می‌شود
 • حراج نفت به پایین ترین قیمت
 • زنگنه: شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس برای شفافیت پولی تدوین شده است
 • ابراز نگرانی سفیر آمریکا در چین نسبت به وضعیت تبت
 • شیوه نامه عرضه نفت در بورس به دنبال شفافیت در قیمت و پرداخت است
 • شیوه نامه عرضه نفت در بورس بدنبال شفافیت در قیمت و پرداخت است
 • تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت با هدف شفافیت پولی
 • پازل پیچیده ایران، آمریکا و قیمت نفت