خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستور رییس‌جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی در رابطه با گام اول اقدامات در رابطه با کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: کار افزایش "ظرفیت و روند تولید" در دو حوزه تولید اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین از همان روزی که رییس‌جمهور دستور دادند آغاز شده و این مساله به سایت نطنز و کارخانه تولید آب سنگین اراک نیز اعلام شده است.

بهروز کمالوندی افزود: آن‌چه رییس‌جمهور اعلام کردند این بود که ایران دیگر به شاخص‌های تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی شده یعنی سقف ۳۰۰ کیلوگرم و ۱۳۰ تن آب سنگین در چارچوب بند ۲۶ برجام خود را متعهد نمی‌داند.

وی در رابطه با عملیاتی شدن این تصمیم و زمان لازم برای رسیدن به این اهداف در دو ماه آینده گفت: در حال حاضر فرمان رییس‌جمهور ابلاغ شده و دستورات برای سرعت دادن به افزایش ظرفیت و روند تولید در این دو حوزه به
بخش فنی ابلاغ شده و کار‌ها در حال انجام است.

وی هم چنین اعلام کرد که به زودی گروهی از خبرنگاران برای بازدید از روند فعالیت‌ها از سایت نطنز بازدید می‌کنند تا از نزدیک در جریان کار قرار گیرند.

افزایش ظرفیت و روند تولید با همان تعداد سانتریفیوژ‌های قبلی انجام می‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که افزایش ظرفیت سانتریفیوژ‌ها در روند افزایش ظرفیت تولید مدنظر خواهد بود؟ تصریح کرد: در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش ظرفیت و روند تولید با تغییر شاخص ظرفیت سانتریفیوژ‌ها نداریم. افزایش ظرفیت و روند تولید با همان تعداد سانتریفیوژ‌هایی که از قبل در چارچوب برجام نصب بودند در نطنز انجام می‌شود.

وی درباره روند نظارت آژانس از این مرحله از اقدامات ایران خاطرنشان کرد: در برخی مراحل و برای انجام برخی کار‌های فنی اطلاع قبلی به آژانس لازم است که به موقع این کار انجام شده و می‌شود.

آن‌چه در عمان داریم را فعلا نگه می‌داریم

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف ذخیره آب سنگین ایران در عمان بعد از لغو معافیت‌ها از سوی آمریکا چه می‌شود؟ گفت: این ذخایر در مالکیت ایران است و همین الان که با شما صحبت می‌کنم کارشناسان
ایرانی در عمان هستند تا امکانات و نحوه نگهداری ذخایر را بررسی کنند. آن‌چه در عمان داریم را فعلا نگه می‌داریم تا اگر خواستیم آن را به فروش رسانده و یا هر وقت کشور بخواهد آن را برمی گردانیم.

کمالوندی ادامه داد: بعد از تصمیم جدید رییس‌جمهوری کشورمان، دیگر به سقف ۱۳۰ تن متعهد نیستم و اگر از این سقف عبور کنیم، مشکل ما نیست بلکه مشکل طرف مقابل است.

وی اظهار کرد: اگر طرف‌های مقابل حاضر در برجام به تعهداتشان عمل کنند ما هم به طور کامل به تعهدات‌مان برمی‌گردیم. ما می‌خواهیم که توازن در اجرای اقدامات برقرار باشد. دو ماه فرصت داده‌ایم، اما اگر بعد از آن اتفاقی نیفتد، ما اقدامات تعیین شده دیگر مربوط به تعهدات‌مان در برجام را کنار خواهیم گذاشت و مسوولیتش با آن‌هاست.

اروپایی‌ها سیستم بانکی و روند خرید نفت را به جریان بیاندازند

این مقام ایرانی درباره واکنش اروپایی‌ها نسبت به تصمیم جدید ایران، گفت: انتظار ما از اروپا این است که سرعت اقدامات‌شان را افزایش دهند؛ چرا که این دو ماه به سرعت می‌گذرد. مسایل بروکراسی را باید خارج از وقت پیگیری کنند. ایران یک سال به آن‌ها وقت داد، نمی‌توانند بگویند که مشکل زمان دارند. آن‌ها باید حتما به کارشان سرعت دهند. انتظار واقعی ما این است که در این مدت سیستم بانکی وروند خرید نفت آن‌ها به جریان افتد.

وی تاکید کرد: اقدامات ما در مرحله کاهش تعهدات هسته‌ای گام به گام و در هر گام بر اساس یک منطق و اصول فنی دقیق طراحی شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که از چینی‌ها در رابطه با موضوع بازطراحی راکتور اراک چه توقعی دارید؟ ضمن مثبت ارزیابی کردن همکاری روسیه در حوزه‌هایی که در آن فعال است، گفت: چینی‌ها کارشان را قدری کند کرده بودند و ما از آن‌ها خواستیم که به این روند سرعت داده شود.

زمان مذاکره نیست

کمالوندی در ادامه درباره سخنان مقام معظم رهبری در رد و مسموم دانستن «مذاکره» با آمریکا با بیان این که «فرمایشات ایشان در مبانی ایدئولوژیک و علمی و عقلی کاملا درست است» گفت: به عنوان کسی که ۴۰ سال تجربه کار
دیپلماتیک و سیاسی دارد معتقدم الان زمان مذاکره نیست. بخصوص اگر موضوع مذاکره توانایی‌های ما باشد مذاکره به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. تا وقتی آمریکا از موضوعاتی از جمله توانایی‌های موشکی و دفاعی و مسایل دیگر دست برندارد، نمی‌شود با آن‌ها مذاکره کرد. همان طور هم که رییس جمهور گفتند، منظور آن‌ها از تلفن دادن این است که بیایید و مذاکره کنید، اما با وجود توطئه‌ها و دشمنی‌های آمریکا این کار شدنی نیست. اگر آمریکا بر این مبنا باشد که "هر چی دارید را بدهید"، طبیعی است مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد.

محدودیت‌ها برداشته شود کشور جهش بزرگی خواهد کرد

وی ادامه داد: برای آمریکایی‌ها در دوره قبل طول کشید که متوجه شوند بحث "غنی‌سازی صفر" عملی نیست و بعد هم در نهایت این سیاست را کنار گذاشتندکه شد برجام و حالا تیم ترامپ دارد همان سیاست شکست خورده قبلی را تجربه می‌کند، این تجربه برای حاکمین جدید تازگی دارد آن‌ها عوض شدند و تصور می‌کنند راه‌های قدیمی جواب می‌دهد، ما که عوض نشدیم، ما همان ایران هستیم. درست است محدودیت و مشکلات داریم، اما ظرفیت‌های‌مان را به خوبی می‌شناسیم و می‌دانیم اگر محدودیت‌ها برداشته شود کشور جهش بزرگی خواهد کرد. آن‌ها با فشار به ما که البته خسارتش برای خودشان هم هست سعی دارند که ما پرواز نکنیم. اما نباید تسلیم شویم، اگر تسلیم شویم همه چیز را باختیم. ما برای تسلیم نشدن ظرفیت داریم و می‌توانیم در این مسیر سخت مقاومت کنیم.

این مقام سازمان انرژی اتمی درباره شرایط مذاکره با آمریکا اظهار کرد: در این مورد بزرگان نظام به طور دقیق و مفصل صحبت کرده‌اند، اما تاکید می‌کنم، آمریکایی‌ها باید دست از فشار و تهدید بردارند. اول باید تحریم‌ها را
کنار بگذارند نه این که برای مذاکره تحریم کنند بلکه برای مذاکره باید تحریم‌ها را بردارند.

وی گفت: الان به آمریکا و اروپا هم کم فشار نمی‌آید، با تشدید و درگیری به کجا می‌خواهند برسند، مگر می‌شود جعبه پاندورا را در منطقه باز کنند آن هم با این سطح از تنش در منطقه با وضعیتی که در افغانستان و عراق شاهد
بودیم و با این سیل مهاجرت و گسترش تروریسم و اتفاقی هم نیفتد. اروپایی‌ها بهتر این مسایل را می‌فهمند، چون تبعات سیاسی و امنیتی آن را بیشتر درک می‌کنند.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اصرار از هنرمندان، انکار از مسئولان فرهنگی/ وقتی همتی برای حفظ ظرفیت هنرمندان بومی در البرز نیست

با وجود گذشت نزدیک به یک دهه از عمر استان البرز، فقدان برخی نهادهای تصمیم گیر و تاثیر گذار در عرصه استفاده از ظرفیت هنر و هنرمندان بومی در برنامه ها و تصمیم گیری های فرهنگی، مظلومیت موضوع فرهنگ و هنر و مغفول ماندن ظرفیت های قابل استفاده در همین زمینه ها بیش از پیش خودنمایی می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ موضوع فرهنگ، هنر، هنرمندان و مشکلات، موانع و مواضع مسئولان در برابر آن، موضوعی است که در سالهای اخیر پایگاه خبری "تیتریک" بارها به آن در گزارش ها و اخبار گوناگون پرداخته است. استان البرز و شهر کرج با توجه به صدور چهره های ملی و گاهی بین المللی در عرصه هنر، هیچگاه نتوانسته است بهره کافی، جامع و به موقع از ظرفیت های هنری خود برده و برای موضوع فرهنگ و هنر این استان که موضوعی است بس مهم و تاثیر گذار در اجتماعات شهری استان که با معضلات فرهنگی عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند، ببرد.

شاید بتوان گفت در سالهای اخیر فرهنگ و هنر استان حرف های خوبی برای گفتن دارد از حضور هنرمندان تئاتر استان در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، تئاتر رضوی  گرفته تا اکران فیلم های جشنواره فجر ، همچینین برگزاری جشنواره موسیقی فجر در استان، میزبانی  دو دوره جشنواره ملی رضوی در حوزه نقاشی و نگارگری، فعالیت های گوناگون گروه های صنایع دستی و هنرمندان تجسمی و ... تنها اشاره ای به دریای فعالیت های هنرمندان البرزی در عرصه ملی و بین المللی است.

با این وجود شاهد هستیم حضور کم رنگ که نه گاهی بیرنگ هنرمندان و متخصصین این امر در جایگاه اجرا و حتی تصمیم گیر در مسائل فرهنگی و هنری استان هستیم، گاهی و شاید به کرار دیده می شود که مثلا برای برگزاری جشن های مختلف فرهنگی و هنری مسئولان فرهنگی استان از هنر هنرمندان بومی استفاده نمی کنند، گمان می رود متولیان فرهنگی البرز  هنرمندان بومی استان را نمی شناسند و یا اگر می شناسند بهایی به آنها نمی دهند.

برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری مختلف با حضور هنرمندان کشوری و ملی در استان هنر خیز البرز جز لطمه زدن و فرار هنرمندان بومی استان ثمره ای در پی نداشته و نخواهد داشت.

امروز فرهنگ و هنر البرز از عدم توجه به هنرمندان بومی این استان رنج می برد و این باعث شده هنرمندان البرزی برای دیده شدن هنر خود برای اجرای تئاتر، موسیقی ، فیلم...به تهران و شهرهای بزرگ مراجعه کنند.

هنرمندان بومی کشوری مثل حمیدرضا تاج دولتی بازیگر فیلم محمد رسول الله و یتیم خانه ایران ، محمد عسگری بازیگر نقش ابولهب فیلم محمد رسول الله و دستیار کارگردان فیلم تنگه ابوقریب و قصر شیرین، پرویز بزرگی بازیگر سریال بانوی عمارت و شهرزاد، داوود فتعلی بیگی رییس انجمن تعزیه ایران و دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی و ...همگی البرزی هستند که متاسفانه مسئولان فرهنگی استان برای بهره بردن از این هنرمندان در استان برنامه ای ندارند و این ها تنها ساکن در البرز هستند و هنر خود را در شهرهای بزرگ اجرا می کنند.

هنرمندان بومی استان از بهاء ندادن به هنرمند بومی استان به شدت رنج می برند لذا اگر مسئولان فرهنگی و هنری به این بی توجهی ها ادامه دهند مطمئنا در سال های آینده البرز، استانی خالی از هنر و هنرمند خواهد شد.

 

اخیرا شاهد بودیم که به دعوت متولی برگزاری جشنواره لاله ها در کرج با هزینه کرد میلیونی یک گروه موسیقی از تهران برای اجرا در مراسم افتتاحیه این جشنواره حاضر شد، در صورتی که معاونت فرهنگی شهرداری کرج می تواند با صرف یک سوم این هزینه ضمن صرفه جویی در هزینه ها از ظرفیت هنرمندان بومی استفاده کند تا هنر هنرمند بومی دیده شود و هنرمند استان بین مردم عادی شناخته شود . ولی رویه ای که معاونت فرهنگی شهرداری کرج در پیش گرفته نشان از این دارد که به هنر هنرمند بومی بهایی داده نمی شود.

یک دهه از عمر این استان می گذرد تازه یک سال است که شهر کرج صاحب کمیسیون فرهنگ و هنر در شورای شهر شده است و این نشان از مظلومیت فرهنگ و هنر در این استان دارد.

 

می توان گفت مسئولان فرهنگی و هنری در البرز در خواب به سر می برند و عدم توجه به هنر  و هنرمند بومی مهر تایید ی بر این ادعاست.

سرگردانی معیشتی هنرمند تئاتر البرز در مسیر پایتخت/زیرساختهای فرهنگی البرز پاسخگوی نیاز هنرمند نیست

مریم ولدی هنرمند و عضو انجمن سینمای جوانان استان البرز در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: فیلمسازان البرزی همه ساله تولیدات خوبی در عرصه فیلم کوتاه، نیمه بلند و بلند دارند و در عرصه های مختلف سینمای ملی و بین المللی درخشیده اند ولی متاسفانه ما هنوز در هیچ سینمای استانی سانسی برای اکران فیلم های هنرمندان بومی استان نداریم تا تولیدات آنها دیده شود.

وی ادامه داد: مسئولان فرهنگی استان هم برای تولید آثار سینمایی خود از هنرمندان کشوری استفاده می کنند و هنرمندان بومی همیشه به فراموشی سپرده می شوند و ما برای دیده شدن هنر خود در جشنواره ها ، تهران و شهرهای بزرگ محتوا تولید می کنیم و هنر خودمان را آنجا  به ثبت می رسانیم.

امید کریمی هنرمند تئاتر البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک " گفت: هنرمندان تئاتر استان در هر جشنواره ای شرکت کردند افتخاری برای استان کسب نمودند ولی متاسفانه تئاتر در البرز نه تنها مشتری ندارد بلکه با قرار گرفتن مکان تئاتر شهر کرج در نقطه ای کور، عدم توجه مسئولان استانی به تئاتر و ... سبب شده اکثر هنرمندان بومی استان در تهران تئاتر خود را روی صحنه می برند .

وی ادامه داد: تئاتر در تهران هم دیده می شود و هم مشتری دارد و هنرمند چنان در بین مردم ارزشمند است که هیچ گاه غرورش خدشه دار نمی شود، من برای اجرای تئاتر در البرز حتی از جیب نیز هزینه کردم اما نه تنها دیده نشد بلکه مسئولان فرهنگی و هنری استان نیز برای این هنر ارزشی قایل نمی شوند.

امید بخشی هنرمند تجسمی استان در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: استان البرز از نظر توانمندی بعد از تهران در زمینه هنرهای تجسمی بالاترین رتبه را در سطح کشور داراست .

وی در ادامه با بیان اینکه هنرمندان تجسمی برای کسب درآمد و دیده شدن آثار خود به تهران مراجعه می کنند، بیان کرد: البرزT استان هنرخیزی در عرصه تجسمی است و نمایشگاه های گروهی تجسمی و کارگاه های آزاد تجسمی بسیاری با همت انجمن تجسمی استان برگزار می شود ولی متاسفانه هنر های تجسمی اصلا بین مسئولان فرهنگی و هنری جایگاهی ندارد.

بخشی تاکید کرد: مسئولان فرهنگی شهرداری حتی حاضر نیستند دیوارهای خالی شهر را برای زیبایی مناظر شهری در اختیار هنرمندان تجسمی قرار دهند تا با عرضه هنر هنرمندان بومی علاوه بر زیبایی شهر به هنرمند تجسمی بهاء داده شود.

   کمیسیون هنر دغدغه های هنرمندان البرزی را پیگیری می کند

رحیم خستو رییس کمیسیون فرهنگ و هنر شورای شهر در گفتگو با "خبرنگار تیتر یک" گفت: این کمیسیون از سال گذشته فعالیت خودش را به صورت رسمی آغاز کرده و با مسئولان انجمن های مختلف فرهنگی و هنری استان جلسه داشتیم و از مشکلات فرهنگ و هنر استان مطلع هستیم.

وی ادامه داد: در سال جاری کمیسیون فرهنگی استان تلاش می کند تا به مشکلات هنرمندان بومی استان رسیدگی کند و برای رونق اقتصاد هنر در استان و توجه بیشتر به هنرمندان بومی برنامه های بلند مدت اجرا کنیم.شود.

خستو تاکید کرد: هنرمندان بومی استان رنج های بسیاری تحمل کردند تا هنرشان در استان دیده شود و من بر این مهم واقف هستم لذا  این کمیسیون برای رسیدگی به امور هنرمندان استان تشکیل شده است و طی جلسه ای که با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه برگزار خواهد شد، گزارش عملکرد این کمیسیون و اقداماتی که در جهت برداشتن گام های مهم برای فرهنگ و هنر استان انجام شده است، به گوش مردم خواهد رسید.

 

وقتی مسئولین فرهنگی البرز توپ کم کاری خود را به زمین هنرمندان می اندازند

سید علی اکبر میروکیلی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج در رابطه با موضوع مطرح شده توسط خبرنگار "تیتریک" مبنی بر اینکه هنرمندان بومی گله دارند که معاونت فرهنگی شهرداری برای اجرای برنامه فرهنگی و هنری از ظرفیت های هنری استان استفاده نمی کنند، گفت: من این موضوع را نغز می کنم ما اکنون در خانه هنرمندان همه انجمن های مربوط به هنرهای مختلف که هفت انجمن می شوند را دعوت کردیم تا بتوانیم از ظرفیت های آنها استفاده کنیم.

معاونت فرهنگی شهرداری کرج متولی برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری و مناسبتی استان است و کیفیت هر برنامه ای به میزان اعتباری که به آن اختصاص داده است بر می گردد و هرچقدر اعتبار بیشتر باشد برنامه با کیفیت بهتری برگزار خواهد شد.

دسته ای از برنامه های فرهنگی و هنری که در استان اجرا می شود از ارشاد مجوز دریافت می کنند و سالن را اجاره می کنند، معاونت فرهنگی شهرداری کرج روی این دسته از برنامه ها هیچ گونه نظارتی ندارد.

معاونت فرهنگی شهرداری کرج در حال تهیه شناسنامه ای از هنرمندان بومی استان است تا برای اجرای برنامه های فرهنگی مختلف از هنرمند بومی در خور آن برنامه استفاده کند و رحیم خستو به عنوان رییس کمیسیون هنر در واقع محوریت این توسعه را به عهده دارد.

خانه هنرمندان پس از اخذ مصوبه شورای اسلامی شهر به هنرمندان استان واگذار می شود تا هنرمندان از این فضا برای تولید آثار هنری خود استفاده کنند.

معاونت فرهنگی شهرداری کرج تمام سعی خود را می کند که برای اجرای برنامه های فرهنگی از 100 درصد ظرفیت هنرمندان بومی استفاده کند، فقط زمانی از هنرمدان ملی و کشوری استفاده می شود که هنرمند بومی برای اجرای برنامه زمان خالی نداشته باشند.

آنچه که مسئولان و متولیان فرهنگی بیان می کنند با آنچه در عمل می بینیم تناقض دارد و هنرمندان بومی از بهاء ندادن به هنرشان رنج می برند.

مظلومیت فرهنگ و هنر در البرز مشهود است و کارهای فرهنگی و هنری در این استان جزیره ای انجام می شود و انسجامی بین برنامه ها وجود ندارد.

امید است در سال "رونق تولید" شاهد انسجام بیشتر بین مسئولان فرهنگی باشیم تا ضمن رشد برنامه های فرهنگی و هنری در استان ، هنر هنرمند بومی در این برنامه ها به منصه ظهور گذاشته شود و البرز استانی هنرخیز باقی بماند.

انتهای پیام/

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

دستگیری راننده پورشه مرگ+عکس

کلیدواژه: سازمان انرژی اتمی کمالوندی اروپا مذاکره

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۲۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توئیت جدید ترامپ: ایران هرگاه آماده باشد با ما تماس می‌گیرد/روند فروپاشی اقتصاد آنها ادامه دارد/برای مردم ایران بسیار غم‌انگیز است
 • سخنگوی سازمان انرژی اتمی: تولید اورانیوم خود را ٤ برابر کردیم/ کمتر از دوماه دیگر، مازاد اورانیوم تبدیل نشده از سقف تعیین شده در چارجوب برجام عبور کند
 • ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم 3.67 ایران چهار برابر شد
 • ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم 3.67 درصد کشور حدودا چهار برابر شد
 • ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم 3.67 ایران حدودا چهار برابر شد
 • ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 درصد چهار برابر شد
 • کمالوندی: تولید اورانیوم ایران ۴ برابر شد
 • تولید غنی‌سازی اورانیوم کشور 4 برابر شد| سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران به اندازه کافی صبر کرد| از برجام خارج نمی‌شویم| طرف‌های مقابل برجام را به جایگاه خود برگردانند
 • افزایش چهار برابری ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در کشور
 • افزایش ۴ برابری غنی‌سازی ۳.۶۷ درصدی
 • کمالوندی: از امروز تولید اورانیم غنی شده در نطنز 4 برابر شد
 • روند کاهشی قیمت خودرو ادامه دارد (+ جدول)
 • تقویت ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مناسبت‌های مذهبی
 • بازگشت پذیری 6 برابری غنی سازی در زمان بسیار کوتاه
 • تداوم روند کاهشی نرخ ارز
 • تداوم روند کاهشی نرخ ارز/ قیمت دلار به ۱۴۳۵۰ تومان رسید
 • بازخوانی نظرات دانشجویان درباره «برجام»/ گفتیم، شد!
 • سنگ‌اندازی‌های آمریکا در روند خط لوله صادرات گاز ایران-پاکستان
 • بازندگان تحریم نفت ایران/ این باب بسته است/ وقتی مکرون دنده معکوس می‌کشد!