مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور خلاقیت و خلق سبک‌های نو و اثرگذار را یکی از لازمه‌های حوزه علمیه دانست و گفت: تولید محتوای دینی در دنیای امروز ضرورت بسیاری دارد که باید حوزه علمیه برای این فعالیت دست‌به‌کار شود. ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم در قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی در مراسم تکریم و معارفه رئیس قبلی و جدید پژوهشکده باقرالعلوم(ع) که ظهر امروز در سالن اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد، ضمن تسلیت وفات ام الائمه حضرت خدیجه (س) اظهار داشت: ما باید این را بپذیریم که تبلیغ با پژوهش پیوند ناگسستنی دارد.

وی افزود: تجربه بشر می‌گوید که برای هر کاری پژوهش بسیاری لازم است و برای مهندسی افکار و بردن اذهان بشر به مقصد نوین خود برساند، به امید اینکه با مدیریت جدید این پژوهشگاه روحی تازه در تحولات بزرگ پژوهشی و تبلیغی دمیده شود.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور هدایت افکار بشری را نیازمند به یک کار پژوهشی بزرگ دانست و گفت: کارهای بزرگی درزمینهٔ پژوهش و تبلیغ در قم صورت گرفت اما هنوز کافی نیست، و این کار نیازمند سامانه بزرگی برای شناخت زمینه‌های تبلیغی است.

امام جمعه قم شورای فرهنگ عمومی و شورای انقلاب را دو دستگاه فرهنگی برای شناخت زمینه‌های پژوهش تبلیغی نام برد و افزود:  در این دو شورا به مسائل نیازمند جامعه پرداخته‌شده اما این‌ها کم است چراکه این فعالیت‌ها لازم به کار دقیق تحقیقی دارد و برخی حدس و گمان‌هایی که درزمینهٔ ‌های اجتماعی به‌عنوان نظریه  گفته می‌شود، غلط و نادرست است.

وی تبلیغ را نیازمند یک حرکت نوین برای دسترسی به اهداف نوین برشمرد و گفت: ادبیات نوشتاری، گفتاری و هنری نیازمند نوزایی نوین در عرصه تبلیغ است.

آیت الله اعرافی یکی از شاخصه‌های شهید مطهری را داشتن ادبیات نوشتاری بیان کرد و گفت: ادبیات نوشتاری روان، درست، قوی و دارای سنجیدگی و جامعیت سخن  از ابزار مهم شهید مطهری بود که توانست در اندیشه‌های افراد تأثیرگذار باشد.

وی خلاقیت و خلق سبک‌های نو و اثرگذار را یکی از لازمه‌های حوزه علمیه دانست و ادامه داد: کم‌وبیش حس می‌شود که در ادبیات دینی کم‌کاری صورت گرفته است، تولید محتوا در دنیای امروز ضرورت بسیاری دارد که باید حوزه علمیه برای این فعالیت دست‌به‌کار شود.

آیت‌الله اعرافی: آرزوهای شکست اسلام و انقلاب را دشمنان با خود به گور می‌برندآیت‌الله اعرافی: شهید مطهری به خوبی به جامعیت علمی در قلمروهای متعدد حوزوی رسیدآیت‌الله اعرافی: ستاد حوادث غیرمترقبه حوزه 20 هزار نیروی آماده برای خدمت‌رسانی دارد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه حضرت خدیجه(س) از افرادی است که از زمان خویش جلوتر بود، افزود: با توجه به اینکه ایشان در عصر جاهلیت عالم حضور داشتند اما در انتظار تحولات بزرگ بود و دران زمان و کم‌تر کسی در حد تراز خدیجه کبرا(س) قرار داشت و علاوه بر این بصیرت و آینده‌نگری درصحنه عمل حضور داشت و در همه‌جا یک کنش گر فعال بود.

وی بعثت پیامبر را یک خط بطلانی بر سیطره اهریمنی غیر الهی دانست و گفت: به حدی سپاه کفر و شرک پیش رفته بود که خانه خدا را مبدل به مرکز شرک کرده بودند و آن زمان نیاز به انسان‌هایی بود که درکی بالاتر داشته و در برابر امواج شیطانی تسلیم نشود و خدیجه کبرا(س) توانسته بود با نگاه خاص و روشن خود عصر جدیدی را پیش‌بینی کرده بود.

آیت‌الله اعرافی افزود: یکی از شاخصه‌های مهم حضرت خدیجه(س) این بود که اموالش را وقف پیامبر(ص) کرد و در زمان حیات خود طعم پیروزی را نچشید اما خداوند مقام والای ام المومنین و ام الائمه را به ایشان منصوب کرد.

انتهای پیام/ش

R7854/P/S6,62/CT11

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حوزه علمیه آماده همکاری در بحث پیشگیری از مواد مخدر است

قم - ایرنا - مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: درصورتی‌که مقدمات کار در زمینه پیشگیری از مواد مخدر به ‌درستی فراهم شود، حوزه‌های علمیه آماده همکاری در این مساله هستند و می‌توانند اثرهای مثبتی در جلوگیری از اعتیاد برجای گذارند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی عصر یکشنبه در دیدار سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: حوزه‌های علمیه می‌توانند رسته‌های پیشگیری از اعتیاد را در تمام استان‌های کشور راه‌اندازی و ساماندهی کنند.
وی آمار دقیق و قابل‌اتکا را رمز موفقیت در برنامه‌ریزی‌ها دانست و گفت: برای موفقیت در امر پیشگیری، وجود اطلاعات، مطالعات و تحقیقات دقیق علمی و اخلاقی موردنیاز است.
وی تاکید کرد: با تدابیر اتخاذشده ستاد مبارزه با مواد مخدر انتظار می‌رود در حوزه درمان و به‌ویژه پیشگیری اتفاق های خجسته‌ای در سطح ملی اتفاق بیفتد.
وی در ادامه عنوان کرد: تمام دستگاه‌های فرهنگی و به‌ویژه حوزه‌های علمیه در برابر مسائل اجتماعی رسالت ذاتی دارند، حوزه علمیه در هر دو بخش معالجه و به‌خصوص پیشگیری از مواد مخدر خود را مسئول می‌داند.
امام‌ جمعه موقت قم افزود: حوزه دارای رسالت‌های مختلف فرهنگی، تبلیغی، مذهبی و اجتماعی بوده که در این‌بین رسالت اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با اشاره آثار مخرب مواد مخدر گفت: اعتیاد یک پدیده بسیار مخرب اجتماعی بوده که آثار سوء فرهنگی و اقتصادی زیادی به همراه دارد، مبارزه با اعتیاد ازنظر فقهی و اخلاقی دارای ضرورت است.
اعرافی با بیان ضرورت دید اجتماعی و جمعی به مساله اعتیاد تصریح کرد: مواد مخدر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم هرسال میلیون‌ها انسان را به کام مهلک خود می‌کشد بنابراین نباید نگاه به اعتیاد نگاهی فردی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در سیل اخیر کشور در فروردین ماه امسال و زلزله کرمانشاه در سال گذشته، حوزه های علمیه در مساله رسیدگی به مسائل فرهنگی و اجتماعی قدم‌های استواری برداشته و باید این اقدام های نظام وار در زمینه آسیب‌های اجتماعی نیز ادامه داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: حوزه علمیه 30 تفاهم‌نامه مشترک با دستگاه‌های مختلف ملی را دنبال کرده و با برخی از دستگاه‌های ملی و استانی نیز برنامه 5 ساله مشترک در محورهای مختلف دارد.
اعرافی در پایان اظهار داشت: جوامع بین‌المللی تاکنون قدر تلاش‌های ایران در راه مبارزه با مواد مخدر و تقدیم شهدای متعدد را ندانسته اند، جهان باید سهم ایران در مبارزه با توسعه و گسترش مواد مخدر را به رسمیت بشناسد.
7403 / 1175

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

دستگیری راننده پورشه مرگ+عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۳۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نظام آموزشی کارآمد؛ بستر بیداری خلاقیت
 • همکاری حوزه علمیه با ستاد مبارزه با مواد مخدر در قالب یک برنامه پنج ساله است
 • از فضاي مجازي هراس نداشته باشيد / اگر در سياست داستانت را نگويي، برايت داستان مي گويند / خلاقيت؛ مهمترين عنصر روابط عمومي
 • ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه علمیه تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند
 • نامگذاری حجره‌های حوزه‌های علمیه کهگیلویه و بویراحمد به نام شهدا
 • حضور هنرمندان ۲۸ کشور اسلامی در جشنواره بین المللی خلاقیت
 • قم| حوزه علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند
 • امتحانات نیمسال دوم حوزه علمیه خرداد ماه برگزار می شود+ جدول
 • تفاهم نامه همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر و حوزه‌های علمیه امضا شد
 • تلاش حوزه های علمیه در راستای توجه به مباحث اجتماعی/کمک حوزه برای همکاری به منظور پیشگیری از گسترش مواد مخدر
 • امضا تفاهم همکاری حوزه علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر
 • حوزه علمیه ۳۸۰ ساله در دل نصف جهان
 • حوزه علمیه آماده هر گونه همکاری برای مقابله با مواد مخدر است
 • حوزه‌های علمیه نقش مهمی در ترویج فرهنگ مقابله با اعتیاد دارد
 • نامگذاری حجره های حوزه های علمیه به نام شهدا
 • تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با مواد مخد و حوزه‌های علمیه امضا شد
 • «یاران خلاقیت» مسیر اجرای ایده‌های شهروندان را تسهیل می‌کند
 • جشنواره بین المللی خلاقیت در تبریز برگزار می شود
 • میبد میزبان نخستین شورای اداری استان در سال ۹۸+ تصاویر