خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها، اعظم محبی: جوانی قلاده سگی را به دست گرفته و در جاده سلامت آزادانه گام برمی دارد… در کمال خونسردی به هر سو می‌رود و با سگش بازی می‌کند و نسبت به عابرانی که خود را کنار می کشند، بی تفاوت است.

سگ گردانی در معابر و تفرجگاه‌های استان گلستان در سنوات اخیر مانند دیگر نقاط کشور رو به افزایش بوده و این امر سبب رعب و وحشت و ایجاد مزاحمت برای مردم شده است.

صاحبان این سگ‌ها اما بدون توجه به ترسی که در دل مردم ایجاد می‌کنند، به تفریحشان با سگ‌ها در اماکن و فضاهای عمومی ادامه می‌دهند.

آمار رو به افزایش این پدیده، بسامد اذیت و آزار عابران را هم افزایش خواهد داد بنابراین مقابله با این امر و برخورد جدی با آنها که مطالبه عمومی هم است باید در دستورکار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

در خصوص بیماری‌هایی که توسط سگ به انسان منتقل می‌شود با مدیر بیماری‌های مرکز بهداشت گلستان گفتگو کردیم. علی باقری به خبرنگار مهر گفت: یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که توسط سگ به انسان منتقل می‌شود هاری است.

وی با بیان اینکه ویروس هاری از طریق بزاق حیوان منتقل می‌شود و بنابراین پنجه‌های لیس زده سگ هم عامل انتقال بیماری است، افزود: بیشترین موارد حیوان گزیدگی در سطح استان (بیش از ۸۰ درصد) توسط سگ‌ها صورت می‌گیرد.

۱۰ هزار گزش در سال

باقری با اشاره اینکه زمانی که علائم هاری بروز کند، مرگ ۱۰۰ درصد است، تصریح کرد: هزینه واکسیناسیون برای فردی که دچار گزش شده بیش از یک میلیون تومان است و آمار سالانه ۱۰ هزار گزش در گلستان هزینه هنگفتی را به دولت تحمیل می‌کند.

وی با بیان این ۹۰ درصد گزش ها توسط سگ‌های صاحب دار انجام می‌شود، توضیح داد: آمار حیوان گزیدگی در استان ما بالا بوده اما مرگ ناشی از هاری استان به دلیل قوی بودن سیستم مراقبتی کم است.

طبق گفته باقری در سال ۹۰ یک مورد فوتی به دلیل هاری ناشی از سگ گزیدگی در استان اتفاق افتاد.

مدیر بیماری‌های مرکز بهداشت گلستان با تأکید بر اینکه نباید سگ را در معابر عمومی رها کرد، تصریح کرد: ایمنی که واکسن هاری در حیوانات ایجاد می‌کند تنها ۸۰ درصد است.

بیماری‌هایی که توسط سگ به انسان منتقل می‌شود

وی با بیان اینکه «کیست هیداتیک»، از جمله بیماری‌هایی است که از طریق مدفوع حیواناتی مانند سگ به انسان منتقل می‌شود، گفت: سالانه مواردی از این بیماری در استان مشاهده می‌شود.

باقری در خصوص این بیماری توضیح داد: کیست هیداتیک یک بیماری انگلی است که انسان و دام در اثر خوردن تخم نوعی انگل که در مدفوع سگ بیمار وجود دارد، به آن مبتلا می‌شوند. این کیست‌ها بسته به اینکه در ریه، کبد، مغز یا هر بافت دیگری ایجاد شده باشد قادر به بروز عوارض مختلفی بوده و برای برداشتن آنها نیاز به عمل جراحی است.

وی افزود: «کالاآزار» یا «لیشمانیوز احشایی» دیگر بیماری است که از طریق سگ به انسان منتقل می‌شود. راه انتقال این بیماری از طریق پشه خاکی است که سگ مبتلا به کالاآزار را نیش زده باشد. این بیماری کبد و طحال را مخصوصاً در کودکان درگیر کرده و در استان ما هم مواردی رؤیت شده است.

سگ گردانی یکی از مصادیق تهاجم فرهنگی بوده و دشمن با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای درصدد عادی سازی و شکستن قبح مسأله است یک کارشناس دامپزشکی هم به خبرنگار مهر گفت: بیماری‌های انگلی هم توسط سگ به انسان منتقل می‌شوند، این بیماری‌ها را می‌توان به دو دسته انگل‌های خارجی و داخلی تقسیم کرد.

علی اصغر بهنژاد گفت: نوع خارجی شامل گری، کک و شپش و نوع داخلی شامل کرم‌ها هستند که دو نوع از آنها وجود دارد: کرم‌های گرد و کرم‌های نواری.

وی تصریح کرد: نوعی از بیماری انگلی از خانواده کرم‌های گرد می‌تواند منجر به بیماری‌های چشمی شده که کوری را هم به همراه دارد.

بنابراین با توجه به اهمیت بیماری‌های ذکر شده، اطلاع رسانی و ارتقا سطح آموزش جامعه در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد.

مجازات سگ گردانی

نیروی انتظامی از دستگاه‌های متولی امر برخورد سلبی با پدیده نوظهور سگ گردانی است بنابراین در این زمینه با فرمانده انتظامی استان گلستان گفتگو کردیم، سردار علی اکبر جایدان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال‌های اخیر سگ گردانی در کشور و بالتبع در استان ما هم مشاهده می‌شود.

طبق گفته جاویدان سگ گردانی در گلستان در سطح تفرجگاه‌ها (النگدره، ناهارخوران، و غیره)، خودروهای شخصی، پارک‌ها و برخی از معابر و میادین شهر به چشم می‌خورد.

وی با بیان اینکه این پدیده از دو دیدگاه شرعی و قانونی قابل بررسی است، افزود: براساس دستورات و موازین اسلامی و شرعی، سگ گردانی مذموم شده است.

جاویدان با اشاره به اینکه قانونگذار برای این امر مجازات هم تعیین کرده است، ادامه داد: در ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی آمده است که گرداندن حیواناتِ خطرناک و مضر که برای سلامت عمومی خطرناک هستند و موجب آزار و سلب آسایش و ترس و وحشت در بین مردم می‌شوند، در اماکن و معابر و وسایل نقلیه ممنوع است.

معرفی به مراجع قضائی

وی تصریح کرد: مرتکب این امر علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون تا پنج میلیون ریال، به ضبط حیوان از طریق مقامات قضائی محکوم می‌شود.

جاویدان گفت: با توجه به اینکه سگ گردانی نوعی تهدید علیه بهداشت عمومی است، پلیس می‌تواند طبق ماده ۴۵ قانون آئین دادرسی کیفری، افرادی که مرتکب چنین عملی می‌شوند را دستگیر و به مراجع قضائی معرفی کند.

وی تصریح کرد: همچنین با هماهنگی با مراجع قضائی، اگر افرادی مبادرت به حمل سگ در خودرو کنند بار اول به تذکر بسنده شده اما اگر دوباره تکرار شود خودروی این افراد به پارکینگ منتقل می‌شود.

جاویدان با بیان اینکه برخوردهای لازم با دارندگان و حمل کنندگان سگ در حال انجام است، گفت: سگ گردانی یکی از مصادیق تهاجم فرهنگی بوده و دشمن با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای درصدد عادی سازی و شکستن قبح مسأله است.

فرهنگ سازی

فرمانده انتظامی گلستان اظهار کرد: از نهادهای فرهنگی و سازمان‌های متولی فرهنگ مانند سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و غیره انتظار داریم که مردم را نسبت به آسیب‌های اجتماعی نگهداری سگ‌ها آگاه کنند.

پدیده سگ گردانی که اخیراً در نقاط مختلف کشور مد شده نشأت گرفته از فرهنگ مبتذل غربی است؛ جوانان با خرید و فروش سگ و نامگذاری‌های عجیب و غریب سعی در خودنمایی دارند و البته با این کار علاوه بر سلامت خود به سلامت و امنیت شهروندان هم آسیب می‌زنند.

بنابراین فرهنگ سازی توسط دستگاه‌های مربوطه و نصب بنرهای ممنوعیت حیوان گردانی در سطح شهر و تفرجگاه‌ها از بدیهیاتی است که باید به آن توجه شود.

کد خبر 4618185

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آنتن‌دهی همراه اول و ایرانسل برای وزیر دردسر ساز شد

نماینده خواف و رشتخوار با بیان اینکه مشکل آنتن‌دهی خطوط همراه اول و ایرانسل در بسیاری از روستاها وجود دارد، گفت: در مراکز استان‌ها هم وضعیت آنتن‌دهی تلفن همراه بهتر نشده است و مشکلات زیاد وجود دارد.

به گزارش صدای ایران از ایسنا، گهبان سلامی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات مردم در حوزه مخابرات رفع نشده است، گفت: مشکلات آنتن‌دهی خطوط همراه اول و ایرانسل وجود دارد. این کاش به روستاها و مناطق محروم توجه ویژه می‌شد و امکانات لازم اختصاص پیدا می‌کرد. آن‌ها به قدر کافی از مشکلات معیشتی رنج می‌برند پس چه گناهی کردند که از حداقل امکانات ارتباطی هم برخوردار نباشند. وضعیت به گونه‌ای است که در بسیاری از روستاها برای مکالمات، مجبورند تلفن ثابت خود را به سقف خانه آویزان کنند تا ارتباط برقرار شود یا اینکه به پشت‌بام برای صحبت و تلفن همراه بروند.

این عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با بیان اینکه بسیاری از روستاها بعد از تبدیل شدن به شهرستان هم با توسعه مخابراتی روبرو نبوده‌اند، گفت: وضعیت آنتن‌دهی تلفن همراه در مراکز استان‌ها بهتر نشده است که این مشکلاتی را بوجود آورده است. در حوزه خدمات مخابراتی و پست بانک هم در دو سال اخیر پیشرفت چندانی نداشتیم به طوری که نیروهای مخابراتی و کارگزاران مخابرات در حالت بلاتکلیفی و بی‌انگیزگی هستند. مردم انتظارات بیشتری برای ارتباط اینترنت با سرعت بیشتر هستند اما شاهدیم که در بسیاری از روستاها کارهای اینترنتی تعطیل شده است.

نگهبان سلامی با انتقاد از عدم راه‌اندازی دولت الکترونیک در روستاها گفت: انتظار ما این است که وزیر وارد فاز عملیاتی شود. ما در روستاها پست بانک را راه‌اندازی کردیم اما بسیاری از روستاها ITM ندارند، حتی مجبورند یارانه‌شان را از دستگاه‌های موجود در شهرها دریافت کنند.

وی در پایان گفت: علیرغم تأکید برنامه ششم برای آموزش الکترونیک این اتفاق رخ نداده است. اکنون به دلیل عدم توسعه زیرساخت‌های مخابراتی و به دنبال آن عدم ایجاد اشتغال شاهد مهاجرت روستاییان هستیم

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

کلیدواژه: گرگان فرماندهی انتظامی گلستان سگ گردانی علی باقری دانشگاه علوم پزشکی گلستان بیماری هاری

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۴۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستبند پلیس بر دستان سارقان تلفن همراه در دزفول حلقه زد
 • شناسایی دامدار خرس کش در مازندران
 • دامدار خرس کش مازنی شناسایی شد
 • آنتن‌دهی خطوط همراه اول و ایرانسل با مشکل مواجه است
 • ثبت تصاویر یک قلاده خرس قهوه ای در مناطق حفاظت شده شفت
 • آسمان استان تهران ابری همراه با وزش باد پیش بینی می شود
 • نگهبان سلامی: آنتن‌دهی خطوط همراه اول و ایرانسل با مشکل مواجه است
 • دستگیری متهم به اتلاف یک قلاده خرس در سوادکوه
 • دستگیری متهم به اتلاف یک قلاده خرس در سواد کوه
 • تأکید بر ارتباطات فرهنگی رونق اقتصادی را به ارمغان می‌آورد
 • شگفت‌زدگی داوران عصرجدید از عروسک ‌گردانی
 • رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن، عزت بی سابقه ای را برای اسلام به ارمغان آوردند
 • توضیحات فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در خصوص سنگسار یک قلاده توله خرس در سوادکوه
 • توضیحات فرمانده یگان حفاظت در خصوص سنگسار یک قلاده توله خرس در سوادکوه
 • سَرخوردگی و ...
 • مقاومت برای ملت همواره پیروزی به ارمغان آورده است
 • تصویربرداری از یک قلاده خرس قهوه ای به همراه دو توله اش
 • لیگ ملت‌های والیبال ـ ارومیه‌| پوریا یلی: جو سنگین سالن برد ایران مقابل لهستان را به ارمغان آورد
 • شهر پاک، ارمغانِ سامانه برق خورشیدی