کمالوندی گفت: در دوره قبل طول کشید که طرف امریکایی متوجه شود بحث "غنی‌سازی صفر" عملی نیست و در نهایت این سیاست را کنار گذاشتند که شد برجام،حالا تیم ترامپ دارد همان سیاست شکست خورده قبلی را تجربه می‌کند، این تجربه برای حاکمین جدید تازگی دارد آن‌ها عوض شدند و تصور می‌کنند راه‌های قدیمی جواب می‌دهد.

به گزارش ایمنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستور رییس‌جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی در رابطه با گام اول اقدامات در رابطه با کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: کار افزایش "ظرفیت و روند تولید" در دو حوزه تولید اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین از همان روزی که رییس‌جمهور دستور دادند آغاز شده و این مساله به سایت‌ نطنز و کارخانه تولید آب سنگین اراک نیز اعلام شده است.

بهروز کمالوندی در دامه افزود: آن‌چه رییس‌جمهور اعلام کردند این بود که ایران دیگر به شاخص‌های تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی شده یعنی سقف ۳۰۰ کیلوگرم و ۱۳۰ تن آب سنگین در چارچوب بند ۲۶ برجام خود را متعهد نمی‌داند.

وی در رابطه با عملیاتی شدن این تصمیم و زمان لازم برای رسیدن به این اهداف در دو ماه آینده گفت: در حال حاضر فرمان رییس‌جمهور ابلاغ شده و دستورات برای سرعت دادن به افزایش ظرفیت و روند تولید در این دو حوزه به
بخش فنی ابلاغ شده و کارها در حال انجام است.

وی هم چنین اعلام کرد که به زودی گروهی از خبرنگاران برای بازدید از روند فعالیت‌ها از سایت نطنز بازدید می‌کنند تا از نزدیک در جریان کار قرار گیرند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که افزایش ظرفیت سانتریفیوژها در روند افزایش ظرفیت تولید مدنظر خواهد بود؟ تصریح کرد: در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش ظرفیت و روند تولید با تغییر شاخص ظرفیت سانتریفیوژها نداریم. افزایش ظرفیت و روند تولید با همان تعداد سانتریفیوژهایی که از قبل در چارچوب برجام نصب بودند در نطنز انجام می‌شود.

وی درباره روند نظارت آژانس از این مرحله از اقدامات ایران خاطرنشان کرد: در برخی مراحل و برای انجام برخی کارهای فنی اطلاع قبلی به آژانس لازم است که به موقع این کار انجام شده و می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف ذخیره آب سنگین ایران در عمان بعد از لغو معافیت‌ها از سوی آمریکا چه می‌شود؟ گفت: این ذخایر در مالکیت ایران است و همین الان که با شما صحبت می‌کنم کارشناسان
ایرانی در عمان هستند تا امکانات و نحوه نگهداری ذخایر را بررسی کنند. آن‌چه در عمان داریم را فعلا نگه می‌داریم تا اگر خواستیم آن را به فروش رسانده و یا هر وقت کشور بخواهد آن را برمی گردانیم.

کمالوندی ادامه داد: بعد از تصمیم جدید رییس‌جمهوری کشورمان، دیگر به سقف ۱۳۰ تن متعهد نیستم و اگر از این سقف عبور کنیم، مشکل ما نیست بلکه مشکل طرف مقابل است.

وی اظهار کرد: اگر طرف های مقابل حاضر در برجام به تعهداتشان عمل کنند ما هم به طور کامل به تعهدات‌مان برمی‌گردیم. ما می خواهیم که توازن در اجرای اقدامات برقرار باشد. دو ماه فرصت داده‌ایم اما اگر بعد از آن اتفاقی نیفتد، ما اقدامات تعیین شده دیگر مربوط به تعهدات‌مان در برجام را کنار خواهیم گذاشت و مسئولیتش با آن‌هاست.

این مقام ایرانی درباره واکنش اروپایی‌ها نسبت به تصمیم جدید ایران، گفت: انتظار ما از اروپا این است که سرعت اقدامات‌شان را افزایش دهند؛ چرا که این دو ماه به سرعت می‌گذرد. مسایل بروکراسی را باید خارج از وقت پیگیری کنند. ایران یک سال به آن‌ها وقت داد، نمی‌توانند بگویند که مشکل زمان دارند. آن‌ها باید حتما به کارشان سرعت دهند. انتظار واقعی ما این است که در این مدت سیستم بانکی وروند خرید نفت آن‌ها به جریان افتد.

وی تاکید کرد: اقدامات ما در مرحله کاهش تعهدات هسته‌ای گام به گام و در هر گام بر اساس یک منطق و اصول فنی دقیق طراحی شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که از چینی ها در رابطه با موضوع بازطراحی راکتور اراک چه توقعی دارید؟ ضمن مثبت ارزیابی کردن همکاری روسیه در حوزه‌هایی که در آن فعال است، گفت: چینی‌ها کارشان را قدری کند کرده بودند و ما از آن‌ها خواستیم که به این روند سرعت داده شود.

زمان مذاکره نیست

کمالوندی در ادامه درباره سخنان مقام معظم رهبری در رد و مسموم دانستن «مذاکره» با آمریکا با بیان این که «فرمایشات ایشان در مبانی ایدئولوژیک و علمی و عقلی کاملا درست است» گفت: به عنوان کسی که ۴۰ سال تجربه کار
دیپلماتیک و سیاسی دارد معتقدم الان زمان مذاکره نیست. بخصوص اگر موضوع مذاکره توانایی‌های ما باشد مذاکره به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. تا وقتی آمریکا از موضوعاتی از جمله توانایی‌های موشکی و دفاعی و مسائل دیگر دست برندارد، نمی‌شود با آن‌ها مذاکره کرد. همان طور هم که رییس جمهور گفتند، منظور آن‌ها از تلفن دادن این است که بیایید و مذاکره کنید اما با وجود توطئه‌ها و دشمنی‌های آمریکا این کار شدنی نیست. اگر آمریکا بر این مبنا باشد که "هر چی دارید را بدهید"، طبیعی است مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد: برای آمریکایی‌ها در دوره قبل طول کشید که متوجه شوند بحث "غنی‌سازی صفر" عملی نیست و بعد هم در نهایت این سیاست را کنار گذاشتند که شد برجام و حالا تیم ترامپ دارد همان سیاست شکست خورده قبلی را تجربه می‌کند، این تجربه برای حاکمین جدید تازگی دارد آن‌ها عوض شدند و تصور می‌کنند راه‌های قدیمی جواب می‌دهد، ما که عوض نشدیم، ما همان ایران هستیم. درست است محدودیت و مشکلات داریم اما ظرفیت‌های‌مان را به خوبی می شناسیم و می‌دانیم اگر محدودیت‌ها برداشته شود کشور جهش بزرگی خواهد کرد. آن‌ها با فشار به ما که البته خسارتش برای خودشان هم هست سعی دارند که ما پرواز نکنیم. اما نباید تسلیم شویم، اگر تسلیم شویم همه چیز را باخته ایم. ما برای تسلیم نشدن ظرفیت داریم و می‌توانیم در این مسیر سخت مقاومت کنیم.

این مقام سازمان انرژی اتمی درباره شرایط مذاکره با آمریکا اظهار کرد: در این مورد بزرگان نظام به طور دقیق و مفصل صحبت کرده‌اند اما تاکید می‌کنم، آمریکایی‌ها باید دست از فشار و تهدید بردارند. اول باید تحریم‌ها را
کنار بگذارند نه این که برای مذاکره تحریم کنند بلکه برای مذاکره باید تحریم‌ها را بردارند.

وی گفت: الان به آمریکا و اروپا هم کم فشار نمی‌آید، با تشدید و درگیری به کجا می خواهند برسند، مگر می‌شود جعبه پاندورا را در منطقه باز کنند آن هم با این سطح از تنش در منطقه با وضعیتی که در افغانستان و عراق شاهد
بودیم و با این سیل مهاجرت و گسترش تروریسم و اتفاقی هم نیفتد. اروپایی ها بهتر این مسائل را می فهمند چون تبعات سیاسی و امنیتی آن را بیشتر درک می‌کنند.

منبع: ایسنا

منبع: ایمنا

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

کارخانه‌ای در ایران که پرچم‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل را برای آتش‌زدن می‌سازد+تصاویر

مدارس تهران فردا دوشنبه ۳۰ دی تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۸۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: آمریکا برجام رئیس جمهور

خبر بعدی:

یک فرمانده پلیس بعد از کشتن چند همکارش به طالبان پیوست

رکنا: یک مقام ارشد امنیتی در ولایت زابل در جنوب افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که یک فرمانده پلیس بعد از کشتن سه سرباز هم‌رزمش، همراه با ۱۶ سرباز دیگر به گروه طالبان تسلیم شده‌اند.

به گزارش رکنا، به نقل از رسانه فارسی زبان، به گفته این مقام محلی که خواست نامش برده نشود، این حادثه شب گذشته، جمعه ( ۲۷ جدی/دی) در ولسوالی ارغنداب رخ‌ داده است.

عطا جان حق بیان، رئیس شورای ولایتی زابل تایید می‌کند که نیروهای پلیس در مرکز ولسوالی ارغنداب همراه با ۳۰ قبضه اسلحه و سه وسیله نقلیه نظامی به گروه طالبان تسلیم شده‌اند.

تاکنون مشخص نیست که دلیل تسلیم شدن این فرمانده و سربازانش به گروه طالبان تحت چه شرایط انجام شده، آیا آنان در زمان تسلیمی تجهیزات کافی داشته یا پای معامله‌ای در میان بوده است.

در همین حال گروه طالبان ادعا کرده که مرکز ولسوالی ارغنداب زابل را که اخیرا به مکان جدیدی منتقل شده بود، نیز تصرف کرده است.

وزارت دفاع افغانستان ادعای گروه طالبان را رد کرده است، ولی این وزارت تایید می‌کند که درگیری میان جنگ‌جویان گروه طالبان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مرکز ولسوالی ارغنداب صورت گرفته است.

مقامات امنیتی می‌گویند که نیروهای کمکی بیشتر به مرکز این ولسوالی فرستاده شده و در حال حاضر منطقه تحت کنترل نیروهای دولت است.

ولایت زابل در جنوب افغانستان از ولایت‌های ناامن و هم مرز با پاکستان است که گروه طالبان در چندین بخش این ولایت فعالیت گسترده دارند.

دیگر خبرها

 • بی‌توجهی به بازار داخلی سبب غفلت از ظرفیت بسیار بالای کشور شده است
 • شهید حاج قاسم سلیمانی تسلیم آمریکا و زورگویان نشد
 • مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک چیست؟
 • افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در دستورکار است
 • رجایی: اروپا در عمل تسلیم ترامپ شد
 • اروپا در عمل تسلیم ترامپ شد/ نیت غرب باج‌خواهی از منطقه است
 • اطلاعات ضروری درباره مالیات نقل و انتقال ملک
 • تسلیم اروپا و مکانیزم ماشه
 • روح «سازش» در منطق مهندس بازرگان/ روشنفکری، فاقد فلسفه سیاسی است
 • ظرفیت خالی تولید در پتروشیمی‌ها به ۲ میلیون تن رسید
 • ۲ میلیون تن ظرفیت خالی پتروشیمی سال آینده وارد مدار می‌شود
 • بخشی از ظرفیت خالی مجتمع‌های پتروشیمی به چرخه تولید بازمی‌گردد
 • بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی‌ها عملیاتی می‌شود
 • ۲ میلیون تن از ظرفیت خالی پتروشیمی‌ها عملیاتی می‌شود
 • هدف گذاری برای تولیدی شدن بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی ها
 • بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی‌ها سال آینده عملیاتی می‌شود
 • تولید و اشتغال با استفاده از ظرفیت پرورش ماهی
 • رونق تولید، راهی آسان تر از دور زدن تحریم ها
 • ابایی از مذاکره نداریم، اما نه با آمریکا/ بحران آبی در قطب تولید آب/ چهارمحال و بختیاری دومین استان خشک کشور