حجت الاسلام رحمانی: همه سخنان حضرت امام منبع قرآنی دارد

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

استقبال شیرازی‌ها از دولت قرآن در بهار قرآن/ شیرین‌سخنان شیرازی پیشتاز در مشاعره قرآنی

در ماه بهار قرآن در شهر شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) محافل قرآنی شاخصی برگزار می‌گردد که در گزارشی به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شیرازه، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در فارس اعتقاد دارد که حافظ لطایف حکمی با نکات قرآنی را در شعر خود جمع کرده است بنابراین جا دارد که در کنار آرامگاه این شخصیتی که قرآن در زندگی و روحش تأثیر داشته و انعکاس آن در غزلیاتش است، جلسات قرآن را برپا کنیم.

 

زیارتگه رندان جهان میزبان «دولت قرآن»

در همین راستا محفل جزءخوانی و ترتیل‌خوانی قرآن کریم به‌صورت روزانه در جوار آرامگاه خواجه اهل راز و شیخ رندان به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار می‌شود. این محفل که در طول ایام سال و به‌صورت هفتگی برگزار می‌شد، با وقفه چند ماهه، از ابتدای ماه مبارک رمضان کار خود را آغاز کرده و تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت.

مهدی کشاورز، سیدامیررضا مظلومی، امین امیری، علی چایچی‌یگانه، حسین پرندک، محمدامین حلیمی، پیمان رضایی، سیدمحمد شرافت‌مولائی و هادی افخمی 9 قاری برتری هستند که در طول این برنامه کلام وحی را تلاوت می‌کنند.

در کنار تلاوت آیات نور که از ساعت 18 و 30 آغاز می‌شود اشعار دیوان حافظ نیز خوانده و تفسیر می‌شود. این محفل نورانی مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است و لنز دوربینشان بر کودکانی زوم می‎‌کند که مشاعره قرآنی با اشعار خواجه حافظ را به زیبایی به نمایش می‌گذارند.

شیرین‌سخنان شیرازی پیشتاز در مشاعره قرآنی

در مشاعره قرآنی که نخستین بار در سال 1394 توسط موسسه مشاعره و خلاقیت حدیث آرزومندی آموزش داده و اجرا می شود، شیرین سخنان 3 تا 15 ساله به روشی علمی- استدلالی به ارتباط بین حافظ و قرآن پی می برند. عباسی، مدیرعامل موسسه در گفتگو با خبرنگار شیرازه درخصوص مشاعره قرآنی توضیح می‌دهد: در این مشاعره ابیاتی از دیوان حضرت حافظ که برگرفته از آیات قرآن هستند به همراه آیه مورد نظر، ترجمه فارسی آن آیه و ذکر آدرس آیه توسط کودکان خوانده می‌شود و به این ترتیب آنان با یکدیگر به مشاعره می پردازند که در اجرا بسیار جذاب است.

وی هدف از این نوع مشاعره را آشنایی کودکان و نوجوانان با آیات قرآن و ترجمه قرآن با روشی جذاب و غیر مستقیم و با زبان شعر و شاعری عنوان کرد.

مدیرعامل موسسه مشاعره و خلاقیت حدیث آرزومندی گفت: سیاست آموزشی موسسه مبتنی بر رشد عقلانیت و تفکر فلسفی است. تاکید بر اینکه کودکان از سنی که رشد عقلانی و تفکر دارند یاد بگیرند هر باوری را با تفکر و مستدل بپذیرند نه بر اساس جو جامعه و آنچه به آن‌ها گفته می‌شود.

عباسی از برگزاری برنامه دولت قرآن در کوی رندان، کوچه جنب آرامگاه حافظیه با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و هنرنمایی شیرین سخنان موسسه خبر داد که در این برنامه مخاطبین با آئین ها و آداب و رسوم مردم شیراز در ماه مبارک رمضان آشنا می‌شوند. آداب و رسومی که ریشه در هویت ما دارد و برخی از آن‌ها به فراموشی سپرده شده‌اند و نسل حاضر با آن‌ها بیگانه هستند.

به اعتقاد وی معرفی این آیین ها از جمله کلوک اندازون، روز والون، جمعه الودایه در قالب هنر جذاب نمایش می تواند به رشد هویت افراد کمک کند.

اجرای ویژه‌برنامه‌های آئین رمضان توسط کودکان و نوجوانان در کوی رندان

ابراهیم گشتاسبی‌راد، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز با بیان اینکه بخش‌های مختلف کوی رندان با همکاری سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد اجرا می‌شود، گفت: تلاش برنامه کوی رندان توسعه گردشگری شبانه و افزایش زمان ماندگاری گردشگران و شهروندان در ساعات پایانی شب است.

به گفته وی، پیرو معرفی دوره‌های پایتختی شیراز و همسایگان حضرت حافظ در گذر کوی رندان که از هفته شیراز فعالیت خود را آغاز کرد این برنامه از روز شنبه، ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۱۸ با محوریت برنامه‌های ماه مبارک رمضان در حال اجرا است.

گشتاسبی‌راد با تصریح اینکه برنامه دولت قرآن از ساعت ۱۸ روز پنجم‌ماه مبارک رمضان با معرفی دوره‌های پایتختی شیراز آغاز و همه شب به جز شب‌های احیا اجرا می‌شود، افزود: برای معرفی این دوره‌ها به زبان انگلیسی توسط راویان گذر ویژه گردشگران خارجی نیز برنامه‌ریزی شده است که این برنامه با همکاری دوستان فعال در حوزه صنعت گردشگری در زمان‌بندی مشخص اجرا می شود.

برنامه مشاعره قرآنی، اذان مغرب، افطاری ساده بنا بر تاکید مقام معظم رهبری، ویژه‌برنامه‌های آئین رمضان از جمله آئین کلوک اندازون، روایت ماه نو، روزوالون و غیره به‌صورت میدانی توسط کودکان و نوجوانان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه دولت قرآن تا ساعت ۲۱,۳۰ ادامه دارد و پس از آن برنامه مناجات و آواز آغاز می‌شود که تا ساعت ۲۴ ادامه دارد، افزود: با توجه به تنوع آواها، نواها و مناجات‌ها که از لحاظ بصری و شنیداری جایگاه بسیار ویژه و مهمی دارد در تحکیم وحدت جوامع در این حوزه نیز موثر است.

گشتاسبی هدف از این برنامه را ایجاد فضای متناسب با ماه مبارک رمضان و ایجاد روحیه معنوی در شهروندان و معرفی آداب و رسوم و نواها و مناجات‌ها و انتقال آن‌ها به نسل جوان عنوان و اظهار کرد: این برنامه ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر است همچنین برای اجرای طرح دولت قرآن در کوی رندان ویژه برنامه افطار تا سحر نیز برنامه‌ریزی شده است.

به گفته وی، ویژه برنامه جزءخوانی قرآن کریم و مشاعره قرآنی پنج‌شنبه‌های ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۸ در مرکز شیرازشناسی واقع در بوستان بعثت برگزار می‌شود.

4 مسجد تاریخی شیراز میزبان «چهارده روایت»

به گفته ابراهیم گشتاسبی‌راد، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز 4 مسجد تاریخی شیراز میزبان برگزاری محافل انس با قرآن با عنوان «چهارده روایت» می‌شوند که اولین محفل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته استان فارس، گروه تواشیح و سخنرانی روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه در مسجد سیاوشان که مربوط به دوره قاجار و در محله تاریخی سنگ سیاه واقع شده است، برگزار شد. دومین محفل انس با قرآن هم از ۲۹ اردیبهشت‌ماه در مسجد مشیر، سومین محفل، یکم خرداد ماه در مسجد وکیل و آخرین محفل انس با قرآن، ۸ خرداد ماه در مسجد نصیرالملک به اجرا در می‌آید.

جشنواره «دولت قرآن» نیز با محوریت جزءخوانی قرآن کریم و همچنین حافظ‌ خوانی بر اساس ابیات قرآنیِ دیوان لسان‌الغیب در مرکز شیرازشناسی در روزهای ۲ و ۹ خرداد ماه برگزار می‌شود.

«بانوان قرآنی» عنوان جشنواره‌ای است که ۱۲ خردادماه در حرم مطهر حضرت علی‌بن حمزه(ع) برگزار می‌شود و بانوان حافظ قرآن در آن به رقابت می‌پردازند.

حجت‌الاسلام حسین امیدی، مسئول ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد فارس نیز می‌گوید: اجرای طرح تلاوت نور، جمع‌خوانی قرآن کریم و برپایی محافل نورانی انس با قرآن کریم و سفره‌های کریمانه افطار در شب‌های ماه مبارک رمضان با محوریت کانون‌های مساجد پیش‌بینی شده است.

برگزاری ۱۲ محفل قرآنی با تلاوت قاریان بین‌المللی در شهر شیراز

سیدامیرعباس جلالی، رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه فارس از برگزاری ۱۲ محفل قرآنی با تلاوت قاریان بین‌المللی در شهر شیراز خبر داد و گفت: وحید نظریان، سعید پرویزی و سید مصطفی حسینی قاریان بین ‌لمللی شرکت کننده در محافل قرآنی شیراز در این ایام هستند.

حسینیه کوثر صنایع، حرم امامزاده سیدعلاءالدین حسین(ع)، مصلای نماز جمعه شیراز، مسجد صاحب‌الزمان(عج) و زندان مرکزی شیراز از جمله مکان‌هایی هستند که قاریان بین‌المللی در آنجا تلاوت می‌کنند.

همچنین قاریان بین‌المللی در حرم امامزاده علی‌بن حمزه(ع)، مصلای نماز جمعه شهرک گلستان، مسجد سیدالشهدا(ع)، کانون اصلاح و تربیت، امامزاده سیدمحمد(ع) دهپیاله، امامزاده سیدنظام‌الدین محمود(ع) و امامزاده سیدتاج‌الدین غریب(ع) نیز تلاوت خواهند کرد.

برگزاری روزانه 1300مراسم جزءخوانی در سپاه فجر فارس

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلیرضا عارف‌پور، مسئول عقیدتی- سیاسی سپاه فجر فارس نیز از برگزاری روزانه بیش از ۱۳۰۰ مراسم جزءخوانی و ترتیل‌خوانی قرآن کریم در رده‌ها و نواحی مختلف سپاه فجر فارس و برگزاری روزانه بیش از 112 کلاس قرآنی خبر داد.

انتهای پیام/

پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

عوارض رابطه جنسی زیاد

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی حجت الاسلام رحمانی امام خمینی س 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۸۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جنجال در مجلس افغانستان/ برخی نمایندگان مانع نشستن «رحمانی» بر کرسی ریاست شدند
 • ثبت ۱۵۰۰ جلسه قرآنی در خراسان جنوبی
 • شهرستان خوسف نیازمند وقف در حوزه های قرآنی است
 • سخنان تعارض‌آمیز عده‌ای باعث زیان به کشور می‌شود/ در سخنان ترامپ و مقامات آمریکایی تناقض وجود دارد/ افراد باید در حد و حدود مسئولیت خود در امور دخالت کنند نه بیشتر
 • نمایشگاه دستاورد‌های قرآنی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم افتتاح شد
 • ضیافت قرآنی در مؤسسه کریمه برگزار شد
 • «میر رحمان رحمانی» رئیس پارلمان افغانستان شد
 • «میررحمان رحمانی» رئیس مجلس افغانستان شد
 • تغییر ساختار در سازمان اطلاعات سپاه / حجت الاسلام طائب رئیس و سردار محقق جانشین شد
 • تغییر ساختار در اطلاعات سپاه / حجت الاسلام طائب رئیس و سردار محقق جانشین شد
 • «میر رحمان رحمانی» رئیس دور هفدهم مجلس افغانستان شد
 • نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم افتتاح شد
 • چهارمین روز نمایشگاه قرآنی البرز میزبان استاد « حجت الاسلام مهدی ارفع» است
 • روایت حجت الاسلام قرائتی از گام دوم انقلاب در شبکه شما
 • سخنرانی‌های حجت‌الاسلام قرائتی هر شب روی آنتن
 • پخش هرشبی سخنرانی‌های حجت الاسلام قرائتی
 • حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد: به‌‌کارگیری جوانان در مسئولیت‌ها موجب رفع مشکلات اقتصادی می‌شود/ ولایت‌فقیه یعنی ولایت عدالت و باید در جامعه ولی‌فقیه شایسته‌سالاری مدنظر قرار گیرد/ تولید مبدل به فرهنگ ایران نشده است
 • خداوند نزد ملائکه بر وجود حضرت خدیجه(س) مباهات می‌کرد
 • محور سخنان ائمه جمعه ابرکوه، مهریز، بهاباد، میبد و ندوشن