سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستور رییس‌جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی در رابطه با گام اول اقدامات در رابطه با کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: کار افزایش "ظرفیت و روند تولید" در دو حوزه تولید اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین از همان روزی که رییس‌جمهور دستور دادند آغاز شده و این مساله به سایت‌ نطنز و کارخانه تولید آب سنگین اراک نیز اعلام شده است.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا در ادامه افزود: آن‌چه رییس‌جمهور اعلام کردند این بود که ایران دیگر به شاخص‌های تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی شده یعنی سقف 300 کیلوگرم و 130 تن آب سنگین در چارچوب بند 26 برجام خود را متعهد نمی‌داند.

وی در رابطه با عملیاتی شدن این تصمیم و زمان لازم برای رسیدن به این اهداف در دو ماه آینده گفت: در حال حاضر فرمان رییس‌جمهور ابلاغ شده و دستورات برای سرعت دادن به افزایش ظرفیت و روند تولید در این دو حوزه بهبخش فنی ابلاغ شده و کارها در حال انجام است.

وی هم چنین اعلام کرد که به زودی گروهی از خبرنگاران برای بازدید از روند فعالیت‌ها از سایت نطنز بازدید می‌کنند تا از نزدیک در جریان کار قرار گیرند.

افزایش ظرفیت و روند تولید با همان تعداد سانتریفیوژهای قبلی انجام می‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که افزایش ظرفیت سانتریفیوژها در روند افزایش ظرفیت تولید مدنظر خواهد بود؟ تصریح کرد: در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش ظرفیت و روند تولید با تغییر شاخص ظرفیت سانتریفیوژها نداریم. افزایش ظرفیت و روند تولید با همان تعداد سانتریفیوژهایی که از قبل در چارچوب برجام نصب بودند در نطنز انجام می‌شود.

وی درباره روند نظارت آژانس از این مرحله از اقدامات ایران خاطرنشان کرد: در برخی مراحل و برای انجام برخی کارهای فنی اطلاع قبلی به آژانس لازم است که به موقع این کار انجام شده و می‌شود.

آن‌چه در عمان داریم را فعلا نگه می‌داریم

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف ذخیره آب سنگین ایران در عمان بعد از لغو معافیت‌ها از سوی آمریکا چه می‌شود؟ گفت: این ذخایر در مالکیت ایران است و همین الان که با شما صحبت می‌کنم کارشناسانایرانی در عمان هستند تا امکانات و نحوه نگهداری ذخایر را بررسی کنند. آن‌چه در عمان داریم را فعلا نگه می‌داریم تا اگر خواستیم آن را به فروش رسانده و یا هر وقت کشور بخواهد آن را برمی گردانیم.

کمالوندی ادامه داد: بعد از تصمیم جدید رییس‌جمهوری کشورمان، دیگر به سقف 130 تن متعهد نیستم و اگر از این سقف عبور کنیم، مشکل ما نیست بلکه مشکل طرف مقابل است.

وی اظهار کرد: اگر طرف های مقابل حاضر در برجام به تعهداتشان عمل کنند ما هم به طور کامل به تعهدات‌مان برمی‌گردیم. ما می خواهیم که توازن در اجرای اقدامات برقرار باشد. دو ماه فرصت داده‌ایم اما اگر بعد از آن اتفاقی نیفتد، ما اقدامات تعیین شده دیگر مربوط به تعهدات‌مان در برجام را کنار خواهیم گذاشت و مسوولیتش با آن‌هاست.

اروپایی‌ها سیستم بانکی و روند خرید نفت را به جریان بیاندازند

این مقام ایرانی درباره واکنش اروپایی‌ها نسبت به تصمیم جدید ایران، گفت: انتظار ما از اروپا این است که سرعت اقدامات‌شان را افزایش دهند؛ چرا که این دو ماه به سرعت می‌گذرد. مسایل بروکراسی را باید خارج از وقت پیگیری کنند. ایران یک سال به آن‌ها وقت داد، نمی‌توانند بگویند که مشکل زمان دارند. آن‌ها باید حتما به کارشان سرعت دهند. انتظار واقعی ما این است که در این مدت سیستم بانکی وروند خرید نفت آن‌ها به جریان افتد.

وی تاکید کرد: اقدامات ما در مرحله کاهش تعهدات هسته‌ای گام به گام و در هر گام بر اساس یک منطق و اصول فنی دقیق طراحی شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که از چینی ها در رابطه با موضوع بازطراحی راکتور اراک چه توقعی دارید؟ ضمن مثبت ارزیابی کردن همکاری روسیه در حوزه‌هایی که در آن فعال است، گفت: چینی‌ها کارشان را قدری کند کرده بودند و ما از آن‌ها خواستیم که به این روند سرعت داده شود.

زمان مذاکره نیست

کمالوندی در ادامه درباره سخنان مقام معظم رهبری در رد و مسموم دانستن «مذاکره» با آمریکا با بیان این که «فرمایشات ایشان در مبانی ایدئولوژیک و علمی و عقلی کاملا درست است» گفت: به عنوان کسی که 40 سال تجربه کاردیپلماتیک و سیاسی دارد معتقدم الان زمان مذاکره نیست. بخصوص اگر موضوع مذاکره توانایی‌های ما باشد مذاکره به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. تا وقتی آمریکا از موضوعاتی از جمله توانایی‌های موشکی و دفاعی و مسایل دیگر دست برندارد، نمی‌شود با آن‌ها مذاکره کرد. همان طور هم که رییس جمهور گفتند، منظور آن‌ها از تلفن دادن این است که بیایید و مذاکره کنید اما با وجود توطئه‌ها و دشمنی‌های آمریکا این کار شدنی نیست. اگر آمریکا بر این مبنا باشد که "هر چی دارید را بدهید"، طبیعی است مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد.

محدودیت‌ها برداشته شود کشور جهش بزرگی خواهد کرد

وی ادامه داد: برای آمریکایی‌ها در دوره قبل طول کشید که متوجه شوند بحث "غنی‌سازی صفر" عملی نیست و بعد هم در نهایت این سیاست را کنار گذاشتندکه شد برجام و حالا تیم ترامپ دارد همان سیاست شکست خورده قبلی را تجربه می‌کند، این تجربه برای حاکمین جدید تازگی دارد آن‌ها عوض شدند و تصور می‌کنند راه‌های قدیمی جواب می‌دهد، ما که عوض نشدیم، ما همان ایران هستیم. درست است محدودیت و مشکلات داریم اما ظرفیت‌های‌مان را به خوبی می شناسیم و می‌دانیم اگر محدودیت‌ها برداشته شود کشور جهش بزرگی خواهد کرد. آن‌ها با فشار به ما که البته خسارتش برای خودشان هم هست سعی دارند که ما پرواز نکنیم. اما نباید تسلیم شویم، اگر تسلیم شویم همه چیز را باختیم. ما برای تسلیم نشدن ظرفیت داریم و می‌توانیم در این مسیر سخت مقاومت کنیم.

این مقام سازمان انرژی اتمی درباره شرایط مذاکره با آمریکا اظهار کرد: در این مورد بزرگان نظام به طور دقیق و مفصل صحبت کرده‌اند اما تاکید می‌کنم، آمریکایی‌ها باید دست از فشار و تهدید بردارند. اول باید تحریم‌ها راکنار بگذارند نه این که برای مذاکره تحریم کنند بلکه برای مذاکره باید تحریم‌ها را بردارند.

وی گفت: الان به آمریکا و اروپا هم کم فشار نمی‌آید، با تشدید و درگیری به کجا می خواهند برسند، مگر می‌شود جعبه پاندورا را در منطقه باز کنند آن هم با این سطح از تنش در منطقه با وضعیتی که در افغانستان و عراق شاهد

بودیم و با این سیل مهاجرت و گسترش تروریسم و اتفاقی هم نیفتد. اروپایی ها بهتر این مسایل را می فهمند چون تبعات سیاسی و امنیتی آن را بیشتر درک می‌کنند.

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وزارت خارجه کمک‌های اروپایی‌ها به سیل‌زدگان ایران را به خودشان بازگرداند

به گزارش ایلنا، سردار غلامرضا جلالی طی سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه هوافضا با بیان این‌که «سپاه کفایت و لیاقت لازم را برای پاسداری از انقلاب اسلامی دارد»، اظهار کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدا تا به حال نقش بی بدیلی در حفاظت از انقلاب اسلامی داشته است و هر روز که می گذرد بر نقش و اهمیت سپاه افزوده می‌شود و این افزایش نقش سپاه، چند دلیل مشخص دارد؛ یکی از آن دلایل این است که سپاه سازمانی است که کفایت و لیاقت لازم را برای پاسداری و صیانت در همه صحنه هایی که انقلاب اسلامی را تهدید می کرده است، دارد.

وی افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدای شکل گیری تاکنون نقش آفرینی خود را در تمامی عرصه‌ها نشان داده و ثابت کرده در همه حوزه ها از قابلیت‌های زیادی برخوردار است، سپاه در مقاطع حساس توانسته با لطف خدا، ایثارگری و جانفشانی انقلاب اسلامی را از توطئه بدخواهان این نظام مقدس نجات دهد. حفاظت و پاسداری از انقلاب زمانی که انقلاب اسلامی مولودی جوان و بسیار نو پا بود، توسط سپاه انجام شد و موجب شد تا سطح زیادی از تهدیدات در حوزه‌های مختلف مثل براندازی، جنگ تحمیلی و... دفع شود و یک دفاع همه جانبه از کشور صورت گیرد.

جلالی ادامه داد: امیدواریم که همواره خداوند این توفیق را به ما بدهد تا بتوانیم هم تهدید را خوب بشناسیم و هم رویکردی که رهبری انقلاب ارائه می‌کنند، برای دفاع از انقلاب اسلامی به کار ببندیم و حتی یک لحظه از آن عقب نمانیم. به ویژه که در گذشته و در تاریخ اسلام نمونه‌هایی داشتیم که افرادی از امام جامعه و رهنمودهای ایشان دور شدند. در چهل‌ساله ابتدای انقلاب، سپاه نشان داده که همواره در چارچوب سیاست‌های رهبری انقلاب و امام راحل حرکت کرده است، تهدیدات دوران را به خوبی شناخته است و تلاش کرده در آن مسیر و سمتی حرکت کند که انقلاب اسلامی ترسیم نموده است. سپاه بر اساس تدابیر رهبری، آینده‌نگری و شناسایی تهدیدات آینده را در دستور کار خود قرار داده است و به همین دلیل است که امروز متناسب با تهدیدات، تجهیزات و امکانات زیادی را برای مقابله با آنها و حتی تهدیدات آینده تولید و تامین کرده‌ایم. همه این موضوعات با نگاه پیش‌دستانه محقق شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به حوادث اخیر و افزایش تغییرات اقلیمی در کشور هشدار داد: ما با آغاز دوران تغییرات اقلیمی در کشور مواجه هستیم. امسال موجی از بارندگی در کشور رخ داد که در ۵۰ سال گذشته با معدل کلی کشور بی‌نظیر است و توانستیم حجم زیادی از بارش الهی را برای کشور جذب کنیم. طبیعتا این تغییرات اقلیمی هم برکاتی دارد برای کشور و هم اگر آماده نباشیم خساراتی برای ما در پی دارد. تمام پیش‌بینی‌های کشور قبل از سال جدید دلالت بر این داشت که ما در یک دوره خشک‌سالی هستیم و در بهمن و دی‌ماه به دنبال ذخیره‌سازی برای تامین آب شرب مورد نیاز هم‌وطنانمان در سراسر کشور بودیم و به این علت، حداکثر ظرفیت‌های آبی در سراسر کشور برای مقابله با خشک‌سالی حفظ شد.

وی با بیان اینکه مسئولان کشور نسبت به موضوع سیل تا اندازه زیادی غافل‌گیر شدند، گفت: به غیر از معدود افرادی که توانستند پیش‌بینی تقریبی از تغییرات اقلیمی سال اخیر داشته باشند، تقریبا در هیچ‌یک از مراکز برآورد اطلاعاتی اقلیم و هواشناسی نتوانستند برآورد دقیقی از میزان بارش‌ها داشته باشند و آن چند نفر که برآوردهایی داشتند به دلیل این که پیش‌بینی آن‌ها نسبت به پیش‌بینی اکثریت، نادر محسوب می‌شد مورد توجه قرار نگرفت. اگر پیش‌بینی درستی از اقلیم وجود داشت ما سدها را تخلیه می‌کردیم تا ظرفیت را برای روان‌آب‌ها و بارش‌های اخیر مهیا کنیم تا تقریباً هیچ خسارتی نداشته باشیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه بارش‌ها نعمت‌هایی نیز با خود به همراه داشته است، اظهار کرد: بارش‌های اخیر تقریبا نزدیک به ۱۰ سال کم‌بارشی را جبران کرده است و اکثر منابع آب زیرزمینی ما مثل قنات‌ها چاه‌ها و... که طی سال‌های خشک و کم‌بارش اخیر خشک شده بود و ممکن بود عوارض بدی را برای کشور ایجاد کند، خوشبختانه پُر شده‌اند. در جریان مواجه و مدیریت بحران نیز برخی از اشکالات و نواقص مربوط به مدیریت بحران وجود دارد، یکی از این موارد، مدیریت واحد و فرماندهی هماهنگ است که بسیاری از کشورهای جهان که الگوهای مدیریت بحران خاص خود را دارند، واحدی که در ابتدایی ترین ساعات حوادث را در آن کشورها مدیریت می‌کند و در صحنه حاضر است، نیروهای نظامی آن کشور هستند. در ایران نیز به طور کلی نیروهای مسلح و تا حد زیادی سپاه احتیاط و عمل کلی نظام در برابر با حوادث اساسی و جدی هستند. البته این جزو وظایف سپاه و نیروهای مسلح است که طبق قانون اساسی در بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی حضورداشته باشند.

جلالی با ابراز تاسف از جان‌باختن جمعی از هموطنانمان در سیل اخیر، گفت: تلفاتی که این سیل از خود بجا گذاشته است ۷۵ و یا به عبارتی دیگر ۷۶ نفر است، این مقدار تلفات با این ابعاد حادثه به نسبت دیگر نقاط دنیا واقعا آمار کمی محسوب می‌شود که باید بخاطر این خدا را شاکر باشیم. البته ایده‌آل این است که این مقدار تلفات را نیز نداشته باشیم اما اگر ما در کشور به اقدامات، تلفات و ابعاد حادثه توجه کنیم و مقایسه‌ای با حوادث مشابه دیگر انجام دهیم، متوجه می‌شویم که واقعا اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته است و این اقدامات معدل خروجی بخشی از ظرفیت‌های نظامی، دولتی و مردمی نظام جمهوری اسلامی است. اثر دیگری که این سیل داشت حضور نیروهای عراقی (حشدالشعبی) در جریان امدادرسانی و جبران کمک‌های نیروهای سپاه و ارتشی در مقابله با تروریست‌های تکفیری و داعش در عراق بود، من به کمیت این حضور نمی‌پردازم اما موضوع مهمی که باید به آن پرداخته شود همبستگی درونی است که بین مردم عراق به ویژه بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) و ملت ایران برخلاف اتفاقاتی که درجنگ ۸ ساله رخ داده است، ایجاد شده است، اگر ما به وقایع با نگاه فرصت محوری توجه کنیم، می بینیم که در حادثه سیل اخیر فرصت های بسیار زیادی برای ما ایجاد شده است که باید از آن استفاده و در جهت تداوم و تقویت آن عمل کنیم.

وی افزود: تصویر دیگری که سیل به ما نشان داد، این بود که در داخل کشور افرادی بودند که به واسطه ابزار شبکه‌های اجتماعی، جوسازی‌ها و سیاه‌نمایی‌هایی را به راه انداختند، این افراد در همه امور اعم از حضور نیروهای عراقی، حضور نیروهای نظامی داخلی و پیشگیری و مقابله ترمیم و بازسازی، نحوه امدادرسانی، مهندسی و ... بدون داشتن اطلاعات سخن گفتند که دانسته یا ندانسته در پازل دشمن قرار گرفتند، بلاخره باید بررسی کرد که در موقعی که مردم کشور ما در ۲۳ استان در حال مبارزه با سیل هستند و دچار بحران هستند این افراد در داخل کشور که این صحبت‌ها را می‌کنند، چه‌کاره هستند؟

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: نهادها، افراد و نخبگانی که وظیفه و دغدغه روشنگری دارند باید بعد از مدیریت حوادث در کشور به بازخوانی مواضع این افراد بپردازنند و برای مردم تبیین کنند که در مواقع بحران و حوادث این افراد چه حرف‌هایی زده‌اند و چه موضع‌گیری‌هایی داشتند تا مردم با چهره واقعی این افراد فارغ از ویترینی که برای خود ساخته‌اند آشنا شوند. مردم باید بدانند که چه افرادی بدون هیچ چشم‌داشتی و با اهداف انسان دوستانه به کمک مردم شتافتند و تسکین آلامشان بودند و چه افرادی بر طبل تفرقه کوبیدند و سوار موج‌های سیاسی شدند.

وی تصریح کرد: این افراد با ترفندهای عملیات روانی و جوسازی‌ها و با استراتژی‌های دشمن همراه شدند. در واقع یک سری سلبریتی ضدمردم، بی‌عرضه و فاسد که با استفاده از مشکلات مردم در شبکه‌های اجتماعی مدعی غلط به مرجع اجتماعی و فرهنگی مردم در کشور تبدیل شده‌اند و باید با آنان برخورد شود، بخش‌های امنیت داخلی کشور حتما باید رفتار و عملکرد این افراد را مورد بررسی قرار دهد، به‌نظر بنده ایفای نقش ستون پنجم دشمن عینا همین است که این افراد دنبال می‌کنند، یعنی جایی که مردم آسیب دیده‌اند و باید همه کمک کنند، این افراد شروع می‌کنند به جوسازی و بزرگ‌نمایی برخی از مشکلات کوچک، بنابراین دستگاه‌های امنیتی ما باید اقدامات این افراد را بررسی و در صورت وجود اشکال با آنان برخورد کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآور شد: در حوزه خارجی نیز تکلیف کاملا مشخص است. آمریکا در حوزه کمک به مردم سیل‌زده کشور که یک حوزه کاملا بشر دوستانه است، حساب‌های هلال احمر را مسدود کردند و اجازه دریافت کمک‌های ارزی از خارج از کشور را ندادند، آمریکایی‌ها مثل گذشته دشمنی و عناد خودشان را با ملت ایران نشان دادند، این درحالی است که آمریکایی‌ها مرتب در رسانه‌های خودشان دولت آمریکا را بر خلاف واقعیت، طرفدار مردم ایران معرفی می‌کنند، اما این موضوع در جریان سیل اخیر مشخص شد که یک دروغ محض است.

وی افزود: نکته دوم این است که چهره اروپایی‌ها هم در جریان سیل اخیر مشخص شد، اروپایی‌ها کمک‌های ناچیزی به مردم ایران کردند که به قول یکی از مسئولان، ما این کمک‌ها را به فقرای کشورمان هم نمی‌دهیم و وزارت خارجه باید به نشانه اعتراض این کمک‌های ناچیز را به کشورهای اروپایی برگرداند، کل کمک اروپایی‌ها ۱۸۰ میلیون یورو است، به نظر من وزارت خارجه ما باید با این گونه رفتارها، برخورد کند. این اقلام و مقدار کمک‌هایی که در حوادث اخیر شده بیشتر شبیه تمسخر و شوخی‌ است که اروپایی‌ها انجام دادند. این که این حجم لباس و دیگر اقلام برای کمک به این حادثه با این ابعاد و گستردگی فرستاده شود واقعا به نوعی تمسخر ملت ما است، در محله‌های فقیر نشین ما کمک‌های مردمی بیشتری نسبت به کمک‌های اروپایی ها برای مردم حادثه دیده جمع آوری شده و این گونه رفتارها نشان می‌دهد که دشمنی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با مردم ایران چقدر زیاد است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه یک حمله رسانه‌ای می‌تواند یک کشور را دچار مشکل کند و یک دفاع رسانه‌ای می‌تواند از کشور در برابر بسیاری از تهدیدات دفاع کند، گفت: باید در دانشگاه های نظامی ما به نقش رسانه‌ها در جنگ پرداخته شود، رسانه افکار عمومی را تولید می‌کند و طبق این اصل که نظام جمهوری اسلامی مردم‌محور و بر پایه مردم‌سالاری دینی بنیان دارد و بر اساس معدل عمومی افکار عمومی کشور اداره می‌شود، افکار عمومی برای ما اهمیت زیادی پیدا می کند، به عنوان مثال در جمهوری اسلامی اگر افکار عمومی فردی را به عنوان رئیس جمهور بپذیرد آن فرد به عنوان رئیس جمهور انتخاب و فعالیت می‌کند بنابراین اداره کشور بر اساس افکار عمومی انجام می‌شود و این رسانه‌ها هستند که افکار عمومی مردم را شکل می‌دهند.

وی در بخشی دیگری از سخنانش گفت: ویژگی عملیات ترکیبی فضای سایبری این اجازه را به دشمن می‌دهد تا با ترکیب عملیات مختلف یک هجوم همه‌جانبه را انجام دهد، پس انجام عملیات هوایی صرف و عملیات زمینی صرف در آینده بعید بنظر می‌رسد و ما باید به دنبال راه‌های مقابله و دفع عملیات ترکیبی باشیم. این نوع عملیات n نوع ترکیب دارد و به عنوان مثال عملیات سایبری خالص و عملیات سایبری در حوزه‌های شناختی، اقتصادی، امنیتی، زیرساختی و ... را با یکدیگر ادغام می‌کنند تا حاصل آن یک تهدید جدید با ماهیت سایبری باشد.

جلالی با بیان اینکه FATF جزئی از یک جنگ مالی و پولی است که در پازل تهاجمی دشمن قرار دارد، گفت: دشمنان جنگ غیرنظامی را علیه ما شروع کرده‌اند ولی اهدافشان همان اهدافی است که در یک جنگ نظامی دنبال می‌شود و ما باید هم‌افزایی و هماهنگی میان عملیات غیرنظامی و نظامی پدید آوریم.

وی با بیان اینکه ما در اولویت اول باید مردم را در مقابل تهدیدات حفظ کنیم، تاکید کرد: اساسی‌ترین هدفی که باید از آن حفاظت شود مردم هستند. مردم باید هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ افکار عمومی در مقابل تهدیدات سایبری و شبکه‌های اجتماعی محافظت شوند. این کار درستی نیست که مردم را بدون دفاع در برابر هجمه‌های دشمن در شبکه‌های اجتماعی رها کنیم، بلکه باید بتوانیم اولین نیازهای مردم را تامین کنیم و در شرایط بحرانی از همه آنان حفاظت کنیم.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۸۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شکست همه محاسبات ترامپ درباره تسليم شدن ايران
 • ظریف: ما تسلیم تهدید نمی‌شویم/شرط مذاکره ایران و آمریکا
 • تسلیم تهدید نمی‌شویم/آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد
 • روانبخش: اروپایی‌ها دلال امتیاز موشکی برای آمریکا هستند/ از برجام خارج نشویم ضرر بیشتری می‌کنیم
 • ظریف:ما تسلیم تهدید نمی‌شویم
 • معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در بخش انرژی
 • معافیت عراق از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در زمینه انرژی
 • تولید رایگان برق از نعمت خدادادی
 • دیدار با سانتریفیوژهای خاموش
 • مدیر برنامه‌های طارمی: با گزینه‌های اروپایی در حال مذاکره هستیم
 • زمان یازدهمین عرضه نفت در بورس انرژی مشخص شد/ امکان پرداخت از حساب ارزی داخلی برای خریداران نفت
 • واعظی: سخنگوی منتخب با رییس جمهور آخر هفته جلسه دارد / مذاکره با آمریکا معنا ندارد
 • نخستین سانتریفیوژ «بانک خون» ساخته می‌شود
 • روایتی از روند اجرای تصمیم «کاهش تعهدات هسته‎ای» در "گود" نطنز
 • سازمان ملل: خطر وقوع جنگ اتمی به بالاترین میزان پس از جنگ جهانی دوم رسیده است
 • نخستین سانتریفیوژ بانک خون در کشور ساخته می‌شود
 • عینک‌هایی که کارشان فیلتر کردن نور آبی نمایشگر موبایل است
 • مشاور ظریف: برای گفت‌وگو با عربستان منعی نداریم
 • زنگ‌ها در« نطنز» به صدا درآمد