شهردار اصفهان گفت: شهر اصفهان آمادگی همکاری با تمام شهرهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در زمینه های مختلف اقتصادی و مدیریت شهری را دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در اجلاس شهرداران کشورهای عضو همکاری‌های شانگهای در شهر چونگ چینگ کشور چین، اظهار کرد: پیشینه همکاری ایران و چین به هزاره اول قبل از میلاد مسیح باز می‌شود، جاده ابریشم به عنوان نشانه‌ای از روابط تاریخی بین دو ملت بوده است. روابط دو جانبه همواره چشم‌انداز روشنی داشته و در زمینه‌های متفاوت توسعه‌ را برای کشورها به ارمغان آورده است.   

وی ادامه داد: به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، روابط دوستانه به مرحله تازه‌ای وارد شده است. علاوه بر تقویت روابط فرهنگی و سیاسی و همکاری‌های بین المللی، در این دوره روابط تجاری رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.  

شهردار اصفهان با بیان اینکه ایران از نظر اقتصادی در چهارراه آسیا واقع شده و از این جهت دارای دو مزیت مهم است، تصریح کرد: ایران دارای موقعیت استراتژیک و جغرافیایی در میان کشورهای منطقه است؛ یعنی به عنوان پل کشورهای آفریقایی و اروپایی را به آسیا و کشورهای مستقل مشترک المنافع را به خاورمیانه و ناحیه خلیج فارس ارتباط می‌دهد. چنین موقعیتی پتانسیل مهمی برای اقتصاد ایران به شمار می‌رود. 

نوروزی در مورد گردشگری ایران اظهار کرد: ایران از تمدن جهانی 7000 ساله برخوردار است و دارای مکان‌های متعدد ثبت شده در میراث جهانی است. به ندرت می‌توان موزه ای در جهان دید که صنایع دستی یا هنرهای تجسمی از ایران در آن یافت نشود.  گردشگران می‌توانند در چهار فصل سال در بخش‌های مختلف گردشگری از جمله تاریخی، فرهنگی، طبیعت و زیارتی به ایران سفر کنند.  

شهردار اصفهان در مورد شهر اصفهان نیز گفت: اصفهان به عنوان یکی از کلانشهرهای مهم ایران با دارا بودن بناهای تاریخی ثبت شده جهانی و پیشینه درخشان میراث فرهنگی، دایره المعارفی از هنر و معماری ایران است. اکثر ادیان از جمله مسلمانان، زرتشتیان، یهودیان، مسیحیان در یک محیط آرام در این شهر زندگی می کنند و این صلح طلبی مردم اصفهان را نشان می دهد.   

نوروزی تصریح کرد: صنایع سنگین و نیمه سنگین و صنایع سبک، همچنین بخش‌های صنعتی مانند فولاد، پتروشیمی، نساجی، پالایشگاه نفت و نیروگاه برق در شهر اصفهان وجود دارد. این شهر با جمعیت بیش از دو میلیون نفر یکی از مراکز مهم اقتصادی است و متخصصان و کارشناسان این شهر را به عنوان مرکز کسب و کار می‌شناسند.  

وی افزود: جاده ابریشم یکی از شبکه‌های ارتباطی و نقل و انتقالی مهم غرب و شرق بوده و دارای قدمتی سه هزار ساله است؛ این جاده یک مسیر تجاری فرهنگی جهت تجارت بوده است که این اجناس توسط کاروان ها حمل و از سوی بازرگانان به فروش می رسیده است.    

آمادگی اصفهان برای همکاری با شهرهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای

شهردار اصفهان با بیان اینکه کشورها و شهرهایی که در امتداد این جاده قرار داشتند از نظر مذهبی، زبانی و فرهنگی مورد توجه بودند و نقاط مشترک زیادی داشتند، خاطرنشان کرد: سابقه درخشان این شهرها از طریق بازرگانان، مسافران، دانشمندان و زائران به دنیا منتقل شده است. همین سابقه، جاده ابریشم را به جاده افسانه‌ای تبدیل کرده است. البته این جاده قدیمی تا حدودی اهمیت خود را از دست داده بود که خوشبختانه پیشنهاد رئیس‌جمهور چین در مورد جاده ابریشم تحت عنوان ایجاد یک کمربند مطرح شد تا کشورهای پیرامون جاده ابریشم بتوانند برای توسعه همکاری های همه جانبه تلاش کنند.  

وی ادامه داد: هدف این طرح، احیای مأموریت‌های تاریخی کشورها و شهرهای در امتداد جاده ابریشم توسط توریست‌ها است. ایران و چین در امتداد این جاده قرار داشته اند و برخی شهرهای چین و برخی شهرهای ایران از جمله اصفهان از نظر میراث فرهنگی و طبیعی در یونسکو شناخته شده هستند.  

نوروزی با بیان اینکه یکی از اهداف تشکیل سازمان همکاری های شانگهای نیز توسعه روابط اقتصادی بین کشورهای عضو است، خطاب به حاضران در این اجلاس، گفت: امیدوارم با سفر به اصفهان به عنوان عضوی از شهرهای خلاق یونسکو، بتوانید از آن لذت ببرید. از تمام میهمانان و همکاران به عنوان میهمان ویژه شهرداری اصفهان دعوت می‌کنم در نمایشگاه صنایع دستی که از 18 تا 21 ‍ژوئن( 28 تا 31 خرداد) برگزار می شود، شرکت کنید.   

وی با اشاره به اینکه شهر اصفهان آمادگی دارد با همه شهرهای عضو سازمان همکاری های شانگهای و کشورهای آنها در زمینه‌های مختلف اقتصادی و مدیریت شهری همکاری داشته باشد، اضافه کرد: امیدوارم این اجلاس در رسیدن به اهداف خود موفق باشد و همه ما بتوانیم از فرصت ایجاد شده تجربه خوبی کسب کنیم. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مشارکت بخش خصوصی در صیانت از بناهای تاریخی افزایش می یابد

خیاطیان، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی را یک طرح حمایتی کامل از مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های تاریخی عنوان کرد.

«محمد خیاطیان» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان با اشاره به مصوبه مجلس درخصوص طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی و تاریخی، گفت: گستردگی آثار تاریخی، بر ضرورت صیانت، مرمت و احیای آثار تاریخی و فرهنگی می افزاید.

 

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اهمیت مشارکت بخش خصوصی برای صیانت، مرمت و احیا بناهای تاریخی و فرهنگی، افزود: تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی، مشارکت بخش خصوصی در صیانت از بناهای تاریخی را افزایش می دهد.

 

وی با بیان اینکه ماده ۱۴ طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی، بیانگر عزم دولت و مجلس برای حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران بناهای تاریخی است،‌ خاطرنشان کرد: با تصویب ماده ۱۴ این طرح، بخش خصوصی بدون صرف هزینه و با کمترین زمان می‌تواند نسبت به تغییر کاربری فضاییک بنای تاریخی اقدام کند..

 

خیاطیان درباره سازوکارهای اجرای این قانون توضیح داد: سازمان میراث‌فرهنگی آمادگی لازم برای اجرای این قانون را دارد و در کنار این قانون بسته‌های تشویقی برای مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های فرهنگی تاریخی در نظر گرفته شده است.

 

وی یادآور شد: سازمان میراث‌فرهنگی طبق ماده ۲۷ قانون الحاقی ۲ به دستگاه‌ها اجازه داده است تا آثار تاریخی خود را به بخش خصوصی واگذار کنند و قرار گرفتن قانون مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی و تاریخی در کنار ماده ۲۷  قانون الحاقی ۲ سرعت اجرای این کار را بالا می‌برد.

 

گفتنی است، نمایندگان در نشست علنی ۲۹ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی با ماده ۱۴ طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی ارجاعی از کمیسیون با ۱۸۹ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بر اساس ماده ۱۴ طرح مذکور، هرگونه مرمت، احیا، تعمیرات اساسی و بهره‌برداری از املاک تاریخی- فرهنگی ثبت‌شده و یا املاک واجد ارزش‌های تاریخی–فرهنگی موضوع این قانون در صورت استقرار فعالیت‌های مطابق ضوابط میراث‌فرهنگی از هزینه‌های مربوط به تغییر کاربری، مرمت و بازسازی معاف خواهد بود.

 

 

 

پایان پیام/47

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: جاده ابریشم منطقه اصفهان

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۹۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دفاع ترامپ از عملیات تخریب و بازسازی در امتداد مرز مکزیک
 • شهرهای ایران، شبکه‌های خلاق فرهنگ و هنر
 • طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اجرا می‌شود
 • شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اجرا می شود
 • کلومبو راه حل ژاپن و هند برای مقابله با جاده ابریشم چین
 • نخبگان و تشکل‌هاي شاهد و ايثارگر در امتداد يکديگر هستند
 • احیای قمش تاریخی آقامیر دزفول در گذر قائم
 • پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی
 • ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت مراکز علمی و آموزشی در ماموریت‌های فرهنگی و اجتماعی
 • طرحی برای حمایت صددرصد از مالکان بناهای تاریخی
 • لنگر زیبایی انتخاب در «سرای ابریشم»
 • بلندای باغ‌ها در امتداد رودخانه
 • رئیس یک دانشگاه چین: همکاری علمی پکن-تهران افزایش یابد
 • کدام کشورها با هواوی قطع همکاری کردند؟
 • احیای بافت فرسوده در چارچوب توسعه درون‌زای شهر
 • احیای بافت فرسوده در چارچوب توسعه درون‌زا شهر
 • نخستين برداشت پيله کرم ابريشم در گچساران آغاز شد
 • حفظ معماری قرون وسطایی در توریستی‌ترین شهرهای اروپا
 • هواوی در کدام کشورها از توسعه شبکه ۵G منع شده است؟