معاون اول قوه قضاییه گفت: اگر مجرم و مفسدی دچار تخلف شد و اگر مدیری چوب لای چرخ مردم گذاشت، نباید از آنها گذشت و با قاطعیت و بدون تبعیض با آن‌ها برخورد شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، بعد از ظهر امروز مراسم تکریم و معارفه رئیس کل جدید دادگستری مازندران با حضور حجت‌الاسلام اژه‌ای معاون قوه قضاییه کشور، نماینده ولی فقیه در استان، امام جمعه قائم شهر دادستان‌ها، قضات و مسئولان قضایی، انتظامی و دولتی شهرستانی و استانی در سالن اجتماعات دادگستری مازندران برگزار شد.

طی این مراسم حجت‌الاسلام تقوی فرد پس از نزدیک به 6 سال خدمت در عالی‌ترین مقام قضایی استان از سمت خود تودیع و حجت‌الاسلام اکبری به جای وی، به عنوان رئیس کل جدید دادگستری مازندران معارفه شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای که به عنوان سخنران ویژه در این مراسم حضور پیدا کرده بود، گفت: خداوند در قرآن در سوره ناس، از انسان خواست تا از وسواس خناس‌ها به او پناه ببرند و امروز خناس‌ها از طرق مختلف، به سینه‌های ما و در گوش‌های ما، خانواده ما و فرزندان ما می‌دمند، امروز در تصمیم سازی ما دارند نفو‌ذی‌ها کار می‌کنند تا تصمیم‌گیران را به تصمیمات غلط بکشانند.

وی با این مقدمه افزود: مگر نبود که بیش از دو سال ما را معطل کردند و ما را وابسته به خارج کردند، دو سال ما را معطل برجام کردند که ما از این طریق بتوانیم مشکلاتمان را حل کنیم، چی دمید؟ چه گفت؟ چه راهی ارائه داد؟ ولی فقیه ما که داد زد گفت نکنید، شیطان دوست شما نیست، خیرخواه شما نیست، شیطان امتحان پس داده است.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امریکا شیطان بزرگی است که امتحان خود را پس داده و حال ببینید که دو سال ما را معطل کردند و مشکلات کشور را به هم گره زدند و امروز هم دارند می‌دمند که تنها یک راه است و آن مذاکره با امریکا است و این یکی از آن مواردی است که باید به خدا پناه برد.

این مسئول با بیان اینکه امروز رهبری ما فریاد می‌زند این مذاکره یک مذاکره مصطلح نیست، مذاکره‌ای نیست که دو طرف به صورت مساوی بنشینند تا مشکل خود را حل کنند، گفت: با چه کسی میخواهید مذاکره کنید با شیطان؟ امریکا جز به نابودی ما مگر راضی می‌شود؟

اژه‌ای متذکر شد: ما نباید به حرف رهبرمان شک کنیم، تردید کنیم؛ وقتی ایشان یک حرفی به ما می‌زند و دیگری هم حرفی میزند، باید کدام را انتخاب کرد؟ می‌شود به شیطان اعتماد کرد؟ می‌شود به کسی که بیش از چندین دهه در حق این کشور و مردمش جنایت کرده، اعتماد کرد؟

وی بیان کرد: مگر می‌شود با این شیاطین بنشینیم و مذاکره کنیم و بعد چیزی به نفع اسلام و مسلمین و کشور جمهوری اسلامی ایران در بیاوریم.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه روی سخن را به سمت جلسه برد و گفت: خدا را شاکرم که اکثر مدیران قوه قضاییه ما، تکلیف مدار هستند و هر مسئولیتی به آنان بدهیم، می‌پذیرند و هر مسئولیتی به آنان می‌سپاریم، می‌گویند: چشم.

این مسئول در ادامه به ایراد چند نکته در میان قضات و همکاران دستگاه قضایی در استان مازندران پرداخت و افزود: ورودی پرونده‌های ما نه در استان مازندران بلکه در کل کشور به دستگاه قضا، زیاد است؛ البته پرونده در جامعه تولید می‌شود و به ما ارجاع می‌شود، لذا باید از تمام ظرفیت‌ها از بسیج گرفته تا امامان جماعت، از نمایندگان گرفته تا استانداری، استفاده کنیم تا ورودی پرونده‌ها را کاهش دهیم.

وی یادآور شد: غالب پرونده‌های ما مربوط به توهین، نزاع و درگیری‌های اجتماعی و خانوادگی است که با استفاده از تمام این ظرفیت‌ها می‌توان آن را کاهش داد.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: شورای حل اختلاف را فعال کنیم در صلح و سازش، قرار نبود شورای حل اختلاف قضاوت کند، اگر بنا به قضاوت بود که دستگاه قضایی انجام می‌داد؛ کار اصلی این شورا باید صلح و سازش باشد، نه قضاوت و صدور حکم؛ این شورا را تقویت کنید و ان را به سمت صلح و سازش، هدایت کنید.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از مباحث موجود در این استان بحث حریم‌ها است، یکی از کارهایی که دولت مقدمه‌ آن را باید انجام دهد این است که حریم رودخانه، دریا، شهر، منابع طبیعی، جنگل و غیره کجا است؟ خارج از محدوده کجا است؟ اگر دستگاه‌های دولتی این حریم‌ها را مشخص نکنند، من و شما گرفتار می‌شویم و هر کجا هر دستگاهی ورود پیدا نکرد، دستگاه قضا ورود پیدا کند و تاکید و پیگیری کنید تا انجام دهند، هر جا تعلل است شما باید ورود پیدا کنید، هم از باب پیشگیری و هم دستگاه قضایی ورود پیدا کنید تا آن مدیر کار خود را انجام دهد.

اژه‌ای مطرح کرد: برخی از مسائل مربوط به منابع طبیعی است، دستگاه‌های متولی باید پای کار بیایند، ساختمان چهار طبقه ساخته می‌شود و بعد می‌گویند: دستگاه قضایی تخریب کن! کجا بودید وقتی ساخته می‌شد؟ چرا جواز دادید؟ به دنبال منشا این مشکلات باشید، که کجاها کوتاهی شد تا این معضل اتفاق بیفتد.

وی اذعان کرد: بدنبال اجرای احکام متناسب و بازدارنده باشید، مثلا الان صحبت فراوانی روی جایگزینی مجازات‌های حبس است؛ اما ما را به تفریط نکشاند، مجرین را متجری نکند، باید مجازات جایگزین قابل اجرا باشد و مردم هم استهزا نکنند؛ البته باید به موقع هم اجرا شود.

معاون قوه قضاییه خطاب به رئیس کل جدید دادگستری مازندران گفت: تا دهم خرداد، کلیه احکام مدنی و کیفری که به هر دلیلی در اجرا با مشکل مواجه شده است، برای ما بفرستید تا ببینیم چطور باید مشکلش را حل کنیم؛ احکامی که در کیفری و مدنی، قطعی شده است و در اجرای احکام مانده است و اجرا نشده است را با ذکر دلیل برای ما ارسال کنید تا با حل مشکل، به مرحله اجرا برسانیم.

این مقام مسئول اعلام کرد: بررسی کنید که چرا احکام صادره، نقض شده است؟ چرا برخی احکام خلاف بین شرع اعلام شده است و قاضی ما این حکم را داده و ما آن را نقض اعلام کردیم، بررسی کنید چرا برخی احکام در مراجع بالادست نقض شده است و علت آن چه بوده است؟

اژه‌ای متذکر شد: اینجا وسوسه شیطان بیشتر است، اینجا پناهگاه است و مردم به این مکان، اعتماد دارند.

وی در پایان گفت: اگر مجرم و مفسدی دچار تخلف شد و اگر مدیری چوب لای چرخ مردم گذاشت، از آن‌ها نگذرید و با قاطعیت و بدون تبعیض با آن‌ها برخورد کنید و به هیچ وجه اقماض نکنید.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مراقب «وبا» باشید

آن طور که عنوان می‌شود، بیماری «وبا» همیشه در کشور بوده، اما تعداد مبتلایان به این بیماری با توجه به وجود آب‌های آلوده، بالا و پایین می‌شود.

بیماری وبا از جمله بیماری‌های اسهالی است که از گذشته تاکنون باعث ایجاد بسیاری از همه گیری‌های بیماری اسهالی بوده و خوشبختانه امروزه با شناسایی زودرس بیماری و درمان بیماران در قالب نظام مراقبت بیماری‌های منتقله از آب و غذا، مرگ و میر بر اثر این بیماری به شدت کاهش یافته است.

با این حال، یکی از مهم‌ترین دلایل شیوع بیماری وبا، وجود آب آلوده است که می‌تواند منجر به تشدید این بیماری شود. با توجه به وقوع سیل در کشور، مشکل کمبود آب سالم و بهداشتی، در مناطقی از استان‌های درگیر سیلاب، دغدغه‌هایی را برای سلامت جمعیت ساکن در این مناطق ایجاد کرده است.

رکسانا باطبی رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت امور بهداشتیدانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: هر ساله با گرم شدن هوا شرایط برای رشد میکروب در محیط فراهم شده و به همین جهت زمینه بیمار شدن افراد فراهم می‌شود.

وی افزود: میکروب عامل وبا فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند و از طریق مصرف آب و مواد غذایی آلوده به مدفوع انسان آلوده سرایت می‌کند، همچنین در مواردی از طریق انتقال انسان به انسان نیز صورت گیرد. از آنجایی که آب و مواد غذایی آلوده به مدفوع مهم‌ترین راه ورود میکروب به بدن انسان است، لذا در بحث پیشگیری از بیماری توجه به این نکته ضروری است.

باطبی، علائم این بیماری را اسهال حاد آبکی و ناگهانی، عطش فراوان، گرفتگی ساق پا، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، احساس پری و غرغر شکم و فقدان تب و دل درد و دل پیچه برشمرد و گفت: در صورت مشاهده چنین علائمی می‌بایست در اسرع وقت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرد چرا که بدون درمان ممکن است خطر مرگ به دنبال داشته باشد.

سالم سازی سبزیجات و صیفی‌جات جهت مصرف (پاکسازی، انگل زدایی، گند زدایی، شستشو و آبکشی)، عدم استفاده از آب‌های سطحی جهت شرب و شستشوی ظروف، شستن دست‌ها پیش از صرف غذا، مصرف مواد غذایی تهیه شده توسط فروشندگان دوره‌گرد، شنا در آب‌های آلوده و…، از مهم‌ترین اقدامات در پیشگیری از بیماری وبا تلقی می‌شود.

ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران،گفت: بیماری وبا همیشه در کشور بوده و گاهی اوقات تعداد بیماران، کم و زیاد می‌شود.

وی با عنوان این مطلب که هر سال چند نفری در کشور به این بیماری مبتلا می‌شوند، افزود: هر جایی که آب آلوده باشد، ممکن است بیماری وبا نیز وجود داشته باشد. همچنین، استفاده از سبزیجات و صیفی جاتی که با فاضلاب آبیاری شده‌اند، و استفاده از آب چاه برای خوردن، می‌تواند منجر به بروز بیماری وبا شود.

خسرونیا، در پاسخ به این سوال که آیا گرمای هوای خوزستان می‌تواند عامل شیوع وبا در این استان باشد، گفت: گرما و مرطوب بودن هوا، هر دو در آلوده شدن به این بیماری مؤثر هستند. اما، نکته مهم، وجود آب‌های آلوده است که می‌تواند ابتلاء به وبا را شدت ببخشد.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، به آبیاری مزارع سبزی و صیفی جات با فاضلاب اشاره کرد و افزود: وضعیت بهداشتی، مهم‌ترین عامل بیماری وبا تلقی می‌شود.

خسرونیا، بر شستن دست‌ها قبل از خوردن غذا تاکید کرد و گفت: بیشترین منبع آلودگی، از طریق دست است که به واسطه رفت و آمد در مکان‌های عمومی، آلوده می‌شود. بنابراین، شستن دست‌ها از اهمیت زیادی در پیشگیری از ابتلاء به این بیماری، برخوردار است.

وی با عنوان این مطلب که بیماری وبا در دو سه شکل وجود دارد، افزود: شایع‌ترین نوع وبا، همان «التور» است که فرد دچار اسهال شدید می‌شود.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، گفت: توصیه می‌کنیم افراد مبتلا از خود درمانی پرهیز کنند و اگر دچار اسهال شدید همراه با استفراغ شده و همچنین در مدفوع خود، دانه‌هایی شبیه برنج مشاهده کردند، حتماً به پزشک مراجعه کنند.

خسرونیا افزود: البته مشکل این بیماران با یک سرم حل نمی‌شود و باید روند درمان را به طور کامل سپری کنند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، تاکید کرد: اگر وبا درمان نشود، می‌تواند منجر به تخریب کلیه‌ها شده و قلب و ریه فرد را درگیر کند و در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.

اقتصادآنلاین

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000E7F برچسب ها: درمان ، وبا ، بازارنیوز

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۰۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراقب پیامک سکه های زیر خاکی باشید
 • مدیران به تعهدات خود پایبند باشند تا شاهد اجرای این تعهدات و خدمات رسانی هر چه بیشتر به مردم باشیم
 • ۴۸ دستگاه وسیله نقلیه متخلف توقیف شد
 • طرح برخورد با روزه خواری در لرستان/ پلمب 20 واحد صنفی متخلف
 • فروش سوالات امتحان نهایی از شایعه تا واقعیت/دانش‌آموزان مراقب "کلاهبرداران فضای مجازی" باشند
 • 6 نانوایی متخلف در ایلام پلمپ شدند
 • هشت واحد متخلف عرضه فرآورده خام دامی در البرز پلمب شد
 • دیابتی‌ها مراقب کبد خود باشند
 • نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه قضائی موثر باشد
 • در دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات می‌دانیم
 • رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بینیم/ نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه قضایی موثر باشد
 • رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بینیم/ نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه قضایی موثر باشد/ در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست
 • دانش‌آموزان مراقب کلاهبرداران فضای مجازی باشند
 • صیاد متخلف به دام افتاد
 • 35 واحد صنفی متخلف در قم پلمپ شد
 • صیاد متخلف ماهی درهریس بازداشت شدند
 • دستگیری 6 صیاد متخلف ماهی در هریس آذربایجان شرقی
 • مدیر تیم‌های ملی دوومیدانی مراقب حرف‌هایش باشد/ با تصمیم‌گیری‌های عجیب کاری کردند در مسابقات قهرمانی آسیا نتایج ضعیفی کسب کنیم
 • مدیر تیم‌های ملی دوومیدانی مراقب حرف‌هایی که می‌زند باشد/ با تصمیم گیری‌های عجیب کاری کردند در مسابقات قهرمانی آسیا نتایج ضعیفی کسب کنیم