به گزارش  خبررنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، دکتر مهدی قلیان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نشست خبری بسیج ملی غربالگری فشار خون با بیان اینکه تلاش می‌شود در برنامه بسیج ملی غربالگری فشار خون، نیمی از جمعیت بالای ۳۰ سال به مراکز جامع سلامت مراجعه و در این طرح شرکت کنند گفت: پیش بینی می‌شود در این طرح ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر بیمار جدید و ۱۲۵ فرد در آستانه ابتلا به این بیماری شناسایی شوند.

وی با بیان اینکه افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنان به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ بیشتر باشد، مبتلا به پرفشاری خون تشخیص داده می‌شوند ادامه داد: در صورت شناسایی بیمار مبتلا به پر فشاری خون، برای درمان به سطوح تخصصی ارجاع می‌شوند و در افراد در معرض ابتلا نیز مشاوره‌های بهداشتی و پزشکی در راستای تغییر سبک زندگی و پیشگیری ارائه می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بسیج اطلاع رسانی در زمینه بیماری فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت با همکاری تمامی سازمان‌ها و نهاد‌های استان اغاز می‌شود گفت: در مرحله دوم این طرح که از نیمه دوم خرداد الی نیمه نخست تیر ماه اجرا می‌شود طرح غربالگری و پیشگیری در مراکز جامع سلامت، بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی و استقرار ۹۶ تیم سیار در اماکن پرتردد اجرا می‌شود.

قلیان با بیان اینکه فشار خون بالا، یک بیماری خاموش است که فرد از آن بی اطلاع است و تا زمان ایجاد صدمات جبران ناپذیر بر روی بدن علائم خاصی ندارد افزود: اگر این بیماری در زمان مناسبی تشخیص داده شود به طور حتم می‌توان از عوارض آن و حتی مرگ زودهنگام جلوگیری کرد.

وی  با بیان اینکه بیماری فشار خون علامت خاصی ندارد و در موارد پیشرفته می‌تواند با سردرد و یا درد قفسه سینه بروز کند تصریح کرد: سبک زندگی، تغذیه نامناسب، مصرف مشروبات الکلی، مصرف نمک و روغن‌های اشباع، استعمال دخانیات، کم تحرکی، استرس از مهمترین عوامل ابتلا به فشار خون محسوب می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ژنتیک از عوامل اثر گذار در ابتلا به فشار خون به شمار می‌رود گفت: در صورت اطلاع فرد می‌توان با اصلاح سبک زندگی و اقدامات پیشگیرانه از بروز عوارض این بیماری پیشگیری کرد.

قلیان جمعیت دارای بیش از ۳۰ سال سن مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: با تدابیر انجام شده در مرحله اول غربالگری نیمی از این تعداد انجام می‌شود و بقیه به تدریج غربالگری می‌شوند.   انتهای پیام //ف .ک   ۱۸۰ هزار بیمار مبتلا به فشار خون شناسایی شده است

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عوامل تاثیرگذار بر فشار خون کدامند؟

به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، دکتر فرزانه فربخش با اشاره به شیوع بالا و ارتباط نزدیک فشارخون با بیماری‌های قلبی و عروقی، اظهار کرد: فشار خون بالا به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات سلامت عمومی در جهان و بویژه در کشورهای در حال توسعه مطرح شده و هرچه میزان فشار خون بالاتر باشد، احتمال بروز سکته‌های قلبی، نارسایی‌های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی بیشتر می‌شود.

میزان فشارخون طبیعی چقدر است؟
وی با بیان اینکه به علت ضربان دار بودن پمپ خون توسط قلب، فشار خون بین دو سطح حداقلی و حداکثری با عنوان سیستول و دیاستول در نوسان است، اظهار کرد: فشارخون طبیعی باید کمتر از ۱۲۰ و روی ۸۰ میلی متر جیوه باشد که این رقم در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی، سکته‌های مغزی و دیابت باید کمتر از ۱۳۰ روی ۸۰ باقی بماند؛ در حالیکه در افراد عادی فشار خون بالا ۱۴۰ روی ۹۰ در نظر گرفته می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر فشارخون
وی با بیان اینکه فشار خون تحت عوامل زیادی ایجاد می‌شود، گفت: فعالیت بدن، مغز، سیستم گوارشی و عضلانی، تحریکات عصبی و دردناک، دما و صدای محیط، مصرف دخانیات، الکل، قهوه، چای و داروها بر روی فشار خون فرد تاثیرگذار است.

فربخش با اشاره به وجود دو نوع فشار خون بالا، تصریح کرد: برای نوع اولیه فشار خون بالا که ۹۵ درصد موارد را شامل می‌شود، در حقیقت علت مشخصی وجود ندارد و عواملی همچون سن بالا، جنس مرد، مصرف بالای نمک، چاقی، دیابت و سابقه خانوادگی در ایجاد آن تاثیرگذار است. فشار خون ثانویه که پنج درصد باقیمانده را تشکیل می‌دهد نیز به دنبال اختلال هورمونی و یا اختلال در غدد کلیوی یا فوق کلیوی ایجاد می‌شود. البته شایع‌ترین علت فشار خون ثانویه، مصرف قرص های جلوگیری از بارداری و مشکلات هورمونی از جمله تیروئید است.

فشارخون اولیه سال‌ها می‌تواند بدون علامت باشد
وی با بیان اینکه فشارخون اولیه سال‌ها می‌تواند بدون علامت باشد، تصریح کرد: فشارخون اولیه زمانی علامت‌دار می‌شود که بر اندام‌های حیاتی مانند مغز، چشم، کلیه و قلب تاثیر گذاشته باشد و گاهی با علائمی از جمله سردرد ناحیه پس سری، سرگیجه، تاری و اختلال دید، خستگی زودرس، تپش قلب، تنگی نفس شبانه و گاهی درد قفسه سینه بروز پیدا می‌کند.

عوارض اصلی فشار خون
رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر با بیان اینکه فشارخون باعث تسریع فرایند تصلب شرایین درعروق می‌شود، ادامه داد: با بروز این اتفاق در عروق تغذیه کننده قلب، سکته قلبی ایجاد شده و در برخی مواقع حتی می‌تواند باعث پارگی رگ‌ها، خونریزی مغزی و در نهایت مرگ ناگهانی یا اختلال در حرکت، بینایی و تکلم شود.

فربخش با بیان اینکه درمان فشار خون اثر مفیدی بر بهبود این عوارض دارد، خاطرنشان کرد: کاهش هر ۱۰ میلی متر جیوه فشار خون، تا ۱۵ درصد مرگ های بیماران دیابتی، ۱۲ درصد عوارض دیابت و ۱۱ درصد سکته قلبی را کاهش می‌دهد.  

وی با تاکید بر اینکه ترک دخانیات بخش مهمی در امر پیشگیری اولیه بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شود، عنوان کرد: مساله مهم و قابل توجه این است که بیمار دارای فشار خون در تمام طول عمر نیاز به درمان داشته و باید فرد مبتلا و خانواده وی در خصوص بیماری، عوارض، درمان، نحوه مراقبت و پیگیری آموزش ببینند.

علل اصلی ناکامی در درمان فشار خون بالا
وی با بیان اینکه یکی از علل اصلی ناکامی در درمان فشار خون بالا بی‌علامت بودن آن است، عنوان کرد: متاسفانه جامعه و به ویژه بیماران نیز نسبت به این بیماری و عوارض ناشی از آن اطلاعات کافی ندارند؛ این در حالیست که یکی از مهم‌ترین شیوه‌های درمان این بیماری در کنار درمان دارویی، ترویج سبک زندگی سالم و تغییر الگوی زندگی و تغذیه‌ای مانند کاهش مصرف روغن، مصرف بیشتر سبزیجات، میوه‌ها، کاهش مصرف نمک، پخت غذا ترجیحا به روش آب پز و بخارپز، افزایش فعالیت بدنی، ترک دخانیات و کاهش وزن است.

جزییات طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
وی با بیان اینکه با هدف ترویج سبک زندگی سالم، کاهش آمار مبتلایان به بیماری فشار خون و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از سوی وزارت بهداشت راه‌اندازی شد، گفت: فعالیت این طرح  از ۲۷ اردیبهشت مصادف با روز جهانی فشار خون آغاز شده و تا ۱۵ تیر ماه سال جاری ادامه دارد. همچنین مهم‌ترین اهداف پیش بینی شده برای این طرح شناسایی، شیوع، مراقبت و درمان مبتلایان به فشار خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون است.

فربخش هدف از مرحله اطلاع رسانی این طرح را افزایش ۵۰ درصدی آگاهی جامعه در خصوص عوامل خطر اصلی فشار خون بالا، پیامدها و اهمیت تشخیص و کنترل فشار خون بالا دانست و ادامه داد: در فاز اجرایی یا مرحله دوم طرح، شهروندان به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت مراجعه کرده و پس از بررسی سابقه بیماری، مورد اندازه‌گیری فشار خون قرار می‌گیرند. همچنین برای مراجعه کنندگان دارای فشار خون بالا، پیامکی در خصوص لزوم پیگیری و بررسی بیشتر ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه امکان خوداظهاری برای گروه هدف ایجاد شده است، گفت: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به درگاه salamat.gov.ir فشار خون خود را در سامانه ثبت کنند.
رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اقدامات دانشگاه در راستای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، اظهار کرد:اطلاع رسانی همگانی از طریق رسانه‌ها، ‌ پذیرش گروه هدف در بیش از ۵۰۰ مرکز، پایگاه و خانه بهداشت، راه‌اندازی ۱۰۰ ایستگاه سیار، همکاری با سازمان‌ها و ادارات برای غربالگری پرسنل، جلب همکاری داوطلبین، سمن‌ها، خیرین و دانشجویان در این طرح ملی و تهیه مواد و محتوای آموزشی به تفکیک گروه افراد سالم، ‌مشکوک و بیمار، معرفی افراد نیازمند ارجاع فوری یا غیرفوری به پزشک متخصص و در نهایت تشکیل و تکمیل پرونده الکترونیک افراد برخی از اقداماتی است که در دانشگاه در حال انجام است. کپی متن خبر

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: علوم پزشکی اخبار سلامت

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۰۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 20 معجزه شادی در بدن!
 • ۶ تا ۷ میلیون بیمار شناسایی نشده مبتلا به فشار خون داریم
 • وزارت بهداشت: 6 تا 7 میلیون بیمار شناسایی نشده مبتلا به فشار خون داریم
 • از هر چهار ایرانی یک نفر به بیماری فشار خون مبتلاست/ زنان مبتلا به هپاتیت C می‌توانند باردار شوند؟ / واکنش سازمان غذا و دارو به وجود اختلال در ورود دستگاه‌های رادیوتراپی به کشور
 • فشارخون بالا چگونه مي رود؟
 • بررسی و کنترل فشار خون با هدف حفظ سلامت شهروندان بررسی شد
 • بیش از ۲ هزار نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در خراسان رضوی درمان شدند
 • فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر در ایجاد بیماری‌هاست
 • درمان ۲ هزارو ۸۶۷ نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در خراسان رضوی
 • یک چهارم مردم شهرستان قزوین مبتلا به فشار خون هستند
 • چگونه مبتلا به فشارخون میشویم؟
 • اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تا ۱۵ تیر ماه
 • فشار خون را جدی بگیریم/غربالگری ۲۷۰ هزار نفر در محدوده دانشکده علوم پزشکی آبادان+ببینید
 • فشارخون اولیه سال‌ها می‌تواند بدون علامت باشد/ فوت ۹۷ هزار ایرانی بر اثر فشار خون بالا
 • آلایندگی های زیست محیطی در رفسنجان بالا است
 • برگزاری جلسه هماهنگی بسیج ملی کنترل فشار خون
 • طرح غربالگری فشار خون در مهرستان انجام می‌شود
 • درمان فشار خون بالا نیازمند تغییر سبک زندگی و مصرف دارو است
 • چگونه مبتلا به فشار خون می شویم؟