اولین نشست دانشجویان با رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه باهنر کرمان در سال ۹۸، به منظور بررسی مسائل و مشکلات دانشجویان ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۸ در تالار وحدت این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در این جلسه دبیر مجمع عدالت خواه موضوعات قوانین تصویب شده آموزشی دانشگاه را مطرح کرد که از جمله آنها به موارد زیر اشاره کرد:
رسیدگی به برنامه سنوات ترم ۹ و ۱۰ و توجه به کیفیت فارغ‌التحصیلی دانشجویان عدم محرومیت دانشجویان به ادامه تحصیل بدون توجه به وضعیت مالی بازبینی و اصلاح قانون حذف درس و پرداخت شهریه برای دانشجویان بیمار نبود فضای نشاط داخل خوابگاه‌ها، شفاف سازی وضعیت مالی افزایش اعتماد و اطلاع دانشجو و کاهش فضای سوءاستفاده ایجاد سامانه شفاف سازی ریزبرنامه‌ها و در آمد‌های مالی دانشگاه شفاف سازی بودجۀ جشن شب فرهنگی جنوب شفاف سازی تهیه سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان و ندادن مجوز حضور سایر دانشجو‌ها در برنامه جشن شب فرهنگی جنوب مخالفت با موضوع کلیپ سازی و وجود آن در جشن شب فرهنگی جنوب مبهم ماندن مسائلی مثل اشتغال پایدار و ارائه تبلیغات سیاسی در برنامه نبود شورای صنفی رفاهی برای رسیدگی به اینترنت خوابگاه و سلف مشکلات حمل و نقل سوق دادن دانشگاه به سمت افزایش درآمد و انجام کار صنعتی با مدیریت تمیز ضعف وصول بودجه در سال گذشته حق دانشجو در استیضاح مسئولین برای تهیه و استفاده از لوازم و ماشین‌های دولتی لوکس  
مسئول سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه درباره موضوعات زیر سخنرانی کرد: -علت یکسان بودن بودجۀ رشته‌های زیر شاخۀ وزارت علوم باتوجه به اینکه رشته‌های تجربی نیازمند تجهیزات بیشتر هستند و این کمبود بودجه سبب کاهش سطح علمی کار‌ها و پایان نامه‌ها می‌شود -تقاضا برای اخذ مجوز کارشناسی ارشد ناپیوسته برای رشته فقه و حقوق و عدم پاسخ قانع کننده توسط مسئولان -شهریۀ کلان برخی رشته‌های نوبت دوم (شبانه) -کارشکنی معاونت فرهنگی در تقسیم بودجه‌ها -پیشنهاد دعوت از سخن‌رانان برتر و مطرح کشور در دانشگاه -موافقت یا مخالفت در حمایت برخی تشکل‌ها از احزاب سیاسی با توجه به نزدیکی به انتخابات مجلس

در این جلسه انتقادات و پیشنهادات نماینده بسیج دانشجویی به شرح زیر اعلام شد: -شفاف‌سازی واقعی مسائل برای دانشجویان -وجود مسآلۀ گران فروشی در دانشگاه و عدم اقدام مشخص -افزایش کیفیت و در دسترس بودن وسایل و مواد غذایی -رسیدگی به تخلفات رخ داده در دانشگاه مانند گران فروشی -عدم وجود سیستم جامع اتوماسیون دانشگاه -تفاوت شهریه در مقاطع مختلف و بین دانشجویان -تقسیم نادرست افراد در اتاق‌های خوابگاه -کاهش سطح علمی دانشگاه -عدم وجود حفاظت امنیتی مناسب مانند حضور سگ‌ها در دانشگاه و پایین بودن امنیت پارکینگ‌ها

سپس نماینده مجمع اسلامی مسائلی از قبیل عدم وجود شورای صنفی مطابق با اساسنامه وزارت علوم برای دفاع از حقوق دانشجو، بحث سنوات دانشجو در حوزه دانشجویی و عدم پاسخ استادان در جواب به سوال وضعیت دانشجو بعد از فارغ التحصیلی، شفاف‌سازی در عملکرد حوزه فرهنگی و مقدار بودجه‌های اختصاصی به انجمن‌ها و گزارش فعالیت‌های آنها، کم بودن ساعت کاری انتشارات دانشگاه، عدم فعالیت کمیته انضباطی در محدودۀ تعیین شدۀ آن در اساسنامه اجرایی کمیته، ایجاد نشاط و شادی در دانشگاه و اختصاص پارکینگ به دانشجویان خوابگاهی را عنوان کرد.


در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین حمزه رئیس دفتر نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، ضمن قبولی طاعات و عبادات در ماه مهمانی خدا، روایتی از امام صادق (ع) را قرائت کرد و گفت: ایشان فرمودند: «انّ أحبّ الخلائق الی اللّه تعالی شابٌّ حدث السّنّ فی صورةٍ حسنةٍ جعل شبابه و ماله فی طاعة اللّه تعالی ذاک الّذی یباهی اللّه تعالی به ملائکته فیقول عبدی حقّاً؛ به راستی که دوست داشتنی‌ترین مردم نزد خداوند، جوان کم سال و خوش سیمایی است که جوانی و زیبایی‌اش را در راه فرمانبری از خداوند بزرگ قرار داده است. آنکه خداوند بزرگ به وی نزد فرشتگان افتخار می‌کند و می‌فرماید این بنده حقیقی من است.»   رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه افزود: خدا را شاکریم که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این آزادی بیان محقق شد تا جوانان ما بتوانند آزادانه حرف هایشان را بزنند و از مسئولین خود مطالبه نمایند که باید قدر این نظام را دانست.


محمد علی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در این نشست تصریح کرد: حدود ٩٠ درصد بودجه بابت دستمزد‌ها خرج می‌شود. آنچه از اعتبار باقی می‌ماند برای کار‌های دانشجویی حدود ١٠ درصد است و سعی در صرفه جویی در موارد دستمزد داشته ایم. افزایش تورم حاکم بر کشور بر توزیع بودجه نیز تاثیر داشته است. از سال گذشته به‌دلیل جنگ اقتصادی سدی در مقابل اخذ بودجه از خزانه ایجاد شده است و در نهایت با تلاشی که در پایان سال صورت گرفت، توانستیم تقریبا صد در صد بودجه دانشگاه را از سازمان برنامه و بودجه بگیریم. صورت‌های مالی و حقوق‌ها مشخص است و ما می‌توانیم در اختیار افراد قرار دهیم.


محمد رضا اسلامی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه باهنر کرمان بیان کرد: برای هر ورودی، آیین نامه خاصی وجود دارد براساس آن آیین نامه اعمال می‌شود دانشجویانی که قبل از ورودی ۹۳ هستند دوره مجاز تحصیل آن‌ها ۹ ترم محاسبه شده و اگر درسی را پاس نکنند باید شهریه مربوطه را بپردازند، برای ورودی ۹۳ به بعد طول دوره تحصیل مجاز ۸ نیم ترم است یعنی ۴ سال اگر درسی را پاس نکنند نباید شهریه بپردازند، نکته دیگر بحث شهریه ترم ۹ دانشجویان ورودی‌های ۹۳ و ۹۴ است که این دانشجویان با مجور هیأت امنا دانشگاه در ترم ۹ نباید شهریه بپردازند، اما برای ترم دهم باید شهریه پرداخت نمایند، اما برای ورودی ۹۷ دوره تحصیلی ۴ ساله محاسبه می‌شود، پس از ترم نهم به بعد باید شهریه بپردازند.   وی ادامه داد: در این مورد دانشگاه دخیل نبوده و دوستان تقاضایی داشتند که ما ترم ۹ رو ببخشیم اما واقعا دست ما نبود. بدون مجوز هیئت امنا نمی‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم، چون زیر نظر سیستم‌های بازرسی و دستگاه‌های نظارتی هستیم، طبق قانون با ما برخورد می‌کنند، بنابراین درقبال اخذ شهریه باید پاسخگو باشیم. همچنین توانستیم برای ورودی ۹۳ و ۹۴ شهریه ترم ۹ رو تخفیف بگیریم و سنوات مجاز آن را داشته باشیم.   اسلامی درباره حذف درس و قانون اعمالی آن بیان کرد، چند سال پیش قانونی در دانشگاه با مجوز شورای آموزشی دانشگاه قرار داده بودند که اگر دانشجویی ترم یا درس را حذف کرد مشکلی نداشت که این باعث معضلات بزرگی برای دانشگاه شده بود، من‌جمله سنوات خوردن دانشجویان، دیر فارغ‌التحصیل شدنشان، مشکل نظام وظیفه برای آقایان.   وی با بیان اینکه در دانشگاه‌ها قوانین جدی گرفته می‌شود؛ ادامه داد: برای مثال دانشگاه علوم پزشکی به هیچ عنوان اجازه حذف ترم یا حذف واحد نمی‌دهند. برای مثال ترم گذشته ۷۰۰۰ واحد دانشجو حذف کرده بودند و این موضوع بار سنگین مالی برای دانشگاه ایجاد کرده بود، چون وقتی درس اضافه می‌شود، تعداد دانشجو در کلاس بیشتر می‌شود و مجبوریم کلاس اضافه کنیم و حق التدریس استاد هم اضافه خواهد شد، این موارد مشکلاتی است که ما آن‌ها مواجه هستیم، بنابراین تصمیم گرفتیم که فقط کسانی بتوانند امتحانی را حذف کنند که واقعا مریض و بیمار هستند، ما کمک میکنیم به دانشجویان، اگر دانشجویی در روز امتحان با مشکل مواجه شد یا شب قبل از امتحان بیمار شد، پزشک در جلسه حاضر است و با مراجعه دانشجو مساله بررسی و صورتجلسه می‌شود.   اسلامی اظهار کرد:  ورودی دانشگاه شهید باهنر نسبت به دانشگاه صنعت شریف، تهران یا دانشگاهی مثل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شیراز ضعیف هستند، دانشجو‌های این دانشگاه با رتبه ۴۰۰۰۰ روزانه قبول می‌شوند و امتیاز‌هایی که در درس‌ها کسب می‌کنند، پایین است، استاد‌ان ما زحمت می‌کشند تا دانشجو را به جایی برسانند که وقتی دانشجو در کنکور تحصیلات تکمیلی شرکت می‌کند، بتواند دانشگاه شریف پذیرفته شود.   وی گفت: تمام مکاتبات و درخواست‌ها برای رشته ارشد ناپیوستۀ حقوق انجام شده و مدارک آن موجود است، ولی دفتر گسترش آموزش عالی به دلیل اینکه این دانشگاه رشته ارشد پیوسته را دارد با این درخواست مخالفت کرده است.


اکبر نظری معاون دانشجویی دانشگاه تصریح کرد: قرار داد زنده گیری سگ های ولگرد با شهرداری بسته شده است و ماهی یک بار در دانشگاه برای زنده گیری سگ‌ها حضور پیدا می‌کنند. در سال گذشته ۱۳ الی ۱۴ بار حضور داشتند. با توجه به اینکه دانشگاه ۵۰۰ هتکار زمین دارد، اما ضلع جنوبی دانشگاه نزدیک به ۳۰۰۰ متر حصار ندارد، برای تکمیل حصار کشی دانشگاه محدودیت مالی و قانونی از سوی دولت داریم که تمام موسسات را موظف کرده که پروژه عمومی نداشته باشند با این وجود ١ میلیارد برای ساخت حصار جنوبی تصویب شده است.   نظری با اشاره به تصمیم دولت برای نبود پروژه عمرانی در موسسات گفت: باتوجه به مشکلات اقتصادی، دولت موظف کرد که هیچ پروژه عمرانی درهیچ ارگان دولتی نباید وجود داشته باشد با توجه به تلاش‌ها و پیگیری ها‌ی مکرر، سال گذشته نزدیک به یک میلیارد پروژه ساخت حصار جنوبی در نظر گرفته شده است. این پروژه تاکنون دوبار به مناقصه رفته  که بعد از آن از ۸۰۰ قطعه دیوار پیش ساخته مورد نیاز، ۱۵۰ قطعه ساخته شد.   وی بیان کرد: از طرف دیگر با خاکبرداری نزدیک حصار ضلع شرقی دانشگاه از سوی شهرداری، سگ‌ها از طریق کانال حفاری شده وارد می‌شوند لذا پیگیر هستیم تا بحث سگ‌های ولگرد از محیط دانشگاه جمع شود.   نظری درباره مسائل شورای صنفی گفت: سامانه پیام رسانی خوابگاه دانشجویی به شماره ۱۰۰۰۳۴۱۳۲۰۴۱۱۷ وجود دارد تا مشکلات مربوط به خوابگاه ها اعلام و رسیدگی شود. مسئولان دانشگاه علیرغم تمام مشغله ها اما مسائل مطرح شده را از طریق همین سامانه پیگیر می شوند.   معاون دانشگاه بیان کرد: قبول دارم که شورای صنفی می‌تواند کمک حالی برای ما باشد و مشکلات را به ما اطلاع می‌دهد، اما در حاضر، ما اطلاعات را به صورت آنلاین دریافت می‌کنیم. مخالف و منکر شورای صنفی نیستیم اما شرایطی وجود دارد که استعلام گرفتن اعضا را سخت می کند و بدون جواب آن هم نمی توان کاری را پیش برد.   وی ادامه داد: شهریور ماه هر سال، برای شرکت تعاونی مناقصه‌ای گذاشته می‌شود و بوفه دار با توجه به علم و آگاهی قیمت می‌گذارد، درمورد بوفه‌ها اگر شرایط مکتوب و خلافی وصول شود، قابلیت پیگیری دارد و دفتر حقوقی دانشگاه نظارت می‌کند، پس هرموردی باید مکتوب گزارش داده شود، حتی اگر بوفه‌ای در قیمت‌ها تخفیف دهد، از طرف دانشگاه تشویق شده است.   معاون دانشگاه اظهار داشت: در سال‌های گذشته خوابگاه‌های دانشجویی رتبه بندی شده اند، پس امکان دارد طبق پارامترهای صندوق رفاه دانشجویی یک بلوک با بلوک کناری از لحاظ رتبه بندی متفاوت باشد. خوابگاه‌ها به سه سطح ۲ و ۳ و ۴ تقسیم بندی می‌شوند، این سطوح نرخ‌های متفاوتی دارد که این نرخ‌ها را دانشگاه تعیین نمی‌کند.   وی در خصوص ظرفیت خوابگاه‌ها بیان کرد: در این مورد دست دانشگاه بسته است. از سال ۸۷ مجوز احداث خوابگاه به هیچ دانشگاهی داده نشده است و مجبور هستیم در اتاق‌های ۵ نفره، ۶ نفر را اسکان دهیم. اولویت اول ما برا اسکان در خوابگاه ها دانشجویان ورودی‌ جدید هستند، مخصوصا دانشجویان کارشناسی، زیرا دانشجویان ارشد با فضای دانشگاه و خوابگاه تاحدی آشنا هستند.


نیره عسکری سرپرست حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: در معاونت فرهنگی و اجتماعی کانونی به عنوان فرهنگ عامه وجود دارد که به بحث تفاوت‌های فرهنگی و مواریثی فرهنگی توجه می کند و می‌خواهیم همه دانشجویان در این حوزه مشارکت و فعالیت بیشتری داشته باشند که احساس تعلق کنند، زیرا دانشگاه متعلق به دانشجو هاست. برنامه‌های دانشگاه بر اساس تقاضا انجام می شود. خانواده فرهنگی باید تأثیر گذار باشند و براساس ماهیت، تبلیغات هم تغییر می‌کند.    عسکری درباره جشن فرهنگی در دانشگاه اظهار داشت: گله بنده اینجاست ما همه سعی خودمان را برای برگزاری باشکوه و آیینی این مراسم کردیم، تکثر سلیقه‌ها در همه حوزه‌ها زیاد است، مبنای ما برای پخس موسیقی، موسیقی است که وزارت ارشاد جمهوری اسلامی مورد تایید قرار داده است. در بحث موارد مالی فاکتور‌ها به صورت شفاف موجود است و ما در اختیار متقاضیان خواهیم گذاشت. در ضمن جمع سلیقه‌ها و مشارکت حداکثری، بله گفتن به اکثریت سلیقه‌های مشروع در قالب قانون جمهوری اسلامی، می‌توانیم دانشگاه فعال، زنده و با نشاط داشته باشیم.
  حسین نظام آبادی پور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گفت: تا زمانی که مسائل سطحی و صنفی دانشگاه حل نشود نمی‌توان رتبه دانشگاه را ارتقاء داد، در طول ۴۴ سال عمر دانشگاه، این اولین سالی است که گزارش عملکرد دانشگاه به صورت مکتوب در اختیار دانشجو، استادان و کارمند در راستای شفاف سازی قرار می گیرد و نشان دهنده این است که هیأت رئیسه دانشگاه پاسخ گو هستند، سال قبل هم گزارش عملکرد به صورت PDF در اختیار همگان قرار گرفت و این فرهنگ زیبایی است که شاید ابهاماتی داشته باشد، اما دانشجویان باید برای رفع انها باید کمک کنند.   نظام آبادی تصریح کرد: در حوزه معاونت پژوهشی ۲۵۰ صفحه گزارش عملکرد به صورت تخصصی تهیه شده است و این کار خیلی از دغدغه‌ها دانشجویان را پوشش می‌دهد و دانشجویی که در یک رشته خاص است می‌تواند آمار اشتغال خود را ببیند، در حال حاضر این آمار به دانشکده‌ها اعلام شده و قرار است بررسی کنند که کدام بخش‌ها آمار و اشتغال شان پایین است و باید ببینیم چه راهکار‌هایی می‌توانیم در این زمینه صورت دهیم، زیرا بخشی از دغدغه‌های ما است که فارغ التحصیل‌های با کیفیتی داشته باشیم.   وی در ادامه اظهار کرد: دانشجویان اول باید بتوانند مسأله اشتغال خودشان را حل کنند و دوم بتوانند به جامعه کمک کنند، اگر یک سری بحث‌های تخصصی با کمک دانشجویان و مخصوصا انجمن‌های علمی در این زمینه داشته باشیم، می‌توانیم به دانشگاه و جامعه کمک کنیم. پایان نامه‌ها در سه گروه تئوری، نیم تئوری و تجربی و بودجه نیز بر این اساس تقسیم می‌شود.   معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گفت: در بحث بودجه دانشگاه ، هم دغدغه پژوهشی داریم و هم اداره کردن سلف سرویس و هم پرداخت حقوق کارکنان، پس یک توازن باید برقرار شود. در مورد مقالات در دو سال گذشته مقالات ISI از ضریب سرانه ٠/۷ سال گذشته به ۱/۰۵ رسیدیم در صورتی که امسال به ١/١ رسیده ایم و نرخ صعودی است.   وی ادامه داد: حدود ۱۵۰۰ مقاله در سال ۹۷ منشتر شده است و ۶۴۵ مقاله ws داشتیم که امسال به ۶۷۵ مقاله رسید و نشان می‌دهد نرخ مقالات، صعودی است در صورتی که سال‌ها در پژوهش هزینه‌ای نشده بود. در سال ۲۰۱۸ در مجموعه ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتیم و در رتبه بندی لایدن رتبه ٩٣٨ دانشگاه‌های جهان را کسب کردیم و در همین نظام از نظر ارتباط با صنعت رتبه ۶ کشور را دارا هستیم و در نظام رتبه بندی شانگ‌های در بخش معدن رتبه ۷۵  و در بخش مهندسی شیمی رتبه ۴۰۰ دنیا را داریم و در رتبه بندی تایمز که یکی از بهترین‌های دنیا است در چند مورد رتبه زیر ۱۰۰۰ هستیم،  همچین باعث افتخار است که در ارتباط با جامعه رتبه ۳۰۱ دنیا را کسب کردیم. مجموع قرارداد‌های ما حدود ٨.۵ میلیارد است در صورتی که دو سال قبل ۵/۱ میلیارد قرار داد داشتیم، این بدان معنا است که دانشگاه برای حل مشکلات جامعه تلاش دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اصلاح حقوق دانشجو معلمان ابلاغ شد

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  حمیدرضا حاجی بابایی گفت: به دنبال پیگیری‌های صورت گرفته از طریق سازمان امور استخدامی کشور و دیوان محاسبات و قائم مقام سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور مبنی بر اعمال حداقل حقوق برای دانشجو معلمان، این دستورالعمل به وزارت آموزش وپرورش ابلاغ شد.

وی در تبیین موضوع گفت: حداقل حقوق ۱۵۶۳۰۰۰۰ ریال است که با توجه به قوانین موجود دانشجو معلمان نیز مشمول این قانون می‌شوند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان بیان داشت: وزارت آموزش وپرورش دانشجو معلمان را مشمول این قانون نمیدانست که با قوانین وادله‌ای که ارائه شد مجاب شده ومقرر شد پس از استعلام از سازمان امور اداری و استخدامی کشور نسبت به صدور احکام دانشجو معلمان اقدام نماید.

وی افزود: به دنبال اعلام موافقت وزارت آموزش وپرورش، برای تسریع در صدور احکام دانشجو معلمان موضوع را شخصا از طریق سازمان امور اداری واستخدامی کشور پیگیری کردم که خوشبختانه امروز این حکم به وزارت آموزش وپرورش ابلاغ شد.

حاجی بابایی تصریح کرد: وزارت آموزش وپرورش مکلف است بر اساس ابلاغیه سازمان امور استخدامی کشور در اسرع وقت نسبت به صدور احکام حقوقی دانشجو معلمان اقدام نماید.

انتهای پیام/ 

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: دانشگاه شهید باهنر کرمان شفاف سازی پرسش و پاسخ دانشجویی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۰۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حاجی بابایی: اصلاح حقوق دانشجو معلمان ابلاغ شد
 • دانشجویان چگونه به یاری کارگران شتافتند
 • آغاز پذيرش دانشجو در پرديس بين الملل کيش دانشگاه تهران
 • حقوق دانشجو معلمان ترمیم می‌شود/ اعمال افزایش حقوق‌ها در خرداد
 • «بچه‌های خوب، زندگی خوب» ۵۲ پرسش از پیامبر (ص)
 • حقوق دانشجو معلمان وزارت آموزش و پرورش‌ترمیم می‌شود
 • «بچه‌های خوب، زندگی خوب» با ۵۲ پرسش از پیامبر (ص) منتشر شد
 • اصلاح حقوق دانشجو معلمان
 • دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس اخطار گرفت
 • دانشجویان جهادگر کرمانشاهی برای نجات قطب انجیر کشور به لرستان اعزام می‌شوند
 • ضرورت ورود دانشجویان به کرسی های آزاد اندیشی
 • حقوق دانشجو معلمان ترمیم می‌شود
 • دانشجویان کمتر به سمت کرسی‌های آزاداندیشی می‌روند/ تحمل نظرات مختلف هنوز جا نیفتاده است
 • جلسه‌ دویست و چهل و هفتم/ حاشیه‌نگاری از جلسه رمضانی با دانشجویان
 • عدم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه زیست‌شناسی به نوعی آب در آسیاب دشمن است
 • برگزیدگان مسابقات مناظره دانشجویی البرز به مرحله منطقه‌ای راه یافتند
 • بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج از مدیرکل مدیریت بحران استان برای حضور در جمع دانشجویان دعوت کرد
 • ۷ مطالبه راهگشای رهبری از تشکل‌های دانشجویی
 • گسترش سراهای نوآوری دانشگاه آزاد در مناطق محروم/ ایجاد شبکه کارآفرینی منسجم در دانشگاه آزاد