گروه استان‌ها ـ با خروج سیلاب از شهرها و روستاهای ترکمن صحرا همه منتظر آغاز فصل سازندگی بودند اما کم‌کاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان آنان را بلاتکلیف و سرگردان کرده است.‌ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹ استانها گلستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، حدود دو ماه از سیلابی که ترکمن صحرا را زیر آب بُرد، می‌گذرد. با آنهمه برو بیایی که در مناطق سیل‌زده استان به راه افتاده بود، همه منتظر خروج سیلاب از شهرها و روستاها بودند تا فصل سازندگی با قوت آغاز شود. اما آنچه در مناطق سیل‌زده استان می‌گذرد و گلایه‌های مردم از روند دریافت تسهیلات بانکی و کمک‌های بلاعوض نشان می‌دهد، نمی‌شود به آینده چندان هم امیدوار بود.

17 هزار و 800 واحد مسکونی در طوفان، رانش و سیل اخیر گلستان درچا خسارت شد که حدود هفت هزار و 300 واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده است.

وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده چندی قبل اعلام کرد که کار بازسازی واحدهای مسکونی که در این حوادث خسارت دیدند تا پایان خردادماه امسال به پایان می‌رسد و مردم می‌توانند به خانه‌های خود برگردند. رحمانی فضلی درباره واحدهای مسکونی که به طور کامل تخریب شده هم گفته بود رئیس جمهور قول داده تا این واحدهای مسکونی تا پیش از نوروز 99 ساخته و تحویل مردم شود.

بسیج سازندگی همدان 200 واحد مسکونی مددجویان بهزیستی را در مناطق سیل‌زده ‌می‌سازدآسیب 4100 واحد مسکونی در سیل پلدختر؛ بیش‌تر چادرنشینان سیل‌زده نیستندسپاه سمنان 250 واحد مسکونی در نقاط سیل‌زده گلستان می‌سازد

با اینحال روند بازسازی واحدهای مسکونی در مناطق سیل‌زده اوضاع خوبی ندارد. تیم‌ها و کارشناسان بنیادمسکن استان از همان نخستین روزهای سیلاب به شهرها و روستاها اعزام شدند تا ارزیابی از وضعیت منازل مسکونی داشته باشند؛ واحدهای خسارت دیده شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شد اما بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت و تعمیر مسکن به سیل‌زدگان به کندی عمل می‌کنند.

خبری از وام ساخت و تعمیر مسکن نیست

عبدالحکیم یکی از کسانی است که پی ساختمان قدیمی‌اش در سیل اخیر آق‌قلا نشست کرده و بخشی از دیوار خانه‌اش فروریخته  است. از نظر کارشناسان بنیادمسکن دیگر امکان سکونت در این خانه وجود ندارد؛ او حالا منتظر تسهیلات و کمک‌های بلاعوضی است که دولت قولش را داده است.

سیلاب بیشتر از سه هفته در خانه‌اش جا خوش کرده بود، تمام دیوارهای خانه تَرَک برداشته‌ و پی ساختمان نیز نشست کرده است. وسایل و لوازم زندگی‌اش را نیز آب از بین برده است. حالا او و همسرش مانده‌اند با سه فرزندی که دلشان برای اتاق خواب‌شان تنگ شده است.

او می‌گوید: از وقتی سیل آمد به خانه یکی از اقوام در گرگان رفتیم. از اول سال تا الان خانه مردم زندگی می‌کنیم، خودمان خجالت می‌کشیم که دست‌مان را روی سفره دیگران دراز کنیم. مسئولان گفتند وام می‌دهیم خانه‌هایتان را بسازید، پرونده ما به بانک معرفی شده اما هنوز خبری از پول نیست.

سولماز قرنجیک هم از دیگر کسانی است که سیل به خانه‌ و لوازم زندگی‌شان آسیب زده است. می‌گوید: مجبور هستیم با همین اوضاع در خانه زندگی کنیم، اگر طوفان شود و یا زلزله رخ دهد، خانه‌ها روی سرمان آوار می‌شود. بارها پدرم به بنیادمسکن مراجعه کرد، آنها گفتند پرونده‌ به بانک رفته اما هنوز وام نگرفته‌ایم.

از 4500 پرونده معرفی شده به بانک‌ها فقط برای 100 واحد قرارداد بسته شده است

هوا این روزها گرم و گرم‌تر می‌شود و مشکلات مردم در ترکمن صحرا هم بیشتر و بیشتر خواهد شد. انگار وعده‌های مسئولان برای بازسازی مناطق سیل‌زده را نباید چندان جدی گرفت.

آماری که بنیاد مسکن ارائه می‌کند از وضعیت نامطلوب پرداخت تسهیلات حکایت دارد. آنطور که محمدتقی زمانی‌نژاد، مدیرکل بنیادمسکن استان می‌گوید: در حوادثی که از ابتدای امسال در استان رخ داد 17 هزار و 800 واحد مسکونی خسارت دیده‌اند که 10 هزار و 500 واحد مسکونی به تعمیرات نیاز دارند و هفت هزار و 300 واحد نیز باید از نو ساخته شوند.

دولت حدود 700 میلیارد تومان در قالب تسهیلات، کمک‌های بلاعوض برای ساخت و تعمیر منازل مسکونی و کمک هزینه معیشتی برای مردمی که واحدهای مسکونی و لوازم منزل آنان در سیل اخیر استان گلستان دچار خسارت شده، پیش‌بینی کرده است.

در این مدت حدود 10 هزار پرونده برای واحدهای مسکونی خسارت دیده تهیه شده که از این تعداد بیش از چهار هزار و 500 واحد مسکونی به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

زمانی‌نژاد می‌گوید: یک‌هزار و 28 واحد احداثی که شامل 12 واحد شهری و یک‌هزار و 16 واحد روستایی است به بانک‌ها معرفی شد اما تاکنون فقط برای پرداخت تسهیلات به 25 واحد روستایی قرارداد بسته شده است.

اوضاع برای واحدهای تعمیری هم تفاوتی ندارد، متقاضیان سرگردان و بلاتکلیف هستند و مشخص نیست بانک‌ها چه زمانی قرار است به تعهدات خود در قبال سیل‌زدگان عمل کنند.

طبق اعلام مدیرکل بنیادمسکن استان سه هزار و 513 پرونده برای واحدهای تعمیری در استان به بانک‌ها ارسال شده که شامل 459 واحد مسکونی شهری و سه هزار و 54 واحد مسکونی روستایی است. در این بخش نیز بانک‌ها فقط برای 9 واحد مسکونی شهری و 68 واحد مسکونی روستایی قرارداد پرداخت تسهیلات بسته‌اند.

با روندی که بانک‌ها در پیش گرفته‌اند امیدی به تحقق وعده دولت برای تعمیر واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده تا پایان خردادماه وجود ندارد.

انتهای پیام/ش

R41471/P/S6,70/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کاهش 16 درصدی معاملات مسکن؛ هشدار درباره رکود سنگین بازار

به دنبال کاهش ۳۷ درصدی معاملات، حالا آمار می‌گوید تسهیلات پرداخت شده در فروردین ماه ۱۳۹۸ برای خرید، ساخت و تعمیر مسکن در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۶ درصد کاهش یافته و در این بین، تهران در خط مقدم ورود به رکود سنگین معاملات قرار دارد.

معاملات مسکن شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در رونق و رکود مسکن ۳۷ درصد کاهش یافته و به تبع آن کلانشهرها نیز در حال ورود به دوران رکود قرار دارند. هر چند در شهرهای کوچک هنوز جریان خرید خانه به شکل مناسب استمرار دارد اما وزن این شهرها در بازار مسکن به قدری نیست که رشد معاملات بتواند خود را در کارنامه کل بازار مسکن یا بازار پرداخت تسهیلات اعتباری منعکس کند و نشان دهد.

جدیدترین اطلاعات مالی و اعتباری درباره میزان پرداخت تسهیلات مسکن که برای ماه فروردین ۹۸ است نشان می‌دهد: در این ماه تعداد کل تسهیلاتی که به متقاضیان ساخت، خرید و تعمیر واحد مسکونی در بخش مسکن و سایر بخش‌ها پرداخت شد، ۱۵.۸ درصد کاهش داشته است.

بانک مسکن در فروردین امسال به دلیل رکود مسکن و کاهش تقاضای دریافت انواع تسهیلات، ۱۲ هزار و ۳۹۵ فقره انواع تسهیلات به متقاضیان مانده در بازار مسکن پرداخت کرد. فروردین سال گذشته که هنوز معاملات خرید مسکن و همچنین ساخت و سازهای مسکونی رونق داشت، ۱۴ هزار و ۷۱۴ فقره انواع تسهیلات توسط این بانک به مشتریان پرداخت شده بود.

ارزش ریالی کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن طی فروردین امسال رقمی معادل ۵۳۱.۶ میلیارد تومان بوده است که این میزان تسهیلات به لحاظ مبلغ کاهش هفت درصدی نسبت به پرداختی‌های فروردین ۹۷ پیدا کرده است.

از بین انواع تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می‌کند، تقاضا برای تسهیلات خرید مسکن از اقبال بیشتری از طرف مشتریان برخوردار است. کمترین اقبال به دریافت تسهیلات مسکن طی فروردین امسال مربوط به سازنده‌های مسکن و تسهیلات احداث یا همان تسهیلات مشارکت مدنی بوده است.

فروردین امسال تعداد تسهیلات پرداختی در حوزه مشارکت مدنی ۸۱ درصد نسبت به فروردین سال گذشته کاهش پیدا کرد.

اما تعداد تسهیلاتی که در اولین ماه از سال جاری برای خرید مسکن به مشتریان و متقاضیان خرید خانه پرداخت شد رشد ۶.۷ درصدی را تجربه کرد.

مقایسه تسهیلات پرداختی بین ماه‌های فروردین ۹۷ و ۹۸، ارتباط بین تعطیلات نوروز با کاهش تقاضا را رد می‌کند به بیان دیگر اگر میزان پرداختی تسهیلات در فروردین امسال با اسفند پارسال مورد مقایسه قرار می‌گرفت، افت پرداختی‌ها می‌توانست ناشی از تعطیل بودن نیمی از روزهای فروردین باشد. اما مقایسه نقطه‌ای تسهیلات پرداختی در فروردین حکایت از همان افت تقاضای خرید و ساخت مسکن در مناطق شهری بزرگ دارد. تهران در خط مقدم ورود به رکود سنگین معاملات مسکن قرار دارد و بعد از آن بازار مسکن کلان شهرهای دیگر کشور جای گرفته‌اند. هر چند در شهرهای کوچک هنوز جریان خرید خانه به شکل مناسب استمرار دارد اما وزن این شهرها در بازار مسکن به قدری نیست که رشد معاملات بتواند خود را در کارنامه کل بازار مسکن یا بازار پرداخت تسهیلات اعتباری منعکس کند و نشان دهد.

بعضی از کارشناسان، تابستان سال جاری و بعضی دیگر پایان سال را اتمام دوره رکود تورمی بازار مسکن می‌دانند. طبق سیکل‌های رونق و رکود، بازار مسکن در فاز اول وارد دوره رونق معاملاتی می‌شود، در فاز دوم قیمت‌ها بالا می‌رود، بعد معاملات کاهش می‌یابد و نهایتاً در فاز چهارم رکود در بازار ایجاد می‌شود که دوره آن معمولاً ۱۰ تا ۱۲ فصل به طول می‌انجامد./ایسنا

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۱۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیش از ۶ هزار واحد مسکونی مددجویان گلستانی در سیل دچار خسارت شد
 • اردبیل| ۹ میلیون واحد مسکونی بدون اسکلت در کشور داریم
 • ۲۱۳ خانوار روستایی برای تسهیلات مسکن محرومین به بانک معرفی شدند
 • احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی برای محرومین بدون تاخیر انجام شود
 • ۴۷۲ فقره پرونده احداث واحدهای مسکن محرومین خراسان جنوبی تشکیل شد
 • 70هزار واحد مسکونی نوسازی و بازسازی می‌شود/ اختصاص ۲۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به مناطق سیل‌زده
 • لرستان|شهرستان دورود ۵۴ روز پس از سیل؛ سیل‌زدگانی که رها شدند+ تصاویر‌
 • کلنگ زنی احداث ۱۰۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده سیل گلستان
 • یک‌هزار و ۶۵۰ واحد مسکونی در شهرستان آق‌قلا بر اثر سیل تخریب شد
 • بیش از ۹ هزار پرونده برای واحدهای مسکونی خسارت دیده از سیل در گلستان تشکیل شد
 • سرپرست استانداری گلستان: ساخت واحدهای خسارت دیده در استان تا قبل از پایان سال به پایان می‌رسد
 • کارشناسان در گفت‌وگو با الف اعلام کردند؛ بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!/ برای تعادل در بازار نیاز به ساخت ۵میلیون واحد مسکونی داریم
 • ۴۶۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکونی خسارت دیده در گلستان اختصاص یافت
 • ساخت و سازها در حریم رودخانه‌های قزوین باید رفع تصرف شود/اختصاص ۱۲میلیاردتومان اعتبار ویژه خسارات ناشی از سیل
 • تخریب واحدهای مسکونی ۲۹۷۲ مددجوی کمیته امداد در سیل؛ کمک ۱۴ میلیارد تومانی خیران به ایتام گلستانی
 • افول واحدهای تولیدی کرمانشاه در سایه سنگ‌اندازی دستگاه‌ها؛ همیشه پای یک بانک در میان است+ تصاویر
 • طراحی ساخت واحدهای مسکونی در شهرهای جدید
 • نیازی به استقرار سیل زد‌گان در کانکس نیست/ بخشی از لوازم خانگی مردم در سیل حفظ شده‌ است/ تا پایان امسال واحدهای احداثی و تعمیری را تحویل می‌دهیم
 • ◄ آغاز بازسازی 20 هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل