دونالد ترامپ برای حفاظت از شبکه‌های کامپیوتری آمریکا در مقابل تهدید "نیروهای متخاصم خارجی" وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی عملا شرکت‌های آمریکایی را از استفاده از فناوری‌های ارتباطات راه دور (تلکام) خارجی که تهدیدی امنیتی برای این کشور تلقی می‌شوند، منع کرد.

ترامپ در دستور خود از هیچ شرکت به خصوصی نام نبرد.

با این حال تحلیلگران می‌گویند که این دستور عمدتا متوجه شرکت عظیم تلکام چینی، هوآوی، است.

بعضی کشورها ابراز نگرانی کرده اند که دولت چین ممکن است از محصولات هوآوی برای مقاصد جاسوسی استفاده کند.

این شرکت که بزرگترین تولیدکننده تجهیزات تلکام جهان است اتهام بهره برداری از محصولاتش برای جاسوسی یا خرابکاری را تکذیب کرده است.

براساس بیانیه کاخ سفید هدف از دستور ترامپ "حفاظت از آمریکا مقابل نیروهای متخاصم خارجی است که فعالانه و به طور روزافزون مشغول ایجاد و بهره برداری از نقاط ضعفی در ساختار و سرویس‌های فناوری اطلاعاتی و راه دور هستند."

این فرمان به وزیر بازرگانی اجازه می‌دهد "معاملاتی که منبع تهدید غیرقابل قبولی برای امنیت ملی هستند را مسدود کند."

هوآوی در واکنش به این فرمان در بیانیه‌ای نوشت که آماده و مایل است برای رسیدن به تدابیر موثری که در مورد امنیت محصولاتش به آمریکا اطمینان می‌دهد با دولت ترامپ گفت‌وگو کند.

این گروه استدلال کرد که تصمیم تازه به ضرر رقابت و توسعه در آمریکا خواهد بود و افزود: "به علاوه محدودیت‌های نامعقول ناقض حقوق هوآوی است و مسائل حقوقی دیگری را پدید می‌آورد."

دولت آمریکا قبلا سازمان‌های دولتی را از استفاده از محصولات هوآوی منع کرده بود و متحدان خود را به اقدامی مشابه ترغیب کرده است. استرالیا و نیوزیلند هم استفاده از تجهیزات این شرکت چینی در شبکه‌های موبایل "۵ جی" را ممنوع کرده‌اند.

براساس گزارش بی‌بی‌سی، اما هوآوی قویا این ادعاها را رد می‌کند.

در همین حال با افزایش نگرانی‌های امنیتی در مورد محصولات هوآوی در شبکه‌های "۵ جی" لیانگ هوا رئیس این شرکت گفت که مایل است در جریان ملاقاتی در روز سه شنبه در لندن "با دولت‌ها موافقتنامه‌های عاری از ابزار تجسسی" امضا کند.

آمریکا و چین در یک سال اخیر درگیری نبردی تجاری با اعمال تعرفه‌های سنگین بر کالاهای یکدیگر بوده‌اند که اخیرا بعد از شکست مذاکرات دوباره اوج گرفته است.

آمریکا جمعه پیش تعرفه ها بر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را بیش از دو برابر کرد و چین هم تعرفه های تازه ای علیه واردات از آمریکا اعمال کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جنگ‌تجاری در ایستگاه جدل‌ لفظی

با بررسی سیگنال‌های ارسال شده‌ از اظهارات مقامات آمریکایی طی چند ماه اخیر می‌توان دریافت که ترامپ بنا ندارد تا به سادگی دست از سر چین بردارد. با وجود آنکه ترامپ از زمان ورود به کاخ‌سفید با کشورهای مختلفی نظیر کانادا، مکزیک، ترکیه، ژاپن و حتی اروپا وارد تنش‌های تجاری شد اما یا با برخی از آنها به توافق رسید یا با مسامحه بیشتری با این کشورها برخورد می‌کند. از‌ این‌رو به‌‌نظر می‌رسد آمریکا چین را تهدید اصلی تجاری برای خود قلمداد می‌کند.

چین در شرایطی که افزایش تنش‌های تجاری میان پکن و واشنگتن، بازارهای مالی را ملتهب نگه داشته، مقامات آمریکایی را به دروغ‌پردازی در اذهان عمومی نسبت به جنگ‌تجاری متهم کرده است. به گزارش «ایسنا» خبرگزاری رویترز در گزارشی با پرداختن به جنگ‌تجاری میان واشنگتن و پکن که اکنون وارد عرصه جدال لفظی میان مقامات دو کشور نیز شده است، نوشت: مذاکرات برای پایان بخشیدن به اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اوایل ماه میلادی جاری در پی درخواست آمریکا برای تغییر سیاست‌های چین و پاسخگویی به اعتراضات این کشور از جمله سرقت مالکیت معنوی و یارانه به شرکت‌های دولتی، به بن‌بست خورد.

واشنگتن تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد که این امر موجب شد پکن نیز در اقدامی تلافی‌جویانه، تعرفه واردات ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی را افزایش دهد. همچنین آمریکا تجارت با شرکت مخابراتی هوآوی را برای شرکت‌های آمریکایی ممنوع کرد. لو کانگ، سخنگوی وزارت‌خارجه چین در تازه‌ترین اظهارنظر خود به ایجاد تردید‌های گسترده جنگ‌تجاری در داخل آمریکا اشاره کرد. وی در پاسخ به پرسشی درباره انتقاد اخیر مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا از شرکت هوآوی گفت: «مقامات آمریکایی دروغ‌هایی را برای گمراه کردن مردم آمریکا جعل می‌کنند و اکنون تلاش می‌کنند مخالفت ایدئولوژیکی را برانگیزند.»

پمپئو در مصاحبه‌ای با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» گفته بود: هوآوی به دولت چین وابسته است و اظهارات رن ژنگفی، مدیرعامل هوآوی را که گفته بود شرکتش هرگز اسرار کاربران را در اختیار کسی قرار نمی‌دهد رد کرده بود. هوآوی مکررا اعلام کرده که تحت کنترل دولت چین قرار ندارد و با سرویس‌های نظامی یا اطلاعاتی در ارتباط نیست. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پنج‌شنبه گذشته اظهار کرده بود شکایت‌های آمریکا علیه هوآوی ممکن است در چارچوب توافق تجاری آمریکا و چین حل شود و همزمان این شرکت چینی را بسیار خطرناک خوانده بود. بازارهای جهانی سهام روز جمعه تحت تاثیر اظهارات ترامپ و با این امید که محدودیت‌ها علیه هوآوی کاسته خواهد شد، اندکی بهبود پیدا کردند. اما قرار مذاکرات جدیدی میان واشنگتن و پکن برنامه‌ریزی نشده است و سرمایه‌گذاران با نگرانی به چشم‌انداز تشدید جنگ تعرفه‌ای میان دو اقتصاد بزرگ جهان چشم دوخته‌اند.

ترامپ که حمایت‌گرایی را در راستای شعار «نخست آمریکا»ی خود اتخاذ کرده، تهدید کرده است بر واردات دیگر کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد کرد. براساس این گزارش، بازارهای مالی از این واهمه دارند که جنگ تجاری به زنجیره تامین جهانی صدمه وارد کند و باعث کندی بیشتر رشد اقتصاد جهانی شود. اقتصاددانان می‌گویند تعرفه‌ها رشد اقتصادی در آمریکا و چین را آهسته خواهد کرد. با این حال یکی از مقامات دولتی چین اعلام کرد این کشور می‌تواند رشد اقتصادی پایدار و مطلوب را با وجود مشکلاتی که از بابت جنگ تجاری پیش آمده است، حفظ کند. دولت ترامپ نیز تاکید کرده است که تاثیر احتمالی تعرفه‌ها روی مصرف‌کنندگان آمریکایی را بررسی می‌کند و ازسوی دیگر یک بسته کمک حدود ۱۵ میلیارد دلاری برای کشاورزان آمریکایی درنظر گرفته است. سال گذشته نیز بسته‌ای کمکی درجهت حمایت از این کشاورزان به ارزش ۱۲ میلیارد دلار تخصیص داده شد. کشاورزی آمریکا از جمله صنایعی است که به‌شدت از جنگ تجاری آسیب دیده است. سویا ارزشمندترین صادرات کشاورزی آمریکا بود که صادراتش به چین در سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین میزان در ۱۶ سال اخیر سقوط کرد.

به‌گزارش «دنیای اقتصاد»، واشنگتن در ماه‌های اخیر نشان داده که در تقابل تجاری با شرکای دیگر خود با احتیاط و مصالحه بیشتری نسبت به چین عمل می‌کند. از این‌رو در راستای کاهش تنش‌های تجاری میان واشنگتن و آنکارا، بر اساس بیانیه‌ای که روز جمعه «سازمان تجارت جهانی» منتشر کرد، ترکیه به این سازمان اعلام کرده است به دنبال تصمیم آمریکا در کاهش تعرفه‌های وارداتی آلومینیوم این کشور، تعرفه‌های برخی کالاهای وارداتی از آمریکا را کاهش خواهد داد. به گزارش «رویترز» هفته گذشته کاخ‌سفید ترکیه را از فهرست کشورهای مشمول برنامه «نظام عمومی‌شده ترجیحی» خارج کرد، اقدامی که مقامات ترکیه مدعی شدند در تضاد با اهداف تجارت آزاد است. البته به‌دنبال این اقدام، دولت آمریکا تعرفه‌هایی که آگوست گذشته به دنبال تنش‌های دیپلماتیک با کشورهای عضو ناتو افزایش داده بود را برای ترکیه به نصف کاهش داد. در این رابطه منابع ترک هفته گذشته به «رویترز» گفتند، ترکیه نیز در واکنش، تعرفه‌های واردات خود را بر برخی محصولات آمریکایی کاهش خواهد داد.

      

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: دونالد ترامپ

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۱۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چین مانع کاهش فروش گوشی‌های هوآوی می‌شود/ مردم چین گوشی‌های آیفون خود را به سطل زباله انداختند/ استون مارتین از سوپرلگرا مخصوص جیمز باند رونمایی کرد
 • شبیه‌سازی عملکرد تراشه‌های کامپیوتری توسط سلول‌های انسان
 • چین مانع کاهش فروش گوشی‌های هوآوی می‌شود
 • محدودیت جدید هوآوی ممنوعیت داشتن کارت حافظه
 • گاوچرانی برای کسب سود بیشتر به نفع یانکی ها/ ایران هراسی آمریکا به فروش 8 میلیارد دلار تسلیحات نظامی به گاوهای شیرده عربستان و امارات منتهی شد!
 • پذیرایی رایگان برای صاحبان گوشی‌های هوآوی!
 • گاوچرانی!
 • گوگل هوآوی P30 Pro و Mate X را از وبسایت اندروید حذف کرد
 • سناتور وارن: وضع اضطراری واقعی ریاست‌جمهوری ترامپ است
 • آیا هوآوی، اپل را شکست می دهد؟
 • بازارگرمی تسلیحاتی در وضعیت اضطراری ملی
 • ژوائو فلیکس: رونالدو شبیه شخصیت‌‌های بازی‌های کامپیوتری است
 • مدیر هوآوی: سیستم عامل تخصصی هوآوی امسال آماده می‌شود
 • فرود اضطراری بالگرد نظامی آمریکا در افغانستان
 • قطع همکاری برخی شرکت‌ها با هوآوی بخاطر ترس از آمریکا
 • چینی‌ها گوشی‌های آیفون را کنار می‌گذارند/هوآوی جایگزین اپل می‌شود
 • قطع همکاری چندین شرکت‌ با هوآوی بخاطر ترس از آمریکا
 • تایید فروش سلاح آمریکا به عربستان
 • تمسخر تحقیرآمیز هوآوی توسط ال‌جی