مجتبی شادلو، نایب رئیس اتحادیه باغداران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه برآورد قطعی از خسارت سرمازدگی باغات کشور نداریم، اظهار کرد: براساس برآورد‌های اولیه، سرمازدگی اخیر عمده خسارت را به درختان گردو، بادام و زردآلو در مناطق مختلف وارد کرده است.

وی افزود: با توجه به آنکه درختان آلبالو، گیلاس و هلو زود گل دِه هستند، از این رو تا حدی خسارت سرمازدگی در این محصولات مشاهده شده است.

شادلو با اشاره به اینکه میزان خسارت سرمازدگی تا پایان اردیبهشت و اوایل خرداد به طور قطعی مشخص خواهد شد، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، افزایش چشمگیر تولید محصولات باغی نسبت به مدت مشابه سال قبل پیش بینی شده بود. حال باید منتظر ماند و دید که سرمای اخیر چقدر به تولید محصولات خسارت وارد کرده است؟.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران ادامه داد: با توجه به آنکه مدت زمان و میزان سرما نسبت به سال گذشته کمتر بوده است، از این رو به طور قطع خسارت سرمازدگی نسبت به مدت مشابه سال قبل قابل قیاس نیست.

بیشتر بخوانید: برآورد دقیقی از میزان خسارت سرما به باغات نداریم/تولید بسیارمطلوب سیب درختی

وی با بیان اینکه عموم درختان سال گذشته گل داده بودند، گفت: امسال عموم محصولات غنچه بودند و بیشترین سرما منفی ۴ تا ۵ درجه سانتی گراد در سه روز متوالی بود، از این رو خسارت نسبت به مدت مشابه سال قبل بسیار کمتر است،چراکه سال گذشته سرما و دمای منفی ۱۵ درجه سانتی گراد در اکثر استان‌ها به مدت ۱۰ روز متوالی حاکم بود.

به گفته شادلو، اگر تا پایان فصل برداشت محصولات باغی حوادث غیر مترقبه‌ای نظیر تگرگ، باد و ... اتفاق نیفتد، شرایط تولید نسبت به سال گذشته متفاوت خواهد بود.

وی قیمت محصولات باغی در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، تورم، حمل و نقل و ... نمی‌توان انتظار داشت که قیمت محصولات باغی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تفاوتی نداشته باشد. برای مثال سال گذشته قیمت سبد یک هزار و ۵۰۰ تومان بود، در حالیکه امسال به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است، بنابراین قیمت اقلام میوه به همان نسبت افزایش خواهد داشت.

شادلو در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه برخی نهاده‌های مورد نیاز نمونه داخلی ندارند و حتما باید از طریق واردات تامین شود، از این رو نوسان نرخ ارز در کنار سایر هزینه‌های تولید، بسته بندی، حمل و نقل، کارگری، تورم و ... بر افزایش قیمت تمام شده تولید دامن می‌زند که با این وجود نمی‌توان انتظار داشت که تولیدکننده تغییری در قیمت ایجاد نکند.

انتهای پیام/

خسارت سرمازدگی نسبت به سال گذشته قابل قیاس نیست

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خداحافظی با مبادلات سنتی محصولات کشاورزی

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس معتقدند سرانجام دیر یا زود، باید از مبادلات سنتی بخش کشاورزی به سمت خرید و فروش مدرن در بورس حرکت کنیم؛ آنها می گویند این اتفاق یک ضرورت برای ساماندهی اقتصاد حوزه کشاورزی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کمیسیون اقتصادی دولت به تازگی با عرضه ذرت و جو کشور در بورس کالای ایران موافقت کرد؛ عرضه ذرت و جو در بورس کالا سه هدف «افزایش شفافیت معاملات»، «افزایش رضایتمندی کشاورزان و خریداران این محصولات» و «کاهش بار مالی دولت» را دنبال می کند.

پس از این رویداد، کارشناسان و نمایندگان مجلس از زوایای مختلف به بررسی آن پرداختند که دو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این باره معتقدند باید هر چه زودتر به منظور ساماندهی حوزه کشاورزی در کشور نسبت به عرضه کل محصولات کشاورزی در بورس کالا اقدام و زیرساخت های لازم برای اجرای آن فراهم شود.

 لزوم اطلاع‌رسانی و آموزش کشاورزان
«علی وقف چی» عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد: امروز در بخش کشاورزی انواع و اقسام مشکلات وجود دارد؛ تولید بالا، کشاورزان خرده، واسطه های پرشمار، دادوستد کاملا سنتی، نبود شفافیت و نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید از مهم ترین مشکلات این بخش به شمار می رود.
وی افزود: در این شرایط یک اتفاق مثبت، نگاه درست دولت نسبت به بورس است. سیاست جدید دولت مبنی بر عرضه محصولات ذرت و جو در بورس کالا ثمرات زیادی را برای کشاورزان و اصلاح ساختاری بخش کشاورزی به همراه خواهد داشت، اما نکته حائز اهمیت، لزوم اطلاع‌رسانی و آموزش درباره مزایای بورس به کشاورزان است. 
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه باید امکان عرضه مستقیم کشاورزان و ورود آنها در بورس آسان شود، گفت: نخستین مزیت عرضه کالاهای کشاورزی در بورس، اطلاع کشاورزان از نرخ واقعی محصولاتشان است. اگر کشاورزان به طور مستقیم یا از طریق تعاونی های مرتبط یا انبارها بتوانند محصولات خود را در بورس عرضه کنند از قیمت های واقعی بازار مطلع می شوند و از این رو سود واقعی به کشاورز می رسد.
وقف چی اظهار داشت: علاوه بر کاهش قابل توجه نقش واسطه ها، رفته رفته از دادوستدهای سنتی و بدون تضمین رها می شویم و معاملات در بستر الکترونیک به توسعه این بخش و افزایش بهره وری کمک می کند. 
به گفته این نماینده مجلس، مسلم است که با این گستره جمعیتی و حجم تولید نمی توانیم به شکل سنتی بازار را مدیریت کنیم و نیاز به شفافیت داده ها و مبادلات مدرن برای توسعه ضروری است. از این رو بورس کالا باید در میان کشاورزان شناخته شود تا خود کشاورزان تقویت بورس و عرضه محصولاتشان در این بازار را مطالبه کنند. 
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید نیز از کاستی های بزرگ بخش کشاورزی است که با تمرکز معاملات در بورس کالا، این مشکل با توجه به شفافیت آماری موجود در این بورس تا حدود زیادی حل می شود.
وقف چی در پایان تصریح کرد: از سوی دیگر به‌دلیل امکان رصد معاملات، نوسانات قیمتی به‌صورت منطقی و به دور از واسطه‌گری و با قابلیت پیش‌بینی رخ می‌دهد که این امر نیز به نفع خریدار، کشاورز و سیاست گذاران اقتصادی در تنظیم بازار خواهد بود.

شرایط سخت امروز، تهدید یا فرصت؟
در همین زمینه «علی محمد شاعری» سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به خبرنگار ایرنا گفت: ما در مجلس به شدت موافق عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا هستیم چرا که این اقدام گامی مهم در جهت شفاف سازی و مبارزه با انحصار و رانت خواری است.
وی افزود: با حمایت از بورس باید شرایطی را مهیا کنیم تا رقابت کامل بین تمام مشتریان و عرضه کنندگان به وجود آید و قیمت ها به شکل رقابتی کشف شود که این موضوع منافع همزمان تولیدکننده و مصرف کننده را تامین می کند.
شاعری اظهار داشت: از بورس کالا می خواهیم که تهدید به وجود آمده در اقتصاد به خصوص در بخش کشاورزی که در قالب نوسان کاذب قیمت ها، معاملات غیر شفاف و سنتی نمود پیدا کرده است را به فرصت تبدیل کند. البته این امر به نوع نگاه دولت برای تنظیم بازارها برمی گردد اما امیدواریم که با تمرکز عرضه محصولات در بورس، شاهد سرعت بالای معاملات و تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان و همچنین انعکاس قیمت های درست و واقعی به اقتصاد باشیم. 
دبیر اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پایان عنوان کرد: ورود محصولات کشاورزی در بورس باعث می شود تا کشاورزان زودتر به مطالبات خود دست یابند و مشکل تاخیر در پرداخت مطالبات آنها از بین می رود که این موضوع انگیزه ای دوچندان به کشاورزان برای تولید می دهد.

انتهای پیام/

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان محصولات کشاورزی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۲۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش ۳۰ درصدی قیمت زولبیا بامیه نسبت به سال گذشته
 • وزیر ارتباطات: تولید سه ماهواره امسال به اتمام می‌رسد
 • سوخت و روغنی های معدنی در صدر کالاهای صادراتی ایران
 • تعداد دام سبک کشور ۶۵.۶ میلیون رأس برآورد شد
 • بارش باران در اردیبشهت ماه، ۷۴.۸ درصد کاهش یافت
 • کاهش صادرات نفت ایران خطری بزرگ برای بازارهای انرژی جهان است
 • سیلاب سال گذشته خسارت‌های زیادی به راه‌ها و ابنیه گیلان وارد کرد
 • تعداد دام سبک کشور در اردیبهشت ماه، ٦ / ٦٥ میلیون رأس برآورد شد
 • فصل پر بار باغات میوه ارومیه به روایت تصاویر
 • تحلیل نمایش نظامی آمریکا در خلیج فارس/امکان وقوع جنگ وجود ندارد
 • تولید سه ماهواره امسال به اتمام می‌رسد
 • چرا رئیس جمهور در این برهه به خودکفایی محصولات اساسی تاکید می‌کند؟
 • رایزنی ظریف با همتای پاکستانی‌اش/خصومت بی حد و حصر ترامپ نسبت به ایران
 • کنترل دقیق بانک مرکزی بر بازار ارز/خسارت ۳ هزار میلیاردی سیل به واحدهای صنعتی کل کشور
 • برآورد دقيق خسارت کشاورزي سيل اخير با تصاوير فضايي
 • اصلاح‌طلبان مردم پسندتر هستند
 • اصلاح‌طلبان مردم پسندتر هستند/ لو رفتن کربلای ۴ نتیجه‌ لو رفتن ماجرای مک فارلین بود/ مردم خطاهای دهه اول انقلاب را به حساب نظام نمی‌گذاشتند/ هربلایی که از پهلوی بسرمان می‌آمد به حساب آمریکا می‌گذاشتیم
 • ادامه کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته/ صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد/ پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد/ برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی/ پیش‌بینی رشد اقتصادی فرانسه تحت تاثیر جلیقه زرد‌ها
 • آمار برآوردهای غلط در مورد خسارات در سیل اخیر