خبرگزاري آريا - رئيس اتاق ايران در نامه‌اي رئيس‌کل بانک مرکزي 6پيشنهاد پارلمان بخش خصوصي براي اصلاح سياست‌هاي ارزي در حوزه صادرات غيرنفتي را ارائه داده است.
به گزارش خبرگزاري آريا،‌ در نشست هيات رئيسه اتاق ايران با رئيس‌کل بانک مرکزي، وضعيت ارز 4200توماني، رسيدگي به وضعيت ممنوعيت‌هاي صادراتي و وارداتي و تجديدنظر در مورد دريافت تعهدهاي ارزي از صادرکنندگان بررسي شده بود.
در نامه شافعي پيشنهاد شده است: مهلت رفع تعهد ارزي صادرکنندگان به روش‌هاي موردقبول بانک مرکزي تا پايان شهريورماه 98تمديد شود و پس‌ازآن بانک مرکزي فهرست صادرکنندگاني که رفع تعهد ارزي نکرده‌اند را جهت اخذ ماليات به سازمان امور مالياتي کشور ارسال کند.
همچنين در اين نامه با اشاره به مهلت 30روزه استرداد ماليات بر ارزش‌افزوده، درخواست شده است بانک مرکزي با اعلام ماهانه رفع تعهدات ارزي صادرکنندگان به سازمان امور مالياتي، زمينه بازپرداخت ماليات ارزش‌افزوده به صادرکنندگان رفع تعهد کرده را فراهم کند.
از ديگر پيشنهادات اتاق ايران، کاهش کفايت برگشت ارزش پروانه‌هاي صادراتي با توجه به هزينه‌هاي تحميلي ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي و همچنين قيمت‌هاي غيرواقعي پايه صادراتي در بسياري از کالاهاست.
همچنين پيشنهاد شده مهلت بازگشت ارزهاي صادراتي از سه ماه فعلي به 6ماه (براي اقلام کشاورزي)، 9ماه (براي ساير گروه‌هاي کالايي)، 12ماه (براي فرش و صنايع‌دستي) و يک سال از زمان ارائه صورت‌وضعيت براي صادرات خدمات فني و مهندسي تغيير کند و براي صادرکنندگاني که زود از موعد مقرر نسبت به برگشت ارزهاي صادراتي خود اقدام کنند، مشوق‌هايي در نظر گرفته شود.
آخرين پيشنهاد اتاق ايران براي اصلاح سياست‌هاي ارزي نيز به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشورهاي عراق و افغانستان است که بر اساس آن درخواست شده صادرات انجام شده به اين کشورها با مشورت اتاق ايران تعيين تکليف شود و بانک مرکزي فهرست صرافي‌هاي مجاز موردنظر خود در کشورهاي ايران، عراق و افغانستان را براي نقل‌وانتقال ارز به اتاق ايران معرفي کند.
متن کامل نامه غلامحسين شافعي، رئيس اتاق ايران به عبدالناصر همتي، رئيس‌کل بانک مرکزي به اين شرح است:
جناب آقاي دکتر همتي
رئيس کل محترم بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران
باسلام
احتراماً، ضمن اظهار امتنان از اهتمام حضرت‌عالي به تعامل و همکاري مثبت با بخش خصوصي در اصلاح سياست‌هاي ارزي کشور و پيرو جلسه منعقده در تاريخ 21/2/1398در محل اتاق ايران و با توجه به تفاهمات انجام شده، موارد پيشنهادي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران جهت بازبيني سياست‌هاي ارزي کشور در حوزه صادرات غيرنفتي به شرح زير تقديم مي‌گردد:
1- با توجه به مشکلات موجود و بخشنامه‌هاي متعدد در سال 1397، امکان رفع تعهد ارزي براي کليه کالاهاي صادراتي به روش‌هاي موردقبول بانک مرکزي خصوصاً از طريق واردات در مقابل صادرات خود يا واگذاري به ساير واردکنندگان به‌استثناء محصولات پتروشيمي و ميعانات گازي به مدت 6ماه تا پايان شهريور سال 1398تمديد شود. لذا صادرکنندگاني که در بازه زماني موصوف نسبت به رفع تعهد ارزي خود اقدام کنند، تعهدات قانوني خود را ايفاء کرده‌اند.
2- با عنايت به تفويض اختيار شوراي عالي اقتصادي سران قوا به بانک مرکزي مبني بر احراز بازگشت ارزهاي صادراتي به چرخه اقتصادي کشور، پيشنهاد مي‌شود بانک مرکزي با رعايت بند فوق فهرست صادرکنندگاني را که رفع تعهد ارزي (به‌صورت کامل و يا بخشي) نکرده‌اند، به سازمان امور مالياتي کشور جهت اخذ ماليات ارسال کند. شايان‌ذکر است، محروميت صادرکنندگان از معافيت‌هاي مالياتي منوط به اعلام بانک مرکزي مبني بر عدم رفع تعهد ارزي و متناسب با آن در نظر گرفته شود.
3- سازمان امور مالياتي کشور در بخشنامه اخير خود استرداد ماليات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان را منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات کرده است که برخلاف قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و قانون احکام دائمي برنامه‌هاي توسعه کشور است. شايان‌ذکر است که در بخشنامه ياد شده رعايت ماده 34قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير تأکيد شده است و مهلت استرداد ماليات بر ارزش‌افزوده حداکثر 30روز تعيين شده است. بدين ترتيب، با توجه به مهلت برگشت ارز ظرف مدت 3ماه، استرداد ماليات بر ارزش‌افزوده در خوش‌بينانه‌ترين حالت 4ماه زمان خواهد برد. خواهشمند است با اعلام ماهانه رفع تعهدات ارزي صادرکنندگان به سازمان امور مالياتي زمينه بازپرداخت ماليات ارزش‌افزوده به صادرکنندگان رفع تعهد نموده را فراهم نماييد.
4- با توجه به هزينه‌هاي تحميلي ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي و همچنين قيمت‌هاي غيرواقعي پايه صادراتي در بسياري از کالاها، از تاريخ 1397/01/22:
الف- کفايت برگشت 85درصد ارزش پروانه‌هاي صادراتي گروه کالايي پتروشيمي و فلزات رنگين (که داراي قيمت جهاني و بورسي هستند)؛
ب- کفايت برگشت 70درصد ارزش پروانه‌هاي صادراتي ساير کالاها.
5- با عنايت به دغدغه صادرکنندگان جهت بازگشت ارزهاي صادراتي ظرف مدت 3ماه و با توجه به سخت‌تر شدن تحريم‌هاي اقتصادي، پيشنهاد مي‌شود که مدت‌زمان موصوف به بازه‌هاي زماني 6ماهه (براي اقلام کشاورزي)، 9ماهه (براي ساير گروه‌هاي کالايي)، 12ماهه (براي فرش و صنايع‌دستي) و براي صادرات خدمات فني و مهندسي يک سال از زمان ارائه صورت‌وضعيت تغيير يابد. ضمناً براي صادرکنندگاني که زود از موعد مقرر نسبت به برگشت ارزهاي صادراتي خود به چرخه اقتصادي کشور اقدام مي‌نمايند مشوق‌هايي در نظر گرفته شود.
6- صادرکنندگان به عراق و افغانستان تا تاريخ 1397/05/16مشمول تسويه ريالي با ارائه اسناد مثبته هستند. همچنين، صادرات انجام شده به کشورهاي موصوف از تاريخ مذکور تاکنون با مشورت اتاق ايران تعيين تکليف شود. لذا، مقتضي است که بانک مرکزي فهرست صرافي‌هاي مجاز موردنظر خود در کشورهاي ايران، عراق و افغانستان را جهت نقل‌وانتقال ارز با اين دو کشور به اتاق ايران معرفي کند.
-->

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تلاش برای راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی آبیک

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، فاطمه خمسه در بازدید از فرایند راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در شرکت شمس‌آذر شهرستان آبیک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این بارانداز برای نخستین بار است که در استان قزوین قرار است راه‌اندازی شود که دستگاه‌های مختلف دراین زمینه همکاری خوبی برای صدور مجزوها داشته‌اند.

وی افزود: اهلیت سرمایه‌گذار پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شرکت شمس آذر شهرستان آبیک به دلیل موفقیت در عملکرد خود در استان قزوین در زمینه غلات و غیره ثابت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین ادامه داد: تلاش خواهیم طی امسال پایانه صادراتی محصولات کشاوری شرکت شمس آذر شهرستان آبیک راه‌اندازی شده و نسبت به صادرات محصولات کشاورزی اقدام کنیم.

خمسه اضافه کرد: سال گذشته صادرات فرآورده‌های خامی کشاورزی استان قزوین بسیار پایین بود و امسال پیش‌بینی می‌شود صادرات محصولات کشاورزی استان از جمله غلات به غیر از گندم فرآوری شده صورت گرفته و نسبت به سال گذشته موفق‌تر عمل کنیم.

شهرستان آبیک با مرکزیت شهری به همین نام در 55 کیلومتری شرق قزوین واقع شده است.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۳۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پورابراهیمی: نرخ ارز کاهش می یابد/ بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد ایجاد می‌شود
 • اختلاف وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره میزان بازگشت ارز صادراتی/ تهدید دژپسند جواب می‌دهد؟
 • بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد ایجاد می‌شود/نرخ ارز کاهش می یابد
 • اختلاف وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره میزان بازگشت ارز صادراتی
 • کهگیلویه و بویراحمد پایانه صادراتی ندارد
 • همکاری مطلوب بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب
 • همکاري مطلوب بانک توسعه صادرات با واحدهاي خوش حساب
 • ریاست اتاق نهم باید به هیات رئیسه تفویض اختیار کند
 • رئیس اتاق تعاون ایران نظارت بر حسن اجرای قانون را خواستار شد/ تشکیل بازار متشکل ارزی راهکار حل مشکلات صادرات
 • تشکیل بازار متشکل ارزی راهکار حل مشکلات صادرات
 • تسهیلات ارزی زنجیره خودروسازی در کما
 • تداوم فعالیت‌های ارزی بانک دی
 • راه اندازی فاز اول پایانه صادراتی محصولات کشاورزی قزوین تا چند ماه دیگر
 • سرانجام دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی...
 • روند صدور مجوز پایانه صادراتی کشاورزی قزوین تسریع می شود
 • زمزمه های آغاز بازار متشکل ارزی/ سامانه نیما حذف نمی‌شود
 • بانک‌های خصوصی در رفع موانع تولید گیلان نقشی ندارند
 • بخش خصوصی باید از گروه بندی و تیم سازی اجتناب کند
 • توقع بخش خصوصی از اتاق بازرگانی بیشتر از دولت است