خبرگزاري آريا - سرپرست سازمان امور مالياتي کشور شيوه‌نامه رسيدگي مالياتي به خريدهاي ارزي اشخاص حقيقي و حقوقي از بانک مرکزي را به ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور ابلاغ کرده است.
به گزارش خبرگزاري آريا، طبق اعلام سازمان امور مالياتي، اين شيوه‌نامه به‌منظور رسيدگي مالياتي به خريدهاي ارزي با توجه به تحولات ارزي سال‌هاي 1395لغايت 1397و فعاليت سوداگرانه برخي اشخاص که مبادرت به خريد ارز به هر طريق از بانک مرکزي کرده‌اند صادر شده است.
اخذ ماليات از خريداران ارز تصميمي است که به دنبال افزايش معاملات سفته‌بازي که ريشه در جهش ارزي سال 97 دارد، گرفته شده است. افزايش بهاي دلار و درنهايت ورود آن به کانال 19هزار تومان، سبب شد تا عده زيادي از مردم به صرافي‌ها هجوم برده و ارز زيادي را در منازل خود نگهداري کنند.
به‌گونه‌اي که مسئولان بانک مرکزي و نمايندگان مجلس اعلام کردند که 20ميليارد دلار ارز توسط مردم در خانه‌ها نگهداري مي‌شود و اين درحالي بود که در همان مدت تنها 10 ميليون دلار سپرده‌گذاري ارزي انجام گرفت. پيش از اين و در سال 96 نيز، سازمان امور مالياتي براي مهار فراريان مالياتي اقدام به معرفي معامله‌گران عمده ارزي گرفته بود.
براين اساس، سيدکامل تقوي‌نژاد، رئيس‌ پيشين سازمان امور مالياتي در جلسه با مديران مالياتي خبر داده بود که فهرست 254شخص حقيقي و حقوقي خريدار و فروشنده عمده ارز از بانک مرکزي دريافت شد که به نوعي دومين مرحله کنترل مالياتي معامله‌گران ارزي محسوب مي‌شود.
مرحله اول به زمستان سال 95 بازمي‌گردد که فرشاد حيدري معاون نظارتي بانک مرکزي از معرفي 124معامله‌گر ارزي به سازمان امور مالياتي خبر داده بود. کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که با وجود اينکه مجموع فرار مالياتي و اقتصاد زيرزميني که ماليات از آن گرفته نمي‌شود، حدود 60 درصد است، اما در اين ميان از کساني ماليات بيشتري اخذ مي‌شود که به طور منظم آن را پرداخت مي‌کنند. بنابراين اگر زيرساختي از سوي دولت فراهم شود تا بتواند ماليات واقعي از کساني که جزو فراريان مالياتي هستند، دريافت کند، ديگر شاهد صف‌هاي طويل در مقابل صرافي‌ها نخواهيم بود.
به دنبال التهابات ارزي سال گذشته، مسعود کرباسيان، وزير پيشين امور اقتصادي و دارايي تيرماه سال گذشته اعلام کرد که خريداران عمده سکه و ارز شناسايي و مکلف به پرداخت ماليات شده‌اند. شهريورماه نيز رئيس پيشين سازمان امور مالياتي در خصوص موضوع ارز و سکه در نشستي خبري عنوان کرد که در مورد ارز اطلاعات اشخاص حقوقي به هر ميزان که باشد درخواست داده‌ايم که در اختيار ما قرار گيرد و در مورد اشخاص حقيقي نيز بر اساس دستورالعملي از بيش از يک ميزان مشخص اطلاعات در اختيار ما قرار مي‌گيرد.
او ادامه داد: در مورد سکه تا 25سکه معافيت مالياتي در نظر گرفته شده است. تقوي‌نژاد همچنين يک ماه بعد خبر داد که سازمان امور مالياتي در ارتباط با فعالان بخش سکه، ارز و خودرو متني را تهيه و به سران قوا ارائه کرده است. حال سرپرست سازمان امور مالياتي اعلام کرده که کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقوقي در پايگاه اطلاعاتي مالياتي بارگذاري شده است.
بارگذاري در پايگاه اطلاعاتي
محمدقاسم پناهي، سرپرست سازمان امور مالياتي در اين باره اعلام کرده که کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقوقي در پايگاه اطلاعاتي مالياتي بارگذاري شده است و ادارات امور مالياتي مربوطه مطابق مقررات اقدام مي‌کنند. او درباره نحوه رسيدگي مالياتي به خريد ارز اشخاص حقيقي نيز گفته که کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقيقي نيز بر اساس حجم خريد ارز جهت رسيدگي در کارگروه منتخب امور مالياتي شهر و استان تهران و نيز ادارات کل امور مالياتي مربوط در استان‌ها ارسال شده و اطلاعات جديد به‌دست آمده نيز ارسال مي‌شود.
شرايط اخذ ماليات ارزي
به گفته سرپرست سازمان امور مالياتي، اطلاعات مربوط به تراکنش‌هاي بانکي اشخاص حقيقي نيز از طريق دفتر بازرسي ويژه، مبارزه با پولشويي و فرار مالياتي به امور مالياتي شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالياتي استان‌ها ارسال مي‌شود.
طبق آنچه پناهي تاکيد کرده، آن دسته از مودياني که مبادرت به خريد ارز کرده و پرونده مالياتي مشاغل ندارند، ابتدا تشکيل پرونده مالياتي صورت مي‌گيرد و نسبت به صدور احکام جهت رسيدگي به کليه منابع مالياتي موديان مزبور اعم از ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده اقدام مي‌شود.
به گفته او، رسيدگي مالياتي به پرونده اشخاص مذکور توسط کارگروهي ويژه انجام مي‌شود و در مواردي که مودي، پرونده مالياتي داشته باشد، اگر ارز خريداري شده مرتبط با فعاليت شغلي مودي باشد و قبلا ماليات آن تشخيص و مطالبه شده باشد، ماليات مجدد مرتبط با همان فعاليت، موضوعيت ندارد. اما اگر ارز خريداري شده مرتبط با فعاليت شغلي مودي باشد و قبلا به نحوي در رسيدگي اداره امور مالياتي ذيربط منظور نشده باشد، نسبت به رسيدگي و تعيين درآمد مشمول مطابق قانون و مقررات مربوط اقدام مي‌شود.
همچنين طبق اعلام سرپرست سازمان امور مالياتي، در صورتي که فعاليت مودي خريد و فروش ارز نباشد، اسناد و مدارک به دست مي‌آيد و ملاک تعيين درآمد مشمول ماليات قرار مي‌گيرد يا بر اساس اطلاعات به دست آمده از تراکنش‌هاي بانکي اشخاص و مطابق با مقررات نسبت به تعيين درآمد مشمول ماليات اقدام مي‌شود.
-->

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مسجد جمکران؛ میعادگاه عاشقان حضرت مهدی(عج)/ تعریف واژه «انتظار»

خبرگزای مهر - گروه استان‌ها: مسجد مقدس جمکران به عنوان مهم‌ترین پایگاه شیعیان شیفته و عاشقان دل‌سوخته حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج)، در ۶ کیلومتری شهر مذهبی قم قرار دارد. مطابق آمار، همه‌ساله، بیش از پانزده میلیون عاشق دل‌باخته، از سرتاسر میهن اسلامی و جهان به این پایگاه معنوی می‌آیند و نماز تحیت مسجد و نماز حضرت صاحب‌الزمان (عج) را به‌جای می‌آورند، با امام غایب از ابصار و حاضر در دل‌ها و ناظر بر کردار، رازِ دل می‌گویند، استغاثه می‌کنند، ندای «یابن الحسن!» سر می‌دهند، از مشکلات مادی و معنوی خود سخن می‌گویند، با دلی خون‌بار، از طولانی شدن دوران غیبت، شکوه‌ها می‌کنند.

۱۷ رمضان سال ۳۹۳ هجری قمری به دستور حضرت صاحب‌الامر (عج) مسجد مقدس جمکران بنا شد، آنچه مسلم است، این است که این مسجد بیش از یک هزار سال پیش به فرمان حضرت بقیه‌الله، ارواحنا فداه، تأسیس شد و در طول قرون و اعصار، پناهگاه شیعیان و پایگاه منتظران و تجلی‌گاه حضرت صاحب‌الزمان (عج) بوده است.

ساخت بنای مسجد مقدس جمکران بنا به نقل عالم معاصر محدث نوری به فردی به نام «شیخ حسن بن مثله جمکرانی» مربوط می‌شود. مرحوم میرزا حسین نوری در کتاب نجم الثاقب درباره تاریخچه تأسیس مسجد جمکران چنین می‌نویسد: شیخ فاضل حسن بن حسن قمی، معاصر شیخ صدوق، در کتاب تاریخ قم از کتاب مونس الحزین فی معرفه الحق و الیقین (از تألیفات شیخ صدوق) بنای مسجد جمکران را به این عبارت نقل کرده است: شیخ عفیف صالح حسن بن مثله جمکرانی می‌گوید: من شب سه‌شنبه، ۱۷ ماه مبارک رمضان سال ۳۹۳ ق در خانه خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند: برخیز و مولای خود، مهدی را اجابت کن که تو را طلب نموده است.

نهایتاً مرا به محلی که اکنون مسجد جمکران است آوردند، چون نیک نگاه کردم، تختی دیدم که فرشی نیکو بر آن تخت گسترده شده، جوانی سی‌ساله بر آن تخت تکیه بر بالش کرده و پیرمردی هم نزد او نشسته است، آن پیر، خضر نبی (ع) بود که مرا امر به نشستن نمود، حضرت مهدی (عج) مرا به نام خودم خواندند و فرمودند: «برو به حسن مسلم (که در این زمین کشاورزی می‌کند) بگو، این زمین شریفی است و حق‌تعالی آن را از زمین‌های دیگر برگزیده است و دیگر نباید در آن کشاورزی کند».

آنگاه امام فرمودند: «هر که این دو رکعت نماز را در این مکان (مسجد جمکران) بخواند مانند آن است که دو رکعت نماز در کعبه خوانده باشد».

مسجد جمکران از دیدگاه مرجع تقلید شیعیان

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی تأکید دارد که همه مردم و شیعیان باید مسجد مقدس جمکران را دوست بدارند و این مسجد واقعاً پایگاه با عظمتی است که تأسیس شده و رمز و حقیقتی در آن است که مردم به این‌گونه از این مکان مقدس استقبال می‌کنند و هیچ‌گاه هم خسته نمی‌شوند.

مسجد مقدس جمکران آثار و برکاتی دارد که مردم را به دین و ولایت اهل‌بیت (ع) زنده و احیا می‌کند

این مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه مسجد جمکران همواره مورد احترام علما، بزرگان و مردم بوده است و روز به‌روز به این عظمت افزوده می‌شود، ادامه می‌دهد: بنده دیده بودم که برخی بزرگان پیاده به مسجد مقدس جمکران می‌رفتند و اگر کسی به آن‌ها اصرار می‌کرد که سواره بروند، می‌گفتند می‌خواهم افتخار پیاده رفتن به این مسجد را داشته باشم.

آیت‌الله صافی گلپایگانی افزود: این عظمت به‌واسطه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) ایجاد شده و افزایش پیدا می‌کند؛ این مسجد آثار و برکاتی دارد که مردم را به دین و ولایت اهل‌بیت (ع) زنده و احیا می‌کند؛ این مسجد الحمدالله مورد عنایت خاص قرارگرفته و ما نیز باید هر چه بیشتر این مکان را تکریم کنیم.

قداست مسجد جمکران

حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر حسینی، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از اشکالاتی که در جامعه ما بعد از انقلاب زیاد شده این است که مسجد جمکران چیست و حرم خیالی درست کنند و بنده در جواب آنان غیر از جواب‌های علمی، تاریخی و مستند جواب می‌دهم.

وی ادامه داد: اگر ما بپذیریم امام زمان (عج) در عالم وجود دارد و هر بشری با یک قرائت، تصور و تصویری معتقد است که فردی قرار است بیاید و یک اقدام اساسی انجام دهد و دنیا را آن‌گونه که آدم‌ها دوست دارند تغییر دهد که این مهم را زرتشتیان، مسیحیان، یهودیان و مسلمانان قبول دارند و به توافق برسیم که در یک نقطه یک مسجد بسازیم و عاشقان حضرت در این مکان گرد هم بیایند و یک‌صدا ولی امر خودشان را فریاد بزنند و در زمین مقدس قم و در جوار حضرت معصومه (س) نسبت به امام زمان (عج) اظهار ارادت کنند این چه مشکلی دارد؟ که ما به دنبال صحت خواب و سند تاریخی مسجد جمکران باشیم.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن افزود: به‌عنوان مثال افراد به شلمچه می‌روند و آنجا را منطقه مقدسی می‌دانند که عده‌ای دلباخته، عاشق و خالص و مخلص به شهادت رسیدند، الان در مسجد مقدس جمکران مقام معظم رهبری و هزاران عالم بزرگ اشک ریختند و دلباختگی خودشان را به حضرت حجت اعلام کرده‌اند، چرا مقدس نباشد و این کفایت می‌کند و به بیش از این نیاز نداریم.

انتظار هم یک حس درونی است که بعد از اینکه اتفاق بیفتند باید اقدام‌های متناسب با آن شکل بگیرد

حجت‌الاسلام حسینی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخاب واژه انتظار در فرهنگ مذهبی مسلمانان، بیان کرد: معنای روانشناسی این واژه دقیق است، دوست دارم امامم را ببینم و بشناسم و انتظار به‌عنوان واژه کلیدی در فرهنگ مذهبی ما انتخاب‌شده، «انتظار الفرج من الفرج» یعنی خود انتظار ما یک نوع گشایش است؛ عشق و نفرت سرمایه‌های وجودی ما هستند و بعد عاشقی به دنبال این هستیم تا به چشم معشوق خوب و جذاب جلوه کنیم و نفرت در وجود انسان نباشد انگیزه‌ای برای جنگیدن با دشمن ندارد و این‌ها معانی درونی هستند مانند ایمان که حس و میل درونی همراه با آگاهی است؛ انتظار هم یک حس درونی است که بعد از اینکه اتفاق بیفتند باید اقدام‌های متناسب با آن شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: بعضی از حالت‌های درونی ما به‌صورت غیر ارادی در وجود ما ساخته‌شده مانند حب و بغض، گرسنگی، تشنگی و شهوت و برخی از این احساسات درونی را با مدیریت خودمان ایجاد می‌کنیم که آدم بودن ما اینجا معنا پیدا می‌کند که توانستم با آگاهی، تدبیر و تفکر لیست هیجانات و احساساتم را متناسب با جایگاه و منزلت انسانی گسترش دهم. انتظار را باید این‌گونه در احساسات درونی خود جا دهیم.

اقدامات فرهنگی و معنوی شایسته‌ای باید در مسجد جمکران انجام شود

یکی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه نیز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: مسجد محل سجده و جایگاه پرستش و عبادت خداوند است که دین مبین اسلام برای مرکزیت بخشیدن به امور اجتماعی این مکان را تعریف کرده است.

حجت‌الاسلام سید محمد واعظ موسوی ادامه داد: انوار مهدوی از مسجد جمکران تابش کرده و عاشقان و دلباختگان برای ارتباط با امام زمان (عج) از ایران و حتی کشورهای دیگر به این مسجد آمده و با حضور پررنگ و معنوی خویش درصدد رهنمون گرفتن و ایجاد ارتباط با حضرت ولی‌عصر (عج) هستند.

وی با اشاره به اینکه باید اقدامات فرهنگی و معنوی شایسته‌ای در مسجد جمکران انجام شود، افزود: اینجا علاوه بر اینکه یک مسجد است و محل عبادت، قدمگاه امام زمان (عج) است و در کتب تاریخی قدیمی آمده است و این مسجد را متمایز کرده است.

کد خبر 4624256

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۳۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابلاغ شرایط جدید صادرات/بازار متشکل ارزی راهکار کشف نرخ واقعی ارز
 • تکذیبیه همتی درباره یک خبر ارزی
 • مالیات ثروت‌های بادآورده چه خواهد شد؟
 • بازار متشکل ارزی راهی برای کشف نرخ واقعی ارز است/ رشد چشمگیر شاخص بورس در سال ۹۸
 • آغاز پيش ثبت نام بازار متشکل ارزي
 • همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد
 • بازار متشکل ارزی چه زمانی راه اندازی می‌شود؟
 • همتی: فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد
 • چاه بیمه بر سر راه تولید
 • بانک مرکزی در زمان‌بندی بازگشت ارز برخی صنایع تجدیدنظر کند/بازار متشکل ارزی می‌تواند متمم بخشنامه جدید باشد
 • چاه بیمه بر سر راه تولید/«حق بیمه قرارداد»؛پای برگلوی پیمانکاران
 • تاثیر بازار متشکل ارزی بر قیمت دلار
 • آغاز پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی از امروز
 • تشريح جزييات بسته سياستي نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 1398
 • جزییات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات
 • چه‌کسی ترمز دلار را کشید؟
 • ابلاغ دستورالعمل اخذ مالیات علی‌الحساب پزشکان
 • تحقق ۱۰۰ درصدی درآمدهای مالیاتی در استان ایلام
 • تأثیرات منفی روش واردات بدون انتقال ارز بر بازار/ مهم‌ترین راهکار مدیریت منابع ارزی چیست؟