وزیر امور خارجه گفت: تیم «ب» (بنیامین نتانیاهو، بولتون، بن زاید و بن سلمان) با اقدامات جنگ طلبانه، دست به خودکشی (سیاسی) خواهد زد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به دعوت همتای ژاپنی به توکیو سفر کرده، با سه رسانه ژاپنی ان. اچ. کی، کیودو و تی. بی. اس در خصوص آخرین تحولات برجام و اقدامات عملی ایران، انتظار از جامعه جهانی و ... گفتگو کرد.

وی در این گفتگو عنوان کرد که تیم «ب» (بنیامین نتانیاهو، بولتون، بن زاید و بن سلمان) با اقدامات جنگ طلبانه، دست به خودکشی (سیاسی) خواهد زد.

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: آیا جهان متمدن قلدری رژیم آمریکا علیه کسانی که قانون را رعایت کرده و قطعنامه شورای امنیت را اجرا می‌کنند، می‌پذیرد؟!

در حال تکمیل...

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نظر پیامبر (ص) درباره سوشی ژاپنی چه بود؟

تابناک باتو: مقوله فرهنگ اجزاء و ابعاد گوناگونی دارد. یکی از بخش‌های جذاب آن نحوه و نوع غذا خوردن مردم مناطق مختلف جهان است. الزاما هر فرهنگ خوراکی، چه بومی و چه غیر بومی فرهنگ درست و صحیحی از نظر سلامت و بهداشت نیست به خصوص آن که اسلام عزیز برای رفتار خوراکی ما روش‌ها و خط قرمز‌هایی مبتنی بر دانش و حکمت قرار داده است.

متاسفانه یکی از واردات فرهنگیِ قابل نقد که به هیچ وجه با اسلام راستین تناسب، هماهنگی و سنخیت ندارد، غذایی ژاپنی به نام «سوشی» (Sushi) است که ظاهرا اصل آن از کشور و فرهنگ چین وارد فرهنگ غذایی مردم ژاپن شده و سپس به صورت غذایی بین المللی در رستوران‌های جهان و همین طور به تازگی در ایران عرضه می‌شود.

در میان آثار پزشکی – روایی شیعه، رساله‌ای کهن به نام «ذَهَبیَّه» منسوب به حضرت امام رضا (ع) وجود دارد که در قسمتی از آن مرتبط با «خوردن گوشت خام و نپخته» از قول آن امام هُمام آمده است:
«أَکْلُ اللَّحْمِ النَّیِ‏ یُوَلِّدُ الدُّودَ فِی الْبَطْنِ» [۱](خوردن گوشت خام تولید «کِرم» در شکم می‌کند.)

در مورد انتساب قطعی و سندیت رساله ذهبیه به امام رضا (ع) بین دانشمندان مسلمان اختلاف است، اما این سخن که خوردن گوشت خام تولید کرم در شکم می‌کند از نظر علم تجربی و پزشکی روز ثابت شده است و به هر روی حتی اگر جمله یاد شده متعلق به وجود شخیص امام رضا (ع) نیز نباشد گزاره‌ای صحیح و کهن است که در علم به اثبات رسیده است.


چون بحث ما در اینجا غذایی خاص به نام سوشی است و این غذا از ماهی خام و نپخته تهیه می‌شود باید در رابطه عوارض خامخواری آن گفت، بنا بر دستاورد‌ها و پژوهش‌های پزشکی، خوردن ماهی خام می‌تواند در صورت مستعد بودن، تولید انگل در بدن انسان کند برای مثال انگل «آنیزاکیده» (Anisakidae) از جمله آن‌ها است که عامل بیماری «آنیساکیس» (Anisakis) می‌باشد و در اثر آن درد در ناحیه شکم بیمار ایجاد می‌شود و بیماری ناشی از این انگل در جا‌هایی که ماهی را به صورت خام می‌خورند بیشتر دیده و گزارش شده است. [۲]

 

فارغ از جمله منسوب به امام رضا (ع) که به واقعیتی علمی در حوزه پزشکی و بهداشت اشاره داشت، دو روایت معتبر و بدون خدشه در زمینه منع و نکوهشِ خام خوردن گوشت (چه قرمز و چه سفید) در منابع و مراجع حدیثی به دست ما رسیده است که توجه ویژه و اختصاصی دین مبین اسلام را به این مقوله برای همه ما بازگو می‌کند.

کتاب ارزشمند «کافی» یکی از چهار کتاب برتر و معتبر حدیثی شیعه، اثر دانشمند شهیر ایرانی جناب «کُلَینی» (م.۳۲۹ ق.) است. در این کتاب بابی مجزا با عنوان: «بَابُ کَرَاهِیَةِ أَکْلِ لَحْمِ الْغَرِیضِ یُعْنَى النِّی‏ء» [۳](باب ناپسند بودن خوردن گوشت خام) در نظر گرفته شده است که در آن دو روایت شریف در نکوهش و مذمت خوردن گوشت خام و نپخته با سلسله اسناد و طریق راویان ذکر شده است که اهمیت و جایگاه این موضوع را در آیینِ جهانشمول، جامع نگر و جاودانه اسلام نشان می‌دهد.

روایت اول:
«عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِیسَى عَنْ حَرِیزٍ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع‏ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص. نَهَى أَنْ یُؤْکَلَ اللَّحْمُ غَرِیضاً وَ قَالَ إِنَّمَا تَأْکُلُهُ السِّبَاع‏» [۴](«زُرارَه» [ از اصحاب حضرت امام باقر (ع) و ُمتوفای ۱۵۰ ق. گوید:]امام باقر (ع) فرمودند: رسول خدا (ص) از خوردن «گوشت خام» نهی فرمودند. [آنگاه در ادامه حضرت (ع)]فرمودند: گوشت خام، غذای درّندگان است‏.)

روایت دوم:
«مُحَمَّد بْنُ یَحْیَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ الْحَکَمِ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع. عَنْ أَکْلِ لَحْمِ النِّی‏ءِ فَقَالَ هَذَا طَعَامُ السِّبَاع» ‏ [۵](«هِشام بن سالِم» [ از اصحاب حضرت امام صادق (ع) و زنده تا سال ۱۸۳ ق.]گوید: در محضر امام صادق (ع) در مورد خوردن گوشت خام سئوال پرسیدم، ایشان فرمودند: گوشت خام، غذای درندگان است. (یعنی نباید به صورت خام تناول نمود))

سخن پایانی
اسلام دین ارزش بخشیدن به انسان است و از آیات و روایات اسلامی در می‌یابیم که این دین هم به «چه چیزی خوردن» توجه خاصی مبذول داشته و هم به «چه روشی خوردن» سفارش و تاکید نموده است تا مجد و کرامت آدمی به هیچ عنوان مخدوش نشود. از هر نظر که به مساله خام خواریِ ماهی و حتی دیگر گوشت‌ها فکر کنیم کار نادرست و غیر بهداشتی به نظر می‌رسد. معلوم نیست چرا عده‌ای از سوشی با وجود خام و نپخته بودن، این قدر استقبال می‌کنند؟ آیا به راستی گوشت خام و نپخته برای مذاق انسان خوشمزه‌تر از گوشت پخته است؟ آیا به مضرات گوشت خام به خصوص «ماهی» چنان که بیان نمودیم و آوردیم که می‌تواند بسیاری از انگل‌ها و عوامل بیماری زا را به بدن افراد انتقال دهد، آگاه نیستند؟ آیا تصور می‌کنند اگر این گوشت‌ها بنا به نظر برخی رستوران دار‌ها یخ زده شده باشند دیگر مولد انگل‌ها نیستند و می‌توانند آن را تناول کنند؟ در حالی که تنها با پختن است که عوامل بیماری زا، کرم‌ها و انگل‌هایی مانند انگلی که یاد کردیم از بین می‌روند. آیا ظاهر رنگارنگ و گاهی همراه با تزئیناتِ این خوراک برخی از مردم را به خود جذب و جلب نموده است؟ آیا برخی برای تفاخُر، چشم هم چشمی به این رستوران‌ها می‌روند و این غذا را علیرغم میل باطنی، تهیه و تناول می‌کنند و از آن عکس می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی بار گذاری می‌کنند؟

جالب آن که پیامبر اسلام (ص) پانزده قرن قبل و همچنین دو پیشوای دیگر مسلمانان یعنی امام باقر (ع) و امام صادق (ع) از خوردن گوشت‌های خام نهی نموده اند و آن را خوراک و رفتار غذایی درندگان بر شمرده اند و به شکل غیر مستقیم پیامبر اسلام (ص) خوردن سوشی ژاپنی و مانند آن را برای مردم ناپسند و مردود دانسته است. از این رهگذر، آیا پسندیده و شایسته است که انسان‌های متمدن و فرهیخته امروزی به خصوص مسلمانان، مثل «سمور آبی» و «خرس»، ماهی را در وعده غذایی خود، خام بخورند؟

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: بولتون بنیامین نتانیاهو بن سلمان بن زاید

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۳۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لیگ قهرمانان آسیا| صعود تیم‌های کره‌ای، ژاپنی، چینی و حذف یاران قوچان‌نژاد
 • تدبیر و خویشتنداری ایران در برابر رفتار دوگانه آمریکا
 • مشاور ظریف: برای گفتگو با عربستان منعی نداریم
 • پیام محرمانه بن علوی به ظریف
 • «کوچه ژاپنی‌ها» فیلم می‌شود
 • دختر نوجوان پس از نظرسنجی در اینستاگرام دست به خودکشی زد!
 • تحرکات جنگ‌طلبانه عربستان سعودی از سر بی عقلی است
 • ظریف: تیم بی مجتمع‌های نظامی - صنعتی جنگ طلب را تقویت می‌کنند
 • دیدار وزیر خارجه عمان با ظریف در تهران
 • جزئیات کانال تلگرامی خدمات خودکشی
 • جزئیاتی درباره گرداننده یک کانال ترویج خودکشی
 • نجات جان ۳ دختر جوان که قصد خودکشی داشتند
 • تشریح مواضع رسمی ایران درباره برجام در نشست سفیر ایران در توکیو با رسانه‌های ژاپنی
 • دستگیری مدیر کانال تلگرامی تشویق و آموزش خودکشی/ ارسال سیانور برای خودکشی‎
 • نجات جان ۳ دختر جوان از خودکشی
 • آموزش خودکشی و ارسال سیانور به تمام نقاط ایران! +عکس
 • آمار و ارقامی تکان‌دهنده از خودکشی نوجوانان آمریکایی
 • افزایش نرخ خودکشی در بین نوجوانان آمریکایی
 • سفارش اینترنتی سیانور برای خودکشی!