سرمقاله روزنامه زعفران به بهانه روز جهانی روابط عمومی و ارتباطات با عنوان «توسعه جامعه در گرو توزیع عادلانه اطلاعات» به قلم دکتر محمود بستانی نوشته شد.

بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز جهانی روابط عمومی و ارتباطات است. امروزه ارتباطات نقشی حیاتی در دوام و بقای سازمان ها داشته و سازمانی موفق تر است که با استفاده از ابزار و فنون نوینِ ارتباطی و اطلاعاتی، نقش خود را در جامعه پررنگ تر کند روابط عمومی ها به عنوان یک ابزار مدیریتی، حلقه ارتباط بین مدیران، کارکنان و جامعه هستند.
کار روابط عمومی کار دل است. سرفصلی است از تعهد، تخصص، علم و هنر. مراسمی که برپا می شود وقتی همه آرام روی صندلی هایشان به چیزی جز برنامه ها توجهی ندارند، قلب توست که با سرعتی مضاعف در سینه می تپد و نگران لحظه لحظه اجرای برنامه هستی، وقتی همه در حال ترک محل برگزاری برنامه هستند، این تو هستی که در ذهنت نقاط ضعف را یادآوری می کنی؛ داشتن دغدغه ی برگزاری گردهمایی ها، شرکت در نمایشگاه و یا برپایی مراسم مختلف، مرور کنداکتور، استرس دریافت به موقع بروشورهای چاپی، بنر و استند و نصب به موقع در محل مناسب مراسم، پیگیری های تلفنی ایاب و ذهاب میهمانان، تنظیم صورتجلسات گزارش های مدیریتی، تولید و ارسال به موقع خبر و دریافت بازتاب آنها، به روزرسانی وب سایت و رصد ایمیل ها، شرکت در مراسم سوگواری یا خوشحالی از دریافت خبری خوش و بسیاری نمونه های دیگر از این دست است که روابط عمومی ها سکانداری آن را برعهده دارند.
اینجاست که اگر عشق به کار نباشد تعهد و تخصص نباشد، نمی توان در این حوزه وارد شد. روابط عمومی ها نقش حیاتی و ارزنده ای را در پاسخگویی به اذهان عمومی و شفاف سازی افکار جامعه نسبت به رخدادهای درون سازمانی و آشکار ساختن سیاست ها و موضع گیری های سازمان بازی می کنند که موفقیت در این عرصه بی شک وامدار علم، تخصص و تعهد کارکنان روابط عمومی است.
روز ارتباطات و روابط عمومی بهانه ای است تا بار دیگر یادآور شویم، نمادهای توسعه یک جامعه در گرو توزیع عادلانه اطلاعات، روشن گری افکارعمومی، مردم داری و احترام به حقوق انسان ها به منظور افزایش سطح مشارکت مردم است که مأموریت انجام آن برعهده روابط عمومی سازمان ها است. امروزه نقش روابط عمومی ها در کمک به تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیک یک سازمان نقشی قابل توجه است. نقش روابط عمومی به عنوان ابزار مدیریتی برای فعالیت های حرفه ای، علمی و الکترونیکی، از مشخصه های جدید روابط عمومی در عصر ارتباطات است. اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع رسانی در همه عرصه ها پیشتاز است، دوچندان شده است به گونه ای که موفقیت سازمان ها، ادارات و شرکت ها و دوام شان در عرصه ها و فعالیت های تخصصی به عملکرد روابط عمومی های آنها وابسته است. روابط عمومی مدون و برنامه ریزی شده یکی از ابزارهای قوی مدیریت افکار است، روابط عمومی به عنوان اصلی ترین حلقه ارتباط بین مدیران و کارکنان، مسئولیت خطیری در فرآیند دسترسی مدیران و افکار جمعی دارند به همین دلیل توجه ویژه به روابط عمومی، به عنوان نهادی که می تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند، بسیار حائز اهمیت است. آنچه اهمیت دارد این است که کار روابط عمومی تسهیل و خدمت به مدیریت است نه مدیر. برای آنکه محور اساسی کار روابط عمومی کسب منافع برای کل سازمان است نه برای شخصی که در رأس هرم سازمانی قرار گرفته است. بنابراین باید به روابط عمومی و کارکردهای آن، بهتر و منطقی تر نگاه کرد. در این صورت است که روابط عمومی می تواند در سازمان موفق عمل کند. زمانی که از ارتباطات سخن به میان می آید، این بخش به طور کلی حمل و نقل و مخابرات، رسانه ها و روابط عمومی ها را نیز شامل می شود. در این زمینه دولت تدبیر و امید با وجود تنگناهای اقتصادی توانسته است در بخش حمل و نقل ریلی و جاده ای فعالیت های قابل توجهی داشته باشد. در این دولت رسانه های مکتوب توسعه یافت و بستر استفاده آزاد از تکنولوژی های نوین ارتباطی ایجاد شد. تلاش و فعالیت های دولت تدبیر در زمینه توسعه ارتباطات الکترونیک در سال های گذشته موفقیت آمیز بوده است. در این دوره دسترسی مردم جامعه به فناوری های نوین که خود نمادی از دموکراسی و مردم سالاری محسوب می شود، افزایش یافت که این امر به صورت محسوس و مشهود در فضای سیاسی و اجتماعی قابل لمس است. مردم و سازمان ها از خدمات الکترونیک با کیفیت تری بهره مند شده اند و بستر توسعه تجارت الکترونیک به وجود آمد اما هنوز روابط عمومی ها نتوانسته اند آنطور که باید از این بستر استفاده کنند. بسیاری از اداره های کل روابط عمومی وزراتخانه ها به اندازه تلاش دولت و مسوولان وزارتخانه نتوانسته اند اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و دولت الکترونیک را مستقر کنند. این امر موجب شده است که هنوز مردم برای کارهای بسیار کوچک و پیش پاافتاده در خیابان ها و سازمان ها سرگردان شوند. روابط عمومی علم است و بایستی به کارکردهای حرفه ای و علمی آن توجه شود و مشاوران روابط عمومی و ارتباطات در سازمان ها به کار گرفته شوند.
برای بهبود و ارتقای کیفی روابط عمومی نخستین گام، حمایت مادی و معنوی تولید کنندگان علمی حوزه ارتباطات و روابط عمومی به شمار می رود که البته در این زمینه هنوز هیچ ساز و کار مناسبی از طرف دانشگاه ها و دیگر نهادهای اجرایی طراحی نشده است. اقدام دوم، انتخاب و انتصاب مدیران تخصصی در عرصه کار حرفه ای روابط عمومی و ارتباطات محسوب می شود، مدیرانی که از نظر اخلاقی بیش از منافع شخصی و سازمانی به منافع مردم توجه کنند و به دنبال احقاق حقوق جامعه باشند و در آخر، انتخاب راهبرد دولت الکترونیک است. در این صورت روابط عمومی هم کار مردم را بهتر انجام خواهد داد و هم به پیشبرد امور اقتصادی و اجتماعی جامعه بیشتر و بهتر کمک خواهد شد. به هر حال نگاه حاضر به روابط عمومی و جایگاه روابط عمومی در کشور با اجرایی شدن این توجهات می تواند گام های بلندی را در حرکت رو به رشد نظام ارتباطی و روابط عمومی در کشور بردارد و این حرفه و فن تخصصی را در جایگاه و مرتبه و منزلت واقعی خویش قرار دهد. در واقع می توان گفت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی می تواند نقطه عطفی را در توسعه و تحول واحدهای روابط عمومی در ایران ایجاد نماید.
فرارسیدن این روز را صمیمانه به تمامی دست اندرکارانِ سختکوشِ حوزه ی روابط عمومی تبریک و تهنیت می گوییم و برای آنان در این مسیر دشوار، حساس و مسئولیت آفرین آرزوی توفیق روزافزون داریم.
3028

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روابط عمومی‌های عملیاتی جلوی پیشتازی رسانه‌های فیک را می‌گیرند

مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نقش روابط عمومی‌های عملیاتی در جلوگیری از پیشتازی رسانه‌های فیک را موثر دانست.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه کهگیلویه و بویراحمد، علی متقیان عصر دوشنبه در نشست مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و نهادهای استان کهگیلویه و بویراحمد که با حضور استاندار برگزار شد، تصریح کرد: روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها یکی از گروه‌های گمنام در هر تشکیلات هستند.

وی افزود: روابط عمومی یک مدیریت راهبردی و عملیاتی است که همواره با مظلومیت و مهجوریت همراه بوده‌ است. یکی از مشکلات این است که در ادارات و وزارتخانه‌ها هر کارمندی که جایی ندارد به روابط عمومی می‌آورند در صورتی که روابط عمومی متکی به تفکر، دانش و فن‌آوری اطلاعات است.

مدیرعامل ایسنا خاطرنشان کرد: اگر روابط عمومی‌ها کار خود را به درستی انجام ندهند، مدیریت به دست رسانه‌های فیک می‌افتد. این‌گونه رسانه‌ها نه مسئولیت‌پذیر بوده و نه پاسخگو هستند و چون روابط عمومی‌ها عملیاتی کار نمی‌کنند این گونه رسانه‌ها پیشتاز می‌شوند.

وی تصریح کرد: اگر فعال روابط عمومی عاشق کار خود نباشد جایگاهش حفظ نمی‌شود. روابط عمومی که عاشقانه کار می‌کند با کار بخشنامه‌ای در روابط عمومی ره بجایی نمی‌برد. روابط عمومی باید عالم به تشکیلات باشد، تبلیغات اثرگذار و نه آزاردهنده داشته باشد و جهت‌دهی به افکار عمومی را در دستور کار قرار دهد.

متقیان با اشاره به ارتباط روابط عمومی با رسانه‌ها و خبرنگاران ادامه داد: روابط عمومی‌ها باید به گونه‌ای با رسانه‌ها ارتباط داشته باشند که خبرنگار مجبور نشود اخبار تشکیلات را از طریق کارمندان و احیانا افراد نااهل دریافت کند.

وی بیان کرد: یکی از کارهای روابط عمومی خبررسانی و اطلاع‌رسانی است و می‌تواند بعنوان بازوی خبرگزاری و رسانه باشد. روابط عمومی‌ها باید خبرنگاران را از تشکیلات خود بدانند و رابطه صمیمانه با آنها داشته باشند. به سوالات مردم پاسخگو باشند و به کمک خبرگزاری‌ها سوالات عام دستگاه‌ها را اطلاع‌رسانی کنند.

مدیرعامل ایسنا تصریح کرد: روابط عمومی حتما لازم نیست به امکانات مجهز باشد بلکه روابط عمومی خوب با یک موبایل هم کار خود را انجام می‌دهد. باید بدانیم که امروز همه در اتاق شیشه‌ای نشسته‌اند و مردم همه چیز را می‌دانند. بنابراین باید به زبانی سخن گفته شود که مردم به ما اعتماد کنند.

وی با بیان اینکه خبرگزاری ایسنا یک خبرگزاری مرجع است، اضافه کرد: ایسنا بعنوان یک خبرگزاری اثرگذار در کشور مطرح است.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: روابط عمومی ها ویترین ارتباط بین مدیران و دستگاههای اجرایی با مردم هستند که می تواند در برجسته کردن خدمات نظام و دولت موثر باشند.

علی‌محمد احمدی افزود: روابط عمومی‌ها پل ارتباطی بین دستگاه‌های اجرایی دولت و مردم هستند. ماموریت روابط عمومی‌های دستگاه‌ها در هر بازه زمانی حساسیت خودش را دارد.

وی اظهار کرد: از بدو پیروزی انقلاب اسلامی نظام سلطه تلاش کرده که به راههای مختلف مسیر خدمت رسانی به مردم را محدود کند و با حربه های مختلف و هژمونی رسانه ای که در دنیا در اختیار دارد یک راهبرد را دنبال کند تا خدمات نظام اسلامی را کوچک و اندک منتقل کند و کاستی ها و کمبودها را بزرگنمایی کند.خدمت رسانی به مردم را ناقص و محدود جلوه دهد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: امروز تکثر رسانه ای را در عرصه خبر داریم اما باید هوشیار باشید که وجود این تکثر هیچگاه مانع ماموریت ما نیست. ساختاری که در دستگاههای اجرایی وجود دارد اینست که روابط عمومی ویترین ارتباط بین مدیران و دستگاههای اجرایی با مردم هستند که می تواند در برجسته کردن خدمات نظام و دولت موثر باشند.

احمدی تصریح کرد: روابط عمومی وظیفه دارد که بعنوان پل ارتباطی مدیران و دستگاهها با مردم و کارکنان، خدمات نظام و دولت را منعکس کند و مطالبات، نیاز ها و خواسته های مردم را به دستگاه اجرایی منتقل کند تا مدیر بداند که چه کارهایی انجام داده و چه کارهایی باید انجام دهد.

وی ادامه داد: در این مقطع زمانی بیشتر از این نیاز داریم که روابط عمومی دستگاه‌ها و رسانه ها با مردم ارتباط داشته باشند و خدمات نظام را به مردم منعکس کنند و خواسته های مردم را به مدیران انتقال دهند تا همراهی مردم با مسئولان تقویت شود. روابط عمومی می تواند در تکریم مردم نقش ایفا کند و مردم را از سرگردانی در طبقات پرهیز داریم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در این برهه زمانی که شرایط کشور با ابرقدرتها و آمریکا بعنوان مظهر سلطه جهانی خاص است روابط عمومی ها می توانند نقش بسزایی داشته باشد.

احمدی بیان کرد: موضوع امروز ما با نظام سلطه جنگ نیست، هم توان ما را می دانند و هم ما در واقع توان دشمن را می دانیم و وارد جنگ با ما نمی شود، همواره در طول چند دهه گذشته آماده هستیم اما جنگ نظامی نخواهد شد بلکه جنگ اقتصادی و در پی آن جنگ اراده ها قطعی است. در این زمان که دشمن دنبال سست کردن اراده مردم است باید سعی کنیم تاب آوری مردم را افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: دشمن در حال استفاده از همه حربه ها برای ضعیف کردن تاب آوری مردم ماست و جنگ روانی ایجاد می کند و انبارهای پُر ما را خالی نشان می دهد. ما ملتی بزرگ و وارث تمدن بزرگی هستیم و استقلمت خود را در هشت سال دفاع مقدس نشان دادیم و بیدی نیستیم که با این بادها بلرزیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: دشمن با تمام توان مقابل ما ایستاده و دنبال کم کردن تاب آوری ماست که مردم باید حواسشان را جمع کنند پس روابط عمومی ها باید بعنوان چشم، گوش و زبان دستگاهها با مردم ارتباط داشته باشند و اگر محله ای آب ندارد، نیاز به خدمات دارند و یا شایعه ای شده کمک کنند تا رفع شوند.

احمدی با اشاره به انتخابات امسال بیان کرد: دشمن از هم اکنون دنبال اینست که به وحدت، همدلی و سرمایه اجتماعی ما ضربه وارد کند، ما نباید پیرو چند سایت یا مرجعی که خبرهای دروغ پخش می کند باشیم بلکه باید اینقدر روابط عمومی ها قدرتمند باشند که محوریت و مرجعیت خبر باشند.

وی گفت: اگر دشمن از بیرون و برخی دوستان، نا آگاهانه دنبال هستند فضای آرام جامعه را به سمت تشنج و افتراق ببرند، روابط عمومی ها کمک کند و فضایی را ایجاد نمایند که در این فضا به سمتی برویم که از دستاوردهای انقلاب اسلامی دفاع کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: انتخابات امسال تبلوری از حضور مردم در انتخابات است که با همدلی و وحدت زمینه حضور مردم را در پای صندوق های رای فراهم می کنیم.

احمدی اضافه کرد: آنچه وظیفه وزارت کشور و ماست اینست که مشارکت مردم را ارتقاء دهیم انتخابات سالم برگزار کنیم و محور انتخابات قانون باشد و امن و امان مردم پای صندوق های رای حضور پیدا کنند. روابط عمومی ها می توانند با پاسخگویی، خدمات رسانی و رفع شبهات امید را در بین مردم ایجاد کنیم تا مردم پای صندوق های رای جلوه ای از حضور را به منهصه ظهور برسانند.

انتهای پیام

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: ارتباطات فرهنگي روابط عمومي رسانه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۳۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جامعه سالم در گرو توسعه پایدار
 • روابط عمومی ها القاگر آرامش حقیقی به جامعه باشند
 • توزیع عادلانه خدمات در دستور کار مدیریت شهری شهریار باشد
 • دیدار رئیس جدید پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهدای پژوهشگاه
 • دیدار بخشدار کهریزک با مسئولین روابط عمومی
 • اعتماد بین مردم در گرو توجه به حوزه روابط عمومی است
 • تقدير از روابط عمومي شرکت هاي تابعه سازمان منطقه آزاد کيش به مناسبت روز ملي ارتباطات و روابط عمومي
 • غفلت روابط عمومی‌ها از کارکرد و توانایی رسانه‌ها در قم
 • از فضاي مجازي هراس نداشته باشيد / اگر در سياست داستانت را نگويي، برايت داستان مي گويند / خلاقيت؛ مهمترين عنصر روابط عمومي
 • نقش روابط عمومي در تعالي سازمان
 • اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شتاب می‌گیرد
 • به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومی صورت گرفت؛ حمایت بانک صادرات ایران از دومین همایش گفت‌وگوهای انتقال تجربه
 • روابط عمومی ها باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند
 • روابط عمومی یا تبعیدگاه مغضوب شدگان
 • کسب ۱۱ عنوان توسط شهرداری اصفهان در جشنواره روابط عمومی‌ها
 • رفع مشکلات جامعه، در گرو درک درست نخبگان اجتماعی، از تغییرات جمعیتی است
 • حال خوب جامعه در گرو حال خوب زنان آن جامعه است
 • روابط عمومی ها در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب مسئولیت دارند
 • هفته روابط عمومی