افشین علا غزلی را به ساحت حضرت خدیجه (س)تقدیم کرده است. ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳ فرهنگی ادبیات و نشر دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، افشین علا شاعر کشورمان در آستانه فرارسیدن سالروز  وفات حضرت خدیجه (س) غزلی را به ساحت ام المومنین تقدیم کرده است.

بانوی مکه گرچه خداوند مال بود
در جستجوی موهبتی لایزال بود

معشوق را چو یافت، جهان داد و جان خویش
آری، که کمترین هنرش بذل مال بود

دل باخت در شروع چهل سالگی به دوست
چون شرط عشق خاتم خوبان، کمال بود

از شرح این وفاق، مفاهیم عاجزند
کی عشق پاک در گرو سن و سال بود؟

دلداده ی جمال مهی نودمیده شد
چون بدر کاملی که خراب از هلال بود

دوشیزگان به بیوه ی بطحا حسد برند
از بس که در سراچه ی حسنش جمال بود

پیغمبری که خال و خطش رشک یوسف است
مدهوش آن فضایل و آن خط و خال بود

آباد، باغ عترت از آن ازدواج شد
میلاد یاس در گرو آن وصال بود

چون شمع گرچه سوخت، محمد (ص) تمام عمر
در حسرت خدیجه ی نیکوخصال بود

انتهای پیام/

R1386/P/S4,35,37/CT1 واژه های کاربردی مرتبط ماه مبارک رمضان شعر آیینی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳۰ میلیارد تومان برای احیای محل استقرار عارف قزینی، آرتور اپهام پوپ و صادق هدایت/ مرمت و احیای هتل جهان در گرو امکان ارسال مصالح

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها صحبت‌ها درخصوص پروژه چهارباغ اصفهان زیاد است. این چالش‌ها از پیاده‌راه‌سازی محورهای شرقی و غربی گرفته تا دفن میراث فرهنگی زیر بتن در محور میانی را شامل می‌شود. تمام این حرف و حدیث‌ها درحالی درباره چهار باغ مطرح می‌شود که این محور تاریخی مملو از آثار تاریخی از مدرسه چهارباغ و کاخ عالی قاپو گرفته تا هتل جهان است.

هتل جهان یا آمریک هتل، نام هتلی متعلق به دوره پهلوی اول در غرب چهارباغ عباسی است که بیش از ۲۰ سال از آخرین باری که به عنوان خوابگاه پسرانه دانشگاه هنر اصفهان مورد استفاده قرار می‌گرفت، می‌گذرد. این هتل محل اقامت بسیاری از افراد سرشناس بود که به اصفهان سفر می‌کردند.

از آن جمله می‌توان به عارف قزینی، آرتور اپهام پوپ، صادق هدایت و... اشاره کرد که میهمان این هتل بودند. صادق هدایت اردیبهشت ماه ۱۳۱۱ به اصفهان سفر کرد و در این هتل اقامت گزید، وی در سفرنامه‌اش با عنوان "اصفهان نصف جهان" آورده است: من یکسر وارد میهمانخانه آمریک شدم و تلافی بی‌خوابی شب گذشته را درآوردم. طرف عصر بود که به تماشای شهر رفتم.

تونی هوانسیان (صاحب هتل جهان)، ارمنی تبار بود و در سه سالگی به اصفهان آمد. او تا جوانی برای گایر- سرمایه‌دار آلمانی کار کرد و با بازگشت گایر به آلمان یک دوربین عکاسی از او به یادگار گرفت. دوربین عکاسی تونی در کنار استعداد و هوش وی باعث شد به عکاسی درباری راه پیدا کرده و خیلی زود "عکاسخانه تونی خان" را تاسیس کند.

تونی بعدها به واردات دوچرخه روی آورد و هتل آمریک را ساخت و کارخانه تولید لیموناد تاسیس کرد. هتل جهان با معماری پهلوی اول یکی از یادگارهای او در اصفهان است که تا پایان جنگ نیز به عنوان خوابگاه دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان مورد استفاده قرار می‌گرفت اما از از دهه ۶۰ به خاطر مشکلات سازه‌ای از گردونه حیات چهارباغ خارج شد.

امروزه از هتل جهانی که بین بازار هنر و مدرسه چهارباغ بنا شده، جز یک خرابه چیز دیگری باقی نمانده اما همچنان مالک فعلی آن که این بنا را از مالکان قبلی خریده است، تمایل دارد تا کاربری قبلی این هتل را به کالبد آن بازگرداند و آن را مرمت و احیاء کند.

به گفتۀ فریدون الهیاری (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان): هتل جهان تحت مالکیت خصوصی قرار دارد و پیشنهاداتی از سوی بخش خصوصی برای مرمت و احیای این بنا ارایه شده است. در این میان، ارزش‌های معماری و تاریخی هتل جهان فعلاً به لحاظ حقوقی و قانونی مانع هرگونه تغییر در ساختار و کالبدش شده است، ولی طبیعی است که از نظر هزینه بایستی مالکان این بنا یا علاقمندان این حوزه به این بخش ورود پیدا کرده و این مشکل را حل کنند.

مهدی فتحی (نوه صاحب ملک هتل جهان اصفهان) درخصوص تصمیم مالک هتل جهان برای مرمت و احیای این بنای تاریخی به خبرنگار ایلنا گفت: بیش از یک سال است که با مشاوران و کارشناسان مختلف درخصوص چگونگی احیای هتل جهان به گفتگو نشسته‌ایم. صاحبت ملک نیز علاقمند حفظ و احیاء و مرمت ساختمان است تا آن را دوباره به چرخه فعالیت بازگرداند و خاطرات تاریخ را مرور کند. اما به دلیل برخی از مشکلات انجام این کار با چالش روبه رو شده‌است.

او درخصوص دلایل این مشکلات گفت: از یک سو سازمان میراث فرهنگی موانعی را برای ما بوجود آورده که از آن جمله می‌توان به بستن راه ورودی چهارباغ برای تردد ماشین و وسایل نقلیه اشاره کرد. چراکه مدتی است چهارباغ تبدیل به پیاده‌راه شده و امکان ورود ماشین به محوطه وجود ندارد. این درحالی است که برای مرمت و احیای هتل جهان که در مرکز چهار باغ قرار دارد نیاز داریم تا بتوانیم مصالح و امکانات لازم برای مرمت را به چهار باغ وارد کنیم. اما امکان ورود ماشین و مصالح وجود ندارد و راه ورود و خروج مصالح نیست.

فتحی ادامه داد: از آنجا اگر بخواهیم مصالح مورد نیاز را با ماشین‌های کوچک حمل و نقل کنیم، هزینه‌ها افزایش می‌یابد و قطعا زمانبر خواهد بود. اگر اجازه دهند که ساختمان آخر را تخریب و بعد از باز شدن راه و وارد کردن مصالح مورد نیاز، دوباره آن را همانگونه احیا کنیم، برخی از مشکلات مرمت هتل جهان حل خواهد شد. البته کوچه‌ قمرالدوله نیز بسیار باریک و طویل است و قطعا حمل مصالح با ماشین‌های سنگین در آن با چالش روبه رو خواهد شد.

به گفته او، نیاز است تا ستون‌های بنا تقویت شود و نیازمند بتن ریزی از کف است. این تاکیدات توسط کارشناسان انجام شده اما متاسفانه همکاری‌های لازم انجام نشده.

نوه صاحب هتل جهان با اشاره به آنکه اکنون هیچ بخشی از هتل جهان تخریب نشده،‌ تصریح کرد: برخی از بخش‌ها دچار آسیب شده است. برخی از ستون‌ها را سعی کردیم در حال حاضر با حایل‌هایی که در کنار آن قرار داده‌ایم، محافظت کنیم و آن را مستحکم کنیم.

فتحی درخصوص بآورد هزینه‌ مرمت و احیای هتل جهان و تبدیل آن به هتل نیز گفت: برآورد هزینه‌های مرمت و احیای حدود ۳۰ میلیارد تومان است و تما هزینه‌ها توسط مالک تامین خواهد شد.

احیای هتل جهان

سعید سهرابی (مدیر پروژه چهارباغ) نیز گفت: بخش پشتی هتل که متعلق به پهلوی دوم بوده و ارزش معماری ندارد امکان دارد تخریب شده و سازه‌ای با معماری در خور در آن ساخته شود، اما تصمیم با مالک بوده و مالک علاقمند است بر مبنای نظر کارشناسی تصمیم بگیرد.

وی افزود: بخش‌هایی از سازه هتل نیازمند مقاوم‌سازی است، اما در مجموع شرایط هتل چندان بد نیست. کاربری این ساختمان تاریخی هتل خواهد ماند و بی‌شک تبدیل به یکی از بهترین هتل‌های اصفهان خواهد شد. این هتل تنها یکی از پروژه‌های تعریف شده توسط مدیریت جدید چهارباغ است که در راستای احیای این محور یادمانی اتفاق خواهد افتاد.

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

سکوت فرشید اسماعیلی درباره چیپ جنجالی دربی شکست

کلیدواژه: ماه مبارک رمضان شعر آیینی ماه مبارک رمضان شعر آیینی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۴۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خسارت فرهنگی نتیجه برخورد عجیب آستان حضرت عبدالعظیم(ع) با مستندسازان
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات،جلسه توجیه صندوق‌های قرض الحسنه روستای گوگ تپه با سخنرانی تسهیلگر و کارشناس اقتصاد مقاومتی با موضوع طرح‌های اعتلای بسیج و با حضور مسول بسیج سازندگی در پایگاه حضرت خدیجه روستا با حضور خواهران و مسولین م
 • عدم توجه به حوزه‌های پژوهشی و تکیه بر شنیدارها از آفت‌های شعر آئینی است
 • تحقق رونق تولید در گرو مهارت آموزی و ایجاد اشتغال است
 • مطالعه کم و تکیه بر شنیدارها از آفت‌های شعر آئینی است
 • تهیه 100 سبد کالا برای خانواده‌های نیازمند به‌همت پایگاه حضرت خدیجه(س) بهار
 • یادواره شهید «حاج جمال الدین حاج میری» در زنجان برگزار می شود
 • تکیه بر اطلاعات شنیداری از آفت‌های شعر آئینی است
 • رونمایی از قراردادهای میلیاردی خارجی‌های استقلال؛ از وینفرد شفر، مامه تیام و پاتوسی تا الحاجی گرو، ایسما و نیومایر
 • رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال؛ از شفر، تیام و پاتوسی تا گرو، ایسما و نیومایر
 • انتشار جزییات قرارداد خارجی های استقلال
 • رفع مشکلات اقتصادی کشور در گرو روحیه انقلابی و جهادی است
 • آرامش روان در گرو خوب زندگی کردن است
 • واکنش افشین عبداللهیان به صحبت‌ های تقوی: از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهم کرد!
 • اختصاصی| رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال؛ از شفر، تیام و پاتوسی تا گرو، ایسما و نیومایر + سند
 • گری نویل: باید به مورینیو و فن خال به خاطر میدان دادن به جوانان در روزهای سخت منچستریونایتد احترام گذاشت
 • تکذیب مذاکره افشین قطبی با تراکتورسازی
 • مدیربرنامه‌های افشین قطبی: تا به این لحظه مذاکره‌ای برای هدایت تراکتورسازی با افشین قطبی صورت نگرفته است
 • ۲ جدایی جنجالی از تراکتورسازی، افشین قطبی را به تبریز می‌رساند؟