پرورش قارچ یک فرایند کاملا تکنیکی است (حتی پرورش قارچ در منزل ). از ان جایی که پرورش دهندگان حرفه ای قارچ با زبان مخصوص به خودشان صحبت می کنند، تعدادی از این موارد توضیح داده می شود.

در طول سالیان ابتدایی که از تولید قارچ می گذشت، قارچ ها در سینی های دو طبقه ای قرار می گرفتند و سپس با اسپور تلقیح می شدند.

مدت 9 هفته منتظر می ماندند تا زمانی که میسیلیوم به اندازه کافی رشد کند، رشد آغاز شود و بتوان قارچ های رشد کرده را با دست جدا کرد.

فرایند تولید و پرورش قارچ ها تا به امروزه تغییر چندانی نکرده است، اما قدم هایی که باید برداشت تا به موفقیت رسید، اندکی تفاوت پیدا کرده است.

 

فاز 1 پرورش قارچ : کود دادن

فرایند رشد و پرورش قارچ ها با کود دهی آغاز می شود.

آماده سازی کمپوست ها با کود اسب آغاز می شود. کارخانجات تولید کمپوست، کود اسب را از کمپانی های بزرگ پرورش اسب جمع اوری می کنند که به کارخانه های کمپوست بابت جمع آوری کودها پولی می پردازند.

کاه، سنگ گچ، کود مرغی و آب

به کود اسب افزوده می شود.

کاه باعث تقویت ساختار می شود، سنگ گچ میزان مناسب اسیدته بودن خاک را تنظیم می کند

و دو کود به عنوان منابع غذایی به حساب می آیند.

کمپوست ها را معمولا در تونل ها پرورش می دهند تا بوی آن فرد را آزار ندهد. از آن جایی که کود آمونیاک را حذف می کند، کارخانه های کمپوست هوا را به وسیله آمونیاک تمیز می کنند تا از تولید گازهای گلخانه ای جلوگیری کنند.

کمپوست های تازه ای که در فضای سرپوشیده تولید می شوند، مانند خاک جنگل می مانند.

رنگ آن ها قهوه ای بسیار تیره و سرشار از کاه است.

در طول فرایند تولید کود کمپوست، کمپوست بخار می شود : میزان دمای محیط بالا برده می شود و همین امر به سایر اجزای تشکیل دهنده کمک می کند. چیزی که باقی می ماند یک منبع غذایی تمیز و بی نظیر برای قارچ ها است. در یک دسته از کود کمپوست، سه دسته قارچ رشد می کنند.

یک متر مربع از کمپوست ( که حدود 90 کیلو است ) حدود 35 کیلو قارچ را تولید می کنند. این مورد به دلیل غیر قابل دوباره استفاده کردن کود کمپوست است.

مقدار کود کمپوست باقی مانده را می توان  به عنوان خاک در سایر شرکت های تولیدات محصولات کشاورزی استفاده کرد.

یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کود کمپوست در اتحادیه اروپا والکارو ( walkaro ) است که وسایل تولیدات خود را در بلژیک، آلمان و هلند نگه داری می کند.

فاز 2 پرورش قارچ : تولید مثل

پرورش قارچ : در تونل ها، کمپوست تازه داخلی در دمای 57 تا 60 درجه سلیسیوس پاستوریزه می شود. این دما باعث مرگ تمامی باکتری های موجود می شود. کود کمپوست برای مدت حداکثر 6 روز در تونل ها نگهداری می شود. پس از آن کود کمپوست به همراه هاگ مخلوط می شود که در نهایت موجب تولید قارچ می شود : میسیلیوم. پس از آن کمپوست را به یک تونل دیگر منتقل می کنند که میسیلیوم بتواند در سراسر کود کمپوست رشد کرده و گسترده شود. سرعت رشد میسیلیوم زیاد است ؛ پس از گذشت حدود 2 هفته میسیلیوم در سراسر خاک گسترده می شود. با رسیدن به این مرحله، قارچ ها آماده تولید و پرورش هستند. در این زمان کود کمپوست قهوه ای تیره می شود.

بیشتر پرورش دهندگان قارچ، خودشان هاگ ها را تولید نمی کنند ؛ چرا که یک فرایند بسیار پیچیده است. یک سری از شرکت های مخصوص از طریق تلقیح دانه با اسپور، هاگ را تولید می کنند.

در ابتدا بذر استریل می شود تا از عفونت جلوگیری کند ( مخصوصا در همان دمایی که قارچ ها به آن علاقه مند هستند )  و همواره محیط را مرطوب نگه دارد.

مقدار 10 کیلو ( 22 پوند ) از اسپور حدود 500 کیلو ( 1100 پوند ) بذر تولید می کند.

بذر برای مدت 2 هفته در دمای 25 درجه سیلیسیوس ( 75 درجه فارن هاید ) در کیسه نگه داری می شود. سپس به یخچال با دمای 2 درجه سیلیسیوس ( 35 درجه فارن هاید ) منتقل می شود تا کار را آسان کند. در این صورت، هاگ برای مدت 6 هفته بدون این که میسیلیوم خاصیت خود را از دست بدهد، همواره خاصیت تولید را دارد.

فاز 3  پرورش قارچ: غلاف

پرورش قارچ : کمپوست آماده شده در ظرف های استیل ضدقلع، در بستر قارچ پراکنده می شود.

بستر در اتاق های تاریک ویژه ای قرار دارد که سلول خوانده می شود. میزان دمای هوا در سلول ها خوب و گرم است و حدود 23 درجه سلیسیوس می باشد. باید همواره کمپوست مرطوب نگه داشته شود. در طول مدت 6 روز، حدود 20 تا 25 لیتر آب بر روی 2 متر مربع در هر سلول آب پاشی می شود چرا که رطوبت بیشتری نیاز است.

پس از این مدت، 2 روز برای رشد قارچ کافی است.

فاز 4 پرورش قارچ  : برداشت

پرورش قارچ : پس از این،باید  دما را بر روی 18 درجه سلیسیوس ثابت نگه داشت. قارچ ها در این دما به بهترین نحو رشد می کنند ؛ در طول یک هفته 3 سانتی متر ( 1 اینچ ) رشد می کنند.

این سایز برای برداشت قارچ ها مناسب است. در طول هفته سوم اولین دسته ها برداشت می شوند. قارچ هایی را که می خواهید تازه بفروشید، هم چنان با دست برداشت می شوند ؛ قارچ هایی را که بخواهید انبار و ذخیره کنید نیز به صورت مکانیکی برداشت می شوند. اگرچه برداشت با دست بسیار سخت است، اما شدیدا ضمانت می شود که زیر لایه بدون آسیب برداشته می شود. به طور میانگین، یک فرد می تواند در طول مدت یک ساعت حدود 18 تا 30 کیلو قارچ برداشت کند.

قارچ ها از زیر لایه با چرخاندن پایه کنده می شوند و بر اساس کیفیت، اندازه و وزن انبار می شوند. 9 هفته پس از اولین برداشت، دومین دسته را می توان برداشت کرد. دسته دوم که آماده برداشت هستند قارچ هایی با اندازه بزرگ هستند اما کمتر از دسته اول برداشت هستند.

پس از این که دومین دسته برداشت شدند، سلول ها را باید تمیز کنید. اولین سلول را باید توسط بخار هوا تمیز کرد تا تمامی قارچ های باقی مانده را تمیز کند.

در طول زمانی که با بخار هوا مشغول تمیز کردن هستید، دما در سلول ها به 70 درجه سلیسیوس برای مدت 8 ساعت می رسد. پس از این کارتان تمام شد، کمپوست از لایه جدا می شود. سلول خالی شده را یک بار دیگر تمیز می کنند و در این حالت آماده کشت دوباره است.

پرورش قارچ یک حرفه مناسب است

مزرعه های تولید و پرورش قارچ، هاگ ها را در کمپوست هایی که دریافت می کنند تحویل می گیرند.اگر به دنبال آموزش گرورش قارچ به صورت حرفه ایی هستید توصیه می کنیم به سایت منزل کار مراجعه نمایید 

در این وب سایت از 0 تا 100 آموزش پرورش قارچ حرفه ای را به شما آموزش می دهد 

شما حتی می توانید پرورش قارچ را در منزل به عنوان کار در منزل انجام دهید 

منبع : manzelkar.com

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

امشب؛ آخرین مهلت ثبت‌نام سنجش هوش پایه هفتم مدارس سمپاد

خبرگزاری میزان- مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش‌پژوهان جوان اعلام کرد ساعت ۲۴ امروز شنبه ۴ خرداد پایان مهلت ثبت‌نام سنجش و پذیرش پایه هفتم مدارس سمپاد است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، براساس اعلام مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان، بنا به درخواست‌های مکرر اولیا و دانش‌آموزان و علی‌رغم تمدید قبلی مهلت ثبت‌نام، برای ارج نهادن به تلاش‌های دانش‌آموزان، مهلت ثبت‌نام از روز پنج شنبه ۲ خرداد تا ساعت ۲۴ شنبه ۴ خرداد ۹۸ تمدید شد.

به داوطلبان توصیه می‌شود در اسرع وقت و در زمان تعیین شده، نسبت به ثبت‌نام، ویرایش، پرداخت و تأیید نهایی ثبت نام خود اقدام کنند.

انتهای پیام/

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

سکوت فرشید اسماعیلی درباره چیپ جنجالی دربی شکست

کلیدواژه: پرورش قارچ

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۴۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کانون های فرهنگی هنری مساجد تلاش خود را در راستای پرورش جوانان بابصیرت و جهادگر با دیدگاه انقلابی به کار گیرند
 • پرورش ۳۰ هزار اصله نهال کاج در زندان رجایی شهر
 • توضیحات معاونت برنامه ریزی آموزش و پرورش درباره افزایش حقوق سال ۹۸
 • روشی نوین برای درمان بیماری‌های عصبی کشف شد / ساخت دستگاهی برای تحریک غیرتهاجمی مغز
 • اعتماد به نفس و تجربه، رمز موفقیت در اقتصاد مقاومتی
 • نوسانات قیمت به دامداری‌های همدان ‌رسید؛ ‌دلالان ‌آرامش بازار شیر و لبنیات را بر‌هم می‌زنند
 • منظری توکلی: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، آینده کشور را تأمین می‌کند
 • یزد| برداشت محصول در گلخانه‌های مدرن نسبت به کشت فضای باز ۳۰ برابر است
 • آرامش روان در گرو خوب زندگی کردن است
 • آموزش و پرورش: هیچ امتحانی در روزهای بعد از لیالی قدر برگزار نمی‌شود
 • صادرات مجدد کودهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ توسط سودجویان
 • خوزستان| ۲ کشته و ۵ مسموم در حادثه هنگام کار در دزفول
 • بخشنامه جدید آموزش و پرورش: همه امتحانات روز بعد از لیالی قدر لغو شد
 • آموزش و پرورش: همه امتحانات روز بعد از لیالی قدر لغو شد
 • روشن شدن رنگ چشم با روشی عجیب/ دمنوشی برای درمان بی‌خوابی‌های شبانه/ ماسک خانگی مخصوص موهای خشک و آسیب‌دیده
 • تجهیز بابل به دستگاه‌ مدرن آنژیوگرافی
 • اختصاصی| فساد در تجارت کود/ صادرات مجدد کودهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ توسط سودجویان + اسناد
 • طرز تهیه و نکات طلایی برای پخت بهتر اسپاگتی با مرغ
 • اطاعت از مستکبران جهانی، بت‌پرستی مدرن است