در عفونت مثانه باکتری‌ها به مثانه نفوذ کرده و در آن رشد می‌کنند. گاهی باکتری‌ها در کلیه‌ها یا لوله‌هایی که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه منتقل می‌کنند، باقی می‌مانند. این شرایط عفونت دستگاه ادراری urianary tract infection یا UTI نامیده می‌شود که در زنان بیشتر از مردان است.

در اکثر مواقع عفونت دستگاه ادراری به راحتی و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود.

نشانه‌های عفونت ادراری در مردان
نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری ناگهان بروز می‌کنند و عبارتند از:

ادرار دردناک و احساس سوزش
نیاز به دفع مکرر ادرار
نیاز ناگهانی به خالی کردن مثانه
احساس درد در قسمت مرکز و پایین شکم، درست بالای استخوان لگن
مشاهده خون در ادرار
نشانه‌های عفونت ادراری زمانی که کلیه‌ها درگیر می‌شوند، علاوه بر نشانه‌های بالا عبارتند از:

درد در پهلو‌ها یا پشت که با تغییر وضعیت هم تغییر نمی‌کند
تب و لرز
تهوع و استفراغ
برخی نشانه‌ها که علاوه بر نشانه‌های ذکر شده ظاهر می‌شوند، نشان می‌دهند که به عفونت پروستات مبتلا شده اید، این نشانه‌ها عبارتند از:

تب
لرز
خستگی شدید
مشکل در دفع ادرار
درد در ناحیه لگن یا بین روده و کیسه بیضه یا اسکروتوم scrotum

علت عفونت ادراری در مردان
عفونت ادراری در مردان و هر آنچه باید بدانید

در اکثر موارد عفونت داراری توسط باکتری Escherichia یا E.coli ایجاد می‌شود که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این باکتری از طریق مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری می‌شود. مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از طریق آلت تناسلی از مثانه خارج می‌کند.

عفونت ادرار در زنان رایج‌تر از مردان است، زیرا مجرای ادرار زنان کوتاهتر است و باکتری‌ها برای رسیدن به مثانه فاصله کوتاهتری را طی می‌کنند. احتمال اینکه یک مرد از طریق رابطه جنسی دچار عفونت ادراری شود، ضعیف است، زیرا عامل عفونت معمولا باکتری است که تقریبا در دستگاه ادرار انسان وجود دارد.

عفونت ادراری در مردان در سنین بالا رایج‌تر است. یکی از علل آن این است که مردان در سنین بالا بیشتر دچار بزرگی غیر سرطانی پروستات می‌شود که هایپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia نامیده می‌شود. پروستات در اطراف گردن مثانه قرار می‌گیرد، جایی که مجرای ادرار به مثانه متصل می‌شود. بزرگ شدن پروستات می‌تواند گردن مثانه را ببندد و حرکت ادرار سخت‌تر می‌شود. اگر مثانه به طور کامل خالی نشود، باکتری‌هایی که به طور طبیعی با ادرار خارج می‌شوند، در مثانه باقی می‌مانند.

دیگر عواملی که احتمال بروز عفونت ادراری را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

عدم تحرک برای مدت طولانی
عدم نوشیدن مایعات کافی
جراحی سیستم ادراری که به تازگی انجام شده
دیابت
ختنه نکردن
بی اختیاری مدفوع
برقراری رابطه مقعدی که مجاری ادرار را در معرض باکتری‌های بیشتری قرار می‌دهد

درمان عفونت ادراری
عفونت ادراری در مردان و هر آنچه باید بدانید

اگر به عفونت ادارای مبتلا هستید، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید. بسته به نوع آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز کرده، این دارو‌ها را یک یا دو بار در روز و به مدت ۵ تا ۷ روز یا بیشتر مصرف می‌کنید.

به علاوه لازم است مایعات کافی بنوشید. ممکن است به علت بروز ناراحتی و درد در زمان دفع ادارار از نوشیدن مایعات زیاد اجتناب کنید، اما ادرار کمک می‌کند باکتری‌ها از سیستم اداراری خارج شوند. در زمان مصرف آنتی بیوتیک‌ها به بدن خود آبرسانی کنید و زیاد به دستشویی بروید.

دوره بهبود عفونت ادراری
زمانی که شروع به مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌کنید، ممکن است طی دو تا سه روز به طور قابل توجهی احساس بهبود کنید. اگر علائم بعد از مصرف آنتی بیوتیک‌ها بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

لازم است تمام آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبود می‌کنید. قطع مصرف آنتی بیوتیک منجر به رشد باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک‌های رایج می‌شود. در حقیقت کامل نکردن دوره درمان با آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن باکتری‌های ضعیف شده و باکتری‌های قوی‌تر و مقاوم‌تر را رها می‌کند.

پیشگیری از عفونت ادراری در مردان

برای پیشگیری از عفونت ادراری لازم است احتمال ورود و تهاجم باکتری‌ها به دستگاه ادراری را کاهش دهید. برای جلوگیری از ورود باکتری‌ها به دستگاه ادرار می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

- در هنگام نیاز حتما به دستشویی بروید و ادرار خود را نگه ندارید

- مایعات کافی بنوشید، اکثر افراد زمانی که تشنه هستند یا در هنگام غذا خوردن نوشیدنی یا آب می‌نوشند. در هوای گرم و زمانی که فعالیت دارید، آب بیشتری بنوشید. تمام نوشیدنی‌ها در میزان تعادل می‌توانند آبرسان باشند، از جمله نوشیدنی‌های بدون گاز، قهوه و چای.

- در دستشویی خود را از جلو به عقب بشویید.

- ناحیه آلت خود را تمیز و خشک نگه دارید.

آیا می‌توان عفونت ادراری را در خانه و بدون مصرف آنتی بیوتیک درمان کرد؟
درمان عفونت ادراری در خانه و بدون مصرف آنتی بیوتیک توصیه نمی‌شود. اکثر مواقع عفونت ادراری بدون مصرف انواع آنتی بیوتیک درمان نمی‌شود و تاخیر درمان عفونت ادراری منجر به بروز پیامد‌هایی مانند عفونت کلیه و سپسیس* یا عفونت خون sepsis می‌شود. اگر فکر می‌کنید به عفونت ادراری مبتلا هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

عفونت خون یا سپسیس Sepsis:بیماری است که به آن مسمومیت خونی یا باکتری در خون هم گفته می‌شود که به علت مواد سمی تولید شده توسط عوامل عفونی مثل باکتری، ویروس یا قارچ‌ها و یا به دلیل سیستم دفاعی ضعیف بوجود می‌آید.   منبع: سیمرغ

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمار سرطان در کشور از میانگین جهانی کمتر است

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر کامران باقری لنکرانی پیش از ظهر شنبه در نشست خبری هفته سلامت گوارش اظهار داشت: چندسالی است که روز جهانی گوارش برای ارتقا دانش عمومی در مورد بیماری‌های گوارشی در سطح جهان برگزار می‌شود و هر ساله نیز شعاری برای این روز انتخاب می‌شود که عنوان این روز در امسال تشخیص زودرس سرطان‌های گوارشی است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت استان فارس افزود: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت هرساله حدود ۱۸ میلیون نفر در سراسر کشورهای جهان به سرطان مبتلا می‌شوند که از این میان سرطان‌های پستان، ریه، معده، روده بزرگ، مری، کبد، شایع‌ترین آن‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری در ایران به سرطان های دستگاه گوارش مربوط می‌شود افزود: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی هرساله در ایران ۱۱۰ هزار نفر به سرطان مبتلا شده‌اند که از این میان ۵۹ هزار بیمار در مردان و ۵۱ هزار بیمار سرطانی در میان زنان هستند.

باقری لنکرانی با بیان اینکه هم‌اکنون بیشترین آمار مبتلایان به سرطان در کشور نیوزیلند است گفت: تصورات غالباً اشتباهی در میان برخی از مردم رواج دارد که بیشترین شیوع بیماری سرطان را به کشور ایران نسبت می‌دهند این در حالی است که ایران به نسبت کشورهای جهان برای مقابله و پیشگیری از سرطان در سال‌های اخیر خوب عمل کرده است و حتی میانگین مبتلایان به این بیماری نیز از میانگین جهانی بیشتر نیست.

باقری لنکرانی در این نشست که با موضوع پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان‌های گوارشی برگزار شد بیان کرد: رتبه اول مرگ از سرطان در سال گذشته مبتلایان سرطان پستان، معده، ریه، روده بزرگ و لوزالمعده بوده است که همین نکته نشان‌دهنده این است که سرطان‌های گوارشی یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور است.

وی همچنین شایعترین سرطان در مردان ایرانی را سرطان معده عنوان کرد و گفت: سرطان دستگاه گوارش رتبه بالایی در آمارهای مبتلایان به این بیماری در ایران دارد که علت اصلی آن مصرف دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، تغذیه نامناسب و بروز رفتارهای پرخطر است.

وی ادامه داد: متاسفانه در ۲۵ سال گذشته سرطان‌های گوارشی از علت هشتم مرگ‌ومیر به علت دوم مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌ها کاهش یافته است. بر اساس این آمار هر چند که سرطان مری روند کاهنده ای داشته اما روند افزایش سرطان کبد و لوزالمعده با روند افزاینده‌ای رو به رشد است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت استان فارس چاقی را یکی از عوامل مهم سرطان‌های گوارشی دانست و اظهار داشت: در کشور ما ۶۰ درصد افراد یا با مشکل چاقی و یا با اضافه وزن درگیر هستند که این مهم زنگ خطری برای بازنگری به عادات غذاییمان است.

لنکرانی ادامه داد: عادات غذایی نقش مهمی در این امر دارند. مصرف میوه و سبزی نقش مهمی در جلوگیری از سرطان‌ها به ویژه سرطان روده و دیگر بیماری‌های گوارشی دارد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه وسایل تشخیص سرطان های گوارشی در کشور وجود دارد و می‌توان با انجام معاینه و آزمایش در تشخیص این بیماری‌ها از آمار مرگ‌ومیرهای ناشی از این بیماری‌ها کاهید.

مدیر مرکز سیاست‌گذاری سلامت استان فارس با اشاره به اینکه بخش مهمی از تشخیص زودهنگام سرطان توجه به علائم آن است گفت: سوهاضمه، دفع خون از طریق مدفوع و کاهش وزن می‌تواند علامت هشدار دهنده‌ای برای این بیماری باشند هر چند که بروز این علائم به خودی خود نشان از ابتلا به سرطان ندارد.

باقری لنکرانی در پاسخ این پرسش خبرنگار مهر که احتمال ابتلا به سرطان در میان ایرانی‌ها بین مردان بیشتر است یا زنان گفت: احتمال ابتلا به سرطان‌ها در مردان کمتر از ۷۵ سال، ۱۵.۶ درصد است و در خانم‌ها ۱۲.۶ درصد است که نشان از آن دارد که مردان باید خطر ابتلا به سرطان را جدی‌تر بگیرند.

وی با اشاره به اینکه هر ساله ۵۵ هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری فوت می‌کنند گفت: با پیشگیری‌، اصلاح سبک زندگی به ویژه اصلاح عادات غذایی، ترک سیگار و قلیان می‌توان این آمار را تا جای ممکن پایین آورد.

باقری لنکرانی در انتها خاطرنشان کرد: خوشبختانه علم پزشکی در ایران به ویژه در استان فارس توانسته است بسیاری از بیماری‌ها به خصوص سرطان‌های گوارشی را درمان کند با این وجود تشخیص زودهنگام از مهمترین نکاتی است که نیاز به همیاری بیماران و پزشکان دارد.

کد خبر 4625477

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

سکوت فرشید اسماعیلی درباره چیپ جنجالی دربی شکست

کلیدواژه: عفونت ادراری ادرار سلامت مردان

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۴۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشد ۶۰ میلیونی جمعیت کشور در ۶۰ سال
 • رشد۶۰میلیونی جمعیت در ۶۰سال/میانگین سن زنان ومردان ۸ سال اضافه شد
 • نشانه اصلی کمبود «ویتامین ث» را بدانید
 • پایان مسابقات کبدی و مردان جام رمضان در قزوین
 • آنچه باید در مورد اورژانس‌های فشارخون بدانیم
 • رژیم غذایی سرکه سیب چیست؟
 • ٦٠ میلیون به جمعیت کشور اضافه شد
 • همه آنچه درباره قانقاریا باید بدانید +زمان طلایی پیوند عروق حین جراحی ارتوپدی
 • ۱۲ توصیه رهبر انقلاب برای شب‌های قدر
 • آنچه برای ثبت‌نام کلاس اولی‌ها باید بدانید
 • ابراهیم آبادی از بیمارستان مرخص شد/عفونت ریه بازیگر مختارنامه بهبود یافت
 • پیش شرط صادرات نانومحصولات نساجی پیاده‌سازی استاندارد‌های بین‌المللی است
 • نکاتی که در مورد پیچ‌خوردگی مچ پا باید بدانید
 • اخذ استانداردهای بین‌المللی پیش شرط صادرات نانومحصولات نساجی
 • بهترین غذاها برای تقویت سیستم ایمنی کدامند؟
 • نکاتی مهم درباره داوری در قانون حمایت خانواده که باید بدانید
 • از اعتیاد تا تولید چربی و اضافه وزن / خوردن نان چه تغییرانی دربدن شما ایجاد می‌کند؟
 • آثار اعجاب انگیز روزه بر سلامت بدن از نگاه دانشمندان غربی/ تریاک سرطان زاست؟/ استرس و اضطراب فشار خون بالا به جانتان می‌اندازد/ نکاتی که باید درباره پیچ‌خوردن مچ پاهایتان بدانید
 • پیاده‌سازی استانداردهای بین‌المللی، پیش شرط صادرات نانومحصولات نساجی