۲۷ اردیبهشت به عنوان روز روابط عمومی نامگذاری شده و امسال این روز مصادف شده در روز جمعه یعنی روز تعطیل همانند حال روز این روز‌های روابط عمومی‌ها است.

شاید بتوان چالش‌های روابط عمومی‌ها را در چند بخش خلاصه کرد؛ اول چالش ساختاری، سال‌ها از تشکیل روابط عمومی در دستگاه‌های اجرایی می‌گذرد و مدیران و مسوولین در خصوص این حوزه سخنرانی‌های زیادی کرده اند و همچنین همایش‌های زیادی در خصوص روابط عمومی برگزار شد روابط عمومی بعنوان مغز متفکر، چشم، گوش و ویترین سازمان معرفی شده است.

اما در حال حاضر بعد از سیاست کوچک سازی دولت، روابط عمومی‌ها با چالش جدید مواجه شدند؛ خصوصا در مجموعه وزارت کشور و استانداری‌ها، آن هم تنزل جایگاه اداری در ساختار سازمانی است. این اتفاق باعث شد در بسیاری از استانداری‌ها از جمله استانداری گیلان مدیران کل روابط عمومی عطای این پست را به لقایش ببخشند.

چالش دیگر این حوزه بودجه و اعتبارات است؛ طبق آیین نامه‌های دولت، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند تا نیم درصد بودجه جاری را درحوزه روابط عمومی هزینه نمایند، اما چون برخلاف حوزه‌های دیگر مانند پژوهش این آیین نامه اختیاری است نه اجباری، متاسفانه معمولا دست روابط عمومی‌ها از بودجه کوتاه است و حوزه‌ای که نیاز به هزینه کرد و به روز بودن است همیشه چالش تامین بودجه را دارد.

آموزش نیاز مبرم در حوزه روابط عمومی است؛ روابط عمومی و ارتباطات یک علم است، علم نو و در حال رشد، در همین راستا مدیران و کارشناسان روابط عمومی باید به صورت مداوم در حال یادگیری و آموزش باشند، اما در این حوزه هیچ فکر اساسی و برنامه محوری وجود ندارد و اداره کل آموزش استانداری گیلان تاکنون هیچ گونه دوره‌ای برای روابط عمومی‌ها برگزار نکرده است.

افکار سنجی و پژوهش بخش پویا و موتور محرک روابط عمومی‌ها است که با مشکلات مطرح شده قبلی قابل حدس است که در حال حاضر کاملا تعطیل شده است شاید بتوان گفت: بسیاری از نارضایتی‌های عمومی و مردمی از دستگاه‌های اجرایی به همین دلیل است که برای حل آن هیچ فکری صورت نگرفته و پژوهش و برنامه‌ای در این حوزه وجود ندارد.

به هر حال با شرایط سخت حاکم بر امور اجرایی کشور این روز‌ها باید روابط عمومی‌ها بیشتر و بهتر و فعال‌تر از قبل عمل کنند؛ باید به این حوزه جهت تنویر افکار عمومی و شفاف سازی فعالیت‌ها و مشکلات کمک شود تا دشمنان از آب گل آلود ماهی نگیرند؛ امیدوارم متصدیان امر کمک کنند تا روابط عمومی‌ها از این رخوت در بیایند.

به امید آن روز...   انتهای پیام/

منبع: بسیج نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آینده روابط ایران با آذربایجان را روشن است

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ایران به منظور تعامل در حوزه های  اقتصادی، سیاسی و دینی در قفقاز جنوبی ، تلاش می‌کند تا با جمهوری‌های تازه‌استقلال‌یافته در این منطقه روابط همه‌جانبه‌ای را برقرار کنند. در این چهارچوب، روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. واقع‌شدن هر دو کشور در مکان جغرافیایی مهم به اهمیت آن‌ها در روابط اقتصادی و تجاری به‌عنوان کشور‌های ترانزیتی می‌افزاید. هر چند، به‌دلیل نظام سیاسی و ایدئولوژیک موجود در کشورمان و نظام سکولار جمهوری آذربایجان، روابط فرهنگی بین دو کشور در تمام زمینه‌ها نمی‌تواند پیش برود و در چارچوب خاصی توسعه می‌یابد.


محسن پاک آیین سفیر سابق آذربایجان در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: روابط ایران با جمهوری آذربایجان با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده ااست چراکه در مقاطعی این روابط گرم و در دوره‌ای با مشکل مواجهه می‌شد؛ ولی از سال ۹۱ به بعد ما شاهد فراز در روابط دو کشور هستیم.


وی افزود: هر سال تقریبا کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را برگزار کردیم همچنین کشور آذربایجان مشارکت ۵۰۰ میلیون دلاری در احداث خط آهن رشت _آستارا، داشت و خط آهن آستارای آذربایجان و ایران تکمیل کردند بنابراین امروزه ما از طریق آستارا به خطوط روسیه و اتحاد جماهیر سابق متصل شدیم.


پاک آیین در ادامه تصریح کرد: حضور هر ساله بیش از ۳ میلیون آذری در ایران با توجه به لغو روادیدی که به طور یک طرفه ما انجام دادیم باعث  رونق گردشگری در حوزه‌های زیارتی، سیاهتی و سلامت،  همچنین همکاری‌هایی در بخش تجاری انجام شده است. از جمله این تعاملات می توان به ۲۴ ساعت شدن ساعت کار گمرک ۴ گانه دو کشور اشاره کرد که اهمیت زیادی دارد چراکه ما ۴ مرز زمینی با جمهوری آذربایجان داریم.


کارشناس ارشد روابط بین الملل با اشاره به همکاری ایران و آذربایجان در حوزه کشاورزی، خاطرنشان کرد: کشت فراسرزمینی و واردات برخی از کالا‌های کشاورزی، از جمله مواردی است که نشان می‌دهد روابط باکو با تهران روند افزایشی خود را طی کرده است.


وی افزود: به جز مباحث اقتصادی، در حوزه امنیتی مقابله با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و انسان در دستور کار دو کشور آذربایجان و ایران قرار داشته است، وزرای امنیتی و مقامات ارشد دو کشور ارتباطات نزدیکی با یکدیگر دارند، در حقیقت این عوامل نشان دهنده اعتماد بالایی است که بین دو کشور وجود دارد.


پاک آیین با اشاره به فراز و نشیب‌هایی که در اوایل استقلال آذربایجان بین دوکشور ایجاد شد، تحریکات رژیم‌های صهیونیستی، آمریکا و به خصوص تبلیغات رسانه‌ای آنها را در این امر موثر دانست و گفت: جمهوری آذربایجان کشوری لائیک و غیر دینی است و آنها را از انقلاب اسلامی می‌ترساندند و این موضوع باعث می‌شد که باکو با احتیاط نسبت به تهران برخورد و ارتباطات نزدیکی با آمریکا ایجاد کند.


سفیر سابق آذربایجان با بیان اینکه به دنبال تقویت ارتباط، افزایش اعتماد بین آذربایجان و ایران و مذاکراتی که انجام شد، باکو به این نتیجه رسیده است که از جانب تهران هیچ خطری آن را تهدید نمی‌کند، تاکید کرد:آذربایجان برخی از اقدامات غیر صادقانه را از سوی واشنگتن و رژیم صهیونیستی مشاهده کرده است و در حقیقت همه این عوامل منجر به افزایش سطح اعتماد بین تهران و باکو گسترش یابد و آن دوره، نشیب‌های روابط با آذربایجان به فراز و توسعه تبدیل شده است.


وی تاکید کرد: به نظر من این میزان ترددی که بین ایران و آذربایجان در سطح هیئت‌های مختلف وجود دارد، بین هیچ دو کشور دیگری وجود ندارد، تقریبا هر ماه یک وزیر آذری را در تهران همچنین یک وزیر ایرانی در باکو دیدار دارند، و ارتباطات مقامات ارشد، روسای جمهور دو کشور، مقامات سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی بسیار خوب است و با این تفاصیل همکاری با آذربایجان یکی از نمونه‌های موفق سیاست همسایگی ایران بوده است و من آینده این روابط را روشن می‌بینم.


انتهای پیام/

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

سکوت فرشید اسماعیلی درباره چیپ جنجالی دربی شکست

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۴۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیس روابط عمومی پتروشیمی شهید تندگویان مشخص شد
 • مدیرکل روابط عمومی ایرانسل منصوب شد
 • مرادی به عنوان مسئول روابط عمومی فدراسیون گلف منصوب شد
 • اطلاعيه شرکت واحد اتوبوسراني تبريز و حومه: ناوگان اتوبوسراني در 21 رمضان تعطيل است
 • سعید عسکری مدیرکل روابط عمومی ایرانسل شد
 • دولت الکترونیک، اقتصاد هوشمند ، روابط عمومی الکترونیک
 • روابط عمومی‌ها از ارکان رشد ورزش و فعالیت‌ سمن‌هاست
 • تجلیل از روابط عمومی های برتر ورزش و جوانان یزد در سال 97
 • انتصاب سعيد عسكری بعنوان رييس روابط عمومي ايرانسل
 • کسب عنوان روابط عمومی برتر توسط مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی
 • مسئول جدید روابط عمومی فدراسیون گلف مشخص شد
 • تجلیل از روابط عمومی ورزش وجوانان استان ایلام
 • حمید کیایی رییس روابط عمومی پتروشیمی تندگویان شد
 • روابط عمومي ها قلب تپنده هر دستگاهي هستند
 • امنیت و سلامت انتخابات در دستور کار روابط عمومی فرمانداری ها قرار گیرد/ضرورت اطلاع رسانی خدمات دستگاه های اجرایی
 • پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر تعطیل است
 • سینماها تعطیل شدند
 • دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند؟
 • نشست صميمانه مديرعامل سازمان پايانه ها با کارکنان روابط عمومي