خبرگزاري آريا - اروميه- ايرنا- معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار آذربايجان غربي گفت: اجراي طرح هاي اشتغال زايي و داراي زنجيره ارزش افزوده در اولويت برنامه هاي مسوولان باشد زيرا هدف اصلي مديريت بهينه منابع مالي اين استان است.

به گزارش ايرنا رضا حسيني روز پنجشنبه در جلسه بررسي منابع اعتباري بخش کشاورزي آذربايجان غربي به ضرورت هدايت منابع به سمت پروژه هاي اشتغال زايي و داراي زنجيره ارزش افزوده در بخش کشاورزي تاکيد کرد و افزود: بانک هاي عامل بايد سياست ها و ظرفيت هاي خود را در رابطه با تامين مالي طرح هاي بخش کشاورزي اعلام کنند تا اا ز اين منابع در راستاي اجراي طرح هاي مورد نظر استفاده شود.
وي با اشاره به نامگذاري سال با عنوان «رونق توليد» ادامه داد: توسعه کشت هاي گلخانه اي، احداث گاوداري هاي صنعتي و ايجاد شبکه حمل و نقل محصولات کشاورزي از جمله طرح هايي است که اشتغالزايي و زنجيره ارزش افزوده را به دنبال دارد.
وي اضافه کرد: تاکنون منابع زيادي در حوزه کشاورزي هزينه شده که به علت عدم هدفگذاري و سياستگذاري هاي علمي، نتيجه چنداني نداشته است.
معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار آذربايجان غربي اظهار داشت: مسوولان استاني در تلاش هستند با کار کارشناسي و علمي ساختار تامين مالي طرح هاي بخش کشاورزي را اصلاح کنند.
حسيني تاکيد کرد: بعد از اصلاح بايد از منابع موجود به بهترين نحو در جهت توسعه طرح هاي کشاورزي مکمل زنجيره و با ارزش افزوده بالا استفاده شود.
به گزارش ايرنا در ادامه اين جلسه ظرفيت هاي سرمايه گذاري بخش کشاورزي در استان و موانع پيش روي تامين مالي برخي از پروژه هاي اين بخش مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
بيش از 6.5 ميليون تن محصولات کشاورزي در آذربايجان غربي توليد مي‌شود که اين ميزان شامل 6 درصد از توليدات کشاورزي کشور است؛ اين استان در توليد اغلب محصولات کشاورزي از جمله چغندرقند، سيب درختي و عسل رتبه نخست کشور را داراست.
9918/3072
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واحدهای تولیدی راکد مانع اصلی رشد شاخص اقتصاد آذربایجان غربی

رونق در تولید داخلی و به‌تبع آن رونق اقتصادی در منطقه با فعالیت واحدهای تولیدی میسر می‌شود اما راکد بودن تعداد زیادی از این واحدها مانعی برای رشد شاخص اقتصادی استان محسوب می‌شوند. ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی با داشتن 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور و داشتن پایانه‌های مرزی متعدد و بازارچه‌های مرزی زمینه پیشرفت و توسعه و از همه مهم‌تر غنی بودن از مواد اولیه لازم در تولید ظرفیت و فرصت رشد و رونق در تولید داخلی را دارد و با توجه به اینکه امسال به رونق تولید نام‌گذاری شده همه مسئولان، بخش خصوصی و مردم باید در محقق کردن این امر تلاشی روزافزون داشته باشند.

رونق تولید عبارت است از درجه کارآمدی و بازده مؤثر از عوامل تولید یعنی فن‌آوری پیشرفته، به‌کارگیری نیروی انسانی ماهر و کارآمدی سازمان، مدیریت منابع مالی که در خدمت تولید است که اگر این عوامل به‌درستی مدیریت و حمایت شوند به رونق در تولید داخلی می‌انجامد.

به گفته برخی اقتصاددانان طبق آمار بانک جهانی، ایران به لحاظ شرایط مساعد کسب‌وکار در بین 190 کشور در جایگاه 128 ام قرار دارد این مسئله  ضرورت بهبود شرایط کسب‌وکار در کشور برای حمایت از تولید را نشان می‌دهد.

نوسانات نرخ ارز در بازار سبب افزایش قیمت مواد اولیه شده و در پی این افزایش قیمت‌ها، توان خرید این مواد برای تولیدکنندگان کاهش می‌یابد و در نتیجه انگیزه تولید کنندگان برای تولید و صادرات پایین می‌آید همچنین نظام مالیاتی کشور در شرایط رونق یا رکود اقتصادی یکسان عمل می‌کند، این در حالی است که در کشورهای پیشرفته دریافت مالیات از واحدهای تولیدی و بخش خصوصی با توجه به شرایط مختلف اقتصادی مشخص می‌شود که این مورد اگر در ایران نیز رعایت شود در تولید داخلی شاهد پیشرفتی روز افزون خواهیم بود.

عوامل زیادی در کشور سبب رکود در تولید داخلی و به تبع آن رکود اقتصادی می‌شود که در این گزارش به آن می‌پردازیم البته این موارد، بخش کوچکی از موانع سر راه تولید داخلی است که عزم جدی مسئولان و دولتمردان را در رفع آن می‌طلبد.

ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری برای واحدهای راکد و نیمه راکد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام‌شده در راستای اجرای طرح‌های مربوط به رونق تولید می‌گوید: امسال علاوه بر طرح‌های مستمر در حال انجام، ابر طرح‌هایی را در حوزه‌های مختلف تمهید می‌کنیم تا با اجرای آنها زمینه توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال در استان فراهم شود.

رضا حسینی بیان می‌کند: این طرح‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعت، کشاورزی، شهرک‌های صنعتی، گردشگری و بخش‌های زیربنایی طراحی می‌شود تا با اجرای آنها، گام‌های بلندتری در راستای توسعه و رونق تولید برداشته شود.

وی می‌افزاید: امسال توسعه تجارت فرامرزی و بازاریابی‌های بین‌المللی و برگزاری همایش‌های مختلف فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای رونق واحدهای نیمه تمام و راکد را در دستور کار قرار دادیم که باید مورد توجه دستگاه‌های اجرایی مرتبط قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی بررسی کارشناسی دقیق و تصمیم‌گیری بر اساس مطالعات کارشناسی را مورد تأکید قرار داده و می‌گوید: احیا، تغییر ساختار اجرایی یا تولیدی و جلب سرمایه‌گذاری سه اولویت اصلی در حوزه رونق تولید در آذربایجان غربی است.

حمایت از بخش خصوصی رونق تولید داخل را به دنبال دارد

حسینی بیان می‌کند: همه دستگاه‌های اجرایی باید تمام توان خود را در راستای تحقق شعار امسال، ایجاد اشتغال و درآمدزایی و همچنین توسعه منطقه به‌کار گیرند.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی به لحاظ دارا بودن پتانسیل بالا در ایجاد ارزش‌افزوده محصولات کشاورزی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال مولد و تأمین ارز خارجی برای استان داشته باشد، می‌افزاید: جذب سرمایه‌گذاری و ارائه مشوق‌های لازم برای توسعه طرح‌های بزرگ‌مقیاس کشاورزی در اولویت کاری است.

طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» تصویب شددستگاه‌ها گزارشی از اقدامات خود برای رفع موانع تولید به مجلس بدهند121 مصوبه کارگروه ملی تسهیل موانع تولید به واحدهای تولیدی استان مرکزی اختصاص یافت

وی بیان می‌کند: ارتباط بین‌المللی مطلوب بین بخش خصوصی و تولید کنندگان با کشورهای خارجی برای شناسایی بازارهای هدف صادراتی ایجاد نشده و در این خصوص برنامه ریزی لازم مورد نیاز است.

وی بابیان اینکه حمایت از بخش خصوصی، رونق تولید و توسعه صادرات در همه بخش‌ها را به دنبال دارد، تأکید می‌کند: برای رسیدن به اهداف اقتصادی، تقویت تشکل‌ها و استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان بخش‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه حوزه کشاورزی ضرورت دارد.

استفاده از تجربیات کشورهای دیگر راهی جدید برای توسعه پایدار کشاورزی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌گوید: فعالیت کارگروه تحقیق و توسعه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برای شناسایی موانع تولید و ارائه راهکارهای عملی برای توسعه پایدار کشاورزی آغاز شده است.

رسول جلیلی می‌افزاید: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، سیستم‌های نوین آبیاری تحت‌فشار، توسعه دامداری‌های بزرگ‌مقیاس و توسعه کشاورزی قراردادی به‌عنوان راهکار کلیدی توسعه در بخش کشاورزی نیز در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برای تحقق شعار رونق تولید در این بخش قرار دارد.

وی بیان می‌کند: استفاده از پژوهش تحقیق و تجربیات کشورهای همسایه نیز برای رسیدن به این هدف ضروری است که گام‌های اساسی با همکاری کشورهای همسایه طی هفته‌های آینده در این خصوص برداشته می‌شود.

تخصیص 7 هزار میلیارد  ریال برای طرح‌های رونق تولید در صنعت

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به اجرای 12 برنامه ویژه در راستای رونق تولید در این بخش می‌گوید: بهبود محیط سرمایه‌گذاری و فضای کسب‌وکار، توسعه، تقویت و ارتقای توان رقابتی بنگاه‌های تولیدی، ارتقای بهره‌وری عوامل تولید، پشتیبانی از تولید کالا و خدمات مبتنی بر فناوری باارزش افزوده بالا و پشتیبانی و حمایت از تولیدات داخلی از جمله این برنامه‌هاست.

محمد دهقان بیان می‌کند: ارتقای سطح فناوری و توسعه نوآوری در فعالیت‌های اولویت‌دار، حصول اطمینان از تأمین و توزیع مناسب کالاها و خدمات و تسهیل نوین‌سازی جریان کالا و خدمات، توسعه صادرات غیرنفتی، افزایش حمایت از سرمایه‌گذاری در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های تولیدی، توسعه اشتغال، تأمین نقدینگی موردنیاز واحدهای تولیدی و توسعه تجارت الکترونیک از دیگر برنامه‌های عملیاتی برای رونق تولید است.

وی از تخصیص نزدیک به هفت هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های مبتنی بر رونق تولید در صنایع آذربایجان غربی خبر داده و می‌افزاید: اتمام طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی، نوسازی واحدهای تولیدی و تأمین سرمایه در گردش واحدهای مشکل‌دار ازجمله مهم‌ترین زمینه‌های هزینه کرد این اعتبار به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح‌ها بیش از هشت هزار نفر صاحب شغل شده یا اشتغال آنان تثبیت خواهد شد.

ضرورت راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی راکد

رئیس‌کل دادگستری آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت تحقق شعار رونق تولید به‌عنوان کلید حل بسیاری از مشکلات موجود و حتی کاهش بسیاری از جرائم می‌گوید: لازم است موانع موجود برای رونق تولید ملی شناسایی شوند و در همین راستا به‌منظور احیای بدنه تولیدی استان به معاونین قضائی دادگستری استان، دادستان مرکز و رؤسای حوزه‌های قضائی دستور داده‌شده تا در اسرع وقت تحقیقات دقیقی در زمینه علت تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استان را موردبررسی قرار دهند.

علی‌اکبر گروسی می‌افزاید: در برخی موارد شواهد و مدارکی مبنی بر تمکن مالی صاحبان کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی وجود دارد اما بااین‌وجود متأسفانه کارخانه و یا واحد تولیدی تعطیل شده و باید این کارخانه‌ها شناسایی و اقدامات لازم قانونی با همکاری تمامی دستگاه‌های متولی و با حمایت دستگاه قضایی استان برای راه‌اندازی مجدد آنها صورت پذیرد.

وی بیان می‌کند: تأمین نظم اجتماعی و عمومی وظیفه اختصاصی دستگاه قضائی نیست و تمای نهادها و ارگان‌ها در این رابطه مسئول هستند و باید همه نهادها دست در دست هم نسبت به اصلاح شرایط فعلی و کاهش برخی ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی گام بردارند.

گزارش از ثمین کاظمی

انتهای پیام/ن

R41361/P4001/S6,48/CT7

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

عذرخواهی شبکه 5 از پخش جملات اهانت آمیز یک مداح

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۴۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امدادرسانی در مناطق سیل‌زده خراسان جنوبی با جدیت پیگیری شود
 • ثبت نام ۷۵درصدی لیسانسه ها برای طرح کارورزی
 • 180 هزار میلیارد ریال صرف اشتغال زایی در مناطق محروم کشور می شود
 • طرح ملی سنددار کردن زمین‌های کشاورزی (کاداستر) در بخش کهریزک
 • اجرای سیستم‌های نوین کشاورزی آذربایجان غربی ۴۴۳ میلیارد تومان هزینه در برداشت
 • تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
 • پرداخت حدود ۱۳ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی به مددجویان کمیته امداد مهاباد
 • فعالیت‌های جهاددانشگاهی می‌تواند پاسخگوی نیازهای اشتغال‌زایی باشد
 • بانک‌ها موظف به پذیرش تضمین های زنجیره ای از سیل زدگان هستند
 • همکاری بانک پارسیان و بنیاد برکت برای ایجاد ۸۴ هزار فرصت شغلی در مناطق سیل زده
 • اختصاص ۵۵۰۰ میلیارد ریال برای اشتغال‌زایی در مناطق سیل‌زده خوزستان، لرستان و گلستان
 • ۳۰ درصد اشتغال استان زنجان در بخش کشاورزی است
 • چرا برنامه اشتغال زایی سال 97 محقق نشد؟
 • ایجاد 84 هزار فرصت شغلی در مناطق محروم
 • از آب تا آبادانی و اشتغال
 • راهکار اجرائی برای کمک به ایجاد و توسعه اشتغال یادداشتی از مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون
 • عضو هیأت مدیره: تلاش پست‌بانک‌ایران تأمین مالی طرح‌های اشتغال‌زائی در روستاهاست
 • تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان بنیاد برکت و بانک پارسیان منعقد شد
 • تفاهم‌نامه‌ی همکاری ستاد اجرایی فرمان امام و بانک پارسیان