به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، حسن کشاورز جوبنه،  مدیرکل دفتر سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای گفت: از این تعداد داوطلب آزمون، ۸۰۸ هزار و ۴۶۹ نفر مرد و ۶۱۰ هزار و ۶۸۹ نفر زن بودند. وی در مورد تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای به تفکیک خوشه‌های مختلف، تصریح کرد: در خوشه خدمات ۶۸۸ هزار و ۶۹۸ نفر، خوشه صنعت ۵۳۸ هزار و ۳۷۱ نفر، خوشه فرهنگ و هنر ۱۲۴ هزار و ۵۲۳ نفر وکشاورزی ۶۷ هزار و ۵۶۶ نفر در آزمون‌های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای سال ۱۳۹۷ شرکت کردند. کشاورز با بیان اینکه آزمون‌های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای سازمان به ۲ صورت الکترونیکی و غیر‌الکترونیکی برگزار می‌شود افزود: ۶۹۹ هزار و ۲۶۸ نفر در آزمون الکترونیکی و ۷۱۹ هزار و ۸۹۰ نفر در آزمون غیر‌الکترونیکی سال گذشته شرکت کردند.

وی در مورد معرفی مهارت آموختگان مراکز دولتی و خصوصی به آزمون در سال ۱۳۹۷، گفت: ۵۷۲ هزار و ۲۲۴ نفر مهارت آموخته از سوی مراکز آموزش دولتی و ۵۳۳ هزار و ۵۷۳ نفر از سوی مراکز آموزشی بخش خصوصی برای  آزمون معرفی شدند. مدیرکل سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: از یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۱۵۸ نفر شرکت‌کننده در آزمون سنجش مهارت سال گذشته، یک میلیون و ۲۷ هزار و ۳۹۴ نفر در آزمون کتبی و ۸۴۴ هزار و ۹۲۴ نفر در آزمون نهایی(عملی) قبول شده‌اند. وی افزود: آزمون سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای در سال گذشته در حوزه‌های صنعت ساختمان، تفاهم‌نامه‌های (صنایع دستی، فرش و نان و غله و...) و ادواری برگزار شده است.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حکایت پرماجرای تعویق آزمون سراسری به کجا رسید؟ / از اصرار دانش‌آموزان تا انکار سنجش

بعد از ماجرای تغییر زمان کنکور ارشد ۹۸، این بار برخی نمایندگان مجلس و داوطلبان، کمر همت برای تعویق آزمون سراسری بستند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیامعصومی – سال جدید با سیل شروع شد، سیلی که وضعیت شهر‌ها و روستا‌های زیادی از شمال و غرب کشور را بحرانی کرد و خانواده‌های آن مناطق دیگر خانه و زندگی برایشان باقی نماند. نزدیک به دو ماه از این واقعه تلخ می‌گذرد و با اقدامات مسئولان، نیرو‌های مردمی، جهادی و ... تا حدی زندگی مردمان از آن همه گل‌ولای و سیلاب نجات پیدا کرد، اما آثار و پیامد‌های آن هنوز به طور کامل پاک نشده و خانواده‌های سیل‌زده به زندگی عادی سابق خود برنگشته‌اند.

یکی از مهمترین و غیرقابل پیش‌بینی‌ترین اتفاقاتی که در سال جدید به واسطه سیل رقم خورد حکایت تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ بود که درگیری‌های ذهنی و چالش‌های زیادی را برای داوطلبان به ارمغان آورد و پس از کش و قوس‌های فراوان به نتیجه رسید، درحقیقت بسیاری از داوطلبان کنکور ارشد مناطق سیل‌زده خواستار جابجایی زمان برگزاری کنکور بودند تا بتوانند با آرامش خیال زندگی خود و خانواده‌شان را سروسامان دهند و سپس در آزمون سرنوشت‌ساز شرکت کنند.   از زمان طرح موضوع تعویق کنکور تا به ثمر نشستن آن، حرف و حدیث‌های زیادی به میان آمد و هرکس به تناسب شرایط خود، موافقت یا مخالفت با این تغییر را تحلیل می‌کرد تا اینکه در نهایت مصوب شد کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ با ۷ هفته تاخیر در روز‌های ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه برگزار شود و دیگر سهمیه‌ای به داوطلبان مناطق سیل زده تعلق نگیرد.   آتش‌هایی که هنوز زیر خاکستر هستند حدود یکماه است که از این تصمیم می‌گذرد، اما زمزمه‌ها و حرف و حدیث‌ها برای تغییر زمان برگزاری کنکور همچنان ادامه دارد، البته نه کنکور ارشد، بلکه کنکور کارشناسی یا همان آزمون سراسری! در گیرودار تصمیم‌گیری برای تعویق کنکور ارشد ۹۸ سوالات زیادی درباره تغییر زمان آزمون سراسری هم پرسیده می‌شد و مسئولان متفق‌القول نظر مثبتی برای جابجایی این کنکور نداشتند چرا که زمان برگزاری آزمون سراسری از ابتدای امر در تیرماه تعیین شده بود و رخداد سیل و رسیدگی به آن تا برگزاری کنکور فاصله زیادی داشت.

در همان زمان بار‌ها از سوی وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعیه‌ها و هشدار‌هایی اعلام شد که داوطلبان آزمون سراسری به حاشیه و همفکری با سودجویان که اکثرا جزو داوطلبان هم نیستند، نپردازند و به جای درگیری و مباحثه برای تغییر یا عدم تغییر زمان برگزاری، فرصت دو تا سه ماه باقیمانده را بعنوان دوران طلایی مطالعه غنیمت شمارند.

هرچند که با این اطلاعیه و سخنان محکم درباره عدم تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری، جنجال‌ها تا حدی آرام شد، اما همچون آتش زیر خاکستر ماند و برخی دانش‌آموزان و نمایندگان مجلس همچنان برای کمک به داوطلبان مناطق سیل‌زده اهداف خود را پیش بردند و چندی پیش تعدادی از نمایندگان در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار بررسی این موضوع شدند.

  نظر مخالفان و موافقان تعویق آزمون سراسری چیست؟ به اعتقاد عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بسیاری از کتاب‌های دانش آموزان در سیل از بین رفته و آن‌ها در چنین شرایطی امکان مطالعه نداشته‌اند لذا با طرح تعویق آزمون سراسری می‌توان فرصت جمع‌بندی منابع و اطلاعات را به دانش‌آموزان داد، همچنین به دلیل گستردگی حادثه سیل در نظر گرفتن سهمیه ممکن نیست و ساز و کار منطقی برای آن وجود ندارد.

حتی موضوع در جلسه نمایندگان بدین شکل مطرح شد که فرزندان و جوانان مناطق سیل زده حتی برای نشستن و خوردن نیز در این چند ماه جای کافی نداشتند؛ اکنون چگونه باید در رقابت کنکور با سایر مناطق پیروز و موفق شوند؟ آیا این عدالت است که جوانان سه ماه است که درگیر سیل هستند و در چادر به سر می‌برند بخواهند در کنکور شرکت کنند؟

در عین منطقی بودن مباحث عنوان شده از سوی نمایندگان، اما مخالفان هم به نوبه خود نظرات قانع کننده‌ای داشتند و تغییر در زمان برگزاری کنکور سراسری را باعث برهم خوردن نظام آموزشی بیان کردند، این بخش زمانی خود را نشان می‌دهد که سازمان سنجش آموزش کشور موظف به تصحیح برگه‌ها و اعلام نتایج است و از آنجایی که این مراحل در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست، آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها را با مشکل روبه رو می‌کند و به فراخور این موضوع، نظام آموزش و ترم‌های تحصیلی آینده دانشجویان هم خواسته یا ناخواسته درگیر می‌شود.

پیامدهای تعویق کنکور گریبان‌گیر نظام آموزشی می‌شود ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در این باره بیان کرد: تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می‌شود و زمان بندی تمامی امور دانشگاه‌ها تغییر می‌کند. با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری ۹۸ باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمی‌توانیم در مهرماه ۹۸ آغاز کنیم.

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو نیز درباره تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری به مدت دوماه گفت: بعد از سیل کمیسیون آموزش و تحیقات مجلس بازدید میدانی از مناطق سیل زده خوزستان، گلستان و لرستان داشت و وسایل آموزشی فرزندان سیل زدگان را بررسی کردیم. درنهایت طی جلسه‌ای که با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم داشتیم کل اعضای کمیسیون با این طرح مخالف بودند؛ چرا که این اولین بار نیست که در کشور حادثه‌ای پیش می‌آید.

به گفته کوچکی نژاد، تعویق کنکور به نفع دانش آموزان نیست و جابجایی زمان آن باعث بر هم خوردن نظم آموزشی می‌شود.

  تیر خلاص مجلس برای حرف‌ و حدیث‌ها با تمام این موافقت‌ها و مخالفت‌ها درنهایت مجلس شورای اسلامی، تعویق دوماهه برگزاری آزمون سراسری ۹۸ را نپذیرفت همانطور که تا پیش از این هم ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده بود با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی؛ آزمون سراسری مطابق قرار گذشته در روز‌های ۱۳ و ۱۴ تیرماه در حوزه‌های امتحانی برگزار خواهد شد.

حال که نزدیک به ۴۰ روز تا برگزاری آزمون سراسری ۹۸ مانده، بهتر است داوطلبان با تمرکز روی دروس و نکات کلیدی سرفصل‌ها به جمع‌بندی مطالعات خود بپردازند و سعی کنند با توکل بر خدا بهترین نتیجه ممکن را برای خود رقم زنند اینگونه حتی اگر با احتمالی نزدیک به صفر زمان برگزاری کنکور جابجا شود هیچکدام از داوطلبان ضرر نخواهند کرد و تعویق کنکور، مهلت مجددی را برای مرور دوباره مطالب فراهم می‌کند.

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۶۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سازمان سنجش: زمان کنکور۹۸ تغییر نمی‌کند
 • سازمان سنجش: زمان برگزاری کنکور ۹۸ تغییر نخواهد کرد
 • تصمیم سازمان سنجش برای تعویق زمان کنکور98 اعلام شد
 • سازمان سنجش: امکان تعویق کنکور سراسری وجود ندارد
 • لغو محرومیت دانشجویان انصرافی آزمون ارشد پزشکی/ حذف سهمیه بدون آزمون برای رشته‌های فاقد رشته همنام
 • اعلام جزئیات ویرایش و ثبت نام جدید آزمون ارشد پزشکی
 • جزئیات ویرایش و ثبت نام جدید آزمون ارشد پزشکی اعلام شد
 • اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان برگزاری کنکور ۹۸
 • 300 نفر درسکونتگاه های غیر رسمی بوشهر مهارت افزایی می شوند
 • رستمی: دانشگاه باید مهارت‌های زندگی را بیاموزد
 • اطلاعيه سازمان سنجش اموزش کشور درخصوص زمان برگزاري کنکور سراسري سال 1398
 • اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درخصوص زمان برگزاري كنكور سراسري سال 1398
 • صدور 220 پروانه صلاحيت حرفه اي جديد براي پرستاران بابل در فاز چهارم
 • ایجاد مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه لرستان
 • دانشگاه باید مهارت‌های زندگی را به دانشجویان بیاموزد 
 • برگزاری کلاس‌های آمادگی سنجش هوش غیرقانونی است
 • بیش از 4000 نفر در فنی و حرفه ای یاسوج آموزش دیدند
 • ارائه دوره‌های آموزش مهارتی برای 4 هزار نفر در مرکز آموش فنی و حرفه‌ای شماره یک یاسوج
 • تمام دلایل عدم تغییر زمان کنکور از زبان رئیس سازمان سنجش