خبرگزاري آريا - اروميه- ايرنا- مديرکل دفتر ميوه هاي سردسيري و خشک وزارت جهاد کشاورزي گفت: اگرچه آذربايجان غربي همچنان از استان هاي پرآب کشور محسوب مي شود اما توسعه آبياري نوين با توجه به وضعيت آب هاي سطحي و زيرزميني و روند خشک شدن درياچه اروميه بايد در اولويت نخست دست اندرکاران بخش کشاورزي قرار گيرد.

«شکرالله حاجي وند» روز پنجشنبه در حاشيه جلسه تعيين الگوي کشت سلماس و در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اصلاح الگوي کشت با هدف بهره برداري بهينه از منابع و در راستاي اهداف کلان اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي اجرا مي شود و يکي از ضرورت هاي مديريت منابع آب به ويژه در آذربايجان غربي به شمار مي رود.
وي با تاکيد بر اينکه هدف از اين طرح تغيير کل الگوي کشت نيست بلکه اصلاح آن است، افزود: براي اصلاح الگوي کشت بايد جمعي از داده ها و اطلاعات در اختيار کارشناسان قرار گيرد تا بر مبناي آن اصلاحات اعمال شود.
وي ادامه داد: تغيير الگوي کشت يک کار دولتي نيست بلکه اتاق بازرگاني، کشاورزان، انجمن هاي صنفي کشاورزي، معاونت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزي و کميسيون کشاورزي در کنار هم قرار مي گيرند تا الگوي کشت ملي اصلاح شود.
«حاجي وند» با بيان اينکه اهتمام زيادي براي بروزرساني دستورالعمل هاي تغيير الگوي کشت وجود دارد، افزود: فعالان عرصه کشاورزي بايد در گروه هاي همسان در کنار هم قرار بگيرند زيرا نيازهاي کشت و صنعت با مزرعه يک هکتاري متفاوت است.
وي با اشاره به نقش تسهيل گري دولت در طرح اصلاح الگوي کشت از طريق اقدام هايي مانند ارائه آموزش به کشاورزان، تامين نهاده ها و اعطاي تسهيلات ارزان قيمت بانکي و انجام عمليات اجرايي طرح به صورت آزمايشي، گفت: اين اقدام ها بايد زمينه ورود بذرهاي جديد و همچنين تکثير و تجاري سازي آن را نيز فراهم کند.
وي همچنين به وظايف بخش خصوصي براي طرح تغيير الگوي کشت اشاره کرد و افزود: بخش غيردولتي با حمايت کميسيون کشاورزي و اتاق بازرگاني مي تواند سرمايه گذاران را به سمت استان جذب کند.
وي بحث پايش اثرات تغيير الگوي کشت را نيز ضروري برشمرد و افزود: به طور حتم اجراي طرح مذکور نتايج خوبي را به همراه خواهد داشت ولي تداوم آن مستلزم کنترل و مشخص شدن ميزان مطلوبيت و اثربخشي آن است.
«حاجي وند» همچنين با اشاره به تغييرات اقليمي و تغييرهايي که در کميت و کيفيت آب مصرفي تاثير مي گذارد، افزود: در توليد محصول هاي کشاورزي عوامل مختلفي مانند صادرات کالا و تقاضا تاثيرگذار است.
وي همچنين با اشاره به تغيير کمي دشت هاي کشاورزي کشور طي نيم قرن گذشته، افزود: در حالي که تعداد دشت هاي قابل بهره برداري کشور در سال 1347 تنها 15 مورد بوده در سال گذشته به 355 مورد افزايش پيدا کرده است.
وي با اذعان به اينکه ميزان برداشت محصول و مصرف آب نيز به تناسب افزايش دشت ها بيشتر شده است، تصريح کرد: بر روي زندگي کشاورزان متغيرهاي مختلفي مانند فناوري، وضعيت اقتصادي، سود و زيان سرمايه گذاري و تسهيلات بانکي تاثير بسزايي دارد.
مديرکل دفتر ميوه هاي سردسيري و خشک وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به يک سري عوامل راهبردي که بر زندگي کشاورزان تاثيرگذار است، افزود: محصول راهبردي توسط دولت و غيرراهبردي در بازار آزاد خريداري مي شود و از اين رو بايد با محاسبه دقيق، جايگاه هر محصول مشخص شود.
وي با اشاره به اينکه سلماس يکي از شهرستان هاي آزمونه /پايلوت/ کشوري در بحث اصلاح الگوي کشت است، افزود: تغييرات اقليمي در دهه ‌هاي اخير پديده خشکسالي را در بسياري از مناطق شهرستان ايجاد کرده و معضلاتي را در بخش‌هاي مختلف از جمله کشاورزي به وجود آورده است که اين مسئله لزوم استفاده بهينه از منابع آب را براي مسئولان و مردم ضروري مي‌ کند.
«حاجي وند» اضافه کرد: سلماس از چند سال پيش با کاهش بارش‌ ها و کمبود منابع آب ‌هاي زيرزميني مواجه بوده و در حال حاضر بخش زيادي از زمين‌ هاي کشاورزي آن از بين رفته است و عده زيادي هم بيکار شده‌ اند.
وي با تاکيد بر داشتن الگوي کشت مناسب، گفت: اين الگو نقشه راهي است که به ما نشان مي‌ دهد با توجه به منابع موجود، چه محصولاتي را کجا و به چه مقدار و در چه مدتي از طول زمان توليد کنيم و اگر به الگوي کشت توجه نداشته باشيم، زمين‌ هاي کشاورزي در بخش وسيعي غيرقابل استفاده خواهد بود.
به گزارش ايرنا براي موفقيت هر چه بيشتر در برنامه هاي اصلاح الگوي کشت، مطالعات ريشه اي، بهره گيري از تجربه هاي قبلي، قطع تعلق خاطر کشاورزان منطقه به کشت محصولات خاص، افزايش اقدام هاي ترويجي، حمايت مالي از اجراي طرح هاي اصلاح الگوي کشت و خريد محصولات جايگزين ضروري است.
7156 /3072
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحقق «رونق تولید» در سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که روز گذشته/دوشنبه/ به دستگاه های اجرایی برای «رونق تولید» دستور داده بود، امروز به سفر اقدام کرد و با افتتاح چندین طرح توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی آذربایجان غربی از یک سو عزم مسوولان را در این مسیر نشان داد و از سوی دیگر از عملکرد قابل قبول دولت در زمینه رونق تولید در بخش کشاورزی پرده برداشت.

به گزارش ایرنا رئیس جمهوری در دستور «رونق تولید» از دستگاه های اجرایی خواسته است تا برای تسهیل فرآیند سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع آن به ویژه در زمینه مقررات زاید و دست و پاگیر و غیرضروری وارد عمل شوند و امروز با تسهیل سفر به یک منطقه مرزی و همزمان با ماه مبارک رمضان، 27 طرح با 44 هزار و 650 میلیارد ریال هزینه را عملیاتی کرد.
سدهای سیلوه پیرانشهر، سردشت، بویلاپوش خوی و کرم آباد پلدشت از جمله طرح های افتتاحی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی است که توسعه منابع آب و خاک در مناطق محروم و مرزی را در پی خواهد داشت و به قول رییس جمهوری «افتتاح این طرح ها در استان های مرزی جوابی برای کاخ سفید خواهد بود».
عملیات آبگیری و بهره برداری از سد مخزنی و شبکه آبیاری و زهکشی «کرم آباد» در سال 1395 و در سفر نخست هیات دولت به آذربایجان غربی کلنگ زنی شده بود و از این پس نیاز آبی 19 هزار و 250 هکتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط را تامین می کند.
سد و نیروگاه «سردشت» نیز شامل افتتاح سرریز، تونل آبرسان، نیروگاه، سیستم انحرافی، آبگیر سد و تصفیە خانه آب شرب است که با 12 هزار و 550 میلیارد ریال هزینه و با هدف استحصال برق، آب شرب و کشاورزی و تصفیه خانه اتوماتیک آب شرب شهرهای سردشت و ربط توسط رییس جمهوری افتتاح شد.
با بهره برداری از این طرح هفت هزار و 500 هکتار از اراضی دیم کشاورزی و باغی شهرستان سردشت در مجاورت سد به آبی تبدیل می شود و تولید در این منطقه به صورت عملی رونق می گیرد.
سد انحرافی«بویلاپوش» خوی نیز در سال 1390 کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن در سال 1395 و با تلاش های دولت تدبیر و امید به صورت رسمی آغاز شد؛ این سد انحرافی بر روی رودخانه «قطور» خوی با هدف تنظیم و انتقال 51 میلیون مترمکعب آب اجرا شد و آب مورد نیاز 6 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را تامین می کند.
این طرح با صرف یکهزار میلیارد ریال هزینه افتتاح شد و آب مورد نیاز 20 روستای منطقه را از طریق 60 کیلومتر کانال تامین و امکان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار را فراهم می کند.
سد مخزنی «سیلوه» نیز با آورد متوسط سالانه 220.7 میلیون مترمکعب و تامین آب کشاورزی 2 هزار و 600 هکتار از اراضی کشاورزی جلدیان و سروکانی و سرریز سالانه بیش از 95 میلیون مترمکعب آب به پیکره نگین آبی آذربایجان از دیگر طرح هایی است که در سفر یکروزه حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به بهره برداری رسید.
این طرح با هدف تامین آب کشاورزی هفت هزار و 300 هکتار از زمین های کشاورزی دشت های پیرانشهر و جلدیان، تامین سالانه 18 میلیون مترمکعب آب شرب شهرستان پیرانشهر و تولید سالانه 13.2 گیگاوات ساعت برق به بهره برداری رسید.
سید علی ترابی، فرماندار پیرانشهر افتتاح شبکه آبیاری چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان و خط لوله انتقال آب 22.4 کیلومتری را از برکات تلاش دولت تدبیر و امید بیان کرد و گفت: همه این طرح ها در راستای تحقق شعاری است که توسط مقام معظم رهبری برای سال جدید برگزیده شده است.
وی پیرانشهر را یکی از زرخیزترین شهرهای کشور دانست و ادامه داد: خاک حاصلخیر، آب کافی و ظرفیت های گردشگری این شهرستان می تواند ظرفیتی برای توسعه اقتصادی منطقه باشد.
مدیرعامل شرکت منابع آب و نیروی ایران نیز گفت: سد و نیروگاه سردشت به منظور رفع نیازهای مردم، مهار و هدایت منابع آبی و ایجاد اشتغال در این مناطق احداث شد و تیم سازنده این سد توانستند در مدت کمتر از سه سال این سد را به بهره برداری برسانند.
بهروز مرادی افزود: با بهره برداری از این طرح هفت هزار و 500 هکتار از اراضی دیم کشاورزی و باغی این شهرستان که در مجاورت سد قرار دارد، به آبی تبدیل می شود.
وزیر نیرو نیز با اشاره به اینکه 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی از طرح های آب افتتاحی در روز جاری بهره مند می شود، اضافه کرد: این طرح ها با هزینه 22 هزار میلیارد ریالی در ادامه پروژه های توسعه منابع آب و خاک ایران در استان های مرزی به بهره برداری رسید.
رضا اردکانیان بیان کرد: با تکمیل و بهره برداری کامل از این طرح ها 46 هزار و 500 هکتار از اراضی زیرمجموعه این طرح ها از آب بهره مند می شود و از عواید اجرای این طرح ها بیش از سه میلیون و 400 هزار نفر استفاده می کنند که رقم جمعیتی قابل توجهی است.
«اردکانیان» از اشتغال مستقیم 117 هزار نفر در مراحل ساخت و بهره برداری از این طرح ها خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آن 40 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این طرح ها اشتغال داشته اند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه سد انحرافی بویلاپوش بر روی رودخانه «قطور» خوی و با هدف تنظیم و انتقال 51 میلیون مترمکعب آب اجرا شد، اظهار داشت: این سد آب مورد نیاز 6 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را تامین می کند و با بهره برداری از این سد سه هزار و 300 هکتار زمین زراعی پایاب از آب تنظیمی آن بهره مند می شود.
کیومرث دانشجو افزود: اعتبار تخصیص یافته برای این طرح یکهزار میلیارد ریال بود و تاکنون برای ساخت سد و شبکه بویلاپوش به ترتیب 268 و 300 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اضافه کرد: این سد آب مورد نیاز 20 روستای منطقه را از طریق 60 کیلومتر کانال تامین کرده و امکان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار را نیز فراهم می کند.
وی همچنین اهداف مهم از احداث سد کرم آباد پلدشت را استفاده از حق آبه قانونی ایران در مناطق مرزی و ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه برشمرد و افزود: با بهره برداری از این طرح، تحول عظیم اقتصادی و اجتماعی، توسعه پایدار در بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال وسیع برای مردم این مناطق را شاهد خواهیم بود.
به گزارش ایرنا بازتاب سفر رییس جمهوری را باید در طرح های مرتبط با اقتصاد مقاومتی و رونق تولید جستجو کرد اما مازاد بر آنها چندین طرح ورزشی، خدماتی و زیربنایی نیز در این سفر کوتاه اما پربار افتتاح یا کلنگ زنی شد.
علاوه بر طرح های افتتاحی، کلنگ احداث قطعه سوم جاده مرند – بازرگان نیز با اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال و به طول 71 کیلیومتر به زمین زده شد؛ این پروژه با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان 65 درصد و دولتی 35 درصد در طول 36 ماه اجرایی می شود.
افتتاح 44 طرح گازرسانی در آذربایجان غربی از دیگر طرح های افتتاحی در استان بود که در قالب آن گازرسانی به 18روستا، 24 واحد صنعتی و 2 شهرک صنعتی آذربایجان غربی افتتاح شد.
البته در این سفر دولتمردان تدبیر و امید قول اتمام عملیات ساخت و بهره برداری از ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه را دادند که در هفته دولت امسال افتتاح می شود.
آذربایجان غربی با حدود سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارای 17 شهرستان بوده و دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از 15 هزار میلیارد تومان برای جبران عقب ماندگی های گذشته در این استان سرمایه گذاری کرده است.
8137/3072/518

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۶۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحقق «رونق تولید» در سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی
 • ۸۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی آذربایجان غربی به آبیاری نوین مجهز شد
 • بهره‌برداری همزمان از ۳۶۸ طرح کشاورزی‌‌ با دستور رئیس جمهور
 • ۷۳۵۰۰ هکتار از مزارع و باغات آذربایجان شرقی مجهز به سیستم نوین آبیاری هستند
 • با دستور رئیس جمهور؛ بهره‌برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی استان آذربایجان غربی
 • چهار طرح توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی استان آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسید
 • بهره‌برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی استان آذربایجان غربی
 • ۴ طرح بزرگ توسعه منابع آب و خاک در آذربایجان غربی افتتاح شد
 • ۳ طرح‌ بزرگ آب‌وخاک آذربایجان غربی با حضور رئیس‌جمهور به بهره برداری رسید
 • افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در استان آذربایجان غربی
 • ۱۱۲ میلیون مترمکعب حق آبه اراضی کشاورزی پلدشت با افتتاح سد کرم آباد محقق می‌شود
 • ارمغان 4465 میلیارد تومانی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی
 • 150میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی آذربایجان غربی صرفه جویی شده است
 • افزایش سرانه ورزشی در آذربایجان غربی از اولویت های دولت است
 • 368 طرح کشاورزی در آذربایجان غربی برای افتتاح آماده است
 • 42 اولویت مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی اعلام شد
 • ۳۶۸ طرح در بخش کشاورزی آذربایجان غربی افتتاح می شود
 • فردا ۴ طرح بزرگ توسعه منابع آب و خاک در آذربایجان غربی افتتاح می‌شود
 • افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در سفر ریاست جمهور به استان آذربایجان‌غربی