استک اورفلو بر اساس این پاسخ‌ها، ۲۵ نفر از افرادی را که در سال ۲۰۱۹، بیشترین تاثیر را در حوزه فناوری داشته‌اند، معرفی کرد. این بررسی معمولا با تحلیل مواردی مانند جمعیت‌شناسی، نوع کاری که افراد موردنظر انجام داده‌اند، فناوری‌های مورد استفاده آنها و نکاتی از این دست صورت می‌گیرد، اما امسال استک‌اورفلو تصمیم گرفت به دیگران نیز اجازه دهد در مورد انتخاب تاثیرگذارترین شخص نظر بدهند. این ۲۵ نفر که براساس نظر حدود ۳۰ هزار کاربر انتخاب شده‌اند، مدیران و بنیان‌گذاران بزرگ حوزه فناوری و حتی سیاستمداران را شامل می‌شود. در این فهرست، ابتدا نام «ایلان ماسک» مدیرعامل تسلا، سپس نام «جف بزوس» مدیرعامل آمازون و «ساتیا نادلا» مدیرعامل مایکروسافت به‌چشم می‌خورد.

۱- ایلان ماسک: ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا، بنیان‌گذاری شرکت‌های اسپیس‌ایکس، بورینگ، نورالینک، اوپن ای‌ال و پی‌پال را نیز در کارنامه خود دارد. وی توانست ۲/ ۳۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و برنده این نظرسنجی شود.

۲- جف بزوس: بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آمازون، بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی آنلاین در جهان است. وی با بنیان‌گذاری این شرکت توانست تا حد زیادی به پیشرفت تجارت الکترونیک کمک کند. ۲/ ۷ درصد شرکت‌کنندگان این نظرسنجی، به جف بزوس رای داده‌اند.

۳- ساتیا نادلا: نادلا، از سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را در مایکروسافت آغاز کرد و در سال ۲۰۱۴ توانست به سمت مدیرعامل این شرکت برسد. از زمان انتصاب نادلا به این سمت، مایکروسافت رقابت تنگاتنگی با اپل و آمازون در کسب عنوان ارزشمندترین شرکت جهان داشته است. نادلا در این نظرسنجی، ۴/ ۴ درصد آرا را کسب کرده است.

۴- خودم(!): دو درصد از شرکت‌کنندگان، خود را به‌عنوان تاثیرگذارترین شخص حوزه فناوری در سال جاری معرفی کرده‌اند.

۵- دونالد ترامپ: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دستوری اجرایی مبنی بر پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی صادر کرده و دستور خود را بسیار جدی تلقی کرده است. ترامپ در راستای این تصمیم خود، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری از جمله آمازون، فیس‌بوک و گوگل را به پژوهش در زمینه هوش مصنوعی فراخوانده است. وی در این نظرسنجی توانست ۲/ ۲ درصد آرا را کسب کند.

۶- ساندار پیچای: پیچای، مهندس هندی‌تبار فناوری اطلاعات، در سال ۲۰۰۴ به گوگل ملحق شد و توانست در سال ۲۰۱۵ به سمت مدیرعامل اجرایی برسد. وی در این نظرسنجی، ۹/ ۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

۷- مارک زاکربرگ: زاکربرگ، مدیرعامل و بنیان‌گذار فیس‌بوک است که روزانه بیش از ۵/ ۱ میلیارد کاربر فعال دارد. وی در این نظرسنجی، به ۷/ ۱ درصد آرا دست یافته است.

۸- تیم کوک: کوک در سال ۱۹۹۸ به اپل پیوست و در سال ۲۰۱۱ به سمت مدیرعامل اجرایی این شرکت رسید. وی در این نظرسنجی، ۳/ ۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

۹- لینوس توروالدز: توروالدز، یک مهندس نرم‌افزار فنلاندی- آمریکایی است که در سال ۱۹۹۱، پروژه «هسته لینوکس» (Linux kernel) را ایجاد کرد و سپس آن را با کمک افراد دیگری توسعه داد. وی همچنین یک نرم‌افزار کنترل نسخه موسوم به «گیت» (git) را ارائه داد که از نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز برای بازنگری کد منبع توزیع شده و مدیریت منبع کد به‌شمار می‌رود. توروالدز در این بررسی، ۱/ ۱ درصد آرا را به خود اختصاص داد و به این ترتیب یکی از معدود افرادی به‌شمار می‌رود که درصدی بیش از یک به خود اختصاص داده‌اند.

۱۰- بیل گیتس: بیل گیتس، کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که بیشترین بخش شهرت او، به تاسیس شرکت «مایکروسافت» اختصاص دارد. گیتس در حال‌حاضر با تاسیس «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» (BMGF)، به همراه همسرش بر کارهای انسان‌دوستانه تمرکز کرده است.

۱۱- دن آبراموف: دن آبراموف، یک مهندس نرم‌افزار در گروه «ری‌اکت» (React) وابسته به فیس‌بوک است. ری‌اکت، یک کتابخانه مشهور جاوا اسکریپت است که فیس‌بوک آن را برای ایجاد رابط کاربری ارائه داده است.

۱۲- شی جین‌پینگ: شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین عالی‌رتبه‌ترین مقام جمهوری خلق چین به‌شمار می‌رود. جین‌پینگ، پروژه‌ای موسوم به «Made in China ۲۰۲۵»  را رهبری می‌کند که هدف از آن تبدیل چین به یک قطب فناوری و ابرقدرت سازندگی است. ایده اصلی ورای این پروژه، توقف تولید کالاهای ارزان و بی‌کیفیت و آغاز تولید کالاها و خدمات باارزش است.

۱۳- ایوان یو: یو، نرم‌افزاری موسوم به «ویو جی‌اس» (Vue.js) را ابداع کرده است. ویو جی‌اس، یک چارچوب متن باز است که برای نوشتن و آماده‌سازی رابط کاربری از آن استفاده می‌شود.

۱۴- اندرو ان‌جی: ان‌جی، یکی از مشهورترین دانشمندان هوش مصنوعی در جهان است. او یکی از پیشگامان آموزش مجازیآنلاین و از بنیان‌گذاران سایت «کورسرا» (Coursera) است. ان‌جی به‌عنوان استاد علوم رایانه در دانشگاه استنفورد نیز فعالیت می‌کند. یکی دیگر از اقدامات ان‌جی، پایه‌گذاری شرکت «لندینگ ای‌ال» (Landing AI) در سال ۲۰۱۷ است که به شرکت‌ها در به کار بردن هوش مصنوعی کمک می‌کند.

۱۵- ریچارد استالمن: استالمن، یک برنامه‌نویس رایانه طرفدار آزادی نرم‌افزار است. او جنبش آزادی نرم‌افزار را در سال ۱۹۸۳ آغاز کرد و توانست یک سیستم اجرایی آزاد موسوم به «گنو» (GNU) ابداع کند. استالمن دو سال بعد از ابداع این نرم‌افزار، بنیاد نرم‌افزار آزاد را تاسیس کرد.

۱۶- ویتالیک بوترین: بوترین در ۲۱ سالگی، پلت‌فرم عمومی متن‌باز و زنجیره بلوکی موسوم به «اتریم» (Ethereum) را ایجاد و منتشر کرد.

۱۷- لری پیج: پیج، از بنیان‌گذاران گوگل در سال ۱۹۹۸ است و اکنون مدیرعامل «آلفابت» (Alphabet)، شرکت مادر گوگل است.

۱۸- ریچ هیکی: هیکی، گویشی از زبان برنامه‌نویسی «لیسپ» موسوم به «کلوژر» (Clojure) و پایگاه داده موسوم به «دیتومیک» (Datomic) را ایجاد کرد. او در حال حاضر به‌عنوان مدیر ارشد فناوری در شرکت «کوگنیتکت» (Cognitect) فعالیت می‌کند که هر دو فناوری مذکور را در خود جای داده است.

۱۹- اجیت پای: پای، مدیر «کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا» (FCC) و از پایه‌گذاران اصل بی‌طرفی شبکه است. بی‌طرفی شبکه، اصلی است که نشان می‌دهد رفتار خدمت‌رسان‌های اینترنتی باید با همه داده‌ها در اینترنت یکسان باشد و هیچ تبعیضی بر اساس کاربر، محتوا، سایت، پلت‌فرم، اپلیکیشن، نوع ابزار یا نحوه مخابره قائل نشوند. پای اخیرا به خاطر حمایت‌های خود از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری، به شهرت رسیده است.

۲۰- جف دین: دین در سال ۱۹۹۹ به گوگل ملحق شد و در حال حاضر، سرپرستی گروه پژوهش هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را در این شرکت بر عهده دارد. بیشتر شهرت دین چه در گوگل و چه بیرون از این شرکت، به خاطر تخصص‌های فنی اوست.

۲۱- لیزا سو: سو در اکتبر سال ۲۰۱۴، به سمت مدیرعامل شرکت آمریکایی «ای‌ام‌دی» (AMD) رسید که در حوزه ساخت پردازنده‌ها فعالیت دارد. او پیش از رسیدن به این سمت، در شرکت‌های «فری‌اسکیل»، «آی‌بی‌ام» و «تگزاس اینسترومنتس» کار کرده بود.

۲۲- جان اسکیت: اسکیت، یکی از مهندسان نرم‌افزار گوگل است، اما به خاطر فعالیت گسترده خود در وب‌سایت استک اورفلو شناخته می‌شود.

۲۳- دمیس هاسابیس: هاسابیس، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت هوش مصنوعی «دیپ‌مایند» (DeepMind) است که در سال ۲۰۱۴ توسط گوگل خریداری شد.

۲۵- جک ما: جک ما، کارآفرین، صنعتگر و مدیر ارشد اجرایی چینی و همچنین بنیان‌گذار و مدیر شرکت بزرگ تجارتالکترونیک چینی «علی بابا» (Alibaba) است.

۲۵- ورنر وگلز: وگلز، مدیر ارشد فناوری شرکت آمازون است. او پیش از ورود به آمازون، در «دانشگاه کرنل» آمریکا، به پژوهش در مورد سیستم‌های محاسباتی سرمایه‌گذاری مشغول بود.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نظارت بر فعالیت اپلیکیشن‌های حمل‌ونقل با کیست؟/ بیداری از خواب غفلت با لگد حوادث

نظارت دقیق و اشراف مسئولان شهرستان و استان نسبت به عضوگیری و فعالیت نرم‌افزارهای موبایلی حمل‌ونقل درون و برون‌شهری نکا به یقین می‌تواند منجر به جلوگیری پیش‌دستانه از بروز مخاطرات احتمالی در امنیت اجتماعی شهروندان در آینده شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، صنعت حمل و نقل بدون شک یکی از مهمترین عرصه‌های کسب و کار و رونق رفاه عمومی در سطح جامعه به شمار می‌آید که در این میان شاخه حمل‌ونقل عمومی درون شهری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رونق هرچه بیشتر در این زمینه علاوه بر تغییر مثبت نگرش مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی که خود سبب کاهش آلایندگی و در نتیجه برخورداری از هوایی سالم‌تر برای خود مردم می‌شود اما در راستای بهبود گردش مالی عمومی و امنیت روانی به همراه حس اعتماد در جامعه نیز سهم درخوری را به همراه دارد.

در همین راستا همواره برای ورود به عرصه حمل‌ونقل عمومی سختگیری‌ها و ضوابط دشواری از سوی مسئولان مربوطه برای افراد متقاضی در نظر گرفته می‌شود تا با ارائه خدمات بهتر به جَو روانی حاصل از اعتماد به فضای عمومی شهرها از سوی مردم نیز منتج شود.

ویژگی‌هایی ازجمله برخورداری از گواهینامه معتبر و قابل اعتنا، تأهل و اصالت مشخص، عدم اشتهار به خلاف شئونات اجتماعی و شرعی در کنار عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی تنها بخشی از خصلت‌های مورد توجه مسئولان برای قبول ورود یک فرد به ناوگان حمل‌ونقل عمومی به شمار می‌آیند.

* حرکت اختاپوسی به سمت شهرهای کوچک

اما در شرایط کنونی که به نوعی رشد بی‌سابقه استفاده از فضای مجازی در کنار تمایل عموم مردم به سهولت دسترسی و کاهش زمان انتظار برای برخورداری از خدمات در زمینه‌های گوناگون قابل چشم‌پوشی نیست برخی از اپلیکیشن‌ها یا نرم‌افزارهای موبایلی بر بستر فضای مجازی تا حدودی توانسته‌اند با ورود در قالب استارت‌آپ‌ها به این مقوله، نظر شهروندان را جلب کنند.

البته این اتفاق در شهرهای بزرگ کشور ازجمله پایتخت تاحدود زیادی جا افتاده و کمتر کسانی هستند که حداقل یک مرتبه تجربه استفاده از چنین نرم‌افزارهای موبایلی بر بستر وب را تجربه نکرده باشند و همین امر نیز چالش جدی را برای ناوگان حمل‌ونقل عمومی و حتی خصوصی ایجاد کرده است.

با رشد هرچه بیشتر تمایل مردم به استفاده از چنین برنامه‌هایی، این مراکز به سمت شهرهای کوچکتر نیز روی آورده و در کمتر شهری است که فردی با پلاکارد مشخص دعوت به ثبت نام در این مجموعه‌ها مشاهده نشده باشد.

این امر با روند غیرمتعارفی که به خصوص در شهرهای کوچک در پیش گرفته شده کار را برای تاکسی‌ها و مجموعه‌های حمل‌ونقل درون و برون‌شهری تاحدودی سخت کرده و تهدیدی برای این ناوگان در سطح شهرها به شمار می‌آید.

*در نکا چه خبر است؟

شهرستان نکا نیز از این نکته مستثنی نبوده و چندی است که برخی افراد به خصوص جوانان نا آشنایی که بعضاً به نظر نمی‌رسد اهل این منطقه باشند در سطح خیابان‌ها و معابر شهر نکا با یک پلاکارد آشنا در دست، نظرها را به خود جلب می‌کنند.

پلاکاردی برای ثبت نام در یک اپلیکیشن حمل‌و‌نقل عمومی نام آشنا تا افراد علاقه‌مند با توقف برابر این افراد نسبت به ثبت نام اقدام کرده و از آن پس بتوانند در این شبکه جابجایی مسافر به مسافرکشی و کسب درآمد بپردازد.

آمارهای موجود از استفاده مردم شهرستان نکا از این اپلیکیشن برای سفرهای درون و برون‌شهری با قیمتی بسیار پایین حکایت دارد که این فعالیت با چراغ خاموش فراگیر و بدون سروصدا درحال گسترش در لایه‌های بیشتری از سطوح جمعیت شهرستان است.

همواره استفاده از ایده‌های خلاق و کسب‌وکارهای نوین مورد توجه بوده و استقبال ویژه‌ای را نیز، هم در سطح خواص و هم عموم مردم در پی داشته‌اند که برهمین اساس قاعده استفاده از این راهکار هرگز زیر سوال برده نمی‌شود.

اما سوال مهم درخصوص جنبه‌های دیگر مربوط به چنین اقدامات و چگونگی وقوع آن است که اتفاقاً باید از سوی مسئولان شهرستان و استان پیگیری شده و حتی حساسیت آن در شورای تأمین شهرستان نیز مورد بررسی دقیق قرار بگیرد چراکه به جنبه‌های امنیت عمومی نیز مربوط است.

شنیده‌ها از عدم برخورداری این شرکت‌های موبایلی فعال بر بستر وب از مجوز لازم برای فعالیت در سطح شهرستان حکایت دارد تا جایی که حتی به مراکز مهم ازجمله شهرداری، سازمان حمل و نقل، واحد اماکن نیروی انتظامی و اطلاعات مراجعه نشده و مشخص نیست این افراد اصلاً اهل کجا بوده و چه فعالیتی دارند.

درحالی که یک فرد عادی برای عضویت در حمل‌ونقل عمومی یک شهرستان از تاکسی‌های عمومی تا آژانس‌ها باید هفت‌خوان را سپری کرده و پس از گذراندن تست‌های مشخص بتواند مجوز لازم را کسب کند.

این درحالی است که در این شرکت‌ها قید خاصی از نحوه رانندگی، نوع خودرو، سابقه و رزومه شخصیتی و سلامت جسمی و روانی چندان لحاظ نمی‌شود و یک فرد به راحتی می‌تواند با حداقل شرایط به عضویت درآمده و کار خود را آغاز کند.

* دسترسی به مخاطبان عمومی بدون نظارت و حساسیت

جالب است که قیمت‌های در نظر گرفته شده از سوی این شرکت‌های موبایلی در ابتدای کار باتوجه به تبلیغات گسترده و هدفمندی که صورت می‌پذیرد بسیار پایین و حتی نصف هزینه ناوگان حمل‌ونقل عمومی و خصوصی شهرها در نظر گرفته می‌شود تا استقبال هرچه بیشتر مردم را به همراه داشته باشد.

اما مرور زمان و با بررسی تجربه حضور چند ساله آن‌ها در شهرهای بزرگ نشان داده که به محض جا افتادن در شهرها و خارج کردن ناوگان حمل‌ونقل عمومی از گردونه رقابت با خود به آرامی نرخ خود را افزایش داده و مردمی را که به خود شرطی ساخته‌اند به ناچار با افزایش حلزونی قیمت روبرو می‌سازند.

از سوی دیگر یک امتیاز ویژه‌ای که چنین اپلیکیشن‌هایی از آن برخوردار هستند برخورداری از یک جامعه مخاطب از افرادی که نرم‌افزار مربوطه را در گوشی‌های همراه خود نصب کرده‌اند و قابلیت دریافت پیام‌های مختلفی را از سوی این نرم‌افزارها دارا می‌باشند است.

مخاطبینی که دلخوش به هوشیاری و رصد مسئولان که حساسیتی نیز نسبت به حضور چنین افرادی در شهر نداشته بلکه توجیهی بر بدون مشکل بودن فعالیت آن‌ها در شهر به شمار می‌آید به این سبک از فعالیت نیز اعتماد می‌کنند و در مواقع حساس چنین نرم‌افزارهایی توان تبدیل شدن به یک رسانه جریان‌ساز پر مخاطب را نیز دارا می‌باشند.

* هیچ توجیهی مسئولیت را سلب نمی‌کند

برهمین اساس به نظر می‌رسد مسئولان پر تلاش که برای ساماندهی فضای حمل‌ونقل عمومی جامعه حساسیت بالایی از خود نشان داده و همواره امنیت عمومی و آرامش اجتماعی را در کنار رعایت ضوابط و قوانین آویزه گوش خود دانسته‌اند نباید از ظرفیت‌ها و البته تبعات فضای مجازی غافل شوند.

چراکه اشراف هرچه بیشتر مسئولان هم به بهبود روند فعالیت چنین شرکت‌های استارت‌آپی در سطح شهرستان و استان کمک خواهد کرد و هم از بروز اتفاقات تلخ احتمالی که معمولا در سایه غفلت‌ها پدید می‌آیند جلوگیری بلکه پیشگیری خواهد کرد.

این درحالی است که این منطقه در سال‌های قبل تجربیات تلخی از مسافرکش‌های درون و برون شهری در خاطرات خود دارد و نباید حتی لحظه‌ای فضا از کنترل مسئولان خارج شود.

این گزارش نیز تنها تلنگری جدی هم به مردم در راستای شناخت هرچه بیشتر روند فعالیت چنین شرکت‌های خصوصی حمل‌ونقل در قالب استارت‌آپ‌های موبایلی و هم تذکری جدی به مسئولانی است که چندان به این موضوع توجه نداشته‌اند به شمار می‌آید.

باوجود عدم مراجعه این گروه‌ها به مراکز قانونی شهر برای ثبت و کسب مجوز، هرگز مسئولیت را از دوش مسئولان بر نمی‌دارد چراکه باید خود پیگیر موضوع بوده و از فعالیت‌های غیرقانونی با هر عنوان، در هر قالب و با بهره‌مندی از هر نوع حمایتی جلوگیری کنند.

این تنها بخشی از نکات قابل طرح برای افکار عمومی و مسئولان دراین زمینه بوده و به یقین درصورت پیگیری مسئولان به نکات و رموز بیشتری از چنین فعالیت‌هایی پی خواهند برد که در صورت نیاز در گزارش‌های بعدی ابعاد مهم‌تری از این موضوع به استحضار مردم و مسئولان خواهد رسید.

انتهای پیام/

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۶۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هرآنچه باید درباره جام جهانی جوانان ۲۰۱۹ بدانید/ نبرد ستاره‌ها در مرکز اروپا
 • قانونگذاران آمریکا: لحن دولت ترامپ علیه ایران نرم‌تر شد
 • ۱۶ پروژه دانشگاهی در سایپا تجاری سازی شد
 • ممنوعیت استفاده پلیس کالیفرنیا از فناوری تشخیص چهره
 • 16 پروژه دانشگاهی در سایپا تجاری سازی شد/ERP در آستانه بومی شدن قرار گرفت
 • نرم افزار موبایلی « پارکینگ آنلاین » در شهرری رونمایی شد
 • لزوم قطع وابستگی به نرم افزارها و پایگاه‌های داده شرکت‌های آمریکایی
 • هواوی انحصار گوگل را می‌شکند
 • نرم‌افزار Google Calender نیز تاریک می‌شود
 • لزوم قطع وابستگی به نرم افزار ها و پایگاه های داده شرکت های آمریکایی
 • سریعترین و خاص‌ترین خودرو‌هایی که در سال ۲۰۱۹ رونمایی شدند + تصاویر
 • ترکیب بهترین بازیکنان فصل 2018-2019 بوندس لیگا از نگاه هواسکورد و گل
 • انتشار فراخوان ثبت مراکز آزمایشگاهی در حوزه بازی‌های ویدیویی
 • نرم افزار خودروهای جنرال موتورز آپدیت می شوند
 • طرح جامع فناوری اطلاعات در شهرداری همدان تدوین می شود
 • برگزاری دوره آموزشی مدلسازی و تحلیل ژئوتکنیکی و کاربرد نرم‌افزار FLAC3D
 • ارایه کارت‌های «آی دی دار» به افراد بی بضاعت
 • ترافیک گرگان با نرم افزار موبایلی سامان می گیرد
 • بازدید هشت هزار نفر از نمایشگاه کتاب، نرم افزار و محصولات قرآنی در چهارمحال و بختیاری