استاندار همدان گفت: این نوید را می دهیم که مجموعه دستگاه های دولتی نهایت همکاری را با قرارگاه محرومیت زدایی و سپاه انصارالحسین(ع) دارد و حتی توافقاتی را برای ادامه طرح های نیمه تمام با آنان خواهیم بست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نافع، سعید شاهرخی صبح امروز در جمع جهادگران همدانی با قدردانی از فعالان حوزه محرومیت زدایی در سپاه استان همدان، گفت: سپاه در طول سل هی پس  پیروزی انقلاب اسلامی نقش بی بدیلی را بازی کرده و به همین دلیل دشمن از پاسداران عصبانی است و از این عصبانیت خود می میرد.
وی اظهار کرد: گرچه سپاه را ترویست معرفی کردند اما مردم و مسئولان پیوند ناگسستنی خود را با تجلیل از آنان نشان دادند چرا که خوب می دانند سپاهیان همیشه در خدمت رسانی به مردم در صف اول هستند.
استاندار همدان افزود: این نوید را می دهیم و آمادگی خود را اعلام می کنیم که مجموعه دستگاه های دولتی نهایت همکاری را با قرارگاه محرومیت زدایی و سپاه انصارالحسین(ع) دارد و حتی توافقاتی را برای ادامه طرح های نیمه تمام با آنان خواهیم بست.
شاهرخی با تأکید بر اینکه توجه به اقشار ضعیف و محرومان جزء ارزش ها و آرمان های انقلاب است، عنوان کرد: نظام ما در حوزه محرومیت زدایی گام های مؤثری برداشته تا جایی که امروز تمام روستاهای بالای 20 خانوار برق دار شده اند، طرح بهسازی روستاها یا انجام شده و یا در دست انجام است، همه روستاها ازنعمت راه های روستایی آسفالته و گاز برخوردار هستند.
وی ادامه داد: برای بافت های فرسوده در استان همدان 40 میلیارد تومان اعتبار عمرانی و  160 میلیارد تومان اعتبار هم برای بازسازی مناطق فرسوده در نظر گرفته شده است.
استاندار همدان با ابراز خرسندی از حضور نیروهای قرارگاه محرومیت زدایی استان در خدمت رسانی به مردم، گفت: زمانی که سپاه با این نگاه به میدان می آید نوید این را می دهد که سرعت خدمت رسانی بیشتر می شود.
شاهرخی همچنین در ادامه به سیل روی داده در فروردین ماه سال جاری اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با پیشگیری های انجام شده استان ما با 134 میلیمتر بارندگی در 24 ساعت که معادل 6 ماه بارش در استان بود مدیریت خوبی از خود نشان داد.
وی تصریح کرد: اما فرستادن سیلاب به داخل دشت ها برای در امان ماندن مردم خسارتی را نیز به باور آورد وارد و از سویی دیگر شدت بارش ها به بسیاری از منازل هم آسیب وارد کرد.
استاندار همدان با با بیان اینکه بعد از گلستان همدان بیشتر آسیب مترتب با سیل را متحمل شد، اظهار کرد: در سطح استان به 50 هزار و 740 هکتار از باغات و زمین های کشاورزی خسارت وارد شد و همچنین بیش از هشت هزار واحد مسکونی و تجاری نیاز به مرمت پیدا کردند، چراکه بارندگی ها پایه و اساس ساختمان ها را سست کرده و باید بازسازی شوند.
شاهرخی ابراز امیدواری کرد: با همکاری سپاه در روند ساخت و سازها بهسازی مناطق آسیب دیده سرعت بیشتری حاصل شود.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

الگوسازی برای بیابان زدایی در حاشیه نمکی دریاچه ارومیه

ارومیه- ایرنا- حاشیه نمکی دریاچه ارومیه که تا چند سال پیش به عنوان یکی از مناطق بحرانی در موضوع بیابان زایی مطرح بود، با اجرای طرح های اجرایی تمهید شده به الگویی کم نظیر در اجرای طرح های بیابان زدایی کشور تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا اوایل دهه 1390 تصاویر بیابان زایی در حاشیه دریاچه ارومیه نظر بسیاری از مردم، مسوولان و حتی محققان حوزه بیابان را به خود جلب کرد؛ این تصاویر که در نگاه اول بسیار غیرواقعی به نظر می آمد و بیشتر به کویرهای مرکزی ایران یا حتی کویرهای بی آب و علف برنامه های مستند تلویزیون شباهت داشت، دغدغه بیابان زدایی در کمربند حاشیه دریاچه ارومیه را کلید زد.
جلوگیری از تداوم این روند با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و در کنار اجرای طرح های احیایی برای بازگرداندن حیات به دریاچه ارومیه، اجرای طرح های بیابان زدایی نیز عملیاتی شد.
حال پس از گذشت حدود پنج سال از اجرای طرح های خلاقانه بیابان زدایی در حاشیه نمکی دریاچه ارومیه، نتایج بسیار خوبی از آن حاصل شده که مجریان را به تداوم اجرای آنها در راستای کاهش حداکثری بیابان های اطراف این پهنه آبی ترغیب کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی که مسوولیت مستقیم اجرای طرح های بیابان زدایی در حاشیع دریاچه ارومیه را در سواحل غربی این پهنه آبی برعهده دارد، با بیان اینکه میزان گرد و غبار نمکی با منشاء دریاچه تا 70 درصد مهار شده، گفت: بیابان زدایی در بیش از نیم میلیون هکتار از حاشیه دریاچه ارومیه یکی از موفق ترین پروژه های منابع طبیعی است.
میرصمد سیدموسوی افزود: طی چهار سال گذشته یکهزار و 967 هکتار عملیات بوته و نهال کاری در حاشیه اطراف دریاچه ارومیه انجام شد که رقمی کم نظیر در این حوزه به شمار می رود.
وی اظهار داشت: در این راستا 251 میلیارد ریال در چهار منطقه بحرانی واقع در شهرستان های ارومیه، سلماس و میاندوآب از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه هزینه شد.
وی بیان کرد: در این بازه زمانی 112 کیلومتر بادشکن غیرزنده در راستای احیای بیولوژیکی دریاچه ارومیه در سایت «جبل‌کندی» احداث شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اضافه کرد: همچنین ساماندهی چرای دام در سطح 500 هزار هکتار و مراقبت و نگهداری از گززارهای اطراف دریاچه در سطح حدود 600هکتار انجام شد.
«موسوی» با اشاره به قرق مطلق در سطح 25 هزار هکتار از مناطق حاشیه ای دریاچه ارومیه با هدف بیابان زدایی از طریق توزیع رایگان بسته‌های حمایتی، گفت: در این بازه زمانی توزیع رایگان جو به میزان 518 تن، مدیریت هرز آب در سطح 2 هزار و 600 هکتار از اراضی ساحلی، آبیاری سنواتی، پژوهش در زمینه روش‌های نوین مقابله با فرسایش بادی و گرد و غبار، اقدامات ترویجی و فرهنگی در قالب مدل ترسیب کربن و نیز مطالعات اجرایی در هفت هزار و 600 هکتار از اراضی منطقه «جبل کندی» و محدوده پارک ملی صورت گرفت.
وی افزود: طبق بررسی ها حداکثر ظرفیت انتقال تجمعی گرد و غبار در منطقه نصف شد و از 298 کیلوگرم در سال 1396 به 157 کیلوگرم در مترمربع طی سال گذشته رسید.
وی اضافه کرد: در این مدت همچنین تلفات خاک تجمعی از 39 تن در هکتار در سال 1396 به 12 تن در هکتار در سال گذشته کاهش یافت.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز در این خصوص گفت: در سال‌های 1393 و 1394 با کوچک‌ترین باد، توفان نمک به آذربایجان شرقی و اطراف دریاچه می‌رسید و تثبیت ریزگردها و جلوگیری از بروز بحران در این بخش در دستور کار قرار گرفت.
فرهاد سرخوش افزود: عملیات مقابله با ریزگرد در سال های اخیر یکی از موفق ترین اقدامات در حوضه دریاچه ارومیه به شمار می رود که حدود 80 درصد آن به ثمر نشسته است.
وی اضافه کرد: علاوه بر اجرای طرح هایی نظیر بادشکن غیرزنده، بوته کاری و نهال کاری، ساماندهی چرای دام، مراقبت و نگهداری از گززارهای موجود و مدیریت هرزآب اقدامات قابل توجه دیگری نیز انجام شد که احداث ایستگاه های سنجش و پایش فرسایش بادی از جمله آنها به شمار می رود.
وی اجرای طرح های بیابان زدایی را عامل اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقی در راستای جلوگیری از مشکلات در آینده دانست و بیان کرد: در این راستا طرح های پژوهشی در خصوص روش های نوین مقابله با فرسایش بادی و گرد و غبار انجام شد که نتایج آن می تواند در ارتقای شاخص های طبیعی موثر باشد.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده، اظهار امیدواری کرد که در آینده نیز با اختصاص اعتبار مناسب، این روند ادامه یابد.
کارشناس حوزه منابع طبیعی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اقدامات انجام شده در حوضه دریاچه ارومیه بسیار قابل توجه بوده و در صورتی که این اقدامات انجام نمی شد، شاهد بروز مشکلات اساسی در حوزه زیست محیطی بودیم.
هوشنگ داداش زاده افزود: اجرای طرح های کاشت نهال، بوته کاری و استفاده از بادشکن های غیرزنده که با شرایط دریاچه ارومیه نیز سازگاری داشته، توانسته است تا حدود زیادی از بروز مشکل در حاشیه این دریاچه به ویژه روستاهای اطراف بکاهد.
وی اضافه کرد: در صورت اجرایی نشدن طرح های منابع طبیعی در این حوضه، شاهد مهاجرت روستاییان و حاشیه نشینان دریاچه بودیم و با تمهیدات ویژه ای از سوی نهادهای مسوول جلوی این امر گرفته شد.
وی بیان کرد: این طرح ها باید با همراهی اعتباری دولت تداوم یابد تا زمینه ریشه کن شدن مشکل بیابان زایی در حاشیه دریاچه ارومیه فراهم شود.
به گزارش ایرنا ارتقای کیفیت زندگی در حاشیه دریاچه ارومیه و روستاهای اطراف این نگین فیروزه ای مورد توجه همه نهادهای مسوول می باشد ولی مردم نیز باید در این خصوص همراهی لازم را داشته باشند تا موفقیت طرح ها دوچندان شود.
تراز دریاچه ارومیه از سال 1344 تا سال 1372 در حد فاصل یکهزار و 274 متر تا یکهزار و 278 متر متغییر بود اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال 1393 کاهش متوسط سالانه 40 سانتی متر و در مجموع هشت متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.
دریاچه ارومیه یکی از مهمترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمالغرب ایران است که 550 گونه گیاهی یک ‌ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک آن شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌‌های شورپسند، خشکی ‌دوست و آبزی است.
این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال 1346 به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.
دریاچه ارومیه در سال 1354 به عنوان سایت رامسر( تالاب بین ‌المللی) ثبت و در سال 1356 از سوی یونسکو جزء مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد.
حوضه آبریز این دریاچه با مساحت 51 هزار و 876 کیلومترمربع یکی از 6 حوضه آبریز اصلی کشور است.
8137/518

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۶۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سپاه به دنبال ایجاد امنیت و رفع محرومیت زدایی است
 • مشروح سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییهحسین هدایتی به ۲۰ سال حبس و شلاق در انظار عمومی محکوم شد/برداشت ناقص از سخنان دادستان اصفهان درباره دوچرخه‌سواری بانوان/در رسیدگی به اموال مسئولان اگر به جرم یا تخلفی برسیم، اعلام می‌کنیم/همه محور‌های سند تحول برنامه
 • قرارگاه محرومیت زدایی سپاه تاکنون 10 هزار مسکن تحویل داده است
 • ۱۸۵ پروژه محرومیت‌زدایی توسط بسیج سازندگی اردبیل اجرا شد
 • حکم محکومیت حسین هدایتی صادر شد /آخرین وضعیت پرونده عراقچی و آقاخان /آخرین وضعیت پرونده رئیس سازمان خصوصی‌سازی
 • سردار پورجمشیدیان: رفع محرومیت و ایجاد اشتغال در افزایش امنیت جامعه نقش بسزایی دارد
 • سپاه در محرومیت زدایی مانند باران عمل می کند
 • اجرای ۱۳ طرح نوسازی و بهسازی در بافت‌های فرسوده اراک/۴۵۴۴ هکتار از وسعت کلانشهر اراک سکونت‌گاه غیررسمی است
 • شهر زنجان ۵۷۰ هکتار بافت فرسوده دارد
 • احداث۲۰ خانه برای سیل زدگان توسط سپاه آبادان
 • احیای بافت فرسوده در چارچوب توسعه درون‌زای شهر
 • احیای بافت فرسوده در چارچوب توسعه درون‌زا شهر
 • ازدواج آسان اولویت قرارگاه محرومیت زدایی سپاه است/لوازم خانگی سیل زدگان را تدارک خواهیم دید
 • 600 تن قیر دولتی برای آسفالت حاشیه ورامین اختصاص یافت
 • طرح‌های محرومیت‌زدایی کمیته امداد در مناطق حاشیه‌نشین اردبیل اجرا می‌شود
 • ۳۶میلیارد تومان اعتبار به بازآفرینی شهری خراسان جنوبی اختصاص یافت
 • بیش از 52 درصد بافت فرسوده مرکز پایتخت نوسازی شد
 • ۵ درصد مساحت شهر تهران بافت فرسوده است
 • عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به قشلاق امیر خانلو شهرستان اصلاندوز آغاز شد