بنده در یک خانواده قرآنی بزرگ شدم؛ در زمان های قدیم به مربیان قرآن مُلا می گفتند و پدر بزرگ بنده و پدر بزرگ مادرم از بهترین مُلاهای قدیم شهر زنگی آباد بودند که ان شاء الله روحشان قرین رحمت الهی؛ پس مسلماً ما هم باید قدم در راه ایشان بگذاریم.

فاطمه ایرانمنش، حافظ کل قرآن و مربی نمونه استانی و کشوری، پرورش یافته خانواده ای قرآنی که حالا خانه اش را بیت الحفاظ کرده؛ متولد 1364، دارنده لیسانس علوم قرآنی که مسئولیت خانه قرآن جوادالائمه، مؤسسه قرآنی بیت الحفاظ و طرح خانه های نور و امورقرآنی کانون فرهنگی مسجد ولی عصر زنگی آباد را برعهده دارد و همچنین مسئول طرح حفظ مجازی استان کرمان( به صورت تلفنی) است؛ به سئوالات خبرنگار خبرگزاری شبستان پاسخ می دهد.

 

۱)بفرمائید از چه سالی حفظ قرآن را آغاز کردید و روند کار به چه شکل بود؟

در سال 1382 در طرح تخصصی حفظ قرآن شرکت کردم و مدت یک سال حافظ کل قرآن شدم؛ از سال 84 به مربی گری حفظ قرآن پرداختم و از سال 91 بعد از گذراندن دوره مربی گری در شهر مقدس قم به صورت پیشرفته؛ شروع به برگزاری کلاس حفظ قرآن کردم.

 

۲)چه شد که قدم در این راه نهادید؟

بنده در یک خانواده قرآنی بزرگ شدم؛ در زمان های قدیم به مربیان قرآن مُلا می گفتند و پدر بزرگ بنده و همچنین پدر بزرگ مادرم از بهترین مُلاهای قدیم شهر زنگی آباد بودند که ان شاء اللہ روحشان قرین رحمت الهی؛ پس مسلماً ما هم باید قدم در راه این بزرگواران بگذاریم.

همینطور یکی از خاله های بنده - وجیهه زنگی آبادی- حافظ کل قرآن هستند؛ خواهرم- اسما ایرانمنش- از حافظان برجسته استان کرمان و کشور است که در سال 81 در طرح یک ساله حفظ شرکت کرد و با تشویق های او بنده هم در سال 82 در طرح حفظ شرکت کردم.

 

۳)زیر نظر مؤسسه خاصی حفظ کردید؟ 
طرح حفظ از طرف جامعه القرآن قم در شهر کرمان برگزار شد و اساتید بنده خانم ها علوی و ابوالمعصومی بودند.

 

۴)طی این مدت موفقیت هایی حتماً داشتید؛ شاخص ترین آنها کدام است؟

به لطف خدا در چهار سال متوالی به عنوان مربی برتر استان انتخاب و در سال گذشته به عنوان مربی برتر کشور برگزیده شدم.

 

۵)قدری بیشتر راجع به فعالیت های قرآنی خود توضیح دهید.

 

تاکنون بیش از 300 نفر در کلاس های حفظ بنده شرکت کرده که محفوظات آنها از یک جزء تا حفظ کل قرآن است. کلاس های قرآن همه روزه صبح و عصر در منزل شخصی مان برگزار می شود؛ صبح ها کلاس حفظ فرزندم برگزار می شود؛ او از مهرماه سال 97 به صورت تخصصی شروع به حفظ کرده و تا کنون 25 جزء را حفظ کرده است؛ عصر ها هم کلاس های حفظ دیگر قرآن آموزان از سنین 3 سال به بالا برگزار می شود.

 

دو فرزند دارم؛ امیر، 12 ساله حافظ 25 جزء قرآن که سال پنجم مدرسه را به صورت جهشی گذراند و امسال مرخصی تحصیلی گرفته و به حفظ قرآن مشغول است و راحیل، 10 ساله حافظ 3 جزء قرآن؛ همیشه با همکاری همسرم کارهای قرآنی را پیش می بریم و همان طور که گفتم کلاس های ما همیشه در منزل برگزار می شود و همسر و فرزندانم سختی های زیادی متحمل می شوند اما به خاطر علاقه همیشه با بنده همکاری می کنند و اعضای فعال مؤسسه قرآنی بیت الحفاظ هستند.

 

۶)آنچه که در موفقیت شما بیش از هر چیز مؤثر بوده، چیست؟

دعای خیر پدر و مادرم عزیزم؛ هر چند الان دو سال است که از سعادت داشتن مادر محروم هستم اما باز هم دعای ایشان بدرقه راهم هست؛ همچنین همت والای همسر بزرگوار و فرزندان عزیزم که اگر دعا و وجود  این عزیزان نبود هرگز موفقیتی هم در کار نبود.

 

۷)برنامه تان برای آینده؟

به دلیل پتانسیل بالا و استقبال مردم قرآن دوست زنگی آباد و حومه، ان شاءالله  شعبه دوم مرکز حفظ را راه اندازی می کنیم و همچنین در نظر داریم یک مرکز حفظ تخصصی و شبانه روزی در شهر زنگی آباد راه اندازی کنیم که به لطف خدا تا به الان مسئله مکان و تجهیزات آن حل شده  و در سعی و تلاش هستیم که بتوانیم پشتوانه مالی برای این امر مهم را  فراهم سازیم تا به زودی طرح را به اجرا در آوریم و کل استان کرمان را پوشش دهیم.

 

۸) برنامه های قرآنی شما از سوی شخص یا نهادی، حمایت مالی هم می شود؟

مؤسسه ما با سازمان های مختلف همکاری می کند، بعضی از سازمان ها در بعضی از این فعالیت ها، پشتیبانی انجام می دهند اما فعلاً در مورد مرکز شبانه روزی هیچ پشتیبانی انجام نشده؛ همانطور که می دانید راه اندازی مرکز شبانه روزی هزینه های زیادی داره اما بازم می گویم با توکل به خدا ان شاء اللہ که یاری می شویم.

 

۹)ماه مبارک رمضان فعالیت های قرآنی شما به چه شکل است؟

برگزاری جمع خوانی قرآن با تلاوت قاریان برجسته شهر کرمان که  بیش از 200 نفر از قرآن دوستان در این جلسه شرکت می کنند از جمله این برنامه ها است و  خانواده هایی که شرکت می کنند فرزندان آنان در  یک سالن دیگر به حفظ قرآن مشغول هستند که در این طرح حفظ در کنار جمع خوانی بیش از 50 نفر از  حافظان خردسال و نوجوان حضور دارند.

۱۰)سخن پایانی؟

خانواده های عزیز سعی کنند که فرزندانشان به قرآن انس داشته باشند و به سمت تدبر در قرآن سوق پیدا کنند زیرا قرآن مانند یک راهنما ، در همه زندگی انسان دستورالعمل دارد. واقعیت امر در این است که تنها حافظ یا قاری بودن ملاک برای قرآنی بودن فرد نیست، بلکه باید عامل به آموزه‌های این کتاب انسا‌ن‌ساز بود تا در مسیر زندگی قرآن معیار و محور ما باشد.

فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ هر چه از قرآن میسر مى ‏شود، بخوانید (20/مزمل)

 

 

گفتگو از طاهره بادامچی

 

پایان پیام/80

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مباهله به عنوان غدیر دوم معرفی شود/ تشریح آراء مفسران اندلس در مورد اهل بیت(ع)

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهری، رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی امروز 31 اردیبهشت‌ماه در نشست علمی «اهل بیت(ع) در نگاه مفسران اندلس» که در تالار امام مهدی(عج) این پژوهشگاه برگزار شد، گفت: اندلس قدیم مرزهای بسیار گسترده‌ای داشت که امروز یکی از استان‌های جنوبی اسپانیا محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه اولین حکومتی که در اندلس و بعد از فتح آنجا شکل گرفت، حکومت امویان بود، افزود: همین مسئله سبب شد تا تمایلی به ارائه اسلام با نگاه اهل بیت(ع) در این منطقه شکل نگیرد به همین دلیل بیشتر مفسران نیز مطالب ضد شیعی بیان کرده‌اند گرچه در دهه‌ها و سده‌های بعد این فرایند تغییر یافت و گرایش به شیعه بیشتر شد.

وی با بیان اینکه عمدتاً مذهب مالکی در اندلس قدیم ترویج شد، اظهار کرد: این مذهب سایر مذاهب اهل سنت را هم تحمل نمی‌کند، چه رسد به اینکه بخواهد با شیعه کنار بیاید به همین دلیل اگر به فردی شیعی دست می‌یافتند او را می‌کشتند و سایر مذاهب اهل سنت را هم باطل می‌شمردند.

مطهری با بیان اینکه ضدیت با اهل بیت(ع) در آثار بسیاری از مفسران اندلس دیده می‌شود، افزود: البته  در برخی موارد از جمله در ادبیات و شعر به خصوص در دوره‌های بعد گرایش به تشیع در میان مفسران بیشتر شده است، ولی این تقابل به خصوص در میان متعصبان این قشر دیده می‌شود.

رئیس انجمن تاریخ حوزه با بیان اینکه مفسران منطقه اندلس عمدتاً شاگرد مفسران سایر مناطق اسلامی آن زمان بودند، ادامه داد: با این وجود آثارشان تفاوت زیادی با اساتید خود دارد و گرایش به مذهب مالکی به وضوح دیده می‌شود، ضمن اینکه این افراد میان اهل بیت(ع) هم تبعیض قائل شده‌اند، مثلاً نوع بیان آن‌ها نسبت به امام علی(ع) کاملاً متفاوت از امام حسن، حسین و حضرت زهرا است که به خصوص در آیه مباهله این مسئله دیده می‌شود.

مطهری با بیان اینکه این مفسران در جریان مباهله و در تفسیر این آیه، تلاش کرده‌اند امام علی(ع) را در زمره اهل بیت(ع) نیاورند، تصریح کرد: به همین دلیل بنده در مصاحبه‌هایی که با رسانه‌ها دارم همواره تأکید می‌کنم که جریان مباهله را بیشتر مورد توجه قرار دهند و آن را به عنوان غدیر دوم معرفی کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه مفسران اندلس در ذیل این آیه مطالبی آورده‌اند که ما قبول نداریم افزود: از جمله ابن عربی در تفسیر این آیه آورده که بعد از نزول، پیامبر دخترش فاطمه و فرزندانش را فراخواند و به مباهله با مسیحیان نجران برد، ولی اشاره‌ای به نام امام علی ندارد.

مطهری افزود: همچنین ابن عطیه اقوال مختلفی در این زمینه آورده و در قولی که خودش برگزیده نام حضرت امیر(ع) نیامده است و در برخی اقوال دیگر که نام امام هست آن را مورد شک و تردید قرار داده و روایات موید نظر خود را مورد تاکید قرار می دهد.

رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: همچنین در آیه ولایت یعنی آیه 55 سوره مائده «إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» این موضع‌گیری قابل مشاهده است؛ این آیه در شأن امام علی(ع) نازل شد؛ وقتی که امام انگشتری خود را در هنگام نماز به فقیر دادند ولی عمده تلاش مفسران اندلس آن است که انحصار نزول آیه به امام علی را زیر سؤال ببرند و حتی در این زمینه به روایتی از امام باقر(ع) هم استناد می کنند در حالی که به شان نزول سخن امام و تقیه امام توجه ندارند؛ قرطبی در ذیل این آیه با استناد به روایت امام باقر که فرمودند: امام علی(ع) از مومنان بیان شده در وَالَّذِينَ آمَنُوا است، آن را مشمول همه مومنان دانسته و انحصار آیه برای امام علی(ع) را زیر سؤال برده است.

مواجهه برخی مفسران سنی با آیه تطهیر

رئیس انجمن تاریخ حوزه با اشاره به نظر مفسران اندلسی در مورد آیه تطهیر ادامه داد: این آیه اختصاص به 5 تن دارد ولی در ذیل آن برخی مفسران مطالبی نوشته‌اند که کاملا مشخص است هدفشان افزودن همسران پیامبر و افراد دیگر به مجموعه اهل بیت مطرح شده در این آیه است مثلا قرطبی که تعصب دارد در شرح بیت آورده که بیت مکان سکونت پیامبر(ص) است وهمسران پیامبر هم شامل این مسئله هستند.

وی با اشاره به سوره برائت و ابلاغ پیام برائت توسط امام علی(ع) بیان کرد: پیامبر ابتدا ابوبکر را برای ابلاغ پیام برائت فرستادند، ولی در وسط راه پیام دادند که این ابلاغ به دستور خدا باید توسط امام علی انجام شود لذا این ماموریت به امام محول شد و ابوبکر از بابت این مسئله ناراحت شد ولی مفسران اهل سنت به شیوه‌های مختلف آن را توجیه کرده‌اند.

این استاد تاریخ حوزه ادامه داد: مفسران اهل سنت به نوعی تلاش می‌کنند تا این فضیلت را از امام بگیرند؛ به عنوان نمونه گفته‌اند که این سنت عربی و باقیمانده از عصر جاهلی بوده است که اعلام انقضاء پیمان‌های قبائل باید توسط فردی از خود آن قبیله باشد و چون خلاف آن را انجام نمی‌دادند پیامبر ابوبکر را منع کرد؛ برخی دیگر هم می‌گویند که پیامبر(ص) ابوبکر را سرپرست حاجیان قرار داده بود، ولی این سخن درست و مطابق با تاریخ صحیح نیست، زیرا آن زمان هنوز چیزی با عنوان امارة‌الاحج وجود نداشت.

نقد کتاب اهل بیت در نگاه مفسران اندلس

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی عیسی‌زاده، مدیر گروه فرهنگنامه‌های قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم به نقد این مطالب که براساس کتاب حجت‌الاسلام مطهری در هیمن زمینه ارائه شده بود، گفت: بیوگرافی مختصر و  در عین حال جذابی که سرنوشت فرهنگی و علمی اندلس را ارائه کرده در این کتاب آمده است و از نقاط قوت محسوب می‌شود.

وی در پیشنهادی بیان کرد: بنده معتقدم که ترجمه انگلیسی این کتاب نوشته شود زیرا بیش از 170 منبع اصیل را مورد استفاده قرار داده و برای انگلیسی زبانان و حتی در صورت ترجمه به عربی باری عرب زبانان جذاب خواهد بود و سند بسیار ارزشمندی در مورد اندلس است.

عیسی‌زاده ارائه نمایی از دانشمندان فقه و تاریخ و ادبیات و تفسیر و ...همچنین مقدمه زیبا و جالب را از دیگر ویژگی‌های این اثر برشمرد و تصریح کرد: ایشان به نظر چندتن از مفسران اندلسی با گرایش اهل سنت پرداخته‌اند ولی از دو تن از مفسرانی که گرایش شیعی داشته‌اند غفلت شده است از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا مودب در مورد یکی از این مفسران گفته که تفسیر وی از باارزش‌ترین تفسیر غرب جهان اسلام است، لذا خوب بود که این تفسیر هم مورد توجه قرار می‌گرفت همچنین مفسری دیگری که لازم بود در این کتاب قید شود محمدبن سلمان شاطبی است؛ وی از مفسران و محدثان بزرگ اندلس بوده و از آموزه‌های سلف استفاده برده و در عین حال گرایشات شیعی داشته است.

عیسی‌زاده با بیان اینکه در شرح حال مفسران برخی افراد جا افتاده‌اند، اظهار کرد: جا داشت که در مورد تمامی مفسران شرح حال مختصری بیان شود و به یک یا دو نفر بسنده نشود. همچنین با توجه به سبک کتاب انتظار می‌رود نقدی که در مورد آرائ مفسران به کار رفته در همه موارد انجام می شد و به مفسرانی مانند علامه طباطبایی استناد می‌شد.

استفاده بیشتر از نظرات مفسران شیعه

عیسی‌زاده تاکید کرد: همچنین وقتی بحث از مفسران اهل سنت در کتاب است باید نقد مفسران شیعه در مورد سخنان این افراد هم به نحوی پررنگ تر بیان می‌شد، ضمن اینکه ایشان چون در این اثر نام شش تن از مفسران را آورده باید در تمامی آیات به نظرات همه می‌پرداخت ولی در ذیل برخی آیات به نظر چهار و یا 5 نفر بسنده شده است و مخاطب متوجه نمی‌شود که بقیه مفسران در مورد این آیات نظری داشه یا نداشته‌اند.

دفاع از نقد

حجت‌الاسلام مطهری در پاسخ به نقدهای این قرآن‌پژوه با بیان اینکه بنده با مفسرانی که دیدگاهشان نزدیک به تشیع است، آشنایی داشتم، ولی یکی به دلیل اختصار و دیگر اینکه عمدتاً این گرایشات مربوط به دهه‌های بعدی است از آن منصرف شدم تا حجم مطالب هم بسیار زیاد نشود.

مطهری با بیان اینکه عمده مطلب مد نظر من این بود که دیدگاه نویسندگان این خطه را با استناد به آثار خودشان نقد کنم تصریح کرد: به همین دلیل رجوع به مفسران شیعه در این مسئله کمتر وجود دارد، ولی در بازنگری مجدد اثر می تواند مورد استفاده باشد.

یادآور می‌شود، این نشست در راستای برپایی نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور استادان و صاحبنظران برگزار شد؛ این نمایشگاه از 28 اردیبهشت‌ماه آغاز شده و تا چهارم خردادماه از ساعت ده تا 13 و 22 تا یک بامداد پذیرای علاقه‌مندان است.

برپایی جنگ‌های شادی در حاشیه این نمایشگاه، به نمایش درآمدن کتب قرآنی مخصوص اقشار مختلف و ارائه اسناد قرآنی از جمله جذابیت‌های این نمایشگاه است که بازدید برای عموم مردم از آن نیز آزاد است.

انتهای پیام

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: ماه رمضان ماه مبارک رمضان حضرت خدیجه س خبرگزاری شبستان قرآن روزنامه آمریکا سبک زندگی اسلامی روزنامه ها مصلی زنگی آباد حافظ کل قرآن

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۷۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهلت ثبت‌نام در طرح‌های ملی حفظ قرآن بیت‌الاحزان تمدید شد
 • اجرای 160 عنوان برنامه جهت گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر/ حدود 700 رزمنده از خراسان جنوبی در عملیات بیت‌المقدس شهید شدند
 • تمدید زمان ثبت‌نام حفظ یکساله و رحله بیت‌الاحزان
 • از تجلیل در نمازجمعه تبریز تا حفظ کل قرآن
 • اجرای طرح بزرگ ضیافت کریم اهل بیت(ع) در بجنورد
 • 220 مربی حفظ قرآن در یزد حائز دریافت مدرک شدند
 • حال و هوای جلسه امشب شعرا با رهبر انقلاب
 • آغاز ثبت نام تابستانی در مدارس قرآنی عمان
 • حماسه آفرینی ۱۱۰۰ رزمنده بوشهری در عملیات بیت‌المقدس تبیین شود
 • خوان خوبان
 • افتتاح ۳ شعبه تخصصی حفظ قرآن در بسیج سپاه محمد رسول الله (ص)
 • برگزاری محافل قرآنی در خرمشهر با قرائت «مهدی دغاغله»
 • استخراج بیت کوین در دل جنگل
 • نگاهی به فعالیت قرآنی دانشگاه‌ها در بهار قرآن
 • کمک خیران قرآنی برای اجرای طرح ملی رحله
 • آیت الله جوادی آملی: به جای اینکه بنده بخرید اخلاق داشته باشید
 • مؤسسات قرآنی همپای رسانه‌ها در آموزش قرآن به‌روز شوند
 • دارالقرآن فرخشهر؛ غرفه فعال نمایشگاه ‌قرآن چهارمحال وبختیاری
 • دارالقرآن فرخشهر؛ غرفه فعال نمایشگاه بزرگ قرآن چهارمحال وبختیاری