معاون وزیر کشور گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۹۷ به ۴۰.۵ درصد افزایش و نرخ بیکاری نیز به ۱۲ درصد رسید.

به گزارش فارس از شیراز، بابک دین پرست در جلسه کارگروه رفع موانع تولید و اقتصاد مقاومتی استان فارس با اشاره به فرمایش نوروزی رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال 1398 تحت عنوان رونق تولید، اظهار داشت:   معظم له مساله فوری، جدی و اولویت دار کشور را مساله اقتصاد دانستند که همه باید در این مسیر گام برداریم.
وی گفت: بخش اعظمی از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان نظام نیز بر فعالیتهای اقتصادی، رونق تولید و ایجاد اشتنغال متمرکز بود.
معاون وزیر کشور گفت: براساس اعلام مرکز آمار ایران، بیکاری از 11.9 درصد در سال 1396 به 12درصد در سال 1397 رسیده است که 15 استان کشور با افزایش بیکاری و 15 استان با کاهش بیکاری مواجه بودند.
دین پرست اظهارکرد: استان فارس با کاهش بیکاری مواجه بوده و رتبه هفتم کشور را در این زمینه کسب کرده است.
وی ادامه داد: در سال 1396 مشارکت اقتصادی 40.1 درصد بوده که این میزان در سال 1397 به 40.5 درصد افزایش یافته است که استان فارس در این حوزه تغییرات آنچنانی نداشته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه عملکرد استان فارس در حوزه اشتغال روستایی و عشایری خوب بوده است، گفت: استان فارس در بحث سرمایه گذاری خارجی 10 طرح مصوب به مبلغ 78 میلیون یورو با اشتغال زایی 144 نفر داشته است که 2 طرح آن به مبلغ 11 میلیون یورو با اشتغال 45 نفر شروع و 2 طرح نیز به بهره برداری رسیده است.
دین پرست با اشاره به ظرفیت شورای استانی گفت و گوی دولت و بخش خصوصی افزود: شناسایی قوانین مزاحم تولید و اشتغال و بهبود و رونق فضای کسب و کار، 2 ظرفیت این شورا است که مصوبات استانی این شورا پس از تصویب در کارگروه ملی از سوی دولت بررسی و ابلاغ می شود.
وی بیان کرد: ای کاش می شد همه دست به دست هم می دادند و قانون گذاری در حوزه اقتصاد برای چند ماهی با تغییرات مواجه نمی شد و همه به سمت تنقیح قوانین مزاحم می رفتند.
معاون وزیر کشور در ادامه به تعداد واحدهای اقتصادی مشکل دار در استان فارس اشاره کرد و گفت: در استان فارس 90 واحد مشکل دار و 10 واحد بحرانی وجود دارد که باید تلاش شود واحدهای مشکل دار به واحد عادی تبدیل شوند و واحدهای مشکل دار به بحرانی تبدیل نشوند.
دین پرست با بیان اینکه در این شرایط که می گویند درگیر جنگ اقتصادی هستیم سرداران و سربازان این جنگ مدیران استانی هستند، اظهارکرد: در این زمینه یکی از ظرفیت هایی که کمتر به آن توجه می شود ظرفیت فرمانداری ها و بخشداری ها است که در این زمینه می خواهیم تکالیف مشخصی برای فرمانداران و بخشداران مشخص کنیم.
وی ادامه داد: باید تعداد دقیق واحدهای فعال استان به تفکیک شهرستان با میزان اشتغال آن، تعداد بنگاه های فعال پایین تر از ظرفیت اسمی، واحدهای راکد، واحدهای تملک شده، واحدهای بحرانی و مشکل دار، طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و طرح هایی که قابلیت واگذاری دارند، مشخص و به فرمانداران ابلاغ شود.
معاون وزیر کشور بیان کرد: در سال رونق تولید، عملکرد استانداران و فرمانداران براساس شاخص های اقتصادی ارزیابی می شود.
دین پرست به فعالیت سامانه مجوز کسب و کار(سام) اشاره کرد و گفت: تا 24 اردیبهشت ماه، 21 هزار و 961 درخواست مجوز در سطح کشور در این سامانه ثبت شده که برای هشت هزار و 551 مورد آن مجوز صادر شده است، آنچه در این سامانه مربوط به استان فارس می شود ثبت هزار و 638 درخواست مجوز است که 425 مورد آن منجر به صدور مجوز شده است.
وی همچنین با اشاره به طرح های نیمه تمام یا رها شده افزود: طرح های نیمه تمام استان باید به صورت فوری واگذار شود.
معاون وزیر کشور در ادامه با اشاره به نشست های مختلف این وزارتخانه با وزیران اقتصادی کشور در سال گذشته، گفت: در این نشست ها 300 بند توافق صورت گرفت تا بتوانیم بخشی از اختیارات را به استان ها واگذار کنیم.
دین پرست همچنین بر ضرورت راه اندازی کلینیک تخصصی رصد بنگاه های اقتصادی در فارس تاکید کرد و افزود: این کلینیک از ورود دستور کارهای بی ربط در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید جلوگیری می کند.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

صدور مجوز سرمایه گذاری تسهیل شود/ بیکاری در ۱۵ استان کاهش یافت

به گزارش خبرنگار مهر، بابک دین‌پرست شامگاه سه شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که در تالار پیامبر اعظم استانداری زنجان برگزار شد، با تاکید بر تسهیل در روند صدور مجوزها، اولویت قرار دادن اهلیت و صلاحیت افراد در صدور این مجوزها را ضروری دانست و افزود: بی‌تردید اگر قرار باشد روند صدور مجوزها زمان‌بر شود، سرمایه‌گذاران از این روند دلسرد شده و انگیزه خود را برای سرمایه‌گذاری از دست خواهند داد.

وی با بیان اینکه تسهیل در صدور مجوزها امری مهم و واگذاری این مجوزها بر اساس اهلیت و صلاحیت افراد نیز مهم‌تر است، از زنجان به‌عنوان یکی از استان‌هایی که دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است، یاد کرد و ادامه داد: خوشبختانه ظرفیت‌هایی که امروز در زنجان وجود دارد، در بسیاری از استان‌ها نیست، لذا برای جذب سرمایه‌گذاری در این استان، انتظار داریم روند صدور مجوزها از ۶۰ روز فعلی نیز کمتر باشد.

دین پرست با اشاره به اینکه طبق تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب و رئیس‌جمهور، جلسات اقتصاد مقاومتی به عنوان قرارگاه جنگ اقتصادی به‌شمار رفته و در برگزاری مرتب و منظم و مهم‌تر از همه کارشناسی شده این جلسات اهتمام ویژه از سوی مسئولان وجود داشته باشد، تصریح کرد: امروز که در شرایط سخت تحریم قرار داریم، همه مسئولان باید به گونه‌ای عمل کنند که از این گردنه نیز به سلامت عبور کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه یکی از اولویت‌های دولت در سال گذشته، اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای رونق تولید، بازسازی و نوسازی بود، اظهار کرد: خوشبختانه زنجان یکی از استان‌هایی است که در این زمینه عملکرد قابل قبولی داشته و در این راستا ۲۳۰۸ طرح را در این منطقه اجرایی کند.

دین‌پرست با بیان اینکه در زمینه کاهش بیکاری سال قبل ۱۵ استان با کاهش و ۱۵ استان با افزایش نرخ بیکاری مواجه بوده‌اند، گفت: استان زنجان با ۸.۵ درصد، ۳.۵ درصد نسبت به میانگین کشوری کمتر است.

وی ادامه داد: امروز باید موانع تولید که یکی از چالش‌های پیش روی اشتغال است، برطرف شود، به همین باید برگزاری جلساتی چون شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی جدی گرفته شده و نسبت به بهبود فضای کسب و کار اقدامات اساسی صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور افزود: شاخص نرخ مشارکت اقتصادی کشور به ۴۰.۵ درصد افزایش دارد این امر نسبت به سال قبل‌تر از آن افزایش یافته است. ۱۱ استان کشور با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی مواجه و ۱۸ استان با افزایش مواجه و وضعیت ۲ استان نیز تفاوتی نکرده است.

دین‌پرست با تاکید بر اینکه امروز در برهه‌ای قرار داریم که باید رونق تولید را با برطرف کردن مشکلات واحدهایی که با کم‌ترین ظرفیت کار می‌کنند، فراهم کنیم، ادامه داد: در همین راستا آمار حاکی از آن است که در حال حاضر ۷۹ واحد تولیدی در استان زنجان با ۶۶۷۷ نفر مشغول به فعالیت هستند و به این آمار باید تعداد ۹ واحد بحرانی را نیز اضافه کرد.

وی با بیان اینکه بازگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید باعث می‌شود تا باری از مشکلات اقتصادی کم شده و همین مسئله بر دغدغه‌های امنیتی و اجتماعی نمی‌افزاید، خاطرنشان کرد: خوشبختانه یکی از راهکارهایی که امروز اتخاذ شده، موضوع واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی است که معتقدیم باید در این روند شتاب بیشتری صورت گیرد.

کد خبر 4623228

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: نرخ بیکاری مشارکت اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۷۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مجوزها را به قد و تیپ و جیب ندهیم/ 15 استان کشور با افزایش نرخ بیکاری مواجه هستند
 • وضعیت "اقتصاد ایران" نیمه راه دولت دوازدهم بهتر شد یا بدتر؟
 • وضعیت "اقتصاد ایران" بهتر شد یا بدتر؟
 • قرعه گرانی این بار به نام روغن موتور افتاد؛ دلیلی افزایش ۷۰ درصدی قیمت این محصول تولید داخل چیست؟
 • چرا نرخ بیکاری ایران ۳برابر چین است؟
 • استاندار: روند کاهش نرخ بیکاری در سمنان شتاب گیرد
 • نماینده ولی فقیه: تمام توان دولت برای کاهش بیکاری سمنان بکار گرفته شود
 • چرا نرخ بیکاری ایران ۳ برابر چین است؟
 • پرداخت بیمه بیکاری به سیل‌زدگان لرستانی/ ۱۲۵۰۰ نفر از بیمه بیکاری بهره می‌برند
 • بیمه بیکاری به ۱۲۵۰۰ نفر از مردم سیل‌زده لرستان پرداخت می‌شود
 • کاهش بیکاری با اصلاحات کار در فرانسه
 • اصلاحات کار در فرانسه موجب کاهش بیکاری شد
 • نرخ ۸.۱ درصدی مشارکت اقتصادی زنان در استان مرکزی/رتبه پنجم استان مرکزی در تعداد پست های مدیریتی برای بانوان
 • آغاز پرداخت بیمه بیکاری به سیل‌زدگان پلدختری
 • ۱۲۵۰۰ کارگر سیل‌زده لرستانی از ۶ تا ۳ ماه بیمه بیکاری می‌گیرند
 • بیمه بیکاری سیل‌زدگان پلدختر از فردا پرداخت می‌شود‌
 • سیاست‌های اشتغالزایی را متناسب با دوران رکود تنظیم کنیم
 • نرخ بیکاری فرانسه به 8.7 درصد کاهش یافت
 • نرخ بیکاری فرانسه در پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر