عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به تشریح ایرادات این شورا نسبت به طرح استانی شدن انتخابات مجلس پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با تسنیم با اشاره به آخرین بررسی‌های این شورا نسبت به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس و استانی شدن انتخابات مجلس گفت: جلسات فوق‌العاده این شورا در هفته جاری نیز به طور مرتب برای بررسی این طرح برگزار شده و این جلسات فوق العاده همچنان ادامه دارد، البته ما روز گذشته نیز جلسه فوق‌العاده‌ای در این زمینه داشتیم. 

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است عصر امروز پنجشنبه (27 اردیبهشت) نیز جلسه فوق العاده‌ای در شورای نگهبان برای بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس داشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: تاکنون تعدادی از مواد طرح استانی شدن انتخابات مجلس را بررسی کرده‌ایم، اما هنوز به اتمام نرسیده که احتمال دارد در پایان جلسه امروز بررسی این طرح به اتمام برسد و ما نظرات خود را به مجلس شورای اسلامی اعلام کنیم. 

کدخدایی تصریح کرد: ایراداتی نسبت به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان وارد شده اما هنوز این ایرادات تنظیم نشده که شامل خلاف شرع و قانون اساسی بوده و همینطور ابهاماتی در این طرح وجود دارد، اما هنوز نمی‌توان جزئیات آن را اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان با اصل استانی شدن انتخابات مجلس مخالفتی ندارد، اظهار داشت: روش‌هایی در طرح فعلی مجلس پیش بینی شده که خلاف عدالت انتخاباتی است و عدالت انتخاباتی را نقض می‌کند، البته این طرح حقوق نامزدها و مردم را نیز نقض می‌کند که ایراداتی به این طرح از این حیث وارد شده است.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: برای این شورا تفاوتی بین استانی شدن و یا شهرستانی شدن انتخابات مجلس وجود ندارد، اگر بتوانیم فرمولی را تعریف کنیم که معایب طرح فعلی را نداشته باشد، ما مخالفتی نداریم اما مخالفت ما با روش‌های فعلی این طرح است. 

کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: اگر معایب طرح فعلی استانی شدن انتخابات مجلس برطرف شود، قطعاً شورای نگهبان با آن موافق است و سعی می‌کنیم نظرات خود را درباره این طرح پیش از موعد مقرر قانونی 20 روزه به مجلس شورای اسلامی اعلام کنیم. 

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لیست نامزدهای انتخاباتی در کشاکش تصمیم گیری ها

تهران- ایرنا- روند تصمیم گیریها و ائتلاف ها از سوی برخی جریانات و جناح های سیاسی نسبت به انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی مورد بررسی رسانه های داخلی قرار گرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ در 9 ماه باقی مانده تا انتخابات مجلس یازدهم؛ برخی جریانات در پی اتحاد و همگرایی برای رسیدن به یک لیست واحد نسبت به معرفی نامزدهای خود هستند و برخی دیگر هنوز به جمع بندی و ائتلاف نرسیده اند. گروه نشریات خبری؛ با بررسی رسانه های داخلی اعم روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماها به طرح محورهای منتشر شده پیرامون موضوع انتخابات در رسانه های نزدیک به اصلاح طلب و اصولگرا پرداخته است.
رسانه های اصلاح طلب
...............................
بررسی رسانه های اصلاح طلب نشان می دهد که موضوع های، عدم رویکرد مشخص از سوی جناح ها؛ عدم فعالیت مطلوب احزاب؛ بی تمایلی مردم در گرایش به احزاب سیاسی؛ ترغیب به مشارکت عمومی و حرکت در مسیر قانون به دور از گرایش به جریان های خاص، مورد توجه قرار گرفته اند.
برخی محورهای مهم طرح شده توسط این جریان رسانه ای عبارتند از: جریان‌ها و جناح‌های سیاسی هنوز نمی‌دانند با چه رویکرد و استراتژی وارد میدان انتخابات شوند؛ اصولگرایان نمی‌دانند با چند جبهه و ائتلاف می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند؛ بی‌رمقی و سکوت سنگین جریان‌های سیاسی در آستانه انتخابات؛ دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی به آخر خط رسیده و باید به فکر یک جریان سوم باشند؛ هر دو جریان سیاسی بدهکار مردم هستند؛ روند فعالیت نه چندان مطلوب احزاب؛ نمی‌توان امید داشت احزاب بتوانند در انتخابات پیش‌رو نقشی ایفا کنند؛ عموم مردم، اعتماد کافی به احزاب ندارند؛احزاب در بین مردم فعالیت چشمگیر و موثری ندارند.

** عدم رویکرد مشخص از سوی جناح ها
روزنامه ابتکار می نویسد: کمتر از 9 ماه دیگر تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه 98 باقی مانده است اما جریان‌ها و جناح‌های سیاسی هنوز نمی‌دانند با چه رویکرد و استراتژی وارد میدان انتخابات شوند تا سطح مشارکت را بالا ببرند. اصولگرایان هنوز نمی‌دانند با چند جبهه و ائتلاف می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند. در مقابل اصلاح‌طلبان هم بر سر دوراهی مانده‌اند. عده‌ای از مشارکت مشروط سخن می‌گویند و عده‌ای هم معتقدند عدم مشارکت به ضرر اصلاح‌طلبان است و تاثیرگذاری محدود را باید پذیرفت و مسیر را ادامه داد. در این میان برخی از نظریه‌پردازان معتقدند یکی از دلایل این بی‌رمقی و سکوت سنگین جریان‌های سیاسی در آستانه انتخابات این است که دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی به آخر خط رسیده و باید به فکر یک جریان سوم بود.
حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا و رئیس کمیته اطلاع‌رسانی خانه احزاب، در پاسخ به این سوال که مقصران اصلی چنین شرایطی چه کسانی هستند، می‌گوید: هر دو جریان سیاسی بدهکار مردم هستند. به‌ خصوص درباره عدم تحقق شعارهایی که در رابطه با شرایط معیشتی مردم داده شد اما موفق نشدند. بخشی از این فضا را جریان‌های سیاسی مقصر هستند چرا که بدون برنامه و مدیریت بحران، با امکاناتی که در اختیار داشتند، نتوانستند آنطور که انتظار می‌رفت پاسخگوی مطالبات مردمی باشند. یک بخش دیگر هم برمی‌گردد به شرایطی که کشور و منطقه دارد، از جمله تحریم‌های آمریکا که مانعی بر سر مسائل کشور به خصوص اقتصادی است. با این حال مردم انتظار دارند که جریان‌های سیاسی کشور که مدعی مطالبات مردمی هستند در چنین شرایطی اختلافات بین خودشان را کنار گذاشته و با وحدت و انسجام بیشتری کمک کنند که از این بحران عبور کنیم.

** عدم فعالیت مطلوب احزاب
روزنامه شرق می نویسد: اگر روند فعالیت نه چندان مطلوب احزاب همچنان ادامه داشته باشد، نمی‌توان امید داشت احزاب بتوانند در انتخابات پیش‌رو نقشی ایفا کنند زیرا بیش از آنکه حزب داشته باشیم شاهد فعالیت کلوب‌های خانوادگی در عرصه سیاست امروز ایران هستیم.

** بی تمایلی مردم در گرایش به احزاب های سیاسی
به گزارش روزنامه آرمان، محمد نعیمی‌پور فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره اقبال مردم به جریان‌های سیاسی در انتخابات مجلس یازدهم گفت: مردم نسبت به احزاب سیاسی عنایت چندانی نداشته و ندارند. نظرسنجی که در‌این‌باره تاکنون انجام شده حاکی از این است که کمتر از 10 درصد مردم به احزاب توجه دارند یا با آن‌ها آشنایی دارند و برای آن اعتبار قائل هستند.
وی تاکید کرد: عموم مردم چه مسائل معیشتی داشته باشند و چه نداشته باشند، اعتماد کافی به احزاب ندارند و احزاب هم در بین مردم فعالیت چشمگیر و موثری ندارند.

** ترغیب به مشارکت عمومی
به گزارش خبرگزاری ایسنا، شکرالله حسن‌بیگی رییس ستاد انتخابات استان تهران با بیان اینکه افزایش مشارکت عمومی باید سرلوحه کار قرار بگیرد، اظهار داشت: افزایش مشارکت عمومی منجر به افزایش قدرت ملی و ایستادگی در برابر دشمنان خواهد شد. همچنین باید تزریق امید و نشاط به جامعه را در مقابل توطئه‌های دشمنان در دستور کار قرار دهیم.

**حرکت در مسیر قانون به دور از گرایش به جریان های خاص
به گزارش خبرگزاری ایلنا، عزیزاله شهبازی استاندار البرز در جلسه ستاد انتخابات استان، عنوان کرد: باید جدا از تعصبات قومی و قبیله ای، نژادی و... درصدد انتخابی اصلح برای ورود به نهاد قانونگذاری کشور باشیم.
وی ادامه داد: ضرورت دارد به گونه ای برنامه ریزی و اقدام کنیم تا مردم اطیمنان حاصل کنند که از رای آنها بخوبی حفاظت و حراست می شود.
شهبازی افزود: با تمام توان و امکانات بدنبال ایجاد بسترهای امن و آرامی هستیم که انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان با فراغ بال و در چارچوب قانون به فعالیت بپردازند.
وی در پایان گفت: به تبعیت از سیاست های دولت تدبیر و امید از هیچ جریان و گرایش خاصی در انتخابات پیش رو حمایت نخواهیم کرد بلکه زمینه را برای فعالیت تمامی افکار و گرایش ها که در چارچوب قانون حرکت می کنند، فراهم می کنیم.

رسانه های اصولگرا
........................
موضوع نگاه متفاوت جریان اصلاحات نسبت به انتخابات آتی ؛ محور برجسته شده در مطالب این جریان رسانه ای می باشد. «طرح استانی شدن انتخابات» و «تشکیلات جدید اصولگراها» از دیگر محورهای مورد توجه این رسانه ها است.

**نگاه اصلاح طلبان به انتخابات
خبرگزاری فارس با عنوان «اصلاحات و چوب دوسر سوخت انتخابات 98» می نویسد: به طور کل جبهه اصلاحات را از نظر نگاه به انتخابات 98 می‌توان به دو گروه نظرگرایان و عملگرایان تقسیم کرد و به تفاوت دیدگاه‌های این دو پرداخت. عده‌ای امیدوارانه از حضور اصلاحات در عرصه انتخابات می‌گویند و عده‌ای دیگر نیز ساز ناکوک می‌زنند. بازرترین اظهار نظر را در اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر سعید حجاریان داشت. او در یادداشتی نوشت: «...اساسی‌ترین موضوع، «بقای اصلاح‌طلبی» است. شاید عقلانی‌ترین راهبرد را بتوان در «مشارکت مشروط» جست؛ از فرصت انتخابات استفاده کرد، ولی چنان چه شروط مطرح شده برآورده نشد، عطای انتخابات را به لقایش بخشید.»این اظهارات ما به مذاق تکنوکرات‌های اصلاح‌طلب خوش نیامد و بلافاصله در واکنش‌هایی بر حضور اصلاحات در انتخابات تاکید کردند. در این باره علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در اظهار نظری موضع حزبش را نسبت به این اظهارات حجاریان اعلام کرده و گفت: «بر خلاف برخی دوستان در جریان اصلاحات که معتقد به حضور مشروط در انتخابات هستند، حزب کارگزاران معتقد به «مشارکت بدون شرط» در انتخابات است». حال در این دوگانه نظر و عمل باید دید که اصلاح‌طلبان در ماه‌های اخیر چقدر خواهند توانست گلیم خود را از آب بیرون بکشند و چقدر نظرات نظرگرایان بر عملگرایان خواهد چربید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت درباره شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان گفت: باید ببینیم سازوکار اصلاح‌طلبان برای انتخابات چیست و با تصمیم کل مجموعه همراهی خواهیم کرد. فعلا در جریان اصلاح‌طلبی بحثی راجع به انتخابات نشده است.
وی، درباره برنامه این حزب برای انتخابات مجلس، گفت: ما در حال ارزیابی توان حزب و بررسی این که در چه حوزه‌های انتخابیه‌ای می‌توانیم نامزد داشته باشیم، هستیم.

** تشکیلات جدید اصولگراها
روزنامه سیاست روز با عنوان «تنور انتخابات رفته رفته گرم می شود» می نویسد: از ریاست جمهوری و مجلس با سازوکارهای مختلفی که عناوین متعددی هم داشته، شرکت کرده اند؛ در انتخابات قبلی یعنی انتخابات ریاست جمهوری 96، تشکل اجماعی آنها «جبهه مردمی انقلاب اسلامی «با نام اختصاری» جمنا« بود. برای انتخابات مجلس یازدهم نیز اصولگرایان با یک تشکیلات جدید وارد میدان رقابت شده اند؛ تشکیلاتی به نام »شورای وحدت اصولگرایان» که از مهر سال 97 تاسیس شده است. آنگونه که اعضای این تشکیلات گفته اند، جامعیت آن، بیشتر از جمنا است و نام و نشانی آن دسته از شخصیتها و گروههای اصولگرا هم که در ساختار جمنا حضور نداشتند در «شورای وحدت اصولگرایان» به چشم میخورد.

** طرح استانی شدن انتخابات
روزنامه سیاست روز با طرح این سوال سرانجام قانون انتخابات مجلس چه می‌شود؟ نوشت: شورای نگهبان اما به دلیل ایراد مغایرت با موازین شرع و قانون اساسی نخستین طرح مصوب مجلس ششم را به مجلس شورای اسلامی برگرداند. ایرادات شورای نگهبان عمدتاً بر چهار محور تشدید اختلاف‌های محلی، قومی و قبیله‌ای، کاهش مشارکت مردم در انتخابات، افزایش هزینه عمومی و ایجاد تبعیض ناروا مبتنی بود. شورای نگهبان معتقد بود که برگزاری استانی انتخابات موجب بروز و ازدیاد اختلاف‌های محلی، قومی، قبیله‌ای و مذهبی می‌شود و این خلاف همبستگی و وحدت ملی است. بنابراین این طرح خلاف موازین شرع و مغایر با بند 15 اصل سوم قانون اساسی تشخیص داده شد. کاهش مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت خود از دیگر دلایل شورای نگهبان بود. شورای نگهبان این مشکل را مغایر بند 8 اصل 3 قانون اساسی می‌دانست. از نظر شورای نگهبان این طرح موجب افزایش هزینه عمومی انتخابات می‌شد که مغایر با اصل 75 قانون اساسی بوده است.
پژوهشم**9351**1732

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۹۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نظر شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات در ۲۹ بند به لاریجانی اعلام شد
 • دیدار دانشجویان با رهبری/حسینی: استانی شدن انتخابات عدالت انتخاباتی را زیر سوال می‌برد
 • غرب‌زدگان ما را از آن طرف مرزها نترسانند/ استانی شدن انتخابات عدالت انتخاباتی را زیر سوال می‌برد/آرایش جنگی دولتمردان متناسب با جنگ اقتصادی نیست/ جوانی ما در دوره مدیریت کسانی سپری شد که استادتمام فرصت‌سوزی هستند/ صداوسیما منبع درآمد ستاره، مربع‌ها و سلبر
 • غرب‌زدگان ما را از آن طرف مرزها نترسانند/ استانی شدن انتخابات عدالت انتخاباتی را زیر سوال می‌برد/آرایش جنگی دولتمردان متناسب با جنگ اقتصادی نیست/ جوانی ما در دوره مدیریت کسانی سپری شد که استادتمام فرصت‌سوزی هستند/
 • نظر شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات در ۲۹ بند به مجلس اعلام شد
 • نامه کدخدایی خطاب به رئیس مجلس درباره استانی شدن انتخابات
 • نظر شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات در ۲۹ بند اعلام شد
 • نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس اعلام شد
 • اعلام نظر شورای نگهبان به لاریجانی درباره استانی شدن انتخابات
 • نظر ۲۹ بندی شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات به لاریجانی اعلام شد
 • نظر شورای نگهبان در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس
 • نظر شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات اعلام شد
 • راکیتیچ: هیچ مخالفتی با آمدن گریزمان ندارم
 • اعلام نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس به لاریجانی
 • از حضور پررنگ کاندیداها در محافل تا رشد کانال‌های تبلیغاتی، 9 ماه مانده تا انتخابات مجلس یازدهم/ استانی شدن انتخابات در این دوره اجرا می‌شود؟
 • کدخدایی: شورای نگهبان از اصل پانزدهم قانون اساسی پاسداری خواهد کرد
 • بررسی ایرادات شورای نگهبان به قانون انتخابات در مجلس
 • بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بعد از تعطیلات
 • نمایندگانی که با «شأنِ مجلس» بازی می‌کنند/مقصر شورای‌نگهبان است یا احزاب؟