به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، فشارهای اقتصادی که امروز بر دوش مردم ایران سنگینی می کند، مورد توجه بسیاری از رسانه های برون مرزی قرار گرفته و در گزارش ها و تحلیل های خود به بررسی ابعاد مختلف این وضعیت پرداخته اند.

 

بررسی تحلیل های منتشر شده در رسانه های غربی نشان می دهد، این رسانه ها غالبا بر این باورند که آمریکا با تشدید تحریم ها، مردم عادی در ایران را هدف قرار داده و قصد دارد مقاومت آنان را در هم بشکند.

 

معیشت ایرانی ها، هدف هجمه‌های آمریکاست

دیلی بیست برای گزارش خود، طرحی را برگزیده که تعمیق شکاف و اختلافات تهران-واشنگتن توسط ترامپ را به تصویر می کشد. این روزنامه مطرح آمریکایی تیتر زد: "ترامپ جنگ جدیدی را علیه اقتصاد ایران به راه انداخته است".

به نوشته دیلی بیست، ممکن است ژست نظامی آمریکا توجه ها را به خود جلب کرده باشد اما حمله واقعی به ایران همان تحریم هایی هستند که با هدف ناامن سازی این کشور، طراحی شده اند.

 

سی ان بی سی نیوز ضمن انعکاس اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره دشمنی نداشتن با مردم ایران می نویسد: «تاثیر تحریم های آمریکا بر زندگی شهروندان عادی ایران، ادعاهای وی درباره حامیت از مردم ایران را نقض می کند.»

بی بی سی گزارشی تصویری از مردمی که در تهران در صف تحویل شکر دولتی ایستاده اند منتشر کرده و به انعکاس تاثیر ملموس تحریم ها بر زندگی مردم پرداخته است.

ایران اینترنشنال نوشته: «شمار کارگران ایرانی که ظرف سال گذشته توانسته‌اند خدمات و تسهیلات رفاهی دریافت کنند، ۷۴ درصد نسبت به سال قبل از آن، کاهش یافته است.»

 

اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک می نویسد: «اقتصاد ایران و شهروندان این کشور هر روز تاثیرات آزار دهنده فشارهای اقتصادی آمریکا را احساس می کنند. در واقع تحریم ها، آسیب بیشتری را به بخش خصوصی ایران می زنند و این در شرایطی است که بخش بزرگی از نیروی کار ایرانی در بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند.»

 

لزوم اصلاحات موثر اقتصادی

کانترپانچ آمریکا نیز نوشت: «آمریکا برای مقابله با ایران، دو تاکتیک را در دستور کار قرار داده است: تاکیتک اول وارد کردن فشار بر ایران با هدف اجبار حکومت به تسلیم در مقابل خواسته های آمریکا و کنار گذاشتن طرح های ژئوپولیتیک خود در منطقه، است. دومین تاکتیک نیز در صورت شکست طرح اول اجرا می شود و آن هم اعمال فشار سنگین بر مردم ایران و تحریک آن ها به شورش و براندازی نظام از داخل است.»

این گزارش می افزاید: «اما اینکه در آینده موفق شود یا خیر، وابسته به میزان حمایت مردم ایران از حکومت این کشور است. حفظ این حمایت مردمی نیز به آن بستگی دارد که حکومت ایران هر چه زودتر اصلاحات اقتصادی موثری اجرا نموده و وضعیت معیشتی مردم را ارتقا دهد».

 

انتقام‌گیری اپوزیسیون هم‌پیمان واشنگتن از مردم ایران

در همین حال، سعید قاسمی نژاد، عضو بنیاد امریکایی "دفاع از دموکراسی ها" در آخرین مقاله خود با اشاره به افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم در ایران به‌عنوان نتیجه تحریم ها، به واشنگتن پیشنهاد می‌کند فشار حداکثری علیه ایران را ادامه دهد تا تهران تسلیم شود.

 

آمریکا به هدف خود خواهد رسید؟

در این میان، برخی رسانه های غربی، نسبت به نتیجه عکس گرفتن واشنگتن هشدار داده و نوشته اند، مردم ایران مردمی نیستند که زیر بار زور بروند و تسلیم فشارها شوند.

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در این باره نوشت: «اکنون مردم ایران، آمریکا را به عنوان کشوری سرکش می دانند.»

براساس این گزارش، یک راننده تاکسی ایرانی در گفتگو با بلومبرگ گفته: «اگر آمریکا بخواهد برای ما قلدری کند باید مقابل آن بایستیم؛ باید یکبار و برای همیشه این اتفاق بیفتد.»

 

نشنال اینترست نیز آورده است: «ایران ظرف چهار دهه گذشته تحریم های بی سابقه ای را تحمل کرده و تسلیم نشدنی باقی مانده است. اجبار ایران برای تغییر رفتار با استفاده از فشار خارجی به شدت به غرور ایرانی ها لطمه می زند و تنها منجر به افزایش حمایت مردم از حکومت ایران می شود.»

فارن پالیسی نوشته: «شاید ترامپ، بولتون و پمپئو به سرنگون کردن نظام سیاسی ایران تمایل داشته و خود را قانع کرده‌اند که فشار بیشتر بر مردم ایران، آنها را بر آن خواهد داشت که حکومت را سرنگون کنند.

اما بسیاری از ایرانیان دارای احساسات میهن‌دوستانه هستند و ممکن است خشم بیشتری نسبت به ابرقدرتی پیدا کنند که سعی می‌کند اقتصاد آنها را فلج کند. صداهای حامی آمریکا در ایران با افزایش فشارهای این کشور بر ایران در حال کاسته شدن هستند.»

 

صفحه شطرنج سیاسی ایران تغییر خواهد کرد

از سودی دیگر، تحلیل رسان ها این است که این فشارهای معیشتی آن هم پس از وعده های دلنشینی که طیف متمایل به مذاکره با آمریکا در انتخابات دادند، می تواند به تغییر صفحه شطرنج سیاسی ایران نیز بنجامد.

علی‌واعظ، مدیر بخش ایرانی گروه بحران در شبکه من و تو می گوید: «بدون شک دولت روحانی همه اعتبار خود را از دست داده است؛ احتمالا حضور مردم پای صندوق‌های رای در انتخابات آینده مجلس و ریاست جمهوری کاهش یابد.»

 

حمزه غالبی، مسئول ستاد جوانان موسوی در انتخابات 88 توییت کرد: «تحریم ها داره بدتر از تحریم های پیش از برجام می شه. گویی که خوش باوری ما برای مذاکره و دیپلماسی با آمریکا، فقط زمینه ساز تحریم های شدیدتر شده است».

شایان سمیعی تحلیلگر سیاسی نیز در ایران اینترنتشان با اشاره به تشدید فشارهای معیشتی علیه مردم ایران گفته، دموکرات ها نگران ایجاد تنش میان آمریکا و ایران در خاورمیانه و قدرت گیری اصولگرایان در ایران هستند.

 

واکنش مردم و مسئولان در ایران

بعد دیگر این ماجرا به واکنش مردم و مسئولان ایرانی بر می گردد که نشانه هایی از مقاومت و تلاش برای شکست آمریکا در جنگ اقتصادی را از خود نشان داده اند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک، سخنان اخیر رهبر انقلاب را منعکس ساخته و نوشته، رهبر ایران ضمن بیان اینکه جنگی در کار نخواهد بود تاکید کرد: «گزینه قطعی ملت ایران، مقاومت است.»

 

روزنامه "آساهی" چاپ ژاپن در این باره نوشت: «مردم ایران بابت تحریم و افزایش قیمت‌ها نگرانند، اما روحیه خود را حفظ کرده‌اند و برای مقابله با استرس، گردش و تفریح در پارک‌های عمومی را گزینه مناسبی می‌دانند. آن‌ها خانوادگی دور هم جمع می‌شوند، سفره می‌اندازند و یکدیگر را دعوت می‌کنند.»

بی بی سی نوشته: «با شدت گرفتن تحریم‌ها، صادرات نفت ایران به مقصد‌های "نامشخص" افزایش قابل توجهی داشته و در ماه آوریل به ۴۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. نفتکش‌های حامل این محموله‌های نامشخص یا شناور مانده‌اند (مثلا در بندرها) یا آنکه با خاموش کردن "سیستم شناسایی خودکار" تلاش کرده‌اند از دید ماهواره‌ها و رادارها دور بمانند.»

 

دویچه وله نیز گزارش داده: «علی‌رغم تحریم‌های نفتی اعمال شده علیه ایران توسط ایالات متحده، یک نفت‌کش ایرانی  در بندری در ژوشان چین پهلو گرفت و بار نفت خود را تخلیه کرد. ردیابی اطلاعات کشتی‌ها نشان داده ایران از طریق کشتی به کشتی  نفت خود را به چین صادر می‌کند. در این عملیات وانمود شده محموله‌ها از عراق می‌آیند.»

فارن پالیسی نوشت: «به دو دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پایان بدهند:

1. شبکه مالی مذهبی شیعیان که در قالب وجوهات شرعی نیازهای احتمالی آنان را تأمین می‌کند.

2. روحیه ضدامپریالیستی در منطقه انقدر قوی است که نیازی به انگیزه مالی ندارد.»

 

به هر روی، فضای رسانه ای جهان نیز همچون واقعیت های میدانی نشان می دهد که جنگ اقتصادی، به میدان اصلی رویارویی آمریکا با انقلاب ایران تبدیل شده و مردم و مسئولان در جمهوری اسلامی، دوره ای حساس و سرنوشت ساز را در تاریخ انقلاب 40 ساله خود تجربه می کنند؛ دورانی که علیرغم تلخی ها و مشکلات بسیار، می تواند به مقدمه ای برای رقم خوردن آینده ای روشن تبدیل شود.

 

 

111

منبع: جام نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

امروز معیشت مردم و رونق تولید اصل اساسی است

به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ ایجاد اشتغال یا حفاظت از شغل های موجود است و باید بر روی این مباحث در سال جاری متمرکز شویم و همه طرح ها را با این سه محور بسنجیم. 
معاون اول رییس جمهور با بیان این مطلب که اقتصاد کشور راهی به جز حمایت از بخش خصوصی ندارد، گفت: ما امروز با شرایطی مواجه ایم که ممکن است محدودیت هایی بر بخش های خصوصی نیز اعمال کنیم اما مبنی بر برگشت از مواضعمان در راستای حمایت از بخش خصوصی نیست بلکه معیشت مردم و رونق تولید اصل است و باید با توجه اینها سیاست هایی اتخاذ کنیم.
وی ادامه داد: در بخش اقتصاد مهمترین موضوع، حفاظت و حمایت از بخش خصوصی است و ما باید از بخش خصوصی در این مقطع مراقبت جدی داشته باشیم. 
جهانگیری با تاکید بر برپایی کارگروه های رفع موانع تولید در استان ها در راستای رونق تولید با تفویض برخی اختیارات قانونی اظهار کرد: در اقتصاد به نظر می رسد محوریت کار را باید به اقتصاد مقاومتی دهیم که مقام معظم رهبری بعنوان راهبرد ترسیم کردند. باید ستادهای اقتصاد مقاومای فعال شوند ما نمی خواهیم شعب ابیطالب داشته باشیم یا مردممان یک وعده غذا بخورند بلکه ما می خواهیم مردممان زندگی آبرومندی داشته باشند و از درد و آلام مردم بکاهیم . 
وی استفاده از تمام ظرفیت های کشور و ارتباط با اقتصاد دنیا را رویکرد اقتصاد مقاومتی دانست و عنوان کرد: اتکای اقتصاد به درآمد نفت باید کم شود که یکی از مهمترین جهت گیری های اقتصاد مقاومتی است و از سال ۹۸ نباید خیلی روی درآمد نفت حساب باز کنیم. 
معاون رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه همه مردم ایران، زنجانیان را بعنوان عاشقان اباعبدالله می شناسند، طرح های افتتاح شده در زنجان را قابل تقدیر دانست و گفت: طرح های اجرا شده در استان زنجان توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی هم در بخش صنعت و هم کشاورزی قابل تقدیر است. در بحث شوینده ها نیز جز واحدهایی بودند که با ماشین آلات مدرن ،محصولات قابل عرضه در بازارهای داخلی و خارجی کشور تولید می کردند. 
وی ادامه داد: در بخش کشاورزی استان زنجان توانمندی بسیار خوبی دارد و بر اساس تعهدی که در سفر رییس جمهور داشتیم، انجام ۲۵ هزار هکتار آبیاری نوین به منظور صرفه جویی آب و بهره وری محصول، در روستای دو تپه سفلی ما شاهد افتتاح بخشی از آن بودیم.
جهانگیری اظهار کرد: حل مشکلات کلان کشور و مواجه با دشمنان قدرتمند همه به پشتوانه مردمی امکان‌پذیر است که مشکلات را تحمل می کنند و ما را همراهی می کنند و باید واقعا قدردان این مردم باشیم و به رفع مشکلات بپردازیم. 
وی با ویژه خواندن شرایط کشور، بیان کرد: امروز کشور شرایط ویژه ای دارد و در این شرایط، ما بعنوان مدیران کشور میدانیم چه مشکلاتی در کشور داریم و در مورد مسائل و مشکلات بخش خصوصی هم مطلع ایم. 
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور همچنین در خصوص خروج امریکا از برجام عنوان کرد: در شرایط فعلی و مسائل پیش آمده با امریکا ما کاملا بی تقصیریم و هر آنچه لازم بود در راستای توافق انجام دادیم. ما به تعهداتمان عملکردیم و این اوج ظلم است که یک طرف توافق به تمام موارد عمل کرده ولی طرف دیگر از توافق خارج شدند. کسی در برابر این ظلم کوتاه نمی آید.
جهانگیری تصریح کرد: ایران کشور بزرگ و قدرتمندی است با ظرفیت های فراوان و ما مسئولان کشوری بزرگ با هویت و پیشینه تاریخی غنی هستیم لذا ما حق نداریم این هویت بلند بالا را خدشه دار کنیم .
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امریکا می خواهد با فشارهای اقتصادی و ارسال ناو و هواپیما ما را بترسانند، بیان کرد: آنها وقتی دیدند در این راستا موفق نشدند گزینه مذاکره را مطرح کردند و سعی در تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی دارند که ترامپ موافق مذاکره است و ایران مخالف. 
اسحاق جهانگیری افزود: اینها همه شوهاییست برای فشار آوردن به ایران. هدف گذاری امریکا بدون تردید فروپاشی اقتصاد ایران بود و سخت کردن زندگی بر مردم ایران است.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تصریح کرد: امریکایی ها دو هدف گذاری در نظر گرفته اند یکی حذف منابع درآمدی که هنوز یکی از اصلی ترین منابع درآمدی نفت است که البته نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس از نظر اتکا به نفت در وضعیت بهتری قرار داریم . هم اقتصاد کشور و هم بودجه کشور توسط امریکا هدف قرارداده شده و هنر ما در سمت مدیریت داشتن راهکارهایی برای کم کردن فشارها بر مردم و کنترل این فشاره بر مردم است.
او با ثروتمند خواندن دولت ایران اظهار کرد: ما جزو معدود دولت های ثروتمند دنیا هستیم که بدهی خارجی نداریم. ما آنچه داریم همه دارایی است. دارایی کشور را در موقع لزوم باید فروخت. باید ما در سال جاری منابع خوبی پیدا کنیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: زنجان از استان های پر پتانسیل کشور است و علما، نخبگان و چهره های شاخصی از این شهر برخواسته اند . 
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور با تاکید بر حل مشکلات بخش خصوصی ، اظهار کرد: آنچه برای بخش خصوصی مشکل ایجاد کرده دولت باید حل کند. باید آرامش را در بخش خصوصی حفظ کرد تا آنها بتوانند به کشور خدمت کرده و در آن شغل ایجاد کنند.
او همدلی مسئولان زنجان را ستودنی دانست و بیان کرد: استاندار زنجان از مدیران پرتلاش، مردمی و پیگیر هستند و همدلی بین مسئولان زنجان ستودنی است. در این دوران ما باید همه با هم همدل و هم رای باشیم. اگر درد مردم را داریم بهترین راه همین همدلی است و تصمیمات دولت را همه تصمیم خود بدانند تا در جهت مصالح کشور گام برداریم.

 

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: ان بی سی نیوز بلومبرگ بلومبرگ من و تو مردم تحریم اقتصاد آمریکا جام نیوز رسانه ایران

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۷۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نتانیاهو: اسرائیل را محک نزنید
 • معیشت مردم، اولویت تهاجم اقتصادی دشمن
 • خطبه‌های رهبر انقلاب باعث ناکامی دشمن در فتنه‌اندوزی شد/ برخی عوامل فتنه صاحب منصب شده‌اند/ سختی معیشت مردم اصلی‌ترین خواسته یاران فتنه برای ضربه به نظام است
 • تحریم‌های یکجانبه معیشت کارگران را هدف قرار داده است
 • علمای اهل سنت: تحریم ها، سلاح دشمنان برای ایجاد فتنه ای جدید است/ فرمایشات رهبری،عامل خاموشی فتنه بود
 • توضیحات وزارت اطلاعات درباره ضربه جهانی به شبکه جاسوسی آمریکا
 • غرور سعودی‌ها و حامیانش چگونه زیر پا لِه شد؟ / شعار «المطار بلمطار» در یک قدمی قلب فرودگاه‌های «ملک عبدالعزیز و ملک خالد» + نقشه میدانی و عکس
 • ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا
 • جزئیات مهم ضربه وزارت اطلاعات به شبکه جاسوسی آمریکا
 • نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا
 • جزئیات ضربه ایران به شبکه جهانی جاسوسی آمریکا
 • جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا +فیلم
 • جزئیات جدیدترین ضربه جهانی وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا
 • جزئیات ضربه بی‌سابقه اطلاعاتی ایران به شبکه جهانی جاسوسی آمریکا + فیلم
 • نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک
 • رئیس سازمان مالیاتی: استانها درآمد واقعی خود را اعلام نمی‌کنند
 • واکنش به رامبد،مطالبه حضور زنان در ورزشگاه؛ داستان مقاومت عصر ما
 • از مواضع رهبری در دیدار با نخست وزیر ژاپن احساس غرور کردیم/ برنامه‌ای برای شرکت در انتخابات ندارم
 • معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند