تهران- ایرنا- پژوهشگر حقوق پناهندگان دانشگاه یورک تورنتو گفت: در حالی که کشورهای ثروتمند اروپایی و آمریکایی معمولا تلاش می کنند تا به هر طریق ممکن از پذیرش پناهنده جدید در کشور خود خودداری کنند، ایران جزو پنج کشوری هست که بیشترین تعداد پناهنده را دارند.

«آذر معصومی» پژوهشگر امور پناهندگان در دانشگاه یورک کانادا روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اظهارات اخیر سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفت: جامعه بین الملل خصوصا کشورهای ثروتمند، باید بسیار بیشتر از چیزی که امروز انجام می شود در خصوص مسئله پناهندگان مسئولیت بپذیرند. منتها باید بدانیم که از لحاظ حقوقی، هیچ قانون، توافقنامه و اساسنامه بین المللی وجود ندارد که این کشورها را ملزم به پشتیبانی مالی، تجهیزاتی و نیروی انسانی به کشور پناهنده پذیر کند.
این دانش آموخته رشته جامعه شناسی گفت: صحبت های اخیرعراقچی چند جنبه دارد؛ از جنبه قانونی کشورهای اروپایی، آمریکایی و برخی دیگر از کشورهای جهان از جمله ایران، به عضویت کنوانسیون 1951 درآمده اند که مطابق با آن، اگر فردی به عنوان پناهنده وارد کشور میزبان شود و در کشور خودش جانش در خطر باشد، حق بازگرداندن او وجود ندارد.
وی با تاکید بر این مسئله که ایران در همه این سال ها به کنوانسیون 1951 وفادار بوده است، افزود: در حالی که کشورهای ثروتمند اروپایی و آمریکایی از جمله کانادا معمولا با روش های مختلف تلاش می کنند تا به هر طریق ممکن از پذیرش پناهنده جدید در کشور خود خودداری کنند، امروز ایران جزو پنج کشوری در دنیا هست که بیشترین تعداد پناهنده را دارند که البته یکی از علل آن موقعیت جغرافیایی ویژه ایران است.
پژوهشگر امور پناهندگان در دانشگاه یورک افزود: وضعیت پناهندگان در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه متفاوت است. پناهندگان در کشورهایی مثل کانادا و سوئد از تمام حقوق قانونی و اجتماعی متصور برخوردار هستند. اما در کشوری مثل ایران این حقوق از سطح پایین تری برخوردار است، سطحی که البته از نگاه متخصصین مقبول است چون برای پناهنده شرایطی را فراهم ساخته است تا وی خطر بازنگردد.
معصومی افزود: طبق آمار اعلام شده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) بیش از 25 میلیون پناهنده در سطح جهان وجود دارد که 85 درصد از این تعداد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. بنابراین فشار اصلی پناهندگان به کشورهایی می آید که چندان ثروتمند نیستند و به اصطلاح در حال توسعه هستند.
وی یادآورشد: طبق این آمار ترکیه با 3.5 میلیون پناهنده رتبه نخست را دارا هست. اوگاندا و پاکستان با 1.4 میلیون نفر، لبنان به عنوان کشور کوچکی که در مجموع فقط 6 میلیون جمعیت دارد، با یک میلیون پناهنده و ایران نیز با حدود یک میلیون پناهنده، در رتبه های بعد این لیست قرار دارند.
این پژوهشگر اجتماعی که پروژه دکترای خود را به سیستم پناهجویی آمریکا اختصاص داده است، گفت: اگر بدانیم کشور کانادا در سال تنها حدودا 20 هزار نفر پناهنده می پذیرد، آن وقت متوجه تفاوت ابعاد ماجرای پناهنده پذیری در کشورهای در حل توسعه ای مثل ایران با کشور توسعه یافته ای مانند کانادا می شویم. لذا از این جنبه با هدف سخنان آقای عراقچی که کشورهای غربی باید در قبال این پناهندگان مسئولیت پذیر باشند، بسیار موافق هستم.
معصومی تصریح کرد: واقعیت این هست که در وضعیت امروز افغانستان، قدرت های غربی نقش زیادی دارند و مسئولیت بخش مهمی از جنگ و بی خانمانی امروز مردم بر عهده آنهاست، اما این کشورها برای نگهداری این پناهندگان هیچ مسئولیتی نپذیرفته اند.
محقق دانشگاه یورک تورنتو افزود: پناهندگان در دنیا بسیار غیرعادلانه تقسیم شده اند و هیچ اساسنامه یا توافقنامه ای وجود ندارد که اگر کشوری میزبان پناهنده ای شد، سایر کشورها ملزم به حمایت مالی، تجهیزاتی یا حتی اعزام نیروی انسانی به کشور میزبان بشوند. بنابراین صحبت آقای عراقچی بیشتر جنبه اخلاقی داشته و تحقق آن نیاز به دیپلماسی قوی دارد.
معصومی تصریح کرد: تنها سازمان بین المللی مرتبط، کمیساریای عالی پناهندگان (UNHCR) هست که در این خصوص می تواند طرف بحث ایران باشد اما در قدرت اجرایی این سازمان برای کمک به ایران، تردیدهای جدی وجود دارد.
این پژوهشگر حقوق پناهندگان خاطرنشان کرد: مسئله ای که در این چالش سیاسی بسیار نگران کننده می شود امکان از بین رفتن امنیت پناهندگان است. درست است که کشورهای غربی مسئولیت بی خانمانی مردمانی که بر اثر جنگ هایی که آن ها راه انداخته اند را نپذیرفته اند، اما این که تعداد بسیار زیادی افغان در ایران موقعیت زندگی شان به خاطر مسائل تحریم و رقابت های قدرت های جهانی و منطقه ای در خطر قرار بگیرد، از جنبه رعایت حقوق بشر بسیار خطرناک و نگران کننده است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که کشور اوگاندا از امپراطوری بریتانیا اعلام استقلال کرد، دولت ضد استعماری و ملی گرای اوگاندا اعلام کرد مسئولیت افراد هندی (هندی هایی که انگلیسی ها آنها را به مستعمرات خود از جمله اوگاندا برده بودند و در شرایطی سخت و ناعادلانه ای نگاه می داشتند) دولت انگلیس است و مهلت 90 روزه ای برای خروج این افراد از کشور را تعیین کرد این اقدام دولت اوگاندا باعث شد تا چند ده هزار انسان به یکباره تبدیل به پناهندگان بی خانمان شوند.
معصومی با بیان این واقعه تاریخی تصریح کرد: هرچند شرایط پناهندگان افغان در ایران با پناهندگان هندی در اوگاندا بسیار متفاوت است، اما هندی های ساکن در اوگاندا گواهی است که نشان می دهد مسئله آوارگی پناهندگان در جهان سابقه داشته و اگر کشوری اراده بر انجام چنین کاری نماید، دیگر کشورهای جهان ابزار مشخصی برای ممانعت از وقوع این فاجعه نخواهند داشت.
سیام*ا.م**2021**

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

همدان جزو ۳ استان برتر کشور در کاهش تصادفات

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، محمودرضا عراقی، معاون عمرانی استانداری همدان با بیان اینکه فرهنگسازی مهمترین موضوعی است که در بحث ترافیکی مطرح است، افزود: تاثیر گذارترین فرهنگسازی اعمال قانون متهم است چرا که در بحث بستن کمربند ایمنی توصیه‌های زیادی دادیم، اما وقتی که جریمه آن افزایش یافت متوجه نتیجه مثبت آن شدیم همچنین در رعایت سرعت مجاز تا هنگامی که توقیف خودرو نبود رانندگان رعایت نمی‌کردند.

وی با اشاره به اینکه جریمه تخلف در رانندگی باید سنگین شود، یادآور شد: در بحث کاهش تصادفات به وضعیت خوبی رسیده‌ایم، اما کافی نیست و باید تلاش بیشتری شود.

راقی با بیان اینکه پل‌های عابر پیاده درهمدان گسترش یافته است ادامه داد: پل‌ها باید مرتب بازرسی شود.

وی با اشاره به اینکه شورای ترافیک شهرستان‌ها علاوه بر تدوین برنامه‌های جامع جهت کاهش حوادث تمهیداتی بیندیشند خاطرنشان کرد: درخصوص راه‌اندازی دوربین‌های کنترل سرعت نیازمند کمک شهرداری هستیم.

انتهای پیام/ج

همدان جزو ۳ استان برتر کشور در کاهش تصادفات معرفی شده است

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: سياسي پناهجويان حقوق پناهنده سيد عباس عراقچي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۷۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آذربایجان شرقی جزو استان‌های پاک از نظر سلامت اداری و اجرایی است
 • جلال طالبی: اگر جزو 10 تیم اول آسیا نشدیم، بهتر است فوتبال را کنار بگذاریم؛ عراق از هم‌گروهی با ایران خوشحال نیست
 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۶ تیر ۹۸
 • قاتل پسر پنج ساله کلاردشتی اعدام شد
 • حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد جزو پنج استان برتر کشور شد
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز است
 • نرخ تورم و تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان
 • تصاویری از آب و هوای ییلاقی گلستان
 • عضو گروهک منافقین: هرسال می‌گفتند امسال نظام سرنگون می‌شود/ برای عملیات تروریستی به ایران آمدم
 • برای عملیات تروربه ایران آمدم
 • عضو سابق منافقین: برای عملیات ترور به ایران آمدم
 • بیشترین جریمه وصولی ماده ۱۰۰ در منطقه ۲۲
 • گفتگو با عضو سابق منافقین| برای عملیات تروربه ایران آمدم/ دست منافقین در اروپا باز است
 • مجمع عمومی فدراسیون والیبال پنج‌شنبه در مشهد
 • اظهار نگرانی عمیق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از اقدام غیرانسانی آمریکا
 • مدیرکل بهزیستی: مهدهای سمنان پذیرای بیش از ۶ هزار کودک هستند
 • موسی حقانی: «غرب‌باوری» و «مرعوبیت» ویژگی تقی‌ زاده‌هاست
 • اصلاح طلبان داعیه استعفای روحانی را ندارند/ صوفی یک نفر است و درد خود را دارد/ بیشترین تمرکز اصلاح‌طلبان باید انتخابات 98 مجلس باشد