خبرگزاري آريا - اهواز - ايرنا - مديرعامل شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه چهار کشور گفت: خريد گندم به نرخ تضميني در خوزستان به يک ميليون و 112هزار تن رسيد و در 2 روز آينده با ادامه برداشت ، به رقم گندم خريداري شده در سال زراعي گذشته که يک ميليون و 130هزار بود خواهيم رسيد.

برداشت گندم در خوزستان با 2 هفته تاخير که ناشي از بروز سيلاب بود از 26 فروردين شروع شده و اوج (يپک) خريد 40 روز از شروع عمليات برداشت اين محصول است.
خدارحم اميري زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه خريد در گندم در همه نقاط خوزستان غير از مناطق محدودي در شمال شرق اين استان ادامه دارد ، روند خريد و انتقال گندم به سيلوها را مطلوب توصيف کرد.
وي پيش بيني کرد با ادامه اين روند ، ميزان خريد گندم به نرخ تضميني در خوزستان به رقم يک ميليون و 400 هزار تن برسد که حدود 300هزار تن از پيش بيني قبلي بيشتر است.
خوزستان در سال زراعي 1397-1396 با خريد يک ميليون و 130هزار تن گندم به نرخ تضميني ، رتبه نخست را در کشور کسب کرد.
به گزارش ايرنا در سال زراعي 1398-1397 حدود540 هزار هکتار در 27 شهرستان خوزستان زير کشت گندم قرار گرفت که به دليل بروز سيلاب و آبگرفتگي 158هزار هکتار به شدت آسيب ديد و 34 هزار هکتار نيز دچار خوابيدگي شد.
پيش از بروز سيلاب فروردين امسال پيش بيني مي شد در سال زراعي جاري حدود 2 ميليون تن گندم برداشت شود ولي به دليل سيلاب و آبگرفتگي مزارع گندم ، پيش بيني شده توليد گندم خوزستان کاهش 750 هزار تني داشته باشد.
بر اساس اعلام رييس سازمان جهادکشاورزي خوزستان ، تاکنون حدود 80 درصد گندم آبي و 60درصد گندم ديم در اين استان برداشت شده است.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزي خوزستان سيلاب اخير82 هزار ميليارد ريال به بخش کشاورزي و نيشکري خوزستان خسارت وارد کرد.
استان خوزستان سالانه حدود 16ميليون تن محصولات زراعي و باغي با عمل آوري 124نوع محصول توليد مي کند که از حيث توليد کمي و تنوع عمل آوري محصول ، رتبه نخست کشوري را دارا است.
در سال زراعي جاري به دليل رژيم مناسب بارندگي ، نوسانات کم دمايي و عبور از تنش جوي ، گندم زارهاي ديم خوزستان بهترين عملکرد را در واحد سطح داشته اند.
چندي پيش گندمکار هفتکلي در شرق اهواز براي نخستين بار در خوزستان ، 5.2تن گندم ديم در هکتار برداشت کرد.
6065/ 6037
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ممنوعیت خروج گندم از کرمان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،  ابراهیم شهریاری دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری کرمان در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: درماه‌های اخیر متوجه شدیم یکسری دلالان برای خرید گندم اقدام کرده و قصد داشتند با خروج این محصول از کشور، مانند قضیه سوخت و گوشت به ما ضربه بزنند.

وی افزود: با رصد اطلاعاتی و کار‌های صورت گرفته، به جز دو سه مورد که گندم از استان خارج شده، ۸۰ درصد کار مهار شده و فعلا گندم از استان خارج نمی‌شود.

شهریاری تصریح کرد: دلالان به شدت در حال خریداری گندم هستند و باید محل دپوی گندم‌های خریداری شده برای خارج از کشور شناسایی شود که در شهرستان‌های گندم خیز جلساتی با فرمانداران و بخشداران در این زمینه گذاشته و هشدار‌های لازم را داده ایم.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری کرمان با بیان اینکه مقام معظم رهبری در زمینه گندم دستورات لازم را داده اند و نیاز به دستور قضایی داریم تا با این قضیه برخورد کنیم گفت: در حال حاضر تقریبا به عدد اعلام شده شرکت غله در خرید گندم رسیده ایم.

وی افزود: در حال حاضر خروج گندم از استان کرمان به سمت استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان ممنوع است و در صورتی که در استان هرمزگان که نیاز به گندم ما دارد درخواست بدهد، با تایید سازمان جهاد کشاورزی و غله حمل و انتقال گندم صورت خواهد گرفت.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه کرمان نیز گفت: در راستای جلوگیری از قاچاق گندم جانمایی خوبی در مراکز خرید گندم صورت گرفت و تاکنون ۱۵۵ هزار تن گندم خریداری شده است.

 مجید نژادبیگلری امروز در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: پیش بینی خرید گندم در سال جاری در کل استان کرمان ۲۰۰ هزار تن بوده که بخش اعظم تولید در جنوب استان صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های ساماندهی گندم، آرد و نان در راستای سند امنیت غذایی استان افزود: در راستای جلوگیری از قاچاق گندم جانمایی خوبی در مراکز خرید گندم صورت گرفت و تاکنون ۱۵۵ هزار تن گندم خریداری شده است.

نژادبیگلری تصریح کرد: ۱۲۳ هزار تن از این میزان، گندم معمولی و ۳۲ هزار تن گندم دُرُم است که برای مصارف صنعتی و کارخانجات ماکارونی استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: از مجموع گندم خریداری شده، ۵۳ هزار تن در شمال استان و ۱۰۲ هزار تن از جنوب خریداری شده و پیش بینی ۱۱۰ هزار تن در جنوب را داشتیم که ۹۷ درصد خرید جنوب استان انجام شده است.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه کرمان گفت: ۲۵۲ هزار تن فضای ذخیره سازی گندم در بخش دولتی و ۱۵۰ هزار تن فضای ذخیره سازی در بخش خصوصی در استان کرمان داریم و جزو استان‌های برتر در این حوزه هستیم.

وی با بیان اینکه دولت گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را به صورت تضمینی خرید می‌کند و همه گندم تولیدی تحویل دولت نمی‌شود افزود: در سال جاری خرید و حمل گندم را تسهیل کرده و در زمان خرید و تحویل گندم، فعالیت سیلو‌های ما ۲۴ ساعته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان نیز در این جلسه گفت: متاسفانه در استان کرمان ۱۲۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنیم که متوسط کشور ۸۵ درصد بوده که بخش عمده‌ای از این برداشت‌های بی رویه مربوط به چاه‌های غیرمجاز است.

علیزاده بیان کرد:اگر به طور متوسط ۱۲۹ میلیمتر بارندگی در استان کرمان داشته باشیم ۲۳ میلیارد مترمکعب آب حاصل می‌شود که نزدیک به ۱۸ میلیارد مترمکعب آن تبخیر می‌شود و ۵ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر خواهیم داشت.

وی افزود: این مسئله در دنیا مطرح است که اگر کشوری کمتر از ۲۰ درصد از آب تجدیدپذیر را استفاده کند، شرایط پایدار آبی دارد و اگر ۴۰ درصد مصرف کند، شرایط قابل قبولی دارد.

وی تصریح کرد: در استان کرمان ۱۲۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنیم که متوسط کشور ۸۵ درصد است و بخش عمده‌ای از این برداشت‌های بی رویه مربوط به چاه‌های غیرمجاز است.

وی با تاکید بر اینکه اولویت اول استان اقدام برای مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز است، بیان کرد: در این راستا باید چهار اقدام با هم صورت بگیرد که شامل مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور‌های هوشمند، اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان با بیان اینکه مسوولان هر سه قوه در زمینه مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در استان کرمان با وزارت نیرو همکاری دارند، گفت: در سال ۹۶ تعداد یک هزار و ۵۳۹ حلقه چاه غیرمجاز و سال گذشته یک هزار و ۶۵۹ حلقه در استان کرمان مسدود شده که آب مصرفی این چاه‌ها سرجمع ۱۲۵ میلیون مترمکعب بوده است و برای امسال مسود کردن ۷۰۰ حلقه چاه برای ما مشخص شده که تاکنون ۲۰۵ حلقه چاه با ۵ میلیون مترمکعب مصرف آب مسدود شده است.

علیزاده افزود: مکلف هستیم در پایان برنامه ششم توسعه میزان برداشت‌ها را به آب قابل برنامه ریزی برسانیم، یعنی آبی که می‌شود از سفره‌های زیرزمینی برداشت کرد به شرط اینکه تعادل دشت حفظ شود.

وی با بیان اینکه اکنون ۹۰۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی در استان کرمان داریم که باید کاهش پیدا کند، تصریح کرد: تا پایان برنامه هفتم توسعه باید ۱.۸ میلیارد مترمکعب برداشت از سفره‌های زیرزمینی کاهش پیدا کند.

علیزاده بیان کرد: استان کرمان رتبه دوم تا سوم را در مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در کشور داریم، اما در نصب کنتور‌های هوشمند به شدت مشکل داریم که باید برنامه ریزی جدی ومنظم تری در این راستا در سطح استان صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از نگران‌های ما در شرکت آب منطقه‌ای بحث ساماندهی رودخانه‌های استان است، اظهار کرد: سیل اخیر در کشور خلاف این مسئله که رودخانه‌های غیرفعال هیچ زمان فعال نمی‌شود را ثابت کرد.

وی افزود: در استان کرمان در رودخانه‌ها اقدامات بسیار خوبی انجام شد که از جمله می‌توان به مدیریت سیل ۲۶ فروردین ماه سال جاری، مطالعات تعیین بستر و حریم رودخانه ها، تهیه گزارشات موردنیاز، تعیین بستر و حریم تقریبی، شناسایی عارضه‌های حریم رودخانه، شناسایی نقاط حادثه خیز و آزادسازی تصرفات حریم رودخانه‌ها اشاره کرد.

علیزاده گفت: ۴ هزار و ۹۵۰ ساعت فعالیت ماشین آلات را قبل از سیل ۲۶ فروردین ماه داشتیم که با ۵ شبانه روز کار جهادی همکاران ما و دهیاران و بخشداران، خسارت سیل در استان خیلی کاهش پیدا کرده است.
انتهای پیام/ی

تعیین بستر و حریم تقریبی، شناسایی عارضه‌های حریم رودخانه در کرمان

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۷۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برداشت گندم و جو در استان قزوین آغاز شد
 • آغاز برداشت گندم و جو در استان قزوین
 • محصولات زراعی خراسان شمالی با ۵۸۰ کمباین برداشت می شود/خرید ۶۰ کمباین جدید طی ۵ سال در استان
 • برداشت گندم از مزارع تهران آغاز شد
 • برداشت گندم از ۱۴۵ هزار هکتار از مزارع کشاورزی قزوین آغاز شد
 • ۵۰ هزار تن گندم در چرداول برداشت می شود
 • برداشت محصولات زراعی خراسان شمالی با ۵۸۰ کمباین
 • ۲۵ هزار تن گندم در «هلیلان» برداشت می شود
 • استان خوزستان در صدر لیست خرید تصمینی گندم/ خرید تضمینی به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید
 • کشاورزان استان بوشهر ۱۶۳ هزار تن گندم برداشت کردند
 • ۲۴۰۰ تن گندم در فردیس برداشت می شود
 • خرید بیش از ۴۱ هزار تن گندم از کشاورزان هفتکل
 • افزایش ۱۰۰ هکتاری کاشت طالبی در شهرستان ورامین
 • پرداخت 100 درصد مطالبات گندم‌کاران بابت خرید تضمینی در تایباد
 • خرید تضمینی گندم به 3 میلیون و 100 هزار تن رسید
 • ۴۱ هزار و ۲۳۰ تن گندم از کشاورزان هفتکل خریداری شد
 • تحقق خرید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تنی گندم در خوزستان
 • پیش بینی خرید ۲۰۰ هزار تن گندم در کرمان/برخورد جدی با قاچاق گندم
 • برداشت بیش از ۸۲ هزار هکتار گندم از مزارع کرمانشاه