مشهد- ایرنا- در نشست روز پنجشنبه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی اختلاف بین شهرداری مشهد و اداره کل تامین اجتماعی استان در ارتباط با حق بیمه موضوع ماده 5 قانون حق بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی منطبق بر عوارض شهرداری، مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس دبیرخانه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت خراسان رضوی در این زمینه گفت: براساس قانون بیمه تامین اجتماعی در سال 1393 درصدی از حداقل دستمزد کارگران ساختمانی به ازای هر مترمربع به عنوان حق بیمه پرداخت می شد اما این موضوع در آذر ماه همان سال تغییر کرد و از آن زمان به صورت هفت درصد حق بیمه از کارگر و 15 درصد از مجموع عوارض صدور پروانه های ساختمانی دریافت می شود.
علی اکبر لبافی افزود: در سال 1394 تفاهم نامه ای بین سازمان تامین اجتماعی و معاونت عمرانی وزارت کشور امضا شد و 6 مورد از عوارض پروانه های ساختمانی در آن لحاظ گردید.
وی اظهار داشت: سیستم تامین اجتماعی، سیستم متمرکز است و براساس میزان بدهی فرآیند تقسیط را انجام می دهد در حالی که در تفاهم بین سازمان تامین اجتماعی و وزارت کشور آمده است که مازاد بر تراکم براساس آنچه شهرداری اعلام می کند، دریافت شود.
وی گفت: در ارتباط با عوارض سرقفلی هم با سازمان شهرداری ها و دهیاری ها مکاتبه شده و عوارض کمیسیون ماده 100 مشمول حق بیمه است اما عوارض سرقفلی مشمول حق بیمه نمی شود و این نوع عوارض هنوز ابلاغ نشده است.
لبافی افزود: نظر کارشناسان استان این است که وقتی کمیسیون ماده 100 جریمه می گیرد، یعنی نسبت به تخلف فرد جریمه را اخذ می کند اما اینکه سازمان تامین اجتماعی هم از آن فرد جریمه بگیرد به نوعی اعمال جریمه بر جریمه تلقی می شود که صحیح نیست.
وی اظهار داشت: در این نشست مقرر شد، تفسیر قانون بیمه تامین اجتماعی از مجلس شورای اسلامی استعلام شود که شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت استان این کار را انجام خواهد داد.
وی گفت: از آنجا که اختیارات اداره کل تامین اجتماعی استان محدود است، در این نشست مقرر شد استانداری نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشته و مشکلات را مطرح کند تا در نهایت وضعیت بیمه کارگران ساختمانی تعیین تکلیف گردد.
لبافی افزود: در این نشست مقرر شد کمیته ای مرکب از فعالان بخش خصوصی و اداره کل تامین اجتماعی و معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تشکیل شود تا توافق نامه ای که پیشتر بین شهرداری مشهد و جمعیت سازندگان مناطق مشهد و اداره کل تامین اجتماعی منعقد شده بود، اجرا شود.
وی اظهار داشت: اداره کل تامین اجتماعی خراسان رضوی پذیرفت که توافق نامه مزبور را اجرا کند و معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز بر اجرای آن نظارت نماید.
7489 / 6053

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ادامه معوقات بیمه‌ای کارگران قطعات بتنی گیلان/ کارفرما:هفته آینده همه معوقات بیمه‌ای کارگران پرداخت می‌شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه قطعات بتنی گیلان در تماس با ایلنا از مطالبات بیمه‌ای پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گفته این کارگران،به‌رغم اینکه از آغاز سال ۹۸حدود ۵۸ روز گذشته است، دو ماه حق بیمه (بهمن واسفند)۹۶، ۹ ماه حق بیمه سال ۹۷ و حدودا دو ماه حق بیمه سال جاری کارگران پرداخت نشده است.

این کارگران که در شرکت قطعات بتنی گیلان  به صورت قرار داد مستقیم مشغول به کار هستند، از این دیرکرد ناراضی هستند و می‌گویند: به مرور کارگرانی که با تشکیل پرونده در تامین اجتماعی آماده بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند، اما با وقفه‌هایی که در پرداخت حق بیمه‌شان وجود دارد، امکان بازنشسته شدن ندارند.

از سوی دیگر به نقل از کارگران این واحد نقل می‌شود تقریبا  هر چند ماه یکبار تامین اجتماعی شعبه دو رشت از تمدید و تعویض دفتر چه‌ای در‌مانی کارگران به دلیل بدهی های مالی کارفرمای کارخانه خوداری می کند این درحالی ست که اکثر کارگران این واحد تولیدی دارای سوابق پرداخت حق بیمه تا ۲۲ سال هستند.

آنها  با اشاره به ماده ۳۶ قانون تامین اجتماعی که کارفرمایان را موظف به پرداخت حق بیمه کارگران خود می‌کند در ادامه افزودند این واحد حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون به تامین اجتماعی بدهکار است.

طبق اظهارت کارگران این واحد تولید‌ی با توجه به اینکه مسئولان استانی و کشوری از وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش با خبرند از آنان می‌خواهیم نسبت به مشکلات کارگران این کارخانه احساس مسئولیت به خرج دهند.

در این زمینه پرویز گلریز (مدیر عامل کارخانه قطعات بتنی گیلان) با تایید  بخشی ازمعوقات بیمه کارگران  به ایلنا گفت:حداکثر تا هفته آینده  همه معوقات بیمه ای وسنواتی کارگران پرداخت می شود.

او با بیان اینکه انتظار کارگران برای پرداخت مطالباتشان به‌حق است  افزود: بخاطر مشکلات مالی شرکت پرداخت دستمزد کارگران را در اولویت قرار دادیم تا کارگران از لحاظ معیشتی دچار مشکل نشوند.

گلریز در تشریح پرداخت مطالبات بیمه کارگران گفت: اخیرا  دستور‌العمل جدیدی که از سوی معاون اول رئیس جمهور به  تامین اجتماعی  در خصوص بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان ابلا غ شده  که این واحد تولیدی با استفاده از این فرصت حداکثر تا هفته آینده همه معوقات بیمه کارگران خود را به تامین اجتماعی پرداخت خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت قطعات بتنی گیلان در خصوص مشکلات مالی این واحد تولیدی نیز گفت: حدودا ۲۰ میلیارد تومان از بابت فروش محصولات خود از چند نهاد دولتی همانند شهرداری رشت ،آب منطقه‌ای گیلان  و ستاد بحران استانداری طلبکاریم که اگر این مطالبات هر چه سریع‌تر وصول شوند بخش زیادی از مشکلات مالی کارخانه  وکارگران مرتفع می شود.

او با بیان اینکه در حال حاضر با  پرداخت حق بیمه اسفند ماه کارگران  امکان تمدید دفترچه‌ای در‌مانی  خود را پیدا کرده اند در بخش دیگری از سخنان خود  درباره افزایش قیمت مواد  مصرفی تولید لوله ای بتنی افزود: قیمت میلگرد فولادی به عنوان یکی از فلزهای  کاربری در تولید لوله‌های بتنی در طول یک سال گذشته از ۳ هزار و۵۰۰ تومان  به ۱۱ هزار و۵۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

وی در خاتمه درباره میزان سنوات کارگران قطعات بتنی گفت: در حال حاضر کارگرانی که از این کارخانه بازنشسته می شوند طبق قانون به ازای هر سال یک ماه سنوات باید بگیرند اما در کارخانه قطعات بتنی این میزان به ۴۵روز رسیده است.

 

 

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: اقتصاد شوراي گفت و گو بيمه كارگران ساختماني مشهد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۹۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بدهی ۲ و نیم میلیاردی شهرداری هندیجان به بیمه
 • خوزستان| شهرداری هندیجان ۲.۵ میلیارد تومان حق بیمه بدهکار است
 • خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد افزایش می یابد
 • توقف شهرفروشى و لزوم مشاركت حداكثرى شهروندان در پرداخت عوارض
 • متوسط افزایش عوارض ساخت و ساز در پایتخت
 • عوارض 5 درصدی شهرداری برای حمل و نقل برون شهری
 • بیش از ۴۰ درصدجمعیت شهرستان مهاباد زیر چتر حمایتی بیمه
 • معافیت واحد‌های کسب، پیشه و تجارت از پرداخت عوارض تابلو
 • سهم شهرداری‌ها از مالیات و عوارض به ۴ درصد افزایش یافت
 • تامین اجتماعی در هیچ شبکه اجتماعی غیرمجاز فعالیت ندارد
 • متوسط عوارض ساخت و ساز در تهران چقدر است؟
 • متوسط افزایش عوارض ساختمان در تهران 70 درصد است
 • درآمد نقدی شهرداری تهران بیش از صددرصد رشد داشته‌/ افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساختمانی
 • ۲۲ مورد خدمات تامین اجتماعی در ایلام غیرحضوری ارائه می‌شود
 • واحدهای کسب، پیشه و تجارت فارس از پرداخت عوارض تابلوهای معرف واحدهای تولیدی نصب بر سردر فروشگاه ها معاف شدند
 • تبعیض بین آتش نشانان پایتخت و توپی که گُم شده است
 • افزایش سهم شهرداری ها از مالیات و عوارض ارزش افزوده
 • حساسیت‌هایی در سطح بالای نظام درمورد مطالبات تامین اجتماعی ایجاد شده/ منتظریم تا مجمع تشخیص ایده‌های رهبری را به سیاست‌های کلی تبدیل کند/ ایرداهایِ انشایی بند(و ) و (ن) مانع از وصول تمام مطالبات سازمان از دولت شد
 • خودداری ادارات مالیاتی از استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده به صادرکنندگان