مهاباد- ایرنا- رییس اداره ورزش و جوانان میاندوآب گفت: 2 داور شایسته فوتبال از این شهرستان در هفته آخر لیگ برتر کشور قضاوت می کنند.

امیر رضاپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: «محمدباقر پورباقر» یکی از این داوران است که رقابت بین تیم های ماشین سازی تبریز و پدیده شهر خودرو از هفته سی ام رقابت های لیگ برتر ایران را امروز /پنجشنبه/ در ورزشگاه بنیان دیزل تبریز به عنوان کمک داور اضافی اول قضاوت می کند.
وی افزود: همچنین «حمیدرضا کنعانی» دیگر داور میاندوآبی رقابت لیگ برتر بین تیم های نساجی مازندران و پیکان تهران را امروز در قائم شهر به عنوان کمک داور اول قضاوت خواهد کرد.
وی بیان کرد: «کنعانی» نماینده شایسته میاندوآبی به مدت 9 سال است که به عنوان کمک داور در لیگ برتر فوتبال ایران قضاوت می کند و از افتخارات بزرگ داوری شهرستان و آذربایجان غربی محسوب می شود.
رضاپور گفت: همچنین «وحید خاور» از دیگر داوران شایسته میاندوآبی بازی بین تیم های فوتسال پاس تهران و اتحاد ورامین از سری مسابقات جام حذفی فوتسال کشور را فردا /جمعه/ در تهران قضاوت می کند.
به گزارش ایرنا میاندوآب دارای 10 تیم فوتبال در دسته یک، 10 تیم در دسته 2 شهرستانی، 2 تیم در مسابقات استانی و 15 تیم فوتسال است و 20 داور از این شهرستان در امر قضاوت فوتسال و فوتبال در رقابت های استانی و کشوری فعالیت دارند.
9871/6185/3072

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کابوس بی انگیزگی در لیگ های فوتبال

هر ساله وقتی به هفته‌های آخر لیگ‌های فوتبال نزدیک می‌شویم معضل انگیزه در لیگ و بی‌انگیزگی به مهم‌ترین کلید واژه بیشتر تیم‌های لیگ بدل می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه خبری تهران نیوز، هر ساله وقتی به هفته‌های آخر لیگ‌های فوتبال نزدیک می‌شویم بی‌شک بی‌انگیزگی به مهم‌ترین کلید واژه بیشتر تیم‌های لیگ بدل می‌شود چون خیلی از تیم‌ها دیگر نه شانسی برای قهرمانی دارند و نه خطر سقوط را حس می‌کنند و این به بی‌انگیزگی تیم‌ها دامن می‌زند.

با نگاه به بازی‌های هفته پایانی لیگ برتر ایران این واقعیت مشخص می‌شود که تقریباً در اکثر مسابقات حداقل در یک سمت بازی انگیزه‌ای برای بازی‌کردن وجود ندارد. برای مشخص شدن این موضوع بهتر است به بازی‌های هفته سی‌ام لیگ نگاهی بیاندازیم تا مسئله برایمان ملموس‌تر شود.

 هفته سی‌ام؛ هفته بی انگیزه‌ لیگ

بازی پرسپولیس و پارس جنوبی برای پارسی که در رتبه دوازدهم قرار دارد هیچ ارزشی ندارد چون این تیم چند هفته‌ای هست که از بقای خودش مطمئن شده است اما پرسپولیس برای قهرمانی می‌جنگد و این موضوع نگرانی زیادی را برای سپاهان به‌عنوان تنها تعقیب کننده پرسپولیس ایجاد کرده است.

اما وضعیت سپاهان نیز بهتر از این نیست و بازی این تیم با استقلال خوزستان نیز همین شرایط را دارد زیرا تیم خوزستانی از هفته بیست و هشتم سقوط خود را مسجل کرده است و بی انگیزه‌ترین تیم لیگ به حساب می‌آید و از حالا بازنده به میدان می‌رود.

پدیده و ماشین سازی از آن جهت برای ماشین سازان مهم است که اگر از پدیده امتیاز بگیرند احتمال کسب سهمیه را برای همشهری خود یعنی تراکتور بیشتر می‌کند. ماشین در هفته‌های آخر لیگ تقریباً با تمام رقبای تراکتور دیدار داشته اما نه آن‌ها توانستند سرعتگیر قوی باشند و نه تراکتور توانست به پیش بیاید و روز به روز به انتهای سیاه چال نزدیک‌تر شد. بازی سایپا، صنعت نفت و نساجی، پیکان نیز سردترین بازی‌های این هفته لیگ محسوب می‌شود و هیچ انگیزه‌ای در این بازی‌ها وجود ندارد.

 

بقا مهم‌تر از همه چیز

اما بازی استقلال و سپیدرود داستان متفاوتی دارد و تنها بازی این هفته لیگ است که هر دو تیم برای هدفی در تلاش هستند یکی برای کسب سهیمه لیگ قهرمانان و دیگری برای بقا در لیگ و از این حیث بازی جالبی به حساب می‌آید.

نفت مسجد سلیمان، ذوب آهن دیدار تلاش برای بقا و هیچ است که در یک سمت آن نفتی‌ها برای بقا تلاش می‌کنند و از سوی دیگر ذوب انگیزه خاصی ندارد هرچند منصوریان با تعریف رتبه ششم برای تیمش سعی در ایجاد انگیزه کاذب در تیمش داشته و دارد، اما آیا در لیگ ایران رتبه ششم و هفتم با هم تفاوتی دارد؟ ، فولاد و تراکتور هم همین حکایت را دارد در یک سمت آن تلاش برای سهمیه لیگ قهرمانان آسیا توسط تراکتور و در طرف دیگر آن هیچ است.

 

انگیزه در لیگ ایران

در ایران به‌طور کل سه هدف در لیگ وجود دارد و راهی جز این نیست. یک تیم در وهله نخست به قهرمانی فکر می‌کند اما اگر امکان آن وجود نداشته باشد گزینه کسب سهمیه لیگ قهرمانان فعال می‌شود و در بدترین حالت نیز در انتهای جدول برای بقا دست و پا می‌زند، مدلی که در بهترین حالت آن، نیمی از تیم‌های لیگ را تا هفته‌های پایانی فعال نگه می‌دارد. البته انگیزه‌هایی چون جلوگیری از قهرمانی رقیب سنتی و یا برد در شهرآورد نیز در ایران اولویت دارد که بیشتر یک هدف کاذب است تا حقیقی!

 

مدل اروپایی ایجاد انگیزه

اما در سطح جهان این قضیه متفاوت است و مدل‌های مختلفی در جهان برای حفظ انگیزه و تلاش تا سوت آخر لیگ وجود دارد که هیچ تیمی را بی‌تفاوت نمی‌گذارد. در لیگ انگلیس هر رتبه جدول با رتبه بالا یا پایین خود حدود ۲ میلیون پوند تفاوت دارد که این می‌تواند برای تیم‌های متوسط این لیگ که در نیمه میانی یا حتی پایین جدول دست و پا می‌زنند مبلغ خوبی باشد.

این تفاوت چند میلیون پندی باعث می‌شود که اورتون در بازی آخر لیگ امسال یقه تاتنهام را بگیرد و یا کاردیف سقوط کرده در اولدترافورد منچستر را شکست بدهد تا بخشی از هزینه‌های پروژه برگشت به لیگ برتر را تأمین کند.

در آلمان و اسپانیا برای آن که تیم‌ها انگیزه خود را حفظ کنند و لیگ بی‌روح نشود به تیم‌ها امتیازاتی همچون جایزه نقدی، پخش مستقیم و سراسری بازی‌ها و جایزه احترام به تماشاگران تعلق می‌گیرد. این جایزه‌ها برای تیم‌های میانه جدولی در آستانه تابستان خیلی مهم تلقی می‌شود و حکم هدیه سال نو را دارد.

 

تورنمنت‌های بین قاره‌ای و انگیزه در لیگ

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، نیز از سال‌ها پیش برای این‌که تیم‌های متوسط و میانه جدولی را نیز درگیر هیجان ادامه لیگ کند تورنمنتی موازی با لیگ قهرمانان اروپا را راه اندازی کرد که به جام یوفا یا لیگ اروپا معروف است. این تورنمنت محل تاخت و تاز تیم‌های درجه دو کشورها و یا حتی تیم‌های درجه یک اما خارج از فرمی مثل آرسنال، چلسی و والنسیا است. این سیستم باعث می‌شود که به جای پنج، شش تیم بالای جدول ۱۰ تیم درگیر کسب سهمیه باشند و جذابیت لیگ حفظ شود.

البته این سیستم در آسیا نیز ایجاد شد و تورنمنتی با عنوان AFC کاپ به موازات لیگ قهرمانان آسیا شکل گرفته است اما  فدراسیون و تیم‌های ایران از آن استقبالی نکرده‌اند و هرگز نماینده‌ای را به این مسابقات نمی‌فرستند.

پلی آف راهی برای ایجاد انگیزه در لیگ

در لیگ‌های متوسط اروپایی نیز سیستم جالبی وجود دارد و تیم‌ها بعد از یک دوره مسابقات رفت و برگشت در چند گروه تقسیم و به‌صورت پلی آفی با هم بازی می‌کنند. در این مدل گروهی از تیم‌ها برای قهرمانی تلاش می‌کنند، گروه دیگری برای کسب سهمیه لیگ‌های بین قاره‌ای و دسته آخر برای فرار از سقوط با هم دست به گریبان می‌شوند.

در لیگ دسته اول انگلستان موسوم به چمپونشیپ نیز سیستم جالبی وجود دارد و علاوه بر دو تیمی که مستقیم به لیگ برتر راه پیدا می‌کنند تیم‌های سوم تا ششم این شانس را دارند تا در پلی آف برای کسب سهیمه آخر بجنگند.

در شرایطی که فوتبال ایران ادعای حرفه‌ای شدن دارد در لیگ برتر این کشور، به تیم قهرمان هم به جز یک کاپ جایزه‌ دیگری تعلق نمی‌گیرد و این خود نشان دهنده عمق فاجعه در فوتبال ایران است. این هفته‌ها دغدغه تیم‌های مدعی علاوه بر بازی‌های خودشان بازی رقیب با تیم‌های بی انگیزه است و دائماً شاهد بیانیه‌هایی هستیم که تیم‌های مختلف را دعوت به فوتبال پاک و شرافت‌مندانه می‌کنند و این رویه در برخی موارد به اتهام‌زنی نیز می‌انجامد. به نظرمی‌رسد تا زمانی که ساختار فوتبال ایران تغییر نکند آش همان است و کاسه همان کاسه!

انتهای پیام/

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: ورزش فوتبال ليگ برتر

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۹۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محبوبیت امام(ره) فراتر از مرجعیت
 • قرارداد ۵ بازیکن با تیم فوتسال محمد سیما منعقد شد
 • نتايج رقابت هاي فوتسال بانوان جام رمضان در کيش اعلام شد
 • دعوت فدراسیون فوتبال آلمان از داور زن ایرانی
 • قضاوت درمورد دیگران ممنوع
 • مرگ داور 31 ساله حین برگزاری بازی در لیگ فوتبال بولیوی
 • مرگ یک داور در زمین فوتبال + فیلم
 • مرگ ناگهانی داور فوتبال در حین مسابقه +فیلم
 • ترکی: باید استقلال رأی داشته باشم و نمی‌توانم با فدراسیون فوتبال کار کنم/ برای گرفتن رأی از هر استان داور انتخاب کردند
 • جلالی‌زاده: اظهارنظر هیجانی و قضاوت زودهنگام مشکلات را افزایش می‌دهد
 • کاپ قهرمانی فوتسال جام رمضان آمل در دستان تیم شهدای ششم بهمن
 • یک گیلانی مربی تیم ملی فوتسال ناشنوایان شد
 • زند: واگذاری امتیاز تیم فوتسال هایپر شهر شایعه است
 • رقابت های فوتسال «جام رمضان» در خاش درحال برگزاری است
 • پنج داور قزوین در رقابت های کاراته وان ترکیه قضاوت کردند
 • از حذف تکواندوکار قزوینی در رقابت‌های جهانی تا مصاف کاراته کا‌های قزوینی در لیگ جهانی
 • قم| حضور در مسابقات لیگ فوتسال ۱ میلیارد تومان هزینه دارد
 • انتخاب مربی پیشین سپاهان به عنوان بدنساز تیم فوتسال گیتی
 • عضو تیم ملی فوتسال زنان: تکیه گاه نداریم