خبرگزاري آريا - مشهد- ايرنا- در نشست روز پنجشنبه شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي خراسان رضوي اختلاف بين شهرداري مشهد و اداره کل تامين اجتماعي استان در ارتباط با حق بيمه موضوع ماده 5 قانون حق بيمه تامين اجتماعي کارگران ساختماني منطبق بر عوارض شهرداري، مورد بررسي قرار گرفت.

رئيس دبيرخانه شوراي گفت و گوي بخش خصوصي و دولت خراسان رضوي در اين زمينه گفت: براساس قانون بيمه تامين اجتماعي در سال 1393 درصدي از حداقل دستمزد کارگران ساختماني به ازاي هر مترمربع به عنوان حق بيمه پرداخت مي شد اما اين موضوع در آذر ماه همان سال تغيير کرد و از آن زمان به صورت هفت درصد حق بيمه از کارگر و 15 درصد از مجموع عوارض صدور پروانه هاي ساختماني دريافت مي شود.
علي اکبر لبافي افزود: در سال 1394 تفاهم نامه اي بين سازمان تامين اجتماعي و معاونت عمراني وزارت کشور امضا شد و 6 مورد از عوارض پروانه هاي ساختماني در آن لحاظ گرديد.
وي اظهار داشت: سيستم تامين اجتماعي، سيستم متمرکز است و براساس ميزان بدهي فرآيند تقسيط را انجام مي دهد در حالي که در تفاهم بين سازمان تامين اجتماعي و وزارت کشور آمده است که مازاد بر تراکم براساس آنچه شهرداري اعلام مي کند، دريافت شود.
وي گفت: در ارتباط با عوارض سرقفلي هم با سازمان شهرداري ها و دهياري ها مکاتبه شده و عوارض کميسيون ماده 100 مشمول حق بيمه است اما عوارض سرقفلي مشمول حق بيمه نمي شود و اين نوع عوارض هنوز ابلاغ نشده است.
لبافي افزود: نظر کارشناسان استان اين است که وقتي کميسيون ماده 100 جريمه مي گيرد، يعني نسبت به تخلف فرد جريمه را اخذ مي کند اما اينکه سازمان تامين اجتماعي هم از آن فرد جريمه بگيرد به نوعي اعمال جريمه بر جريمه تلقي مي شود که صحيح نيست.
وي اظهار داشت: در اين نشست مقرر شد، تفسير قانون بيمه تامين اجتماعي از مجلس شوراي اسلامي استعلام شود که شوراي گفت و گوي بخش خصوصي و دولت استان اين کار را انجام خواهد داد.
وي گفت: از آنجا که اختيارات اداره کل تامين اجتماعي استان محدود است، در اين نشست مقرر شد استانداري نامه اي به وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي نوشته و مشکلات را مطرح کند تا در نهايت وضعيت بيمه کارگران ساختماني تعيين تکليف گردد.
لبافي افزود: در اين نشست مقرر شد کميته اي مرکب از فعالان بخش خصوصي و اداره کل تامين اجتماعي و معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي تشکيل شود تا توافق نامه اي که پيشتر بين شهرداري مشهد و جمعيت سازندگان مناطق مشهد و اداره کل تامين اجتماعي منعقد شده بود، اجرا شود.
وي اظهار داشت: اداره کل تامين اجتماعي خراسان رضوي پذيرفت که توافق نامه مزبور را اجرا کند و معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي نيز بر اجراي آن نظارت نمايد.
7489 / 6053
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ورود مفاهیم تأمین اجتماعی به کتاب های درسی دانش آموزان / مفاهیم تأمین اجتماعی حداقل به مدت 5 سال در کتابهای درسی ماندگار خواهد بود

  به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، آشنایی عموم مردم با تأمین اجتماعی یکی از مهمترین دغدغه ها و مسائل مربوط به این سازمان است و پیگیری این موضوع طی سال های اخیر با تلاش های معاونت فرهنگی و اجتماعی این سازمان و همکاری وزارت آموزش و پرورش به نتیجه رسیده است.

وارد شدن مفاهیم مربوط به تأمین اجتماعی بدون تردید اقدامی بسیار مهم و تاریخی برای سازمان تأمین اجتماعی است. در سال های گذشته در تمامی متون آموزشی مدارس و در مقاطع مختلف حتی یک اشاره درباره تأمین اجتماعی وجود نداشت اما با پیگیری های صورت گرفته و همکاری وزارت آموزش و پرورش درحال حاضر اولین درس مطالعات اجتماعی سال سوم دبستان به موضوع تأمین اجتماعی اشاره شده و درس "من به دنیا آمدم" که شروع زندگی و ورود نوزاد به خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی را برای کودکان توضیح می دهد، بعد از شناسنامه؛ موضوع اخذ دفترچه تأمین اجتماعی به عنوان یکی از نیازهای اساسی افراد مورد توجه قرار گرفته است.

حق برخورداری از رفاه و تامین‌اجتماعی برای افراد جامعه و جایگاه تأمین اجتماعی در قانون اساسی و همچنین معرفی خدمات و مزایای تأمین اجتماعی از مهمترین مباحثی است که در کتابهای درسی مقاطع مختلف تحصیلی متناسب با شرایط دانش آموزان در کتاب های درسی درج شده است.

با همکاری وزارت آموزش و پرورش مفاهیم مربوط به بیمه و تامین‌اجتماعی در قالب محتوای رسمی در سیزده عنوان، شامل کتاب درسی الزامات محیط کار پایه دوم متوسطه، حسابداری حقوق و دستمزد پایه یازدهم، حسابداری خرید و فروش پایه دهم، مطالعات اجتماعی پایه‌های سوم، چهارم، پنجم، ششم ابتدایی، اول، دوم و سوم دوره اول متوسطه، کتاب نگارش فارسی پایه هفتم و کتاب ویژه مدرسه درج شده است.

برنامه توسعه مفاهیم بیمه و تامین‌اجتماعی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگ‌سازی در نهادهای آموزشی و پژوهشی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در نقطه آغاز قرار دارد و بنابراین ارائه بازخورد از اجرای این برنامه که به دلیل ماهیت فرهنگی در درازمدت به نتایج پایدار می‌رسد، به زمان بیشتری نیاز دارد.

دکتر محمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در این زمینه طی گفتگو با خبرگزاری فارس، اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قطعا آشنایی با تأمین اجتماعی در مواقع مختلف زندگی به کمک دانش‌آموزان خواهد آمد و در آینده با درک بیشتری موارد مربوط به تأمین اجتماعی را بررسی می‌کنند و با توجه به این‌که این دانش‌آموزان آینده‌ساز کشور هستند؛ بنابراین این آشنایی موجب می‌شود مشکلات کمتری در آینده برای تأمین اجتماعی ایجاد شود.

سیدمجتبی موسوی، مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی نیز در گفتگو با نشریه داخلی تأمین گفت: جلسات متعدد کارشناسی با حضور کارشناسان سازمان تامین‌اجتماعی و مولفان کتاب‌های درسی، مدیران و کارشناسان دفاتر تالیف کتاب‌های درسی آموزش و پرورش تشکیل و چگونگی درج مطالب مرتبط با بیمه و تامین‌اجتماعی در کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

موسوی ادامه داد: در نهایت مفاهیم زیادی در 9 کتاب درسی جانمایی شد که مهمترین آن عبارت بود:

● حق برخورداری از رفاه و تامین‌اجتماعی برای افراد جامعه

● مفهوم تامین‌اجتماعی و جایگاه آن در قانون اساسی

● مفهوم سازمان تامین‌اجتماعی و ارائه یک پروژه تحقیقی برای دانش‌آموزان به‌منظور آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با این مولفه

● نقش سازمان تامین‌اجتماعی در کشور مبنی بر دریافت حق بیمه از افراد و حمایت از آنان در مقابل پریشانی‌های اقتصادی

● مفهوم بیمه تامین‌اجتماعی و بیمه اجباری و تعاریف انواع خدمات قابل ارائه بیمه بیمه‌شدگان مشتمل بر بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی و...

● متغیرها و مفاهیم مرتبط با تامین‌اجتماعی از جمله حق بیمه، بیکار، بازنشسته، کارفرما، مزد بگیر، بازمانده، از کار افتاده و حادثه‌دیده

● مفهوم دفترچه بیمه درمان، نحوه استفاده از آن و فواید استفاده از آن

● مفهوم مستمری در قالب یک داستان از کتاب داستان و راستان از شهید مطهری و الزام به تامین امنیت آتی کارگران

● ارائه تحقیق به دانش‌آموزان در خصوص نحوه بیمه شدن و دریافت مستمری از سازمان تامین‌اجتماعی

● مدارک مورد نیاز برای بیمه شدن کارگران و اخذ کد کارگاه توسط کارفرما

● چکونگی تکمیل لیست حق بیمه و درصدبیمه سهم کارگر، کارفرما و بیمه بیکاری

● ارائه مثال و مسئله ریاضی در خصوص نحوه محاسبه کسورات حق بیمه برای بیمه‌شده، کارفرما و بیمه بیکاری در یک کارگاه

● ارائه مفاهیمی در خصوص حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه و اعلام ان در لیست ارسالی به سازمان تامین‌اجتماعی

● ارائه توضیحاتی درخصوص مهلت ارسال لیست و جریمه تاخیر لیست حق بیمه  

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۹۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حناچی: اختصاص عوارض به شهرداری‌ها به رسمیت شناخته شود
 • مشهدی‌ها با تحویل پسماند خشک در قبوض عوارض نوسازی تخفیف می‌گیرند
 • امکان پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی از طریق حساب های بانک سرمایه
 • اختصاص عوارض به شهرداری‌ها به رسمیت شناخته شود
 • حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد
 • ۳۰۸ تیم در مسابقات جام رمضان شهرداری مشهد حضور دارند
 • تصادفات ساختگی؛ برای سرکیسه کردن بیمه‌ها و رانندگان +عکس
 • فرماندار:ایجاد درمانگاه تامین اجتماعی در سلسله مطالبه مردم است
 • آیا تامین اجتماعی از پس پرداختِ مستمری بازنشستگان برمی‌آید؟/ مصائبی که صندوق را زمین‌گیر کرد
 • تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده به بی‌خاصیت کردن شهرداری‌ها دامن می‌زند
 • عوارض آزاد راه‌ قزوین - زنجان الکترونیکی می شود
 • شهرداری مشهد برای ساخت سامانه زباله سوز مجوز گرفت
 • بدهی ۲ و نیم میلیاردی شهرداری هندیجان به بیمه
 • آزادی ۳۴۸ نفر از محکومین تادیه مهریه با همت شورا‌های حل اختلاف استان اصفهان
 • پرداخت ۲۸۸ میلیارد ریال به بیمه شدگان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی
 • اختلاف معنادار مسی با دیگر گلزنان لالیگا+عکس
 • خوزستان| شهرداری هندیجان ۲.۵ میلیارد تومان حق بیمه بدهکار است
 • خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد افزایش می یابد
 • توقف شهرفروشى و لزوم مشاركت حداكثرى شهروندان در پرداخت عوارض