تهران - ایرنا - قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه (25 اردیبهشت‌ماه) 60 سنت افزایش یافت و به 71 دلار و 26 سنت رسید.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز به 71 دلار و 26 سنت رسید، در حالی که روز سه‌شنبه (24 اردیبهشت‌ماه) 70 دلار و 66 سنت بود.
سبد نفت خام اوپک شامل ١٤ نوع نفت‌خام اعضای این سازمان است.
قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (26 اردیبهشت‌ماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب 72 دلار و پنج سنت و 62 دلار و 29 سنت به ازای هر بشکه بوده است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت با نام اختصاری اوپک، یک کارتل بین‌المللی نفتی است که متشکل از کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا، ونزوئلا و کنگو است. مقر بین‌المللی اوپک از بدو تأسیس در سال 1339 در ژنو بود و در سال 1344 به شهر وین در کشور اتریش انتقال یافت.
اقتصام**9186**1601**

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شیوه‎نامه عرضه نفت‎خام و میعانات گازی در بورس انرژی ابلاغ شد

وزیر نفت، مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸، شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی را ابلاغ کرد. ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵ اقتصادی نفت و انرژی بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت نفت، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (1) قانون بودجه سال 1398، شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی را ابلاغ کرد.

در متن این شیوه‌نامه که بیژن زنگنه آن را ابلاغ کرده، آمده است:

1. شرکت ملی نفت ایران مکلف است به‌طور منظم و مستمر، ماهانه حداقل 2 میلیون بشکه نفت خام سبک، 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین و 2 میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی، در سقف بند (ب) تبصره (1) قانون بودجه 1398، با رعایت این شیوه‌نامه در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران عرضه کند.

2. قیمت پایه در هر عرضه نفت که توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین خواهد شد، برابر با میانگین قیمت برنت (BWave) روزانه در 10 روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به دو روز پیش از اطلاعیه عرضه با کسر اختلاف (دلتا) مندرج در OSP ماه متناظر با تاریخ اطلاعیه عرضه، برای بازار مدیترانه خواهد بود. قیمت پایه در هر عرضه میعانات گازی که توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین خواهد شد برابر با 95 درصد میانگین قیمت نفت خام دوبی (ماه نخست) روزانه در 10 روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به دو روز پیش از اطلاعیه عرضه خواهد بود. قیمت پایه اعلامی مبنای رقابت متقاضیان خواهد بود.

تبصره 1: قیمت پایه در هر عرضه به دلار آمریکا اعلان خواهد شد.

تبصره 2: کف قیمت مؤثر قابل قبول برای فروش در هر عرضه، توسط شخص مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تعیین خواهد شد.

3- زمان بارگیری محموله، حداکثر 90 روز پس از تاریخ عرضه خواهد بود و خریدار باید طی این بازه زمانی بر اساس فرآیند اعلامی در اطلاعیه عرضه اقدام به بارگیری کند.

4- متقاضیان خرید باید پیش از انجام معامله در روز عرضه، نسبت به واریز 6 درصد ارزش سفارش (بر مبنای قیمت پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه) به عنوان پیش‌پرداخت به صورت ارزی یا ریالی به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و یا خارج از بورس با تأمین اعتبار از سوی خریدار برای واریز به حساب‌های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت ایران از طریق همه روش‌های ممکن از جمله ساز و کارهای ارزی موجود و منوط به تأیید شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.

مبنای تسعیر ارز، میانگین نرخ اسکناس در سنا برای دو روز کاری پیش از روز عرضه است.

5- از نظر صلاحیت متقاضیان خرید، صرف توانایی تادیه پیش پرداخت طبق بند 4، کفایت می‌کند.

6- برای تسویه باقی وجه معامله، صورت‌حساب موقت پیش از بارگیری به‌صورت ارزی یا ریالی به میزان 100 درصد ارزش محموله صادر می‌شود که خریدار باید نقدی یا اعتباری نسبت به تسویه آن از طریق واریز به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و یا خارج از بورس با تأمین اعتبار برای واریز به حساب‌های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت ایران از طریق همه روش‌های ممکن از جمله ساز و کارهای ارزی موجود و منوط به تأیید شرکت ملی نفت ایران اقدام کند.

مبنای تسعیر ارز، نرخ اسکناس در سنا برای دو روز کاری پیش از صدور صورت حساب موقت است.

7- برای محاسبه ارزش محموله به‌منظور صدور صورت حساب موقت، اختلاف محاسبه‌شده در بند 10 برای نفت‌خام از میانگین 10 قیمت برنت (BWave) روزانه پیاپی و برای میعانات گازی از میانگین 10 قیمت نفت خام دوبی روزانه پیاپی منتهی به یک روز پیش از صدور صورتحساب موقت کسر می‌شود. خریدار مکلف است افزون بر پیش پرداخت موضوع بند 4، در تسویه نقدی نسبت به واریز مبلغ صورت‌حساب موقت و در حالت اعتباری ارائه تضامین توافق شده به میزان 110 درصد صورت حساب موقت، حداکثر تا یک روز پیش از نخستین روز دوره بارگیری، اقدام کند.

8- حداکثر یک هفته پس از بارگیری، صورت‌حساب نهایی صادر می‌شود که بر اساس مقدار واقعی بارگیری شده بوده و برای محاسبه ارزش نهایی محموله به یکی از دو روش زیر عمل خواهد شد:

*در تسویه نقدی، اختلاف محاسبه‌شده در بند 10 برای نفت‌خام از میانگین 10 قیمت برنت (BWave) روزانه پیاپی و برای میعانات گازی از میانگین 10 قیمت نفت خام دوبی روزانه پیاپی منتهی به یک روز پیش از صدور صورت حساب نهایی کسر می‌شود.

*در تسویه اعتباری اختلاف محاسبه شده در بند 10 برای نفت خام از میانگین قیمت برنت (BWave) روزانه در ماه برداشت محموله و برای میعانات گازی از میانگین قیمت نفت‌خام دوبی روزانه در ماه برداشت محموله کسر می‌شود.

9- در حالت تسویه حساب اعتباری، مهلت تسویه حساب حداکثر 90 روز بعد از تاریخ بارنامه خواهد بود و خریدار موظف است طی این دوره بر اساس شیوه توافق‌شده نسبت به تسویه حساب اقدام کند.

10- با توجه به فاصله زمانی بین تاریخ عرضه و تاریخ برداشت محموله، اختلاف (D) به شیوه ذیل در صورت حساب‌های موقت و نهایی محاسبه خواهد شد.

Poil-ref: (برای نفت خام میانگین قیمت نفت خام برنت (BWave) روزانه در 10 روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به دو روز پیش از انتشار اطلاعیه عرضه و برای میعانات گازی) میانگین قیمت نفت خام دوبی (ماه اول) روزانه در 10 روزکاری بین‌المللی پیاپی منتهی به دو روز پیش از انتشار اطلاعیه عرضه

Pc: قیمت معامله شده در بورس برحسب دلار

11- حداقل حجم بارگیری برای حمل دریایی 35 هزار بشکه و برای حمل زمینی هزار بشکه است. خریداران می‌توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به برداشت محموله‌های بزرگ‌تر اقدام نمایند.

12- محل و شیوه تحویل محموله‌ها بر اساس موجودی شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه عرضه تعیین می‌شود.

13- فروش محموله‌ها به صورت مقصد آزاد (به جز سرزمین اشغالی فلسطین) خواهد بود.

14- خرید توسط هر کد معاملاتی، فاقد محدودیت است.

15- پرداخت همه کارمزدها و هزینه‌های معاملاتی بورس به‌عهده خریدار است.

16- در حالت تسویه حساب به صورت ریالی، با توجه به نرخ تسعیر در نظر گرفته شده (اسکناس در سنا)، خریدار معاف از پیمان‌سپاری ارزی ارزش محموله صادراتی است.

17- همه معاملات موضوع این شیوه‌نامه تنها باید از طریق بورس انرژی انجام شود.

18- شرکت ملی نفت ایران مکلف است در پایان هر فصل، گزارش عملکرد این شیوه‌نامه را به وزارت نفت ارسال کند.

مواضع زنگنه درباره بورس نفت سیاسی و غیر فنی است/ 3 راه جلب مشتریان خارجی به بورس نفترئیس کمیسون اقتصادی مجلس: راه‌اندازی بورس نفتی تحریم‌ها را دور زد‌عضو کمیسیون انرژی مجلس: 280هزار بشکه نفت در بورس نفت به‌فروش رفت

انتهای پیام/

R32365/P/S7,80,84/CT12 واژه های کاربردی مرتبط سازمان بورس

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: اقتصاد نفت انرژي اوپك

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۱۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قیمت سبد نفتی اوپک از ۷۲ دلار عبور کرد
 • قیمت جهانی طلای سیاه ۹۸/۰۲/۳۰/قیمت نفت به بالای ۷۳ دلار رسید
 • افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی
 • جهش قیمت نفت با احتمال تداوم کاهش تولیدات اوپک پلاس
 • جهش قیمت نفت درپی تمایل اوپک برای حفظ کاهش تولید
 • ثبات قیمت در بازار طلای سیاه
 • حمله به تاسیسات نفتی عربستان عرضه نفت خام را تهدید کرد
 • موضع عراق و کویت درباره تمدید کاهش تولید اوپک پلاس
 • دو سناریوی اوپک و همپیمانانش برای افزایش سطح فعلی تولید نفت
 • احتمال ادامه «توافق کاهش تولید اوپک»
 • وزیر نفت امارات: احتمال ادامه «توافق کاهش تولید اوپک»
 • کدخوانی بازی نفتی سعودی‌ها
 • ۲ سناریوی اوپک برای تنظیم تولید نفت
 • اوپک ۲ سناریو برای تنظیم تولید نفت دارد
 • ایران راه‌های دور زدن تحریم نفتی را لو داد
 • افزایش قیمت نفت در بازار
 • سناریوهای احتمالی برای تصمیم جدید اوپک
 • نوسان در بازار طلای سیاه/ نفت اوپک به مرز 73 دلار رسید
 • پایبندی ۱۶۸ درصدی اوپک و غیر اوپک به توافق کاهش عرضه نفت