پارک علم و فناوری مازندران با تبدیل شدن به قطب علمی و فناوری منطقه در راستای جذب شرکت‌های فناور و تجاری سازی و ارتباط بین صنعت و دانشگاه قدم برداشته است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، پارک‌های علم و فناوری محیط مناسبی برای شرکت‌های فناور هستند. عمده فعالیت این پارک‌ها در زمینه ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی فروش و پشتیبانی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه‌های صنعتی و ارائه خدمات تخصصی است.

پارک‌های علم و فناوری به عنوان واحد‌های تحقیق و توسعه، می‌توانند خیلی از مشکلات موجود را از بین برده و به بهبود وضعیت بپردازند. با نگاه اجمالی بر فعالیت برخی از این واحدها، می‌توان پی برد که به چه نحوی از این واحد بهره گیری شده است.
یکی از واحد‌های پارک علم و فناوری در استان مازندران دایر است که در این گزارش به فعالیت‌های مهم و عمده این واحد می‌پردازیم.
پارک علم و فناوری مازندران مجموعه‌ای تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که به عنوان یکی از مهمترین ساختار‌های مؤثر در اقتصاد دانش بنیان، محیطی مناسب برای استقرار، رشد، توسعه و شکوفایی مؤسسات و شرکت‌های دانش بنیان را فراهم می‌آورد و شرکت‌هایی فناور مستقر در آن در تعامل سازنده با دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات پژوهشی و فناوری به فعالیت‌های فنّاورانه می‌پردازند.
هدف اصلی پارک علم و فناوری مازندران تولید و افزایش ثروت در جامعه از طریق ایجاد و توسعه فعالیت مؤسسات متکی بر دانش و فناوری است.  
کارکنان و فناوران پارک با بهره گیری از ظرفیت‌های متنوع علمی، پژوهشی و منابع انسانی و طبیعی به خصوص در عرصه‌های کشاورزی، شیلات، منابع طبیعی، سلامت، فناوری اطلاعات، گردشگری و فنی و مهندسی تمام تلاش خود را جهت دستیابی به چشم انداز استقرار۷۰۰ شرکت دانش بنیان در مدت ۵ سال و تشکیل حداقل ۸ مرکز رشد در شهرستان‌های استان به کار خواهند بست.
پارک علم و فناوری مازندران خود را متعهد می‌داند که با شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی حامی موثر و ممتازی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران ایران اسلامی باشد.
مجموعه مدیریت پارک علم و فناوری مازندران، بر این باور است که بهترین پل ارتباطی ما بین دانشگاه و صنعت پارک‌های علم و فناوری می‌باشند که می‌توانند با حل مشکلات بخش تولید، صنعتی پویا و رقابتی را به ارمغان آورند.  
  پارک علم و فناوری مازندران با تبدیل شدن به قطب علمی و فناوری منطقه در راستای جذب شرکت‌های فناور و تجاری سازی و ارتباط بین صنعت و دانشگاه قدم برداشته است.
علی معتمد زادگان، سرپرست پارک علم و فناوری استان مازندران در این رابطه می‌گوید: پارک علم و فناوری مازندران تقریبا ۱۲۵ شرکت دارد که ۳۰ درصد این شرکت‌ها دانش بنیان و بقیه شرکت‌ها فناور و ... هستند و همچنین ۶ مرکز رشد در استان مازندران وجود دارد.
وی می‌افزاید: در پارک علم و فناوری یک سری پلتفرم‌های وجود دارد که از استارتاپ‌ها برای تجاری سازی ایده‌ها حمایت می‌کند.
سرپرست پارک علم و فناوری مازندران از بهره‌برداری پردیس پارک علم و فناوری استان مازندران خبرداد و می‌گوید: در عرض چند ماه آینده، بخش خصوصی در پردیس پارک علم و فناوری سرمایه گذاری می‌کند.
او می‌گوید: بزرگترین دستاور در دهه اخیر در این مرکز تشکیل صندوق پژوهش فناوری استان مازندران است که با مشارکت بیش از ۵۰ درصد بخش خصوصی و در حال حاضر مشغول به فعالیت است.     «صندوق پژوهش فناوری به منظور تامین منابع مالی با ریسک بالا برای استارتاپ‌ها راه اندازی شده است. این صندوق ظرفیت‌های بانک را دارد؛ اما اجازه سپرده گیری را ندارد در نتیجه می‌تواند تامین سرمایه و اجازه نامه را صادر کند. ویژگی مهم این صندوق این است که شرکت‌های دانش بنیان معمولا دانش فنی نامشهود قابل توجه‌ای دارند این صندوق می‌تواند ایده‌ها را ارزش گذاری کند. شرکت‌ها می‌توانند ایده‌های خود را به عنوان ضمانت نامه در برابر تامین سرمایه به صندوق پژوهش فناوری بسپارند.»
معتمد زادگان می‌افزاید: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری بسیار فعال و در بحث نوآور خلاق و در بخش ایجاد اشتغال پایدار هستند.
سرپرست پارک علم و فناوری مازندران معتقد است با وجود شرایط اقتصادی شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در فروش و صادرات محصولات موفق بوده اند.
وی در این مورد می‌گوید: یکی از استارتاپ‌ها توانست سامانه بینج بار برای فروش برنج طرحی کند که از این طریق واسطه‌ها کمتر و قیمت برنج به بهای مناسب تری و سود آوری بیشتر برای شالیکارن به فرش برسد.   استان مازندران با تولید سالانه بیش از یک میلیون تن برنج سفید در ارقام مختلف رتبه نخست را دارد و 42 درصد نیاز کشور را به این محصول تامین می کند.     این سامانه را یکی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم وفناوری مازندران طراحی کرده است تا از این پس کشاورزان برنج کار به صورت مستقیم با خریداران در سراسر کشور و حتی خارج از کشور ارتباط گرفته و دسترنج‌شان را با حذف دلالان و واسطه‌ها به فروش برسانند.   سامانه بینج بار تمامی انواع برنج توسط خود کشاورز و بدون واسطه به دست مصرف کننده خواهد رسید. این سامانه مبتنی بر تضمین کیفیت محصول است و کارشناسانی با همکاری پژوهشکده برنج قبل از قرار دادن محصول در سامانه از آنها نمونه‌گیری می‌کنند و آزمایشات لازم برای راستی آزمایی انجام می‌شود و در صورت تایید در سامانه قرار می‌گیرد.   با هدف و افزایش بهره‌وری سطح زیر کشت برنج منطقه‌ای و همچنین کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی، پشتیبانی و آموزش کشاورزان عضو سامانه را نیز انجام خواهند داد و برای این منظور کارشناسان در تمامی مراحل کشت به صورت هفتگی با کشاورزان ارتباط داشته و نکات فنی و تخصصی لازم را به آنها انتقال خواهند داد.     معتمد زادگان معتقد است بزرگترین مشکل دغدغه سرمایه در حوزه‌های قدیمی و سنتی است و انتقال سرمایه این حوزه‌ها به فناوری داده شود مورد دیگر وجود فضای فیزیکی که بتوانیم شرکت‌ها را در کنار هم قرار دهیم که تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

وی می‌افزود: در حال حاضر با کمبود فضای فیزیکی در استان مواجه هستیم و به این نیاز داریم سازمان‌هایی که ساختمان‌های بلا استفاده دارند با مالکیت خودشان در اختیار شرکت‌ها قرار دهیم.
سرپرست پارک علم و فناوری مازندران معتقد است با تشویق خیرین به سمت علم و فناوری می‌توان اشتغال پایدار برای جوانان به وجود آوریم.   وی در ادامه می‌گوید: تربیت نیرو‌های متخصص برای هدایت استارتاپ‌ها یکی از اهداف پارک علم و فناوری در استان است.  

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: فناوری نانو

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

نوبت به گلکسی A۳۰ و A۵۰ رسید

معاون رئیس جمهور در اسلامشهر: بی تفاوتی در تعیین سرنوشت کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۱۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

کمبود سوخت کم سولفور معضل اصلی کشتیرانی

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مدرس خیابانی امروز دوشنبه ۲۸ بهمن در همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی کشور گفت: شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ۷ هزار نفر نیرو و ۱۳۰ فروند شناور دارد که ظرفیت ما نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته اما میزان حمل کالا تنها یک درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه این ۱۳۰ فروند ظرفیت حمل ۱۷۵ هزار TEU کانتینر و ۵.۳ میلیون تن فله را دارند، افزود: شرکت کشتیرانی در حوزه کانتینری، فله، کالای عمومی و دریای خزر فعال است و قرار است فعالیت ما در دریای خزر افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: توافقنامه واگذاری تعمیرات شناورهای بزرگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را به شرکت ایزوایکو در سال جاری منوط به ارائه قیمت به صورت ریالی و رقابتی به امضا رسانده ایم همچنین با این شرکت توافقنامه ساخت دو فروند کشتی تجاری سی هزار تنی را امضا رسانده ایم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما تولید سوخت کم سولفور است که ماهانه چهل هزار تن نیاز داریم ولی در دو ماه گذشته وزارت نفت به ما سی هزار تن از این نوع سوخت داد و ۵۰ هزار تن دیگر را از مبادی دیگر تهیه کرده ایم.

به گفته مدرس خیابانی حمل سوخت کم سولفور از پالایشگاه نفت شازند به بنادر جنوبی هزینه بالایی دارد هر چند شرکت راه آهن حمل بخشی از آن بر عهده گرفته و بخشی از آن را به صورت جاده‌ای حمل کرده ایم.

وی ادامه داد: اخیراً وزارت نفت اعلام کرده قرار است سوخت کم سولفور را از سوی بورس انرژی واگذار کند که این اتفاق ما را دچار مشکل می‌کند لذا از وزرای راه و نفت می‌خواهیم در واگذاری سوخت کم سولفور به بورس انرژی، ناوگان کشتیرانی و نفتکش را مستثنی کنند.

وی همچنین با اشاره به حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت از تولید ملی گفت: این حمایت به بخش خدمات خصوصاً خدمات حمل و نقل با مکانیزم تعرفه‌ای و با محوریت ناوگان ملی تسری داده شود و از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهیم تعرفه‌های حمل و نقل کالا را کاهش دهد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه بخش مسافری شرکت کشتیرانی از استانداردهای بالاتری نسبت به سایر ناوگان مسافری برخوردار است، گفت: با این حال یارانه سوخت شناور مسافری به ناوگان کشتیرانی تعلق نمی‌گیرد و با توجه به اینکه مایل به قطع ارائه خدمات مسافری به مردم استان‌های جنوبی نیستیم لذا از وزیر راه می‌خواهیم تا سوخت بخش مسافری کشتیرانی که سالانه هشت هزار تن است مشمول سوخت یارانه ای کند.

کد خبر 4855408 برهان محمودی

دیگر خبرها

 • آخرین وضعیت پروژه انتقال نفت از گوره به جاسک
 • پروژه پارک علم و فناوری بوشهر ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
 • مرکز رشد پارک علم و فناوری بوشهر ۹۸ درصد پیشرفت دارد
 • زیرساخت فعالیت استارت‌آپ‌ها در قزوین فراهم شده است
 • دومین رویداد گپ با همکاری صندوق و نوآوری برگزار می‌شود
 • درخشش فناوران دانشگاه سمنان در جشنواره امتنان
 • آمادگی پژوهش و فناوری پتروشیمی برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان
 • سطح بالای تولیدات دانش بنیان در حوزهای نفتی
 • آمادگی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای همکاری با شرکت های دانش بنیان
 • راه حل مشکل معیشت، رونق تولید داخلی است
 • راه اندازی سامانه‌ دفتر پژوهش و انتشارات اداره‌کل هنرهای نمایشی
 • راه‌اندازی سامانه ایران نوآفرین برای نام‌نویسی شرکت‌های استارپ‌آپ
 • چهارمحال و بختیاری با کمبود انبار و سیلوی نهاده‌های دامی مواجه است
 • سامانه‌ دفتر پژوهش و انتشارات نمایش اداره‌کل هنرهای نمایشی راه‌اندازی شد
 • سد زارم رود آب مورد نیاز ۲۳۵ روستای ساری و میاندرود را رفع می کند
 • شهر تنها یک کالبد فیزیکی نیست
 • هدف از پژوهش، گسترده‌تر کردن دامنه علم و دانش است
 • فراخوان عضویت در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
 • چرا قلقلک دادن بچه‌ها خطرناک است؟
?>