به گزارش فارس، دو رسانه آمریکایی در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده‌ و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای کشاندن او به جنگ با ایران، ناخرسند است. 

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته ترامپ فکر می‌کند برخی از مشاوران او قصد دارند ایالات متحده را به درگیری نظامی با ایران بکشانند؛ او این را بر خلاف وعده دیرینه‌اش برای دوری‌گزینی از جنگ‌های پرهزینه می‌داند و به همین سبب، از بابت چنین تلاش‌هایی ناخرسند است.

 

«سی‌ان‌ان» هم با تأیید خبر واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. 

طبق این گزارش، ترامپ به اعضای دولتش گفته در صورتی که او آغازگر درگیری جدیدی باشد، وعده‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر دوری‌گزینی از مداخله‌های خارجی را زیر پا گذاشته است. 

واشنگتن‌پست به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است. 

یک مقام ارشد دولت آمریکا که از رایزنی‌های ترامپ با «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا آگاه است ادعا کرده او هفته گذشته از برنامه‌ریزی‌های شبه‌جنگی که در دولتش انجام شده، عصبانی شده است. 

این مقام آمریکایی گفت: «آنها دارند سر خود پیش می‌روند و این ترامپ را عصبانی کرده است. بولتون، پامپئو و دیگران در تلاشند خودشان را با ترامپ همسو کنند.»

واشنگتن‌پست نوشته بولتون که قبل از پیوستن به کاخ سفید در سال گذشته مستقیماً خواستار تغییر نظام ایران شده بود نقطه نظرات کاملاً متفاوتی با ترامپ نسبت به ایران دارد. یک مقام آمریکایی گفت ترامپ می‌خواهد با ایرانی‌ها گفت‌وگو کند، به دنبال توافق است و پذیرای مذاکره با دولت ایران است. 

مقام آمریکایی گفت: «او از این همه حرف درباره تغییر نظام خرسند نیست.»

«سی‌ان‌ان» نوشته ناخرسندی ترامپ از این است که بولتون اجازه داده کار درباره ایران به جایی برسد که درگیری نظامی با این کشور احتمالی واقعی به نظر برسد. 

البته این رسانه نوشته نارضایتی ترامپ از بولتون از چندی پیش در خصوص مسائل ونزوئلا آغاز شد. ترامپ در آن مقطع هم به بولتون و مشاورانش هشدار داده بود از اشاره به گزینه‌های نظامی خودداری کنند.

به نوشته «سی‌ان‌ان»، همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها در هفته گذشته، مقام‌های نزدیک به بولتون ضرورت تدوین گزینه‌هایی برای کاستن از تنش‌ها میان ایران و آمریکا را رد کرده‌اند. آنها اینگونه مخالفت‌های خود را در جلسه‌های مختلف، از جمله در جلسه‌ای در هفته گذشته با حضور مقام‌های وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون برگزار شده ابراز کرده‌اند. 

علی‌رغم این، یک مقام آمریکایی گفت اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در جلسه‌ای که چهارشنبه برگزار شد لحنشان را تغییر داده‌اند. یک مقام آمریکایی گفت نزدیکان بولتون از پنتاگون خواسته‌اند گزینه‌های برای کاستن از تنش‌ها تهیه کنند تا برای بررسی به ترامپ ارائه شود.  

گزارش این دو رسانه آمریکایی و ادعاهای مطرح‌شده در آنها از قول مقام‌های دولت آمریکا را از طرف دیگر می‌توان در راستای نوعی فضاسازی برای چیدن واقعیت‌های میدانی در قالب بازی «پلیس بد-پلیس خوب» و در نهایت تحت فشار گذاشتن تهران برای انتخاب راه گفت‌وگو از دو گانه جنگ-مذاکره دانست. 

برخی تحلیلگران می‌گویند دولت آمریکا بر اساس نوعی تقسیم کار در تلاش است شخص ترامپ را «پلیس خوب» و حامی گفت‌وگو با ایران و «جان بولتون» و «مایک پامپئو» را پلیس بد و طرفدار جنگ با ایران به تصویر بکشند.

ترامپ چند روز پیش در جمع خبرنگاران گفت که دوست دارد مقام‌های ایران به او زنگ بزنند. او در همان نشست گفت که «جان بولتون» قدری تند است و او مجبور است مواضعش را تعدیل کند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته با آنکه ترامپ از بولتون گلایه‌مند است نارضایتی او قابل مقایسه با میزان ناخرسندی‌اش از «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه سابق آمریکا که در نهایت از سمتش کنار گذاشته شد نیست.

یک مقام کاخ سفید به واشنگتن‌پست گفته ترامپ، مگر در صورتی که اقدام بزرگی از طرف ایرانی‌ها انجام شود، قصد استفاده از زور علیه تهران ندارد. 

ترامپ شامگاه چهارشنبه هر گونه اختلاف داخلی در دولتش برای تصمیم‌گیری در خصوص ایران را رد کرد. 

او در توئیتر نوشت: ««رسانه جعلی واشنگتن‌پست و جعلی‌تر از آن نیویورک‌تایمز گزارش‌هایی درباره جدال‌های درونی در درون دولت من در خصوص سیاست‌های قاطعانه‌ام در آمریکا نوشته‌اند. اصلاً جدال داخلی در کار نیست.»

ترامپ در توئیتی دیگر نوشت: «نظرات مختلف ابراز می‌شوند و من تصمیم نهایی و قطعی را می‌گیرم- فرایند بسیار ساده‌ای است. همه جوانب، دیدگاه‌ها و سیاست‌ها پوشش داده می‌شوند. مطمئنم ایران به زودی خواستار گفت‌وگو می‌شود.» 

«سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید هم روز پنجشنبه اختلافات داخلی در دولت در خصوص ایران را رد کرد، اما گفت که در نهایت ترامپ است که تصمیم نهایی را می‌گیرد.

او گفت: «رئیس‌جمهور تصمیم‌گیرنده نهایی است. او همه اطلاعاتی که به او می‌رسد را تحلیل کرده و تصمیمی که به نظر ایشان بهترین تصمیم برای ایمن نگاه داشتن آمریکا است را خواهد گرفت.»

با آنکه طبق ادعاهای این رسانه‌ها ترامپ به دنبال کاستن از تنش با ایران است او اردیبهشت‌ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در برجام پایان داد و تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را احیا کرد.

سی‌ان‌ان نوشته ترامپ در ماه‌های گذشته به دستیارانش دستور داده فشارها بر اقتصاد ایران را افزایش دهند، بلکه او بتواند وارد مذاکره با ایران بر سر توافقی بهتر شود. این اقدامات علی‌رغم این حاصلی نداشته‌اند و ایران اعلام کرده با آمریکا مذاکره نخواهد کرد. 

مطابق این ادعا، ترامپ اکنون برای یافتن کانال‌های دیپلماتیک با ایران به تکاپو افتاده است. او قرار است پنجشنبه با رئیس‌جمهور سوئیس دیدار کند. سی‌ان‌ان می‌گوید این دیدار در راستای تلاش ترامپ برای راه‌اندازی کانالی برای گفت‌وگو با ایران است. 

آمریکا و ایران با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارد، اما سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است. 

هفته گذشته بعد از آنکه ترامپ از ایران خواست به او زنگ بزنند، کاخ سفید شماره تلفن او را در اختیار سفارت سوئیس قرار داد تا در صورت درخواست تهران، آن را در اختیار مقام‌های ایرانی قرار دهند. 

سی‌ان‌ان نوشته «مایک پامپئو» هم علی‌رغم اینکه دیدگاه‌های تندی در قبال ایران دارد به دنبال باز کردن کانال‌های دیپلماتیک با ایران است. او در نامه‌ای چند ماه پیش به ایران خواستار مذاکره برای توافق تبادل زندانیان شده است. 

      

منبع: اکوفارس

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

نوبت به گلکسی A۳۰ و A۵۰ رسید

معاون رئیس جمهور در اسلامشهر: بی تفاوتی در تعیین سرنوشت کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۱۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

شماره ششم نشریه «نامه فرهنگستان علوم» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، شماره ششم «نامه فرهنگستان علوم» مجله علمی تخصصی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران به مدیرمسئولی، رضا داوری اردکانی و سردبیری سید مصطفی محقق داماد منتشر شد. مجله با یادداشت کوتاهی از سردبیر آغاز می‌شود و با مقاله بلندی تحت عنوان «علم و ارزش» نوشته داوری اردکانی ادامه پیدا می‌کند.

رئیس فرهنگستان علوم در این مقاله با طرح این سوال که چرا نسبت آدمی با علم نسبتی دشوار و پیچیده است؟ می‌نویسد: «دانشمند علم را وسیله نمی‌انگارد اما علمش علم بی اثر و بدون سود و ثمر در زندگی مردمان نیست. دانش هر وقت و هرجا باشد جایگاه تاریخی خاص دارد و تابع مصالح و منافع گروهی و شخصی نیست پس آن را تابع علایق اخلاقی هم نمی‌توان دانست توأم بودن و تابع بودن را با هم اشتباه نکنیم. اگر در جهان قدیم از فضیلت و شرف علم سخن گفته می‌شد برای توجیه بی اثر بودن و کارساز نبودن علم نبود پژوهش‌هایی هم که در زمان ما برای رفع نیازهای هر روزی صورت می‌گیرد و نتیجه اش قدرت تسخیر و تصرف و گاهی ویرانگری است ربطی به شرف ذاتی علم ندارد بلکه به اقتضای اجرای برنامه علم انجام می‌شود این پژوهش‌ها باید کارساز باشند و اگر نباشند پرداختن به آنها را به هیچ وجه دیگر توجیه نمی‌توان کرد و مخصوصاً توجیه اخلاقی برای علمی که باید کارساز باشد و کارساز نیست هرچه باشد اخلاقی نمی‌تواند باشد»

میزگرد این شماره نامه فرهنگستان علوم تحت عنوان «سنت یا نص؟» به نقد و بررسی آثار تألیفی داود فیرحی در گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم اختصاص دارد که با حضور رضا داوری‌اردکانی، غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، سید مصطفی محقق‌داماد، غلامرضا اعوانی، رسول جعفریان، داود فیرحی و مصطفی بروجردی برگزار شده است. داود فیرحی در این میزگرد و در مقام دفاع از پروژه تألیفی خود می‌گوید: «تاکیدم بر فقه به معنای نادیده گرفتن حکمت و فلسفه نیست. بلکه دو دلیل عمده از نظر من داشت؛ نخست این که فقه قرینه فلسفه عملی یونان در جهان اسلام است و چنان که فارابی و دیگران توضیح داده اند، مهم‌ترین علم عمل مسلمانی تلقی شده است؛ دوم این که تمرکز پژوهشی بنده روی سنت سیاسی مسلمانان است و عملاً فقه میدان دار برجسته آن بوده و هست. سخن معروفی است که اثبات شیء، نفی ماعدا نیست. از دقت نظر و عنایت اساتید محترم نهایت سپاس و امتنان دارم.»

بخش سوم مجله به مقالات دینی اختصاص یافته است که در آن دو مقاله «صلح وگذشت» از سید مصطفی محقق‌داماد و همچنین «ادعای اصلاح‌طلبی دینی» از رسول جعفریان آورده شده است. مقاله نخست متکفل نگاهی تاریخی و فکری به سیاست نبوی و مقاله دوم متکفل ارائه مقدمه‌ای در باب اصلاح‌گری شیعی در دوره رضاشاه است. بخش چهارم مجله به مقالات علمی اختصاص یافته است و در آن دو مقاله «ضرورت آینده‌اندیشی» نوشته عبدالرحیم گواهی و همچنین «ایجاد یک کویر جدید» نوشته علی درویش زاده آورده شده است. مقاله نخست گزارش یک طرح پژوهشی با عنوان «الزامات و ویژگی‌های دانشگاه‌های آینده» است که در گروه آینده‌نگری فرهنگستان علوم انجام شده است و مقاله دوم به نقد و بررسی طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان پرداخته است.

پرونده ویژه شماره ششم نامه فرهنگستان علوم به دانش دامپزشکی اختصاص داده شده است. در این پرونده مقالاتی نظیر «پزشکی اساطیری هند و تأثیر آن بر پزشکی ایران» از حسن تاج‌بخش، «ایمنی شناسی دامپزشکی و نگرشی دیگرگون به بیماری» از غلامرضا نیکبخت بروجنی، «طب بازساختی و بعضی از کاربردهای آن در دامپزشکی» از سید مهدی قمصری، «مروری بر وضعیت شیلات و آبزیان کشور» از عباسعلی مطلبی و «تب برفکی و وضعیت آن در ایران» از صمد لطف اله زاده آورده شده است.

مجله در بخش گزارش تاریخی خود مطلبی با عنوان «نیم قرن تلاش پرثمر» نوشته مسعود آرین‌نژاد را منعکس کرده است که در واقع گزارشی به مناسبت گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تأسیس «انجمن ریاضی ایران» (۱۳۹۹-۱۳۴۹) است. در بخش یادداشت‌های علمی نیز دو نوشتار با عناوین «چالش‌های تحقیق و پژوهش» نوشته مگردیچ تومانیان و «تأسیس یا تقلید؟» نوشته حامد زارع آورده شده است. یادداشت اول طرح چند نکته به مناسبت هفته پژوهش را مطمح نظر خود قرار داده و یادداشت دوم امکان و امتناع اسلامی‌سازی علوم انسانی را بررسی کرده است.

بخش هشتم و پایانی مجله نیز به نشر یک گزارش علمی با عنوان «نقش زنان در علم و فناوری در ایران» اختصاص داده شده که در آن طاهره کاغذچی، سیمین ناصری، معصومه نصیری کناری و عطیه پوربختیار وضعیت زنان رشته‌های علوم مهندسی و مقایسه آن با کشورهای دیگر را بررسی کرده‌اند.

کد خبر 4854843

دیگر خبرها

 • ساخت قوی‌ترین رایانه پیش‌بینی آب‌وهوا در انگلیس
 • مقام دولت ترامپ: اگر مکزیک بالگردهای روسی بخرد، تحریم می شود
 • دروغ مضحک خبرنگار صدای آمریکا در تبلیغ تحریم انتخابات +عکس
 • اسلام زنان را از نقش‌آفرینان عرصه هستی می‌داند
 • احضار سفیر ترکیه در هند به خاطر اظهارات اردوغان
 • وزیر خارجه عربستان: برای دفاع از خود نیاز به تجهیزات داریم!
 • ایران گفت‌وگو را تنها راه حل رفع اختلافات کشورهای منطقه می‌داند
 • بیش از هزار مقام سابق وزارت دادگستری آمریکا خواستار استعفای دادستان کل شدند
 • ششمین «نامه فرهنگستان علوم» منتشر شد
 • از خطر افراط‌گرایی تا درگیری‌های مرزی
 • دستور ترامپ به سیا؛ حمزه بن لادن را به قتل برسانید
 • درخواست بیش از ۱۱۰۰ مقام‌ سابق آمریکا برای استعفای ویلیام بار
 • ترامپ دستور قتل حمزه بن‌لادن را داد چون تنها نام او را بلد بود!
 • وقتی سرلیست اصلاح‌طلبان هیچ‌چیزی درباره FATF نمی‌داند!
 • امریکن کانسروتیو: حمله به سردار سلیمانی غیرقانونی بود
 • گزینه جنگ علیه ایران از سوی آمریکا را مردود می‌دانیم
 • امریکن کانسروتیو: حمله به سردار سلیمانی غیرقانونی بود/ ترامپ هیچ احترامی برای قانون اساسی قائل نیست
 • وحدت و همگرایی میان نیروهای انقلاب از نیازهای اصلی و اساسی کشور است
 • صدها مقام قضایی پیشین آمریکا خواستار استعفای وزیر دادگستری این کشور شدند
?>