به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا ، بسیاری از محققان معتقدند که فاز قبل از شروع بیماری آلزایمر می‌تواند بیش از یک دهه قبل از مشاهده بالینی بیماری آغاز شود.

در حالی‌که تعداد زیادی از داروهای مربوط به بیماری آلزایمر در آزمایشات بالینی شکست خورده‌اند، به نظر می‌رسد که این مرحله پیش بالینی جدید می‌تواند بهترین روش درمانی برای آلزایمر باشد.

متأسفانه تاکنون هیچ چهارچوب مشخصی برای تشخیص دقیق آلزایمر در مراحل اولیه وجود نداشته است.

آزمایش خون، اسکن "برش‌نگاری با گسیل پوزیترون"، آزمایش‌های چشمی و ژنتیکی راه‌هایی هستند که تا به امروز برای تشخیص بیماری استفاده شده است.

ولی تاکنون هیچ نشانگر زیستی از نظر بالینی کاملاً تأیید نشده است.

در این راستا محققان دانشگاه "جان هاپکینر" اطلاعات مربوط به ۲۹۰ نفر که در خطر بالای ابتلاء به این بیماری بوده‌اند را بررسی کردند. این مطالعات محصول ۲۰ سال بررسی هستند و سالیانه از این افراد اسکن مغزی و آزمایش مایع مغزی نخاعی دریافت می‌شد.

در پایان پروژه ۸۱ نفر مبتلا به آلزایمر و یا اختلال شناختی خفیف تشخیص داده شدند که این امر به محققان اجازه داد پیشرفت بیماری را سال‌ها پیش از بروز علائم آن بررسی کنند.

این محققان به این نتیجه رسیدند که ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از بروز علائم بیماری تغییرات ظریفی در بیمار ظاهر می‌شود.

داده‌های حاصل از اسکن "ام‌آرآی"( MRI) نشان داد که اندازه منطقه‌ای در مغز به نام "لوب گیج‌گاهی" کاسته می‌شود.

این تغییرات می‌توانند بین ۳ تا ۹ سال پیش از بروز علائم بیماری شناسایی شوند.

ولی نتیجه جالب‌تر این مطالعه مربوط به نتایج حاصل از آزمایش مایع مغزی نخاعی در بیماران بود که نشان‌دهنده اولین نشانگر زیستی برای بیماری بود.

این نتیجه به این ترتیب بود که افزایش حضور "پروتئین‌های تاو " در مایع مغزی نخاعی در حدود ۳۰ سال پیش از بروز آلزایمر می‌تواند با آن مرتبط باشد.

پروتئین‌های دیگر از قبیل "آمیلوئید بتا" و "تاو فسفریلیت" نیز ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از شروع علائم ظاهری بیماری بروز پیدا می‌کنند.

به رغم پیشرفت کندی که این مطالعه دارد، محققان آن معتقدند که این پروژه در نهایت منجر به کشف راه‌های مؤثر برای تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه آن خواهد شد.

"لارنت یونس" از محققان پروژه اظهار کرد، مطالعات ما نشان می‌دهد که ممکن است از روش‌های تصویربرداری مغزی و تحلیل مایع مغزی نخاعی برای تشخیص بیماری آلزایمر ۱۰ سال (و یا بیشتر) قبل از وقوع آن استفاده کرد.

نتایج این پژوهش در مجله " Frontiers" انتشار یافت.

منبع: جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آخرین پیش‌بینی از بازار نفت

در نظرسنجی ماه جاری که از ۱۰ بانک سرمایه‎گذاری به‌عمل آمده، متوسط سالانه قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۳/ ۶۹ دلار بر بشکه پیش‌بینی شده که از پیش‌بینی ماه پیش از آن تنها حدود ۲۰ سنت کمتر است. آنها همچنین متوسط قیمت نفت‌خام آمریکا در سال جاری میلادی را ۱۴/ ۶۱دلار بر بشکه پیش‌بینی کردند که تنها ۶/ ۰ درصد از پیش‌بینی قبلی آنها کمتر است. این در حالی است که قیمت نفت در طول ماه مه افت قابل‌توجهی را تجربه کرده و قیمت‌ها در زمان نظر‌سنجی ماه جاری حدود ۱۰ دلار کمتر از نظرسنجی ماه قبل است. قیمت نفت برنت و نفت‌خام آمریکا در سال ۲۰۲۰ به ترتیب ۶۹ و ۶۲ دلار بر بشکه برآورد شده است که رشد اندکی را نشان می‌دهد.

 رشد قیمت‌ها در نیمه دوم سال؟

برآورد قیمتی این بانک‌ها در شرایطی ارائه شده که قیمت نفت‌خام آمریکا در حال‌حاضر حدود ۵۳ دلار بر بشکه و قیمت نفت برنت حدود ۶۲ دلار بر بشکه قرار دارد. این قیمت‌ها در کمترین سطح از اواسط فوریه قرار دارند. علاوه بر آن متوسط قیمتی این دو نفت شاخص به ترتیب ۳۶/ ۵۷ و ۳۲/ ۶۶ دلار بر بشکه بوده است. بنابراین در صورتی پیش‌بینی این بانک‎‌ها محقق می‌شود که در ادامه سال روند قیمت‌ها افزایشی باشد به‌طوری‌که در روزهای باقی‌مانده سال نفت‌خام آمریکا به‌طور متوسط ۶۵ دلار بر بشکه و نفت برنت نیز ۷۲ دلار بر بشکه به فروش برسد. بین این بانک‌ها، استاندارد‌چارتر بیشترین پیش‌بینی را از بهای نفت داشته است. این بانک متوسط قیمت نفت‌خام آمریکا در سال جاری را ۷۵ دلار بر بشکه پیش‌بینی کرده است. کامرز بانک، آربی‌سی، مورگان استنلی و بی‌ان‌پی پاریباس دیگر بانک‌هایی هستند که متوسط قیمت این نفت شاخص را بیش از ۶۰ دلار پیش‌بینی کرده‌اند. اما کمترین برآورد با ۵۳ دلار بر بشکه به جفریز تعلق داشته است؛ یوبی‌اس، مریل لینچ، دویچه‌بانک، سیتی گروپ و جی‌پی مورگان دیگر بانک‌هایی بودند که قیمت نفت‌خام آمریکا را کمتر از ۶۰ دلار پیش‌بینی کرده‌اند.

بانک‌ها چه می‎گویند؟

مهم‌ترین‌ عامل افت قیمت‌ها در هفته‌های اخیر نگرانی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا و اثرگذاری آن بر ضعف اقتصاد جهانی بوده است. با وجود اینکه از ابتدای سال مذاکرات فشرده‌ای برای حل اختلافات تجاری بین پکن و واشنگتن در جریان بود و دو طرف بارها از مساعد بودن روند مذاکرات خبر داده بودند، اما در ماه مه ترامپ به شکل غافلگیر‌کننده‌ای در توییتر از بازگرداندن تعرفه واردات کالاهای چینی در سطوح پیش از مذاکرات خبر داد؛ این موضوع به اوج‌گیری جنگ تجاری منجر شد و افت قیمت نفت را در کنار دیگر بازارهای جهانی به دنبال داشت چراکه این نگرانی وجود دارد که جنگ تجاری به تضعیف رشد اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای نفت منجر شود. این نگرانی مختص به معامله‌گران نبوده و از سوی برخی موسسات و سازمان‌های بین‌المللی نیز در هفته گذشته مطرح شده است. به‌طور مثال آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش ماهانه خود که روز جمعه منتشر شد، رشد تقاضا برای نفت در سال‌جاری را ۱۰۰ هزار بشکه کاهش داد و به ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز رساند.اوپک نیز با ۷۰ هزار بشکه در روز برآورد خود از رشد تقاضا در سال‌جاری را به ۱۴/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

با وجود نگرانی‌های گسترده‌ای که از سمت تقاضای بازار از سوی بسیاری از کارشناسان مطرح می‌شود، بانک‌ها می‌‌گویند چندان نگران اثرات جنگ تجاری بر این سمت بازار نیستند و آنچه موجبات نگرانی‌ آنها را فراهم آورده سمت عرضه بازار نفت است. به گفته بانک‌ها ریسک‌هایی که سمت عرضه را تهدید می‌کند پایه و اساس برآورد آنها از پیش‌بینی نفت نزدیک به ۷۰ دلاری بوده است. وارن پترسون تحلیلگر بازار نفت در آی‌ان‌جی بانک می‌گوید، من هنوز از برآورد قیمتی‌مان راضی هستم؛ افت‌های قیمتی در هفته‌های اخیر به دلیل معطوف شدن توجه معامله‌گران به اقتصاد کلان رخ داده است. این در حالی است که اگر به سمت عرضه بازار نفت توجه شود، همچنان نشانه‌های محدودیت عرضه مشاهده می‌شود.

از نگاه این کارشناسان یکی از دلایل محدودیت عرضه توافق اوپک و متحدانش در خارج از اوپک برای کاهش عرضه است. این کشورها که اصطلاح «اوپک‌پلاس» به آنها اطلاق می‌شود، اواخر سال ۲۰۱۸ بعد از افت حدود ۴۰ درصدی قیمت نفت در سه ماه پایانی این سال تصمیم گرفتند که در نیمه اول ۲۰۱۹ میزان عرضه نفت خود را ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. موعد شش ماهه این توافق در پایان ماه جاری میلادی به اتمام می‌رسد و قرار بود که در ۲۶-۲۵ ژوئن اوپک‌پلاس با هم دیدار داشته باشند و برای آینده این توافق تصمیم‌گیری کنند. اما به نظر می‌رسد تحت‌تاثیر فشارهای روسیه زمان این نشست به اوایل ماه جولای موکول شده است. این موضوعی است که روز گذشته توسط خالد الفالح وزیر انرژی عربستان در حاشیه اجلاس جی‌۲۰ بر آن تاکید شد. تحلیلگران انتظار دارند که در نشست پیش‌رو کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به تمدید توافق نفتی رای دهند، آنها کاهش رشد تقاضا و همچنین افزایش عرضه نفت آمریکا را به‌عنوان عاملی برای تحریک کشورهای عضو اوپک‌پلاس برای تمدید توافق نفتی می‌دانند. جیسون گمل، تحلیلگر بانک جفریز معتقد است که «پایبندی اوپک به توافق نفتی احتمال تمدید توافق در نشست پیش‌رو را افزایش می‌دهد.» میزان پایبندی اوپک و کشورهای غیرعضو اوپک به توافق نفتی در ماه‌های اخیر بیش از ۱۰۰ درصد و در ماه گذشته نزدیک به ۱۵۰ درصد بوده است. همچنین تولید اوپک در ماه گذشته میلادی به کمتر از ۳۰میلیون بشکه در روز رسید که کمترین سطح ظرف ۵ سال گذشته بود.

اما بخشی از افت تولید اوپک به کاهش تولید ایران و ونزوئلا، دو کشوری که تحت‌تحریم‌های آمریکا قرار دارند، مربوط است. بر‌اساس آمار ثانویه دبیرخانه اوپک تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی به دنبال عدم تمدید معافیت از تحریم‌ خرید نفتایران بیش از ۲۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۷/ ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین طبق آمار کپلر، شرکتی که حرکت نفتکش‌ها را دنبال می‌کند، در این ماه میزان صادرات نفت ایران نیز یک‌سوم نسبت به آوریل کاهش یافته و به ۷۸۰ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت ونزوئلا در ماه گذشته ۳۵ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۷۴۰ هزار بشکه رسیده، تولید نفت این کشور نسبت به اوایل سال‌جاری نیز کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد. افت تولید نفت ایران و ونزوئلاخود یکی از دلایل حفظ برآورد بانک‌ها از متوسط قیمت نفت در سال‌جاری عنوان می‌شود. اما یکی دیگر از عواملی که به اعتقاد بانک‌ها نشانه کمبود عرضه است، اخلال در تولید نفت روسیه است. این کشور در ماه گذشته به دلیل آلودگی یکی از خطوط لوله انتقال نفت با کاهش صادرات مواجه شد. تحلیلگر بی‌ان‌پی پاریباس بر این باور است که کاهش عرضه اختیاری (از سوی اوپک و متحدانش) و غیراختیاری (روسیه، ایران و ونزوئلا) مهم‌ترین‌ عامل افزایش قیمت‌ها در ماه‌های پیش‌رو خواهد بود.

      

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

کلیدواژه: آلزایمر پیش بینی قبل از وقوع

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۲۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هر روز صبح قهوه بنوشید تا معجزاتش را ببینید!
 • پیش از آنکه دیر شود نشانه‌های این بیماری مرگبار را بشناسید +علائم و اقدامات درمانی
 • جلوگیری از آلزایمر با قرص‌های فشار خون
 • روش علمی برای توانبخشی افراد مبتلا به ضایعه مغزی
 • نگرانی مقامات هند از شیوع بیماری ورم مغزی در میان کودکان
 • روشی علمی برای توانبخشی افراد مبتلا به ضایعه مغزی ارائه شد
 • ۲۴ فایده که در نوشیدن قهوه صبحگاهی نهفته است
 • گامی به جلو در توانبخشی افراد مبتلا به ضایعه مغزی
 • هشدار محققان: «چاقی» فراتر از یک ریسک است
 • اعضای بدن کودک مرگ مغزی تربت جامی جان سه نفر را نجات داد
 • محققان ابزاری پزشکی به اندازه قطر موی انسان ابداع کردند
 • بیماری‌های مرتبط باافزایش فشار خون را بشناسید
 • ایدز پایان زندگی نیست
 • بانوی مرگ مغزی به 6 بیمار زندگی دوباره بخشید
 • ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح
 • اعضای بدن بانوی مرگ مغزی ساکن خواف جان 6 نفر را نجات داد
 • واکنش وزارت بهداشت به پروژه ۲۰۴۰/ دستاوردهای علمی در عرصه پزشکی
 • 25 مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح (بصورت هر روزه)
 • ۳۰ روش مهم برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی/ اینفوگرافیک