حبیب ولی زاده، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، در گفت و گو با ایکنا از آذربایجان غربی، با بیان اینکه آزمایشگاه جهاد دانشگاهی استان برای دومین بار عنوان آزمایشگاه معتمد اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان را اخذ کرد،اظهار کرد: آزمایشگاه جهاد دانشگاهی استان برای دومین بار گواهینامه تمدید آزمایشگاه معتمد اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان را به مدت 2 سال اخذ کرد.
وی بیان کرد: عمده فعالیت آزمایشگاه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در زمینه آزمایشگاه معتمد اداره استاندارد آنالیز انواع آبمیوه ها و نوشیدنی ها، کمپوت ها و کنسرو ها و انواع ترشی و مربا و همچنین آبلیمو است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به تاکید و رویکرد مدیریتی واحد مبنی بر توسعه ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی کیفی و فناورانه جدید و به روز خاطرنشان کرد: با افزایش دامنه در سال جاری امیدواریم در زمینه آنالیز نمونه های عسل و الکل اتیلیک و چای نیز خدمات آزمایشگاهی را به تولیدکنندگان استان ارائه کنیم.
وی ادامه داد: بخش آزمایشگاهی جهاد دانشگاهی استان با دارا بودن مجهزترین و پیشرفته ترین دستگاههای تجزیه ای با مجربترین نیروهای متخصص و هیات علمی قادر به سنجش آنالیز فلزات سنگین و فلزات با دستگاه جذب اتمی، آنالیز کانیونها و آنیونها، آنالیز اسیدهای چرب با دستگاه کروماتوگرافی گازی، آنالیز هیدروکربنها، آنالیز ترکیبات فنلی با دستگاه کروماتوگرافی مایع، آنالیز داروها، آنالیز ویتامینها، قندها، اسانس، اسیدهای آلی، اسیدهای آمینه، آزمایشات بیولوژی، آنالیز تعیین خلوص، آنالیز هوا، آنالیز آب، پساب و فاضلاب و آنالیز خاک، کود و گیاه است.
ولی زاده با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان¬غربی با بهره گیری از گروه پژوهشی شیمی تجزیه - گرایش کروماتوگرافی در زمینه علوم و فنون جداسازي ( Separation Science and Technology ) فعالیت می کند، تصریح کرد: این گروه با هدف شناسایی نیازهای آذربایجان غربی و کشور در زمینه کروماتوگرافی تجزیه¬ای و تهیه-ای و همچنین مشاوره در زمینه¬های مهندسی و مدیریت محیط زیست و صنایع مرتبط تاسیس شده است که انتخاب این زمینه برای فعالیت، قابليت منحصر¬بفردي در همكاري و اجراي پروژه¬هاي تحقيقاتي با وزارت نفت، موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي، معاونت دارو و¬غذاي دانشگاههاي علوم پزشكي، سازمان حفاظت محيط زيست، شركت¬هاي آب فاضلاب و آب منطقه¬اي، پزشکی قانونی و ساير سازمانها و شرکت¬های دولتی و خصوصی را برای جهاد دانشگاهی ایجاد می¬نماید.
وی افزود: بخش آزمایشگاهی این گروه با دارا بودن مجهزترین و پیشرفته¬ترین دستگاه های تجزیه¬ای قادر به سنجش آلاینده¬های زیست محیطی، افزودنیهای مواد غذایی، باقیمانده¬های دارویی، بقایای سموم کشاورزی، مواد شیمیایی و فلزات سنگین بوده و صحت و دقت نتایج اندازه¬گیری¬ها در این واحد باعث کسب اعتماد سایر ارگان¬ها و صنایع استان شده است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی یادآور شد: اين مجموعه دارای کادر علمی و پژوهشی توانمند با بيش از 14 سال سابقه کاری مفيد با مدارک تحصيلی دکترای تخصصی و¬ کارشناسی ارشد هیات علمی در زمينه¬های تخصصی آناليز آلاينده¬های محيط زيست، آب، خاک، کود، سموم کشاورزی، فاضلاب و پساب¬های صنعتي است.
ولی زاده افزود: آزمایشگاههای این گروه با کسب مجوزهای مختلف از جمله گواهی معتمد محیط زیست با با انجام آنالیزهای زیست محیطی - پایش و کنترل پسابهای بیمارستانی، مجوز اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی در راستای کنترل کیفیت محصولات غذایی تحت نظر اداره استاندارد و کنترل کیفیت محصولات برای صدور پروانه - کنترل کیفیت محصولات برای تمدید پروانه وحادهای تولیدی و کسب موافقت به عنوان آزمایشگاه همکار تخصصی معاونت غذا و دارو در حال خدمت رسانی به مردم و دستگاههای اجرایی و نظارتی است.
وی با اشاره به اینکه این ظرفیت تخصصی آزمایشگاهی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی تا به حال مغفول و ناشناخته واقع شده است، خاطرنشان کرد: اما با این وجود از سراسر کارخانجات و دانشگاههای ایران با توجه به خدمات تخصصی و نتایج دقیق و مستند علمی و قابل اتکاء آزمایشگاه های جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به عنوان منبع و رفرنس مراجعه می‌شود و هر روز آزمایش های متنوع و متعددی از سوی اعضای هیات علمی و کارخانجات بزرگ به عنوان تخصصی ترین آزمایشگاه‌ها که همکاران آن به عنوان هیات علمی انجام خدمات تخصصی می نمایند، ارائه خدمات تخصصی می کند.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به هزینه بسیار مناسب خدمات تخصصی آزمایشگاهی این نهاد انقلابی که منحصر به فرد در سطح شمالغرب کشور است، گفت: با توجه به این که ظرفیت خدمات تخصصی و فوق تخصصی آنالیز و آزمایشهای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ناشناخته است، لذا مخاطبان این خدمات تخصصی آزمایشگاهی بخاطر عدم شناخت از این ظرفیت علمی تخصصی به جای مراجعه به این آزمایشگاه جهاد دانشگاهی استان به آزمایشگاه های خصوصی تهران مراجعه می کنند که هزینه چندبرابری و نتایج علمی نامشخص بر کارخانجات و اشخاص حقیقی و حقوقی بومی استان بار نماید.
ولی زاده آمادگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی را برای انجام آزمایشهای تخصصی و فوق تخصصی اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه‌ها با وثوق علمی صددرصدی با کادر هیئت علمی که به ندرت می توان در آزمایشگاه‌های مشابه خصوصی چنین سازمان علمی را یافت، آماده خدمت به اشخاص حقیقی و حقوقی، کارخانجات، اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سایر مخاطبان است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه آزمایشگاه تخصصی این نهاد واقع در مجتمع علمی تحقیقاتی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی واقع در کولق به شماره 0443241751 است، بیان کرد: تمایز این آزمایشگاه در دستگاههای فوق تخصصی به روز و اعضای هیئت علمی پژوهشی و کارشناسان تخصصی این نهاد است.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تعامل دانشگاه‌های دنیا با صنایع زیر ذره‌بین دانشجو / مشکلات دانشگاه و صنعت از کجا آب می‌خورد؟

بررسی پرونده ارتباط دانشگاه و صنعت را در حالی پی می‌گیریم که ضمن اشاره به تجارب دنیا در این مورد، مشکلات و راهکار‌های مدنظر را به بحث می‌گذاریم.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیا معصومی- چالش ارتباط دانشگاه‌ها و صنعت، موضوعی است که کارشناسان و مسئولان دانشگاهی و صنعت در سال‌های اخیر بیش از پیش به آن می‌پردازند و درصدد هستند تا راهکار‌ها و مسیر‌های مطمئن و برنامه‌ریزی شده‌ای را برای تقویت این ارتباط در نظر بگیرند.

در این راه یکی از بهترین گزینه‌هایی که می‌تواند به پیشربرد فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها کمک کند، بهره‌گیری از تجارب و فعالیت‌های کشور‌های مختلف است، در بخش اول این پرونده ویژه تاریخچه ارتباط با صنعت را با عنوان «دوری و دوستی دیرینه دانشگاه با صنعت» بررسی کردیم و حال قصد داریم به موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه‌های خارج از کشور بپردازیم.

ارتباط با صنعت از دانشگاه‌های منچستر تا سوئیس
بعنوان نمونه‌ای از شکل‌گیری اولیه ارتباط دانشگاه با صنعت می‌توان به تاسیس برخی از دانشگاه‌ها با حمایت موسسات صنعتی اشاره کرد، مثل تاسیس دانشگاه «اوانز» منچستر در سال ۱۸۵۱ و تاسیس دانشگاه «فیرت» شفیلد انگلستان در سال ۱۸۷۳، در این نوع دانشگاه ها، برنامه‌های آموزشی عمدتا منطبق با نیاز‌های صنایع حمایت کننده تدوین می‌شد و فارغ التحصیلان آن‌ها کارآیی خود را در صنعت مربوطه پیدا می‌کردند.

این روند بتدریج در دیگر کشور‌ها گسترش یافت و بعد از جنگ جهانی اول سرعت گرفت به طوری که دانشگاه‌ها به مراکز پیشگامان صنعت تبدیل شدند. بعد از جنگ جهانی دوم ارتباط تحقیقاتی دانشگاه با صنایع در کشور‌های صنعتی قوت گرفت و این امر در کنار توسعه فناوری اهمیت بیشتری پیدا کرد.

به طورکلی در کشور‌های اروپایی و آمریکا، ارتباط دانشگاه با صنایع نسبتا بصورت گسترده شکل گرفته است. این ارتباط مستقیما و در بعضی دیگر از طریق واسطه‌هایی مثل شورا‌های ملی تحقیقاتی و یا مراکز ملی تحقیقاتی انجام می‌گیرد. به عنوان مثل در فرانسه مرکز ملی تحقیقات، در ایتالیا شورای ملی تحقیقات، در سوئیس بنیاد ملی علوم، در دانمارک شورای ملی شش گانه، در مالزی فدراسیون تولید کنندگان مالزیایی، در سنگاپور طرح همکاری تحقیق و توسعه و در تایلند هیئت توسعه علوم و فناوری این وظیفه را برعهده دارند.  
در سوئیس همکاری دانشگاه و صنعت، اساس اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد. مجاورت دانشگاه‌ها با شرکت‌های تولیدی در بسیاری از صنایع، نمود بارزی از همکاری دانشگاه و صنعت در این کشور است.

ارتباط ریشه‌دار دانشگاه‌های آلمانی با صنایع
در آلمان نیز ارتباط دانشگاه با صنعت ارتباط ریشه داری است و در حال حاضر طرح گسترش سیستم‌های توسعه بخش، که در آن دانشگاه‌ها دارای نقش مرکزی برای ایجاد صنایع جدید (دارای فناوری عالی) که در یک منطقه هستند، آغاز شده است. خدمات مشاوره‌ای برای کاهش آلودگی محیط زیست، انتقال فن آوری از دانشگاه به صنعت، نمونه سازی و ارائه آموزش‌های لازم، تحقیق در زمینه فن آوری مناسب برای صنایع موجود در آن منطقه، احداث و راه‌اندازی واحد‌های جدید تولیدی برحسب تقاضا، از جمله همکاری‌های دانشگاه با صنعت در این کشور است.

در سنگاپور بعنوان کشوری تازه صنعتی شده، ارتباط قوی بین دانشگاه و صنعت به منظور تسهیل در تبادلات و تعاملات تکنولوژی وجود دارد، این کشور به دلیل سرمایه گذاری قابل توجه در توسعه نیروی انسانی صاحب نام است، همچنین دولت این کشور یک پل ارتباطی قوی بین دانشگاه (خصوصا دانشگاه‌های فنی و مهندسی) و صنعت ایفا می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مکانیزم انتقال تکنولوژی و ارتباط صنعت و دانشگاه مورد استفاده در همکاری‌های مراکز تحقیقاتی مورد اشاره عمدتا عبارتند از: سرمایه گذاری مشترک (با شرکت‌های محلی و شرکت‌های چند ملیتی)، تحقیقات مشترک (عمدتا با شرکت‌های چند ملیتی)، کنسرسیوم صنعتی (عمدتا با شرکت‌های چند ملیتی)، ارائه خدمات فنی‌مشاوره‌ای و آموزشی، تحقیقات کاربردی براساس قراداد‌های مشخص و غیره.

مشکل ارتباط دانشگاه‌های ایران با صنعت کجاست؟
تجارب و اسناد موجود حاکی از وجود ارتباط‌های متنوع بین دانشگاه‌ها و صنایع کشور است که این ارتباطات نظام‌مند و هدفمند نبوده و در اکثر موارد ارتباط بین دو بخش (صنعت و دانشگاه) و الگو‌های ارتباطی موجود، مشخص نیست، به بیان دیگر در این الگوها، میزان ارتباط و درآمدزایی مشخص نشده و مورد ارزیابی قرار نگرفته است. وضعیت فعلی صنعت، ساختار اقتصاد، متغیر‌های فرهنگی اجتماعی و تاثیر آن‌ها بر روابط سه جانبه (دانشگاه، دولت، و صنعت) اصلا تحلیل نشده است و صرفا اشکال از ساختار صنعت گرفته می‌شود و تغییر این وضعیت خواهان بررسی و تحلیل موانع و نواقص و عوامل موفقیت یا شکست در ارتباط با پروژه‌های انجام شده صنعتی است.

براین اساس مهمترین مشکلات و عوامل در ارتباط بین مراکز علمی و صنعت عبارتند از:
-عدم وجود اعتماد متقابل دانشگاهیان با صاحبان صنعت و یا دستگاه‌های اجرایی. مدیران سازمان‌ها و صنعت، دانشگاهیان را افراد تئوریک و فاقد کارآمدی لازم در عمل می‌بینند و دانشگاه‌ها، مدیران سازمان‌ها را افرادی غیرعلمی و منفعت طلب می‌پندازند.  
- فقدان مقررات و نظارت بر کیفیت خدمات و تولید منجر به کاهش کیفیت تولید و خدمات در جامعه شده است و مدیران و صنعت گران را وادار به همکاری با جامعه علمی و دانشگاهی نمی‌کند.
-عدم احساس نیاز سازمان‌ها و صنعت به دانشگاهیان به دلیل وجود تفکر سنتی و تغییر ناپذیری در شیوه‌های مدیریتی و فضای رقابتی در عرضه، تولید و ارائه خدمات -عدم آگاهی مدیران دستگاه‌های اجرایی و صاحبان صنایع از توانمندی‌های دانشگاهیان
-ضعف دانشگاه‌ها و بخش‌های تحقیقاتی در انجام پروژه‌های کاربردی و اجرایی و عدم توجه به نیاز صنایع و دستگاه‌های اجرایی -نبود استراتژی‌های اصولی در برقراری ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت و دستگاه‌های اجرایی در مدیریت کلان
-عدم تجربه و کارآمدی دانشگاهیان در انجام پروژه‌های کاربردی و اجرایی
-کمبود قوانین حمایتی از محققین و ثمره تحقیقات آن‌ها
-نبود استمرار تحقیق. دانشگاهیان در پی کسب امتیاز تحقیق در کوتاه‌ترین زمان و صنایع به دنبال برگشت سریع
سرمایه‌ها هستند.

اما راه حل‌ها و برنامه‌های پیشنهادی چیست؟
با توجه به بررسی سوابق، ایجاد بستر مناسب برای جذب هدفمند حمایت‌های دولت موجب می‌شود تا مشارکت و همدلی میان مراکز علمی و صنعتی بیش از پیش شود و با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صاحبان تخصص و اندیشه، زمینه مناسبی برای ایجاد همیاری و همسویی دانشگاه و صنعت به وجود آید. به منظور تاثیر گذاری شایسته، مناسب است برنامه‌ها و اقدامات ذیل شکل گیرد:
-ایجاد محملی حقوقی و قانونی به منظور همکاری خبرگان صنعت و دانشگاه و مشارکت آنان در فرآیند توسعه کشور
-ارائه راهکار‌ها به منظور افزایش کارآیی تولید، خصوصا در صنایع کوچک و متوسط از طریق ایجاد ارتباط آن‌ها با دانشگاه‌ها
-حمایت از همکاری‌های محلی بین صنایع و دانشگاه‌های بومی
-اطلاع رسانی نیاز‌ها و خدمات قابل ارائه متقابل صنعت و دانشگاه
-تدوین دستورالعمل‌های نحوه همکاری علمی- پژوهشی بین دو بخش و الزام اجرای آن
-ایجاد ساختار و نظام یکپارچه (بین دانشگاه، صنعت و دولت) به منظور تکمیل چرخه از ایده تا محصول در تمامی زمینه‌ها
-ایجاد بنگاه‌های تجاری سازی دانش و تکنولوژی در دانشگاه‌ها
-مشارکت در پیمان‌ها و اتحاد‌های منطقه‌ای و بین المللی به ویژه تحقیق و توسعه و ارتقاء فناوری
-شفافیت قانون مالکیت معنوی و چارچوب همکاری علمی و فنی افراد و سازمان‌
-مشارکت خبرگان صنعتی در تدوین برنامه‌های اعطای کرسی‌های آموزشی و پژوهشی
بر این اساس مجموعه فعالیت‌ها و برنامه‌هایی برای بهبود و گسترش همکاری‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با جامعه و نیاز‌های کشور مورد نیاز خواهد بود که اهم این برنامه‌ها که هم‌اکنون در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال اجرا است عبارتند از:

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن جهاد دانشگاهی آزمایشگاه

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۲۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تمدید مهلت شرکت در عتبات دانشگاهیان/ثبت‌نام بیش از ۴۹ هزار نفر طی ۱۰ روز
 • آخرین مهلت ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان
 • مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان تمدید شد/ تاکنون بیش از ۴۹ هزار نفر نام‌نویسی کرده‌اند
 • ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان تا ۲۹ خرداد تمدید شد
 • ثبت نام عتبات دانشگاهیان تمدید شد
 • مهلت ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان 2 روز تمدید شد
 • آزمایشگاه مرجع نفت در قشم ایجاد می شود
 • مهلت ثبت نام بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان امروز به پایان می‌رسد
 • امروز آخرین مهلت ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان+ لینک
 • مهلت ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان تمدید شد
 • ثبت نام ۴۳ هزار دانشجو تا به امروز/ اجرای سفر‌های ارزان‌قیمت عتبات دانشگاهیان
 • ۴۵۰۰۰ نفر تاکنون در بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان ثبت نام کردند / فردا؛ آخرین مهلت
 • کانون دانشگاهیان: پیام اقتدار رهبر انقلاب دوست و دشمن را به تحسین واداشت
 • تنوع خدمات در آزمایشگاه مرکزی منحصر به فرد است
 • مبارزه با آفت ملخ در ۱۹۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی
 • ثبت‌نام بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان آذربایجان تا ۲۷ خرداد ماه
 • فردا آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان
 • دوشنبه آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان
 • فردا آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان/قرعه کشی ۳۰ خرداد