خبرگزاري آريا - مهاباد- ايرنا- الزام تاکسي هاي اينترنتي به اخذ مجوز از شهرداري مهاباد با استناد به برخي دلايل قانوني از سويي و غيرقانوني عنوان کردن فعاليت اين نوع از تاکسي ها توسط شهرداري از سوي ديگر سبب شده است تا شاهد کش و قوس شهرداري و تاکسي هاي اينترنتي در مهاباد باشيم.

به گزارش ايرنا فعاليت تاکسي هاي اينترنتي که امروزه در کانون توجه مردم و برخي از صاحبان خودروهاي شخصي قرار گرفته و جايي براي خود در شبکه حمل و نقل عمومي درون شهري باز کرده، در مهاباد با مقاومت برخي از سازمان هاي مرتبط با حمل و نقل به ويژه شهرداري مواجه است؛ تا جايي که دفتر نخستين تاکسي اينترنتي مهاباد با عنوان «ماکسيم» پس از 2 ماه فعاليت در مهر سال گذشته با دستور دادستاني پلمب شد.
اين روند در سال جاري نيز تا حدودي دنبال شد و هفته گذشته شاهد بستن درب ورودي دفتر «ماکسيم» شعبه مهاباد با استفاده از بلوک هاي سيماني توسط شهرداري مهاباد بوديم اما همزمان با مانعت از فعاليت اين تاکسي ها، روابط عمومي شرکت ماکسيم بار ديگر با صدور بيانيه اي در رسانه ها و فضاي مجازي بر قانوني بودن فعاليت تاکسي هاي اينترنتي تاکيد کرد.
فعاليت تاکسي هاي اينترنتي کام رانندگان تاکسي ها در مهاباد به ويژه آژانس هاي تاکسي تلفني را تلخ کرده و آنان با اين ادعا که با وجود اين تورم و گراني دخل شان جوابگوي خرج شان نيست، حمايت مسوولان از رانندگان آژانس ها را خواستار هستند؛ از سوي ديگر رانندگان اين تاکسي هاي اينترنتي و مردم به دليل هزينه هاي پايين تر اين تاکسي ها، فعاليت آن را مطالبه مي کنند.
مدير روابط عمومي شرکت راشاپارس رايان (تاکسي اينترنتي ماکسيم) گفت: بر اساس نامه دادستان کل کشور و عالي‌ترين مقام پيشگيري و تعقيب تخلفات و جرايم، خطاب به دادستان‌هاي مراکز استان‌ها (در خصوص فعاليت شرکت‌هاي حمل‌ و نقل مسافر و بار اينترنتي) بايد از هرگونه برخورد و ممانعت از کسب ‌و کار اين ‏شرکت‌ها به درخواست شهرداري‌ها خودداري شود.
رضا صادقيان افزود: شرکت‌هاي حمل‌ و نقل هوشمند براي فعاليت، ملزم به اخذ مجوز از اتحاديه کشوري صنف کسب‌ و کار مجازي‌ است و بر اساس اين مجوز و تاييد مرکز اصناف و بازرگانان ايران، فعاليت ماکسيم در همه شهرهاي ايران مجاز است و نياز به هيچگونه مجوز ‏مضاعف نيست.
وي با اشاره به بخشنامه 11 بهمن 1397 از طرف دادستاني کل کشور خطاب به دادستان هاي عمومي و انقلاب مراکز استان ها، بيان کرد: طبق مصوبه هيات وزيران، نظارت بر اين نوع کسب و کارها بر عهده شهرداري ها قرار داده شده اما تعيين ضوابط نظارتي موکول به تصويب و ابلاغ دستورالعمل مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور است.
صادقيان گفت: بر همين اساس تا تصويب ضوابط مربوطه از هرگونه برخورد و ممانعت از کسب و کار اين شرکت ها به درخواست شهرداري ها بايد خودداري شود.
وي يادآور شد: با وجود اين بخشنامه و عدم تصويب ضوابط نظارتي کشوري که در سطوح بالاي نظام مورد بحث و تصميم گيري است، شهرداري مهاباد اقدام به استقرار بلوک هاي سيماني جلوي در دفتر ماکسيم در مهاباد کرده و در مقابل خواسته ده ها نفر کارمند، صدها نفر راننده و انتخاب مردم شريف مهاباد ايستاده است.
صادقيان اضافه کرد: شرکت راشاپارس رايان (تاکسي اينترنتي ماکسيم) اعتراض خود را نسبت به اقدام کاملا غيرقانوني شهرداري مهاباد اعلام مي کند و اين اقدامات را از طريق مقامات ذيصلاح قضايي به طور جدي پيگيري خواهد کرد.
سرپرست سازمان مديريت حمل و نقل شهرداري مهاباد نيز در همين رابطه به خبرنگار ايرنا گفت: هرگونه فعاليت تاکسي هاي اينترنتي در اين شهر به دليل نداشتن مجوز از شهرداري خلاف قانون است.
«شيرکو نوراني» با بيان اينکه اين تاکسي اينترنتي سال گذشته حدود 2 ماه در شهر مهاباد فعاليت کرد، افزود: به دليل نداشتن مجوز، يک بار از فعاليت آن جلوگيري کرديم اما متاسفانه باز هم شروع به فعاليت کرد.
وي بيان کرد: براي بار دوم اقدام به تعطيلي دفتر اين تاکسي کرديم و خودروهاي وابسته به آن را نيز در صورت فعاليت در قالب تاکسي اينترنتي متوقف مي کنيم.
نوراني اضافه کرد: با دستور مراجع ذيصلاح مبني بر جلوگيري از فعاليت شرکت هاي تاکسي آنلاين فاقد مجوز در راستاي وظايف ذاتي سازمان تاکسيراني، شرکت تاکسي اينترنتي ماکسيم توسط پليس نظارت بر اماکن و به دليل توجه نکردن به هشدارهاي قبلي، براي دومين بار پلمب و از ادامه فعاليت اش جلوگيري به عمل آمد.
سرپرست سازمان مديريت حمل و نقل شهرداري مهاباد اظهار داشت: فعالان ماکسيم ادعا مي کنند پروانه فعاليت دارند اما اداره اماکن بايد اين افراد را به استناد ماده 9 و 32 قانون تخلفات راهنمايي رانندگي و توسعه حمل و نقل به شهرداري ارجاع دهند تا پروانه فعاليت آنان صادر شود.
«نوراني» با اشاره به اينکه آمار دقيقي از خودروهاي شخصي که در قالب تاکسي اينترنتي در مهاباد فعاليت مي کنند، موجود نيست، افزود: اولويت شهرداري براي صدور مجوز بر رانندگان تاکسي هاي شناخته شده متمرکز است و علاوه بر آن بايد هويت راننده توسط اداره اماکن نيروي انتظامي احراز شود.
نوراني از کانال ها و سايت هاي اينترنتي تقاضا کرد تا زمانيکه مجوز از سوي سازمان تاکسيراني براي شرکت هاي تاکسي آنلاين صادر نشده، اين موضوع را تبليغ نکنند.
به گزارش ايرنا رانندگان تاکسي هاي مهاباد نيز طي چند مرحله در مقابل دفتر شرکت ماکسيم تجمع و اعلام کردند که فعاليت اين تاکسي ها امنيت شغلي و معيشت آنان را تهديد مي کند.
يکي از رانندگان تاکسي مهاباد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان کرد: ماکسيم ( تاکسي اينترنتي ) مجوزي از شهرداري ندارد و با اين وجود به راحتي در سطح شهر در حال فعاليت با کمترين قيمت است؛ اين امر يک نوع اجحاف در حق ساير رانندگان به شمار مي رود.
وي که خود را «محسن قهرماني» معرفي کرد، اظهار داشت: ادامه فعاليت اين نوع تاکسي ها به دليل آنکه با قيمتي پايين تر از نرخ هاي مصوب شهرداري فعاليت مي کند، نانمان را آجر مي کند.
وي با اشاره به اينکه درآمد رانندگان تاکسي با فعاليت شرکت هاي اينترنتي غيرقانوني کم مي شود، اظهار داشت: افرادي که به عنوان راننده در ماکسيم فعاليت مي کنند، 2 شغله هستند در حالي که رانندگان تاکسي مهاباد تنها از اين راه امرار معاش مي کنند.
فرماندار مهاباد نيز در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: طبق مصوبه جلسه 24 فروردين سال جاري با موضوع مشکلات تاکسي هاي اينترنتي مقرر شد که پليس محترم راهور، شهرداري و مديريت حمل و نقل شهري نسبت به توقيف خودروهايي که بدون مجوز ناوگان حمل و نقل شهرداري فعاليت مي کنند، برخورد قاطع داشته باشد.
ايرج شجاعي اظهار داشت: با توجه به اينکه پروانه ماکسيم صرفا به صورت مجازي بوده، در صورت توافق و اخذ مجوز از شهرداري مهاباد و استفاده از ناوگان موجود مديريت حمل و نقل شهري مي تواند خدمات ارايه کند.
به گزارش ايرنا، طبق قانون نظام صنفي، جواز فعاليت‌ ارايه ‌دهندگان خدمات هوشمند جابجايي و آژانس‌هاي اتومبيل کرايه توسط اتحاديه کسب و کارهاي مجازي کشور صادر شده و طبق آن نيز بر عدم ضرورت مجوزهاي ديگر تاکيد شده است اما طبق ابلاغيه وزارت کشور مصوبه شوراي عالي ترافيک و نامه سازمان شهرداري ها مديريت و نظارت بر حمل و نقل عمومي بر عهده شهرداري هاست.
شهر 168 هزار نفري مهاباد در مجموع داراي 505 دستگاه گردشي، 158 تاکسي خطي، 90 دستگاه ون، 915 تاکسي تلفني، 42 دستگاه اتوبوس، 12 ميدل باس و 6 ميني بوس است.
9903/6185/3072
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لحظه دلهره‌آور نجات دو کودک از غرق شدن توسط پدرشان در مهاباد +فیلم

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته دو کودک سردشتی در حین بازی در کناره رودخانه مهاباد، در آب فرو ‌رفتند و جریان آب آن‌ها را برد که در همین حین پدر فداکار آن‌ها با شنیدن صدای جیغ فرزندانش خود را در آب انداخت و آنها را نجات داد.

محمد خضری فرزند عبدالباقی کارمند بازنشسته شهرداری، پدر فداکاری است که عصر دیروز پس از نجات دو فرزند خود از غرق شدن در سد مهاباد، به علت عدم‌آشنایی با فنون شنا دچار مرگ مغزی شد و سپس در بیمارستان مهاباد درگذشت.

ویدئویی از این صحنه دردناک که توسط فردی در آن سوی رودخانه فیلمبرداری شده بود، از روز گذشته تاکنون در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. در ادامه می‌توانید این فیلم را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/

 

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۳۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جدول پخش برنامه‌های صدا و سیما مهاباد دوشنبه ۲۷ خرداد ماه
 • برگزاری مراسم تقدیر از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی شهرستان مهاباد
 • ثبت دهمین وقف امسال در مهاباد
 • امکان تازه گوگل مپ برای مسافران تاکسی
 • برگزاری کلاس‌های قرآنی ویژه کودکان و نوجوانان در مهاباد
 • جدال تاکسی‌ها و مسافرکش های شخصی بین شهری در پایانه‌های اهواز
 • نوسازی تاکسی‌های فرسوده عملیاتی می‌شود
 • 138 طرح آبیاری تحت فشار در مهاباد به بهره برداری رسید
 • آغاز عملیات واکسیناسیون ۲۵ هزار راس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی در مهاباد
 • آئین‌نامه نظارتی تاکسی‌های اینترنتی در راه است
 • غول‌های اینترنتی آمریکا در تور مالیاتی «جی ۲۰»
 • شورای شهر نرخ کرایه تاکسی گرگان را گران کرد
 • بهای کرایه تاکسی ۳۰ درصد افزایش یافت
 • افزایش ۳۰ درصدی بهای کرایه تاکسی درون شهری گرگان
 • مختل شدن خطوط اینترنتی خراسان رضوی در ۲۶ خرداد
 • تجهیز باشگاه‌های ورزشی برای ایام تابستان در شهرستان مهاباد
 • دستگیری کلاهبرداران اینترنتی در مهاباد دستگیر شدند
 • اوبر تاکسی‌های پرنده را در ملبورن هم آزمایش می‌کند
 • عکس/ راننده تاکسی اینترنتی با معرفت!