به گزارش ایلنا، سعید نمکی در مراسم گردهمایی دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی گفت: ما در دندانپزشکی بیشتر از پزشکی مشکل داریم. آموزش دندانپزشکی چندان جامعه‌محور نیست و بیشتر officebase است. تا وقتی دندانپزشک از مطب جدا نشود و به بطن مردم نرود این دندانپزشکی خاصیتی ندارد. سلامت دهان در این کشور غریب است. ما برای بهداشت دهان و دندان کشور دندانپزشک تربیت می‌کنیم. در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم.

وی با بیان اینکه نسبت تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی با دیگر دانشجویان متناسب نیست، گفت: نه می‌توانیم جلوی رشد نخبگان برای ادامه تحصیل را بگیریم و نه برای این تعداد از دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی کاری کردیم. ما در حال بازنگری در این امر هستیم.

نمکی افزود: ما در وزارت بهداشت در این راستا حرکت می‌کنیم که برای استخدام اولویت با دانشجویان نخبه باشد. باید پول ۵ کارمند کم خاصیت را به یک نخبه بدهیم تا شاید خروجی خوبی داشته باشد. اگر این تحول به وجود نیاید نظام اجرایی به بن‌بست می‌رسد.

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم کاربردی بودن پایان‌نامه‌ها گفت: در همه جای دنیا وقتی از منابع ملی برای کارهای تحقیقاتی استفاده می‌کنند حاصل کار تحقیقاتی حتماً باید یک محصول برای کشور باشد. چه تعدادی از پایان‌نامه‌ها به پتنت تبدیل می‌شوند. نباید پایان‌نامه‌ها فقط ارزبری داشته و بدون کاربرد باشند. پایان‌نامه‌ها حتماً باید منجر به شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان شوند. وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها باید اولویت‌های پژوهشی را پیدا کنند و از دانشجویان بخواهند که در چارچوب همان اولویت‌ها فعالیت کنند.

وی در ادامه درباره لزوم آشنایی دانشجویان با نظام ارائه خدمت، گفت: دانشجوی فارغ‌التحصیل در یک استیج بخصوص رشته‌های علوم پزشکی قبل از اینکه با نظام ارائه خدمت آشنا شود باید جامع شدن را پیدا کند. اگر راه‌ها را باز کنیم یک دانشجوی پزشکی پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند سه یا چهار سال در نظام ارائه خدمت حضور داشته باشد و برای این سال‌ها ضریب دریافت کند. این هم به نفع دانشجو است و هم به نفع نظام ارائه خدمت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه به دنبال پیگیری مشکلات مربوط به شماره نظام پزشکی است، گفت: در زمینه هزینه پایان‌نامه‌ها در حال بازنگری هستیم که با توجه به افزایش قیمت‌ها در هزینه پایان‌نامه‌ها باید تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تدوین سیاست‌هایی در جهت حمایت از نخبگان است گفت: این سیاست‌ها پس از جمع‌بندی به مسئولان وزارت علوم به بنیاد ملی نخبگان ارائه می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال بدنه مدیریتی کشور روزهای خیلی سختی را می‌گذراند، گفت: من تابع منطق، استدلال و مذاکره‌ام اما تابع ذلت‌پذیری نیستم. بدانید که آمریکایی‌ها می‌خواهند ما را به ذلت درآورند. هیچ پدیده‌ای برای یک کشور از حقارت ذلت‌پذیری بدتر نیست. ما تابع گفتمان با دنیا بودیم و هستیم ولی الان با آدمی روبه‌رو هستیم که اصلاً منطق مذاکره ندارد. این دوره را به عنوان دوره صبر استراتژیک باید طی کنیم و هیچ چاره‌ای جز این نداریم. علی‌رغم همه سختی‌ها در وزارت بهداشت به دنبال این هستیم که معیشت ضعیف‌ترین قشر این وزارتخانه که رزیدنت و انترن و دانشجو است را تأمین کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال سال مصرف حداقلی معلوم و منابع حداقلی نامعلوم است، گفت: امسال از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی مملکت است.

وی در ادامه درباره مشکلات دانشجویان رشته داروسازی گفت: دانشجویان رشته داروسازی باید از لحاظ دانش خود را با بالین وفق دهند. یک متخصص بالین باید نیاز خود را به متخصص دارو حس کند. داروساز نباید تصور کند که از روز اول برای داروخانه تربیت می‌شود. هرچند که در داروخانه‌ها هم داروسازها چندان حضور ندارند یا در ساعات خاصی وقت ندارند و یا وقت خود را به داروخانه اختصاص نمی‌دهند.

نمکی با اشاره به انتظاراتی که نخبگان از دولت‌ها دارند، گفت: نظام‌ها نخبه‌های مملکت را باید شناسایی کنند. شناسایی نخبه در دبیرستان و دانشگاه نیست. استعدادهای نابی در خانواده‌ها وجود دارند که به علت فقر و یا محدودیت شناخته نمی‌شوند و خیلی زود به مسیرهایی وارد می‌شوند که مسیر رشد یک استعداد نخبه نیست. اولین وظیفه حکومت‌ها این است که نخبگان را شناسایی کنند، به جای اینکه نخبه کشی کنند. وقتی نخبه را شناختند باید مسیر را برای رشد وی باز کنند.

وزیر بهداشت افزود: نمی‌شود با نخبگان یک مملکت مثل افراد عادی رفتار کرد. اگر ما نتوانیم نخبگان را بنوازیم و خدای نکرده به جای نواختن بزنیم، ممکن است نخبگان به مهاجرت فکر کنند. یکی از دلایل نخبگان مملکت برای کوچ از کشور فقط نبود زیرساخت نیست بلکه گاهی هم نامهربانی می‌بینند. باید شرایط بروز و ظهور نخبگان را در جوامع فراهم کنیم.

وی همچنین درباره مسئولیت‌های نخبگان گفت: افرادی که استعدادهای درخشانی دارند نباید استعداد خود را قربانی کنند. باید اجازه رشد به آن‌ها دهند. مردم این مملکت به شما چشم دوخته‌اند زیرا مردم می‌دانند تحرک، رشد و پویایی مملکت بر عهده نخبگان است. با کوچک‌ترین ناملایمات قهر نکنید. امروز نمی‌شود دنیا را با بی‌سوادی و جهل اداره کرد. دنیا فقط با اندیشه‌های نخبگان اداره می‌شود.

وزیر بهداشت در پایان خطاب به دانشجویان استعدادهای درخشان، گفت: ما قدر و منزلت شما را می‌دانیم و در آینده هم بیشتر خواهند شناخت.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی

خبرگزاری میزان- فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی منتشر شد.

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، فراخوان آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی منتشر شد.

متن این فراخوان که در صفحات رئیس قوه قضاییه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امروزه با گسترش دسترسی‌های ارتباطاتی، فارغ از چارچوب‌های سنتیِ خشک و دیوان‌سالارانه، فضای_مجازی و رسانه‌های_اجتماعی به فرصتی بزرگ برای کم کردن فاصله‌های زمانی و مکانی در ارتباطات و به اشتراک‌گذاری نظرات تبدیل شده است.

از این فرصت باید برای دریافت نظرات مردم و نخبگان از «ایده تا بازخورد» به بهترین نحو استفاده کرد.

آسیب‌های فضای مجازی -که در جای خود باید به طور جدی دنبال و رفع شود- نباید ما مسئولان را دچار خطای محاسباتی کند و موجب شود که خود را از فرصت کم‌نظیر ارتباط با مردم در این بستر محروم نماییم.

به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی باید از فرصت با ارزش فضای مجازی استفاده کرد و با اطلاع از نظرات و سؤال‌های افکار عمومی، یک حضور مؤثر و جریان‌ساز را به نفع مردم رقم زد.

نیل به «قوه قضائیه تراز انقلاب اسلامی» در گام دوم، بدون مشارکت و نقش‌آفرینی مردم، نخبگان و دلسوزان انقلاب ممکن نیست. در مدت کوتاهی که از مسئولیتم در قوه قضائیه می‌گذرد، و پیش از آن نیز خصوصاً در دوره خدمت در آستان قدس رضوی، از نظرات ارزشمند کاربران رسانه‌های اجتماعی استفاده کرده‌ام و از این پس نیز امیدوارم خادمان ملت را در ساخت قوه قضائیه‌ای مردمی، انقلابی و ضد فساد یاری کنید.

بر این اساس اعلام می‌کنم تا زمانی که سامانه اختصاصی دستگاه قضایی برای ارتباط دو سویه با مردم و نخبگان در دسترس قرار بگیرد، صفحات متعلق به اینجانب در رسانه‌های اجتماعی، یکی از مسیر‌های دریافت نظرات مردم و نخبگان خواهد بود.

علاوه بر اینکه مردم عزیزمان می‎توانند رأساً نظرات خود را از این مسیر منتقل کنند، اینجانب نیز حسب مورد، فراخوان‌هایی جهت دریافت نظرات در خصوص ایجاد، اصلاح یا تکمیل برخی رویه‌ها، رویکردها، دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌ها اعلام خواهم کرد و در انتظار #نظرات راهگشای صاحب‌نظران و متخصصان این امر خواهم بود.

امید است این رویکرد مورد رضای خداوند متعال از باب عمل به کریمه‌ی «و شاورهم فی الامر» و موجب اعتماد و دلگرمی عموم انسان‌های حق‌طلب و عدالتخواه باشد. توفیق روزافزون ملت رشید ایران را خواستارم.

سید ابراهیم رئیسی

۱۳۹۸/۳/۲۵

آدرس صفحات رییس قوه قضاییه در شبکه‌های اجتماعی:

‏‏

‏ sapp.ir/raisi_org

‏ gap.im/raisi_org

‏ iGap.net/raisi_org

‏ ble.im/raisi_org‏

eitaa.com/raisi_org

‏https://www.instagram.com/raisi_org/

انتهای پیام/

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: سعید نمکی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۳۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آغاز توزیع کارت آزمون دکتری تخصصی پزشکی از امروز
 • آزمون دکتری تخصصی پزشکی ۳۰ و ۳۱ خرداد برگزار می‌شود
 • چطور لثه‌هایی سالم داشته باشیم+ ترفند‌هایی برای درمان لثه‌های تحلیل رفته
 • واکنش وزارت بهداشت به پروژه ۲۰۴۰/ دستاوردهای علمی در عرصه پزشکی
 • بوي بد دهان را با چند فرمول خانگي از بين ببريد
 • زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی ۹۸ تغییر یافت
 • بهره مندی ۸۵۰ نفر از مردم سیل زده گمیشان از خدمات دندانپزشکی جمعیت هلال احمر مازندران
 • تهران| ارائه خدمات دندانپزشکی و چشم‌پزشکی رایگان به مددجویان بهزیستی اسلامشهر
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در باره مشارکت‌ مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • حرکت قابل تقدیر رئیس جدید قوه قضائیه؛فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی مشارکت کنند
 • درخواست از مردم و نخبگان برای مشارکت در روند تحولات دستگاه قضا/ نظرات چگونه به دست رئیسی خواهد رسید؟
 • رئیسی به مردم و نخبگان فراخوان داد/ درخواست برای مشارکت در روند تحولات دستگاه قضایی
 • فراخوان رئيس قوه قضائيه در خصوص دريافت نظرات مردم و نخبگان از «ايده تا بازخورد»
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی
 • حجت الاسلام رئیسی فراخوان داد/ مردم و نخبگان در تحول دستگاه قضایی مشارکت داشته باشند
 • ۵ مولفه مهم برای ارتقا شاخص‌های سلامت شبکه بهداشت و درمان مهاباد
 • اعلام زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی پزشکی
 • زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی پزشکی؛ 30 و 31 خرداد