به گزارش ایکنا از کردستان، سیدرحمان سیدیان، مدیر آموزش و پرورش شهرستان سقز امروز، 26 اردیبهشت ماه در آیین تجلیل از حافظان جزء سی قرآن کریم و فعالان عترت و نمازشهرستان سقز با تقدیر از دانش‌آموزان فعال عرصه قرآنی اظهار کرد: این برنامه اگر ماهیت معنوی و منحصر به فردی دارد، به خاطر حضور دانش‌آموزان فعال عرصه‌های قرآنی است.
وی با تقدیر از همکاران حوزه پرورشی افزود: با همت حوزه معاونت پرورشی اداره در یک سال گذشته تلاش کردیم کارشناسی قرآن و عترت را به مانند سنوات قبل در اداره ایجاد نماییم تا به نحو شایسته‌تر و تخصصی‌تری امورات قرآنی مدارس انجام گیرد.
وی با اشاره به اینکه هدف هدف از اجرای برنامه‌های قرآنی این است که دانش‌آموزان برای انتخاب روش درست زندگی قرآنی تشویق و آماده شوند، افزود: در این راستا باید سطح کیفی برنامه‌های قرآنی در مدارس ارتقا یابد.
سیدیانبا اعلام اینکه انتظار این است که در حوزه‌های مختلف قرآنی در کشور هم مطرح باشیم، ادامه داد: شهرستان سقز با قدمت تاریخی خود و با توجه به بافت مذهبی و وجود عالمان دینی و فعالان مذهبی و قرآنی بایستی پرتوان‌تر از همیشه بدرخشد.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان با تأکید بر این که در تمامی مدارس و بویژه در ماه مبارک رمضان، مراسم ویژه جهت آشنایی با مفاهیم قرآنی انجام می‌پذیرد، عنوان کرد: آموزش و پرورش وظیفه خود می‌داند که در این راستا و در طیف وسیع و گسترده پیشقدم باشد.
سیدیان در پایان یادآور شد: آموزش قرآن باید به شیوه‌ای باشد که در دل و روح و جان دانش‌آموزان رخنه کند چراکه تجربه ثابت کرده است، هر کسی که در مسیر قرآن قدم نهاده باشد، قطعاً پشیمان نخواهد شد.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فعالیت 23 هزار مرکز آموزش قرآن در اندونزی/ حمایت شهرداری‌ها

به گزارش ایکنا؛ سيد عقیل حسین المنور، در ۲۶ ژانویه ۱۹۵۴ میلادی در شهر «پالمبانگ»، مرکز استان سوماترای جنوبی اندونزی متولد شد.

وی فارغ‌التحصیل دانشکده شریعت دانشگاه «اُم القری» مکه در سال ۱۹۸۷ میلادی است و طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی وزیر امور دینی اندونزی بوده است.

یکی از تخصص‌های این قاری و داور قرآنی اندونزیایی، تلاوت زیبا و دلنشین و همچنین ابتها‌ل‌های جذابش است. او در سن نوجوانی و قبل از تحصیل در عربستان، به‌عنوان یک قاری معروف در سطح ملی شناخته شد.

المنور به تدریس دروس دانشگاهی مانند علوم قرآن، لحن، تفسیر، علوم حدیث، اصول فقه، زبان عربی، تفسیر احکام، فقه مواریث، مطالعات اسلامی، تاریخ دادگاه‌های اسلامی و... مشغول بوده و هست و تاکنون در مسابقات بین‌المللی قرآن زیادی از جمله رقابت‌های بین‌المللی قرآن در ایران به‌عنوان داور حضور داشته است.

«اعجاز قرآن و متدولوژی تفسیر»(انتشار در سال ۱۹۹۳)، «اصول فقه، تاریخچه و مقدمه»، «علم تخریج حدیث، تاریخچه و مقدمه»، «احکام اسلامی بنا بر مذهب شافعی»، «مطالعات تطبیقی قول قدیم و قول جدید (تحقیق)»، «ابعاد زندگی در منظر اسلام(۲۰۰۱)» و «انتقال خون از نظر احکام اسلام (مقاله کارشناسی ارشد دانشگاه رادن فتَح شهر پالمبانگ)» از جمله آثار و تألیفات این قاری و داور اندونزیایی است.

پروفسور سید عقیل حسین المنور، صاحب کرسی استادی در دانشگاه دولتی «شریف هدایت الله» از دانشگاه‌های اسلامی دولتی در اندونزی است و هم‌اکنون ریاست اتحادیه قاریان و حافظان قرآن این کشور را عهده‌دار است.

خبرگزاری ایکنا گفت‌وگویی با این داور قرآنی درباره فعالیت‌های قرآنی در اندونزی و جایگاه آموزش قرآن در دانشگاه‌های این کشور انجام داده است که از نظر می‌گذرد:

اتحادیه قاریان و حافظان اندونزی در چه سالی تأسیس شده و مهم‌ترین فعالیت‌ها و راهبردهای آن چیست؟
این اتحادیه در سال 1988 میلادی در جزیزه «سوماترا» تأسیس شد و هم‌اکنون حدود 30 سال از فعالیت آن می‌گذرد.   از جمله مهم‌ترین وظایف و کارکردهای این اتحادیه، بالا بردن و ارتقای سطح قاریان و حافظان قرآن در مناطق مختلف اندونزی است و این اتحادیه تقویت و حمایت از دوره‌های آموزشی قرآن در تمامی استان‌ها و در تمامی سطوح را برعهده دارد و تاکنون در همین راستا، مراکز قرآنی مختلفی را راه‌اندازی کرده است.   درباره شیوه آموزش قرآن در اندونزی توضیح بفرمایید.   در مناطق مختلف اندونزی، مراکز تخصصی برای آموزش حفظ قرآن تأسیس شده که این مراکز با مدیریت و نظارت شهردار هر منطقه اداره می‌شوند و نقش شهرداری‌های اندونزی در رونق‌بخشی به دوره‌های تخصصی قرآنی بسیار پررنگ و تأثیرگذار است.   شماری از این مراکز تخصصی آموزش حفظ قرآن که در کشور اندونزی فعالیت دارند، وابسته به دانشگاه‌های اسلامی این کشور هستند و می‌توان گفت حدود 23 هزار مرکز تخصصی آموزشی وجود دارد که به قرآن‌آموزان حفظ قرآن را آموزش می‌دهند.   سطح آموزش قرآن در دانشگاه‌های اندونزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟   سطح و فرآیند آموزش قرآن و علوم دینی در دانشگاه‌های اسلامی و دولتی اندونزی از وضعیت خوبی برخوردار است و دانشجویان به‌ ویژه در دانشگاه‌های اسلامی، آشنایی خوبی با قرائت و حفظ قرآن دارند و در زمینه علوم دینی از جمله تفسیر و حدیث نیز مطالبی را فرا می‌گیرند.   همچنین، در دانشگاه‌های اسلامی اندونزی رشته‌هایی مرتبط با قرائت و تفسیر قرآن در مرحله تحصیلات تکمیلی نیز وجود دارد.   درباره برپایی مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن در کشور اندونزی بفرمایید.   مسابقات ملی قرآن و سنت نبوی همه ساله در کشور اندونزی برگزار می‌شود، اما در زمینه رقابت‌های بین‌المللی قرآن من زمانی که وزیر امور دینی اندونزی بودم، نخستین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن را در سال 2003 میلادی راه‌اندازی کردم، اما این رقابت‌ها به مدت 10 سال متوقف شد و قرار است پنجمین دوره این رقابت‌ها در سال 2019 میلادی برگزار شود.   چرا سطح اهتمام به تدبر و فهم آیات قرآن در مسابقات قرآن هم‌سطح اهتمام به حفظ و قرائت قرآن نیست؟   به نظر من در دل اهتمام به قرائت و حفظ کلام وحی، فهم و تدبر در آیات قرآن نیز نهفته است. به‌طوری که ادا و تلفظ صحیح آیات، خود منجر به تصویرگری معانی و مفاهیم آیات می‌شود که این همان تدبر در آیات قرآن است.   داوری در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران چه تفاوتی با رقابت‌های قرآنی دیگر کشورها دارد؟
  در بسیاری از مسابقات بین‌المللی قرآن در کشورهای مختلف جهان که به‌عنوان داور حضور داشته‌ام، رشته‌های داوری بسیار مختصر و کلی است، اما در رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران، رشته‌های داوری به شاخه‌های متعدد تقسیم می‌شود که تخصص من داوری در بخش لحن است، در آیین‌نامه داوری مسابقات قرآن ایران جزئی‌نگری بسیار مد نظر قرار دارد.   من و سایر داوران خارجی حاضر در رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران، در طول سال‌های گذشته ملاحظات و نقطه‌نظرهایی در خصوص داوری مسابقات قرآنی ایران داشته‌ایم که این نقطه‌نظرها را گردآوری کرده و به مسئولان مسابقات ارائه داده‌ایم که این ملاحظات تا حدودی مدنظر قرار گرفته است.   برپایی مسابقات قرآن ویژه اقشار خاص جامعه از جمله معلولان و نابینایان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟   برپایی مسابقات قرآنی برای این قشر از جامعه بسیار مهم و تأثیرگذار است، چرا که این گروه قلب‌هایی پاک و دل‌هایی روشن دارند که با عشق و علاقه به قرآن و حفظ این کتاب الهی روی می‌آورند؛ بنابراین فراهم‌آوردن زمینه‌ای برای بروز استعدادهای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.   در پایان بفرمایید حافظان و قاریان قرآن چگونه می‌توانند در وحدت امت اسلام تأثیرگذار باشند؟   بدون شک قرآنیان علاوه بر فعالیت‌های قرآنی، نقش و جایگاه مهم و تأثیرگذاری در تقویت وحدت میان مسلمانان دارند. اما به هر حال من گردهم آمدن قاریان و حافظان از مذاهب مختلف اسلامی(شیعه و سنی) در یک رخداد قرآنی را نمودی از وحدت امت اسلام و تلاش قرآنیان در این زمینه می‌دانم.          
 انتهای پیام

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن ایکنا کردستان فعالیت های قرآنی دانش آموزان حافظ قرآن سقز

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۳۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سرمایه اجتماعی خروجی مهم آموزش و پرورش است
 • گفتمان سازی حلقه مفقوده دستگاه تعلیم و تربیت / ستاد همکاری‌ها مغز متفکر حوزه و آموزش و پرورش باشد
 • ۱۵۰ پایگاه تابستانی ویژه دانش آموزان سیستان و بلوچستان دایر می شود
 • فعالیت یکهزار و ۲۰۰ پایگاه برای غنی سازی اوقاف فراغت دانش آموزان گیلان
 • آموزش و پرورش بدنبال توسعه نرم‌افزار رایانه و فتوگرافیک در مدارس سمپاد
 • در مدارس هیات امنایی «شهریه» نداریم
 • در مدارس هیات امنایی «شهریه» نداریم/ پول خدمات فوق برنامه دریافت می‌شود
 • ممانعت برخی مدارس از ورود دانش‌آموزان قرآنی به کلاس
 • اداره های یزد فضاهای آموزشی مورد نیاز آموزش و پرورش را تخلیه کنند
 • سرانه فضای ورزشی دانش آموزان آذربایجان غربی بسیار ناچیز است
 • دانش آموزان پژوهشگر پایتخت در دومین رویداد زیست فناوری رقابت می‌کنند
 • رقابت قرآنی دانش‌آموزان در فارس
 • دغدغه همه ی شهروندان بحث هزینه ثبت نام دانش آموزان درمدارس هست
 • مدیر آموزش و پرورش مهریز: بر ثبت نام مدارس، نظارت عالیه می شود
 • اصفهان| ماجرای پولی که به حساب مدارس دولتی واریز می‌شود؛ کدام مدارس به کمک نیاز دارند
 • هشت پایگاه غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان خمین تجهیز شد
 • ۲۹ و ۳۰ خردادماه؛ زمان برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزان فارس
 • 29 و 30 خردادماه؛ زمان برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزان فارس/ رقابت 940 نفر
 • ارتقا توانمندی‌های روسای پلیس راهور/پلیس سال ۹۸ توانمندتر و حرفه ای‌تر