ساعت 24- فرش قرمز هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن در حالی برای نمایش شماری از مطرح ترین آثار سینما، گسترده شده است که زنان فیلمساز ، رکورد حضور در این جشنواره را شکستند.

فهرست فیلم ها و اسامی کارگردانان هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن، حکایت از آن دارد که انتقادهای فراوان نسبت به حضور اندک کارگردان‌های زن در این جشنواره نتیجه داد و امسال رکورد حضور زنان فیلمساز در این جشنواره شکسته شد.

به گزارش روزنامه آل پائیس اسپانیا و براساس لیست منتشر شده از فیلم های جشنواره کن، از 47 فیلم بخش‌های مختلف، 13 فیلم یعنی نزدیک به 27 درصد را زنان ساخته‌اند.
چهار فیلم در بخش مسابقه اصلی حضور دارند که عبارتند از«جو کوچولو» به کارگردانی جسیکا هازنر، «سیمای زنی در آتش» به کارگردانی سلین سیاما، «سیبل» به کارگردانی جاستین تریه و «آتلانتیک» به کارگردانی ماتی دیوپ.
شایان ذکر است ماتی دیوپ نخستین کارگردان زن سیاهپوست تاریخ جشنواره است که برای نخل طلا رقابت می کند.
با این وجود اما جشنواره کن هم‌چنان فاصله زیادی با جشنواره‌هایی چون ساندنس و برلین دارد.
سال گذشته در جشنواره ساندس، کارگردان 46 درصد از فیلم ها زنان بودند. در دوره گذشته جشنواره برلین هم شاهد حضور 40 درصدی فیلمسازان زن بود.
هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از 14 تا 25 ماه مه سال جاری (24 اردیبهشت تا 5 خرداد) در محل کاخ جشنواره شهر کن در حدود یکهزار کیلومتری پاریس در حال برگزاری است.
سال گذشته میلادی، 82 زن از چهره‌های سرشناس هالیوودی روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن به شکلی نمادین به نابرابری جنسیتی در صنعت فیلمسازی اعتراض کرده بودند.
سازمان‌دهندگان این رویداد اعتراضی قصد داشتند با این کار نشان دهند که هنوز هم پیشرفت و موفقیت در کار حرفه‌ای برای زنان بسیار دشوار است.
جشنواره کن تاکنون بیش از 1860 فیلمساز مرد برای رقابت به کن سفر کرده‌اند که تعداد زنان مشارکت داده شده در این رویداد در این مقایسه بسیار ناچیز هستند.

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عضو تیم ملی فوتسال زنان: نیاز به دیدارهای تدارکاتی داریم

تهران- ایرنا- عضو تیم ملی فوتسال زنان ایران گفت: اگر فدراسیون برنامه ریزی بلند مدت برای تیم ملی داشته باشد و دیدارهای تدارکاتی بین المللی خوبی را ترتیب دهد به طور حتم تا 2 سال آینده می توانیم در رقابت جهانی نیز حرف برای گفتن داشته باشیم.

تورنمنت چهارجانبه روسیه با حضور ایران برای دیدار با سه تیم مطرح اروپایی در حالی برگزار شد که ملی پوشان نتوانستند امتیازی از این بازی ها دریافت کنند.
فوتسالیست های ایرانی مسابقات را بدون سرمربی و سه بازیکن شاخص شامل فرزانه توسلی، نسترن مقیمی و آرزو صدقیانی زاده به تیم های روسیه، اسپانیا و پرتغال بازی واگذار کردند.
تجربه این حضور را می توان در سخنان «فاطمه اعتدادی» یکی از اعضای تیم ملی فوتسال زنان در گفت و گو با ایرنا می خوانیم.
اعتدادی با گلایه از برنامه های فدراسیون، پیشرفت فوتسال زنان را تنها در گرو برنامه ریزی بلند مدت و افزایش بازی های بین المللی دانست.
مشروح گفت و گوی فاطمه اعتدادی عضو تیم ملی فوتسال زنان را در متن زیر می خوانیم:

ایرنا: چرا فوتسال را انتخاب کردی؟
- به دلیل علاقه ای که در دوران کودکی به ورزش داشتم این حس در من به وجود آمد که در فوتسال استعداد دارم. در کلاس های آموزشی فوتسال حضور یافتم و از همان جا راه خودم را پیدا کردم و پس از چند سال توانستم وارد تیم ملی شوم.

ایرنا: چه احساسی از روبرو شدن با تیم های مطرح اروپایی داشتی؟
- حس خیلی خوبی بود چون به تجربه ام اضافه شد و به طور حتم بازیکنانی هستند که من می توانم چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرم. هر سال که با این تیم ها بازی می کنیم برای ما یک تجربه بزرگ محسوب می شود و در آینده می توانیم این تجربه را به جوانترها منتقل کنیم.

ایرنا: سطح تورنمنت چهار جانبه روسیه را چگونه ارزیابی می کنی؟
- اکنون سطح مسابقات آسیایی نیز در حال بالا رفتن است. اما باید قبول داشته باشیم که یک سر و گردن اروپایی ها از ما بالاتر هستند و این امر دلایل مختلفی دارد. اگر از لحاظ امکانات، برنامه ریزی، تمرین و مداوم بودن اردوها پیشرفت کنیم به سطح این تیم ها نزدیک می شویم. همین که در این مسابقات با بازیکنان برجسته روبرو شدیم، موجب افزایش تجربه ما شد. همچنین تیم ملی با چند تیم مهم بازی می کند و از لحاظ کیفی و تجربی بالاتر می رود. با برنامه ریزی و تداوم دیدارهای تدارکاتی بین المللی در طول 2 سال آینده در رقابت های جهان می توانیم مقام کسب کنیم.

ایرنا: نقطه ضعف فوتسال زنان در دیدار با تیم های اروپایی چه بود؟
- امکانات و اردوهای مداوم در تقویت تیم خیلی تاثیرگذار است. پیش از تورنمنت چهار جانبه روسیه تمرین زیادی نداشتیم و اگر هم تمرین می کردیم، زمان آن بسیار کم بود. همچنین نظم در برگزاری اردوها می تواند نقطه ضعف ها را برطرف سازد که در بازی با تیم های اروپایی بسیار به چشم می آمد.

ایرنا: نبود سرمربی تا چه میزان بر کیفیت بازی های شما تاثیرگذار بود؟
- سرمربی می تواند در روند مسابقات تاثیرگذار باشد. اما نمی توان گفت که در تورنمنت چهار جانبه روسیه چون سرمربی نداشتیم بازی ها را واگذار کردیم. در هر صورت مشاور و مربی خوبی چون زیور بابایی را در کنار خود داشتیم. در زمینه انتخاب سرمربی هم نمی دانم که فدراسیون چه تصمیم مهمی خواهد گرفت.

ایرنا: فکر می کنی که فدراسیون تا چه میزان به فوتسال زنان اهمیت می دهد؟
- فدراسیون برای توسعه فوتسال زنان حمایت خوبی دارد اما هنگامی که به یک تورنمنت می رویم نباید 2 ماه قبل از این مسابقات امکاناتی را به ما ارائه دهد. بهتر است که از یکسال قبل این امکانات را فراهم کند. فدراسیون 2 ماه مانده به مسابقات آسیایی کلی امکانات به ما داد اما این زمان کم است و باید افزایش یابد زیرا جوانترهای تیم باید در بازی های بیشتری حضور یابند و تجربه های فراوانی را بدست بیاورند. وقتی برنامه درستی وجود داشته باشد تیم با آمادگی و امکانات بیشتری وارد تورنمنت می شود.

ایرنا: اگر سه بازیکن مطرحی که از فهرست تیم ملی حذف شدند با شما در این تورنمنت حضور داشتند، می توانستید نتیجه بهتری بگیرید؟
- نمی شود عنوان کرد که این بازی ها را می بردیم یا می باختیم اما این سه بازیکن بسیار با تجربه هستند. الان صحبت فرد نیست و تیم ملی نیاز دارد تا در آینده از آنها برای مسابقات بعدی کمک بگیرد. این فوتسالیست ها بازیکنان بزرگی هستند و مشکل آنها باید برطرف شود. یک سری سوء تفاهم ها به وجود آمده، نه کادر فنی و نه بچه ها بد هستند و این بازیکنان با حل شدن این مشکلات دوباره به تیم بازمی گردند.

ایرنا: اگر دوباره با تیم های مطرح اورپایی روبرو شوید می توانید این تیم ها را شکست دهید؟
- اگر فدراسیون برنامه ریزی درست و بلندمدت و حمایت کاملی از ما داشته باشد و امکانات خوب و چند بازی دوستانه با تیم های شرق آسیا چون ژاپن و تایلند را فراهم کند، می توانیم مقابل حریفان اروپایی حرفی برای گفتن داشته باشیم. تنها در مسابقات برون مرزی بازیکنان رشد می کنند و باید این برنامه ها ادامه یابد. اما اگر فدراسیون در یکسال آینده اردو و مسابقه بین المللی برگزار نکند سال بعد دوباره با همین شرایط بازی را واگذار می کنیم.
ورزشی**9128**1067**

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: جشنواره فیلم کن

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۵۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هرآنچه باید درباره جام جهانی جوانان ۲۰۱۹ بدانید/ نبرد ستاره‌ها در مرکز اروپا
 • با وجود ناکامی در راهیابی به لیگ قهرمانان؛ بلیت‌های فصل منچستریونایتد با رکوردشکنی به فروش رفت
 • چرا حضور "آلن دلون" در جشنواره کن جنجالی شد؟
 • جشنواره کن 2019 (عکس)
 • سازوکار حضور جدی تر زنان در فرآیند تصمیم گیری البرز تدوین شد
 • زنان خودشان نمی‌خواهند در هیأت رئیسه مجلس باشند/ در‌ها برای مذاکره همیشه باز است
 • آیا حجاب مانع پیشرفت زنان در جمهوری اسلامی ایران شده است؟
 • زنان خودشان نمی خواهند در هیات رئیسه مجلس باشند/ درها برای مذاکره همیشه باز است
 • غوغای فیلم جدید دی کاپریو و برد پیت در جشنواره کن 2019
 • کلن میزبان فیلم‌های ایرانی می‌شود/ «خانه پدری» و «رضا» در آلمان
 • «متری شیش و نیم» رکورد «فروشنده» می شکند؟
 • سریعترین و خاص‌ترین خودرو‌هایی که در سال ۲۰۱۹ رونمایی شدند + تصاویر
 • رسمی؛ لیست تیم ملی آرژانتین برای حضور در کوپا آمریکای 2019؛ غیبت مائورو ایکاردی
 • ترکیب بهترین بازیکنان فصل 2018-2019 بوندس لیگا از نگاه هواسکورد و گل
 • کمیته نان پرفروش‌ترین نمایش «تئاتر شهر» شد/فصل فراخوان‌های تئاتری در راه است
 • پاداش کمیته ملی المپیک به حسین کیهانی بابت رکوردشکنی در بازی‌های آسیایی جاکارتا
 • براي حضور در ليگ جهاني چين؛ اردوي آماده سازي تيم ملي كاراته برپا مي شود
 • محصص: فوتبال زنان ایران دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیست
 • رکوردشکنی زنجانی‌ها در مصرف شکر